NIEUWSBLAD der CENTRAAL-" M 1286. AHERSFOORTSCHE C0D8AE T. NOORDOOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN- van V R IJ D A G8 September dS65. D.t Blad ïerichijntdfs Uingsh.yten frjé,,,. l)c AbwKm«t.|irij, i, f\M in d, J „mnfa. V.n A'InrlenliSil, I 1«1 C njriSO Cti.il,11, regel m„rder lOCtnl., Unuw p»r,j,l 15 feu.I,h,l Z,g,l„,l. 4/-.. nan /UI.). /0.13. Brim. - lk.lrili.jn bij dn Uit,. i. 11. Clerff Ie A.ncr.loort, Hum,i4,nmfoort.ch. Courantl.,nj.trust, Wijk F, X". M. d. 0.1. Vi.cli,.. i.kl, ...de bij alle B.ekbi.dri.ire. e. I'e.t-Direele.ren i. hel Bijl. SPAARBANK. Het Rciluur zal zijne eerstvolgende zitting honden op IHtwndng 11 September k. ten Ilaadbuizc te Jmersfoort, des namiddags van 12 tot 2 ure terwijl belanghebbenden worden nitgenoodigd om bbnnc hoekjes tot het bijschrijven der Renten hetzij in die zitting hetzij vooraf ten huize van een der Commissarissen in te zenden. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT. 7 September I8G5. Ten Kantore van den fleer Mr. J. van der Leeuw. Secrelaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, liggen ter inzage, dage lijks Tan des morgens 9 lol 12 ure, de staten van de in- uit- en doorgevoerde voornaamste handels artikelen gedurende de maanden Mei eo Junij 1865. Aan de Zwem- en Hadinrigling alhier werden gebruikt gedurende de maand Augustus: Besloten badcu Dames. 172 lleeren. 213 Open 1074 te tarnen 147iil Sedert de opening tot 1 Augustus 4752 Totaal 6211 Eergister heeft dc Heer Kantonregtcr te Amers foort uitspraak gedaan in 14 zaken betredende de leden der brandweer, die niet bij den brand achter dc Kampstraat waren opgekomen, en zijn L. d. V. W. v. A.. J. II.. 11. L.. W. v. W.. L. v. R., P. P.. B. R.. v. d. K.. W. v. d. D.P. K.J. R. M.J. v. 0.cn II. K.veroordeeld tot geldboete van 3.of bij niet voldoening gevangenistraf van dtiu dag. J. v. W. is vrijgesproken wegens zijn verblijf te Harderwijk. Drie zaken zijn nog niet afgehandeld. Met genoegen ontwaren wy, dal in de ver slagen der buiteulandscbe dagbladen hulde wordt gedaan aan de talenten van vele onzer landgenooten die aan liet internationaal congres te Bern een werkzaam aandeel namen, en dal de gewone régel om alles te verduisteren of met minachtend stilzwij gen voorbij te gaan wal van hier komt, ditmaal niet werd toegepast ofniet toegepast kon worden. En inderdaad Nederland was op het congres door meer dan ecne zóó uitstekende specialiteit vertegen woordigd dat daarvan wel sprake moest zijn zelfs by hen die, door vooroordeel verblind, er anders bijna niet aan schijnen te kunnen denken notitie van ons te nemeu. De heeren A. A. Stuart, von Baumhaucr. van Lennep, van Geuns, hebben zich wakker gekwetenen bet is vereerend voor onze natie dat men daarwaar zoo vele Franscheo Zwitsers en Belgen zynzoo menigmaal een Hol lander lol woordvoerder en rapporteur heeft ge kozen als dit b. v. met den heer van Lennep liet geval was, wiens zeldzame vaardigheid uitgebreide kennis, en wiens meesterschap over de moderne vreemde talen gelijk over onze schoone moeder taal gepaard aaD zyn volmaakten lacl hem dan ook bij uitnemendheid geschikt maken en als van zelf aanwyzen om eene eerste cn cereplaats te be- kleeden, waar hij zich vertoont. De belangrijke vraag in de 3e sectie aan de orde, over de beste wijze om door de kunst de mindere volksklasse te be schavenwerd hem ter behandeliog of liever ter uiteenzetting in eene openbare vergadering opge dragen. Maar ook buiten het congres bleekdat Nederland in zynen van Lennep uitmuntend ver tegenwoordigd was en gewaardeerd werd. In de vrijmetselaarsloge, o. a. ook bezocht door de hb. CouvreurÜesinarestUlbachSalvador en een 30tal andere broeders uit vreemde landenwaarhij en dien wij wel in de eerste plaats hadden mogen noemen, de beroemde hoogleeraar Bluntschli van Heidelbergwerd den heer van Lennep de taak tocvertiouwd het woord voor de gasten te voeren. Aan het afschcidsbanket op 2 September werd hem het uitbrengen van den derden toastnamelijk alien aan de Zwitsersolie en Bernsche regering opgedragen. Op het congres zelf, aldus lezen wij nog in een brief van een ander der welwillende be- rigtgevers, heeft de heer van Lennep krachtig de regten van alle talon tegeoover de aanmatiging van «en Franschman gehandhaafd, die, oudergewoonte, weder liet geliefkoosde stokpaardje bereed dat men «ver de wereld maar eene taal zou sprekenen Hat dit