AHERSFOORTSCHE fg§| C O U R A N T,^# NIEUWSBLAD der CENTRAALS NOORDOOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN VEEZIEKTE. M '1287. "v vau DIK GS DAG, September ÓS65. I)il Blad verschijnt de» Dingsdag ten Vrijdags. I)e Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. - Van Adverlentiën1 tot 6 regels CO Cents, elke regel meerder lOCenls; legale Advertentiën per regel l5Cents, behalve het Zegelregt. - Afnummert ƒ0.10. Dahb. nummert 0.13. Brieven franco. Bestellingen bij den Uiig. A. II. run Cleeff, te Amersfoort, lUreau Amertfoortsclie Courant, Langstraat, Wijk F; N®. 43. over de Oude Viseli.i.irkt. zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeurcn in het Rijk. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETIIOUDES van AMERSFOORT. Gezien arl. 215 van hel Algemeen Policie-Rcgle- ment mor de gemeente Amersfoort Brengen ter kennis van de bclanghebbeoden dat de voorloopig vastgestelde lijst der manschappen. die met 1". October 1805 moeten invallen bjj het jwrsoneel der brandweer alhiergedurende tieo dagen, te rekenen van heden, alle weikdagcn van 10 tot 1 tire op de Secretarie voor een ieder ter inzage /.al liggen. Amersfoort, den II. September 1805. Ilurgcinecster en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris. A. G. WIJEBS. W. I,. SCIIELTUS. He miRC.KMEKSTKR m WETHOUDERS v*« AMEItSFOOIt T Doen te weten dat alle gebruikers of beheerders van gehouwen en ervenofwanneer dezen niet gebruikt «orden de eigenaars daarvanverpligt zijn de straat vóórachter en terzijde van die gebouwen of erven uiltewicden zoodat de straat op Dingsdag den 19 Sep tember aanslaande des namiddags ten één ure behoor lijk gezuiverd isop straffe bij bet reglement bepaald. Amersfoort den II. September 1863 Burgemeester ets Wethouders roorno'md De Burgemeester De SecretarisA. G. WI.IERS. W. 1,. SCIIELTUS. Dk BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten dat door den Raad dier gemeentein zijne vergadering van den 5. September 1865, is vastgesteld de volgende VERORDENING op het houden, invoeren en vervoeren van RUNDVEE in de gemeente Amersfoort. De RAAI) der gemeente AMERSFOORT Besluit vasttcstellen de navolgeade verordening op hel houden, invoeren en vervoeren van Rundvee in de gemeente Amersfoort. Art. 1. De iuvoer en doorvoer van rundvee is verbodenteuzij de geleider voorzien is van eene verklaring afgegeven door eenen Veearts of Keur meester. waaruit blijkt dat door het vervoeren inet het oog op de Veeziekte, geen gevaar voor besmetting bestaat. 2. Het is verboden, anders dan onder toezigt van een der ambteuaren vau de Politieop den open haren weg of op eeoe openbare plaats rundvee te vervoeren of te hebbendat kennelijk door eene besmettelijke ziekte is aangetast. 3. Ieder belanghebbende, wieus rundvee door den Keurmeester is verklaard door eene besmettelijke ziekte te zijn aangetast of als van ziekte verdacht, of daarmede besmetdoor den Keurmeester niet gezond is verklaard kan zoo hij zich daarmede bezwaard acht. dadelijk zich deswege wenden lot deu Burgemeester, die uitspraak zal doeu, des noods na deskundigen daarover te bebben gehoord. De eigenaar, houder of hoeder is verpligt bet rundvee inmiddels aftezonderen ter plaatse daar voor door Burgemeester en Wethouders aangewezen. Het alzoo afgezonderd rundvee, dat verklaard wordt door geene ziekte te zijn aangetast of ge zond te zijn wordt dadelijk uil zijue afzondering ontslagen. 4. De keuriugen of herkeuringen geschieden kos teloos. 5. Het rundvee aangevoerd met vervoermiddelen door deu Burgemeester op voordragt van deu Keur meester van liet vee als besmet verklaard, mag in de gemeente niet worden ingevoerd. G. De keurmeester van liet vee en de gemeente veearts hebheu bet regt dc stallen der ingezetenen binneutctredeu om onderzoek te doen naar den toestand van bet aldaar aanwezig rundveehetzy levend of wel gestorven of gedood. Ingeval van terzet tegen de uitoefening van dat regt. wordt aan bovengenoemde ambtenaren de inagt verstrekt gemelde plaatsen tcgeu den wil der eigenaarshuurders of bewoners binnenletre- deu inel in acht oemiug van do voorschrifteu der wet van dcW 31 Augustus 1833 (Staatsblad no. 83). 