NIEUWSBLAD dée CENTRAAL AHERSFOORTSCHE COBRAS T, NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN M 1288. vau VRIJ DIG, d5 September dS65. Dit Blad vertcbijntde» Dingttlagtcn Vrijdags. De Abonnementsprijs is /"I.5Q in de 3 maanden. Van Advertenticn1 tot 6 regels GIJ Cents, elke regel meerder lOCents; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. - Afz. nummert fO.\Q. DM. nummers f 0.13. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. .4. van Cleeff, te Amersfoort, Uureati Amersfoortsche CourantLangstraat, Wijk F, N". 43. over de Oude Viscbmarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Oirectearen in bet Rijk. AMERSFOORT, 14 September 1865. Zaturdag j.l. is de bliksem geslagen op den schoorsteen van bet buis, toebehooreude aan den heer A. Kilian, in de Kromtnestraat alhier, waar door ueze schoorsteen gedeeltelijk werd uiteengerukt, doch overigens geene noemenswaardige schade is veroorzaakt. Eene commissie van éminente buiteolandsche veeartsenijkundigen gepresideerd door den lieer Dr. J. II. Ilerticii)Professor aan de Koninklijke Veeartsenykundige inrigtingen te Berlijn bevond zich Maandag j.l. expresselijk te Schiedam om de waarnemingen van den Heer llengeveld en de hem bijstaande veeartsen nopens de runderpest nategaan. Aldaar was ook tegenwoordig een der hoofdambte naren vau het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, speciaal belast alle noodigc inlichtingen intewinnen eu de maatregelen te besprekeu die leiden kunnen i de verspreiding die vreeselijke ziekte tegen te gaan en deze ramp te stuiten. Men schrijft uit Amsterdam: Wij gelooven onzen stadgeuoottn geen ondienst te doen inet de volgende waarschuwing. Uit goede bron vernamen wij dat zich sedert eenigen tijd in ons land hier en daar een jong koopman ver toont die zich onder valsche voorgevens toegang weet te verschaffen in de huizen van de meest gegoede ingezetenenby voorkeur daarwaar hij weet alleen met de dames te doen te hebben, oin linnen- eu dainaslgoederen te verkoopen, waar oor hij zich een wissel op drie maanden doet afgeven welke hij door de koopsters zelve doet schrijven en die hy haar dicteert. Hij geeft gewoonlijk een tegenbewijs af. luidende, dat hij zich verbindt de geleverde goedereningeval er zich katoen in mogt bevinden, zelfs ook na het wasschen terug te nemen. Later blijkt, dat hij twee a driemalen meer heeft gerekend dan de waarde der goederen. Hij hedient zich doorgaans van de Fransche taal. Geuoeg hopen wij om onze stadgenooten op hunne of hare hoede te doen zijn voor dezen koop man die zich thans Uier ter steile bevindt en zeker ook hier wel trachten zal op zijne wijze zaken te doen. Op 7 September heeft op de spoorweglijn Aken—Maastricht—Landen naby laatstgeuoemd sla tion een ernstig ongeval plaats gegrepen. De per sonentreindie uit Maastricht kwam ontmoette een goedereulrein, die op denzelfden weg liep. Uitwas nabij eene krommingzoodat de machinist de wagons eerst ontdekte, toen het te laat was om de machine te doen stilstaan. Bij den daarop gevolgden schok hebben de locomotief en de daaraan vastgehechte waggons van dezen personen-trein de goederen- waggons, waarin roedeu en steenkolen waren op geladen letterlijk verbrijzeld. Men kan zich den schrik en de verwarring voorstellen, welke deze botsing te weeg bragt onder de reizigers, waarvan sommigen vry ernstige kwetsuren hebben bekomen doch waardoor niemand gedood is. In het departement van den Beneden-Rijn worden thans ondertekeningen verzameld op onder staande petitie aan den senaat van Frankrjjk zij is opgesteld en in omloop gebragt door een leeraar 1 eencr particuliere inrigting van