natuurlijk" de Fransche taal moest zijn. Die aanmatiging en miskenning van de waarde en schoonheid der overige talen vond in den lieer vau Lenneponder algemecne toejuiching van de door den Franschman c verdrukte nationaliteiten", ccn warm bestrijder. Juist dat mcu het Fransch als de taal van liet bureau genomen heeft is b. v. de oorzaak dal de Engelsclicn niet op het congres willen komen en men zich dus van de medewer king eener aanzienlijke fractie der Europesche staten- familie verstoken ziet. Men meldt uit Brussel van 3 September: Hier is nog al eeriige sensatie te weeg gebragt door hel koninklijk besluit, houdende verbod van invoer op on/.e land- «n zeegrenzen en van doorvoer van vee in alle soorten. In het rapport daaromtrent, insgelijks opgenomen in den Monilcurwordt uit eengezet dat een besmettelijke en doodende ziekte zich heeft geopenbaard in Engeland dat zij haren oorsprong genomen hebbende in de omstreken van Londen, het Vcrccnigd Koningrijk besmet heeft, op Ierland na dat bevrijd is gebleven door het verbod van invoer van Engelsch vee. Deze ziekte is reeds tot in Nederland doorgedrongengelijk de Slaats-Couraut heeft verklaard welk blad tevens de maatregelen doel kennen legen hare versprei ding genomen. In België heelt de regering niets verzuimd om het land te behoeden tegen de run derpest, die zich met bliksemsnelheid verbreidt en de meeste der aancetaste dieren doodt. Op de gren zen zijn alle beesten afgewezen, die maar eeDig kenmerk der ziekte vertoonden. Desniettemin moes ten eenige koebeestenuit Nederland aangevoerd cn op onze markten verkoeld, afgemaakt worden, daar zij de kenteekenen der runderpest met zich droegen en daarom heeft de Ministermet het oog op de gevaren waarmede deze doodclijke ziekte liet laml dreigt, het noodig geacht aan d<*n koning het verbieden van den in- en doorvoer van vee voor te stellen. Aan het slot van zijn rapport zegt de Minister, dat zeer krachtige politieke maatregelen genomen zullen worden tol afwending eener be smetting, die, indien zij zich door het land ver spreidde hel landbouw-bedrijf met onherstelbare verliezen zou treilen. Bovendien bevat de Monilcur een circulaire aan de gouverneurs der provinciën OTer de gezondheidsmaatregelen voor te schrijven ter stuiting van de besmetting, daar waar zij zich reeds heeft geopenbaard. Daaruit leidt men af, dal het misschien noodig zal zijn de jaarmarkten te verbieden. Voorts is op te merken dat het besluit van 30 Augustus eerst van kracht wordt eenige dagen na de ufkondiging, d. i. 12 September, zoodat tot genoemd tijdstip de invoer nog geoor loofd is De maatregelnu door den Minister van Binuenlandsche Zaken genomen is in strijd met de regeringsbeginselen van handelsvrijheidmaar de nog booger staande eischen der openbare ge zondheid maakten dien onvermijdelijk. Men beklaagt er zich dan ook niet over, maar er bestaal vrees dat de slagers er van partij zullen trekken om de vleeschprijzcn op te slaan eu reeds nu wordt ge zegd, dat in den aanstaanden winter de werkende stand niet alleeninaar ook de kleine burgerstand geen vleesch zal kunnen eten. Naar het schynt, zijn jl. Vrijdag met de stoomboot Telegraaf ossen ingevoerd met de ziekte besuiel en heeft men dit op de markt te Aalst ontdekt. De Belgische bladen" beffen weder nieuwe klaagliederen aan over de verregaande en niet te billijken gestrengheidwaarmede ineu op onze grenskantoren der belastingen te werk gaat. Op het punt van beleefdheid, inschikkelijkheid eu hu maniteit steken onze ambtenaren der belastingen al te dikwerf ongunstig af bij die van België. Een ieder, die Belgic bezoekt eu bij het heen en weder gaan met de grenskantoren der heide natiën te doen heelt gehadzal dat met ons instemmen. De Belgische ambtenaar schijnt zeer te regt te be grijpen dal hij als staatsdienaar hel publiek moet achten, ontzien en believen; de Nederlandsche com mies meent, helaas! innar al te dikwerf, dat bij den Rus, den dwingeland den brutalen liscusheffer tegenover het publiek mag cn kan uithangen. In eene der laatste zittingen van den Belgischen Senaat beklaagde zich de heer 't Kint-de-Naeyer over de kwelzucht en onvriendelijkheid der Nederlandsche ambtenaren by de belastingen aan de grenskantoren. Hij wees o. a. op hel feit dat het vervoer van ledige zakken, waarin koren naar Nederlands grond gebied was overgebragt. aan zoo veel formaliteiten is onderworpenbehalve dat men