7. De overtreding der artikelen 1 en 5 wordt gestraft inet eene geldboete van tien lot vijf en twintig gnldcu en gevangenisstraf van twee tot drie dagen en die van de artt 2 en 3 met eene geldboete van een tot vijf en twintig guldeninet of zonder gevangenisstraf van een tot drie dagen. Ingeval van overtreding der artt. 2 en 3 zal door den Ambtetiaar, die dc overtreding beeft ge constateerd het voorwerp van het misdryf worden in beslag genomen en daarvan in z(jn proces-ve;- baal melding gemaakt worden, en zal de Regter verpligt zijn die voorwerpen verbeurd te verklaren. Gedaan te Amersfoort ter openbare raadsverga dering van den 5. September 1865. De Voorzitter, Dc SecretarisA. G. WIJERS. W. L. SCIIELTUS. Zijnde deze verordening aan dc Gedeputeerde Stalen van Utrecht, volgens bun berigt van den 8. September 1805, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den 11. September 1865, des voormiddags ten lij- ure. Burgemeester en Wethouders van Amerfoort De Burgemeester De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCIIELTUS. AMERSFOORT, 11 September 1865. Een naburig blad deelt uit Amersfoort het gewigtig" nieuws mede, dat van daar een de'- tachement van de in garnizoen liggende veld artillerie naar Nijmegen is vertrokken. Dat berigt is geheel juist; alleen zij opgemerkt, dat dit dc'lachement de belangrykesterkte heeft van negen personen en zestien paarden, en daar welligt de laalslen met de eersten verward zyn bij 't tellen, schynt men het vertrek van een detachement van vijf en twintig levende ligchamen beduidend genoeg geacht te hebben om het wereldkundig te maken. In zoo verre is evenwel bet berigt vau pas, om daaruit te pompen dal bij vertrek van nog 20 zulke detachementener niets meer van bier zal kunnen gedetacheerd worden. Door den Heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht is aan de Gemeentebesturen in de pror. eene circulaire gerigt waarin bepaaldelijk de besturen der gemeenten op de grenzen van Zuid- en Noord-IIolland worden uitgenoodigd de uitvaardiging van een verbod van in- en doorvoer van veeuit verdachte of besmette plaatsen in overweging te nemen omdat hoewel daaraan groote ongelegenheden verbonden zijn, het bovenal van belang schynt de ziekte, welke tot dusverre in de provincie niet is waargenomen, te stuiten en te keer te gaanen de verspreiding daarvan zooveel mogelyk te voorkomen. Verder wordt in deze circulaire gewezen op de onvermijdelijkheid om de veldwachters en andere politie-ambtenaren te doen bijstaan door tijdelijk in dienst te stellen personen. Mogten de gemeenten er zich onverhoopt te zwaar door gedrukt gevoelen zij zullen dan met vertrouwen op tegemoetkoming kunnen rekenen. Ten slotte wordt nog de schorsing van de gewone veemarklco aanbevolen. De nieuw beuoemde burgemeester van Runnik Odijk eu Werkhoven de lieer C. II. Ruijgrok is jl. Dingsdag te Werkhoven plegtig ingehaald. Een eerewaclit van 130 man te paard met vaan dels en wimpels, en daarbij het wapeu van de gemeente Werkhoven op een banier, inet gondeu franje omzetbegaf zich met het muziekcorps der veld-artillerie aan het hoofd daailoe naar Odijk. waar de burgemeester afgehaald en van daar langs den met nette eerebogen versierden wegin statigen optogl naar het gemeentehuis van Werkhoven ge voerd werd. Des avouds was hel gebeelc dorp keurig verlicht. Men meldt uil Wilnis van 3 September 1863: Het was heden de dag dal onze nieuwe Leeraar de Heer J. II. Muliring tol ous werd ingeleid door den Heer P. A. Ilomijnpred. te Amersfoort, die tot tekst gekozen had Luk. 11: 2. 