er 5 pCl. van de waarde en 1 cent per zak stempelregt van eischt, dat de graanhandelaars werkelijk met tegeuzin handel op onze grenzen drijven. De oppervlakte is vastgesteld van de plaats, welke op de wereldtentoonstelling in 1SG7 te Parijs za! worden ingeruimd voor de voortbrengselen der verschillende daar te vertegenwoordigen landen. Daaronder behooren: Nederland en zijne koloniën voor eene ruimte van 1,998 vierk. ellen, zijnde zooveel als Denemarken of Griekenland met Turkijë te zamenen meer dan o. a. Spanje of Portugal met hunne koloniën. Voor Frankrijk en zijoeorer- zeesche bezittingen is eene ruimte van 64.026 v. e. afgezonderd; voor Groot-Brittanje en zijne koloniën 23,002 v. e.voor België 7,249; voor Pruissen 7,528even als voor de staten van den DuiOcbeu bond en voor Oostenrijkenz. Men meldt uit Londen Tan 2 Sept.: Een soldaat te Davenport heeft zijnen sergeant een kogel door het lijf gejaagd. De aanleiding tot deze misdaad is nog onbekend alleen weet men dal de soldaat twee maal strafezercilie gekregen had wegens te lang slapen. De wond schijnt niet gevaarlijk ofschoon de kogelna in de zijde ge drongen te zijn, zich door de borst een weg baande en verder een venster uitging en tegen een buitenmuur plat werd gedrukt. Een moordadige aanval met een mesdoor een man op zijne vrouw gepleegd, en een kindermoord behooren verder oog lot de lijst van misdaden. Onder de ongelukken is te vermelden eene bot sing van treinen op den groot-Noordelijken spoor weg, waarby vyftig menscben meer of min ge- wond werden. De Chineesche reus Chung-Eng is aangekomen. Zijne lengte wordt gezegd acht voet te zijo. De lersche reus Murphy, die eeuigen lijd geleden stierf, had nagenoeg dezelfde lengte. In het vrije Zwitserland is wederom een doorslaand bewijs vaa onvrijzinnigheid geleverd door den grooten raad van Bazelland, die tot bet besluit is gekomen den Israëlieten de vestiging in het canton te blijven ontzeggen. De Zwitserscbe bladen maken gewag van een nieuw ongeluk, dal in de bergen van Unter- walden is gebeurd. Een Duilscher Hoeppner ge naamd was, door een gids vergezeld, 's morgens te 6 uur naar het gebergte gegaan. Zij zijn niet teruggekeerd en des anderen daags zijn hunne lijken gevondenliggende op een ontoegankelijken gletscher. Deze verongelukte Duitscher laat eene vrouw en tien kinderen na. De correspondent, die dit mededeelt, vraagt, welke treurige monomanie dezen man die aan het hoofd van zulk een groot gezin stonder toe heelt kunnen brengen om de gevaren der Zwitsersche gletschers te gaan braveren. De heer Picard heeftvolgens het Scientific Heview, een middel uitgevonden om leder met terpentijn te iooijen, in plaats van met run. Het levert uitmuntende resultaten op; de bewerking is 50 procent goedkooper en vereischt veel minder tijd, aangezien het Ieder in 12 uren tijd perfect gelooid is. Eene groote opgewondenheid lieerscht in de hoofdstad van Denemarken door de aankomst van omstreeks 2200 Noord-Sleeswijkersdie een bezoek aan Koppenhagen brengenmet het doel oin het gevoel van nationale verwantschap levendig te houden. Zy ziju den 2den dezer te Koppenhagen aangekomen en met veel geestdrift ontvangen. Al die Sleeswijkers zouden bij de ingezetenen ge huisvest worden. Ook de plaatselijke overheid bad groote aanstalten gemaakt voor eene feestelijke ontvangst. Prins Hans. broeder van den koning van Denemarkenheeft den redacteur van het te Kop penhagen verschijnende Dagblad uitgedaagd dewtyl deze hem en zijn broeder Julius had beschuldigd van deel te hebben genomen aan den Sleeswjjk- Holsteinschen opstand in 1848 en wijders, dat zij zich daarbij lafhartig hadden gedragen. Op uit drukkelijk bevel des konings heeft de prins xijo voornomen oin te duelleren laten varen, maar hij heeft onverwijld Denemarken verlaten. Het getal ouechle geboorten in ons Land bedroeg in 1864 als volgt: Z.-Holland 1500. N.-IIoiland 1003, Gelderland 603, Groningen 416, Utrecht 321 Zeeland 320, N.-Brabaut 319, Overyssel 277, Limburg 208, Friesland 134, Dreutbe 123, totaal 5223. liet getal van hen, die in ons Bijkvolgens hunne verklaring, tot geene der erkende godsdienst- gezindten behoorden, was in 1 864 als volgt: N.-Hollaad 448Friesland 421, Zeeland 265, Z.-Holland 240, Overyssel 182, Utrecht 122. Gel derland 119 Groningen 83Drenthe 80, N.-Brabant 21, Limburg 5, totaal 1988,

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1