2e gedeelte. Aan de haudoplegging namen deel behalve Be vestiger en Consulent, de lleeren Brict, pred. aan de MeeruDom Seiffenemeritus pred. van 'l Hoogland, en Oudegecstpred. te Houten. Des namiddags verbond zicli de nieuwe Leeraar aan zijne gemeente met de woorden van Luk. 17: 20 21. De lieer Derinout heeft voor het beroep uuar Bunschoten bedankt. Jip ng^ In de kleine gemeente Meuville-Chant-d'Oisel, kanton Boës, in Frankrijk, bestaat nog het Hei- densche gebruik, afkomstig uit de tijden der Grieken en Romeinendat geen huwelijk gesloten wordt zooder dat men in bel bruidsvertrek een haan slagt eu met zijn bloed den grond besprengtHet bijgeloof wil dat de droppels hanenbloeddie men op den grond in de bruidskamer en in de trouw zaal beeft laten vallenhet jonge echtpaar geluk aanbrengen De Groninger Cl. meldt uil 's Hage De opening vau bet nieuwe zittingjaar der Staten- Generaal is nabij. Gelijk men weelvordert de Grondwetdat dc zitting der Staten-Generaal op den derden Maandag in September geopend worde. Men ziet kort na de opening der zitting eene inter pellatie te gemoet over de door de Regering geno men of nog te nemen maatregelen om de uitbreiding der veeziekte tegen te gaan. Ben ik wel onderrigt, dan zal de heer Begrain de inlerpellant zijuenzal bij die gelegenheid tevens door regtsgeleerde leden der oppositie de vraag opgeworpen worden, of het aan Ministers geoorloofd is eene buitenlandsche reis te ondernemen, zonder hunne porte"^uille lijdelijk aan een ander op te dragen, eene vraag, die inderdaad niet zonder belang is, maar die veeleer eeoe ernstige eu gemoedelijke bespreking verdiende dan tot instrument van partijdige oppositie gebruikt te worden. Zoo ais bekend is, beeft de oppositie-pers bet den Minister van Binnenlandscbe Zaken tot een ernstig verwyt gemaakt, dat gedu- reiide zyn kortstondig verblijf in Dresden de vee ziekte bier is uitgebroken en door zijue afwezigheid bet nemen van maatregelen is vertraagd. Dit thema zal in de Kamer verder worden uitgewerkt. Men inoge bet nu betreuren, dat niet, zoodra bet be staan der ziekte in Engeland hier bekend was, maatregelen van voorzorg hier le lande zijn ge nomen onbillijk is het daarvan uitsluitend den Minister van Binnenlandscbe Zaken een verwyt te maken, daar bet in de eerste plaats de Gemeente besturen zijn die terstond maatregelen hadden be- booreu te nemenzijnde hun dat bij de Wet opgedragen. Te ontkennen valt het niet, dat de Regering, zoodra zich de ziekte bier te lande openbaarde, grooten ijver beeft getoond om uil- breidiug der ramp te voorkomen. Het mag vporls ook gevraagd wordenof eene dergelijke treurige zaak als bet ontstaan dezer ziekte onder den vee stapel hel geschikte middel wel is om door eene politieke partij te worden aangeweud tot omver werping zoo mogelijkvan eeue Regering. Eene zeer belangrijke conclusie is eergiste ren door den adv.-gen. Mr. Karseboom bij den Hoogen Raad der Nederlanden geuotnen in de zaak vau den heer J. J. van Leeuwenstations-chef te Veeuendaalwaarvau de voorziening in casalie voor den Hoogen Raad aan de orde was. Men ber- inuert zich het spoorwegongeluk van den 6 Maart jl.voorgevallen met den passagierstreiu nabij Vee- neudaalten gevolge waarvan vele passagiers kneu- ziugeu en kwetsuren bebben bekomen; men weet ook dat een der passagiers kort hierna is overleden, zonder dal echter met zekerheid kon worden aan- getooud dal de dood van dieu passagier een ge volg was van dat ongeluk. De stations-chef werd hiervoor in regten vervolgd, en wel krachtens bet algeineeu reglement op de dieust der spoorwegen, als zou hij zonder opzet gevaar hebben doen ont staan dal bij bad moeten en kunnen voorzien. Voor twee bewezene nalatigheden werd hij o. a. aansprakelijk gesteld: 1°. liet seinlicht brandde niet, en 2®. de Noorderspoor was niet vry en onbelemmerd. Hij werd ciudelyk deswegens door bet hof in Gelderland tot 45 dagen cellulaire ge vangenisstraf veroordeeld. Tegeu dat arrest nu tee- kcude hij cassatie aau en leverde daarbij eene memorie iubevattende twee cassatiemiddelen. Nadat de Raadsheer Mr. Jolles van een en ander liaJ gerapporteerd was bet woord aau den adv.- geu. Mr. Karsseboonidie in eene uitmuntende rede o. a. le kennen gaf, op twee omstandigheden ten deze te moeten wyzeu1°. wat betreft bet niet brandeu van het seinlicht, dal zulks het ge volg was van dc slechte kwaliteit kaarsen, welke daarvoor gebezigd wordenen 2®. wat aangaat bet niet vry en onbelemmerd zijn van het spoor zulks een gevolg was van de desordrewaarin zich toen de telegraafdraden hevondeuzoodauig dal dc stationschef daardoor niet ui slaat was hot signaal van vertrek van den ccucn trein ter bo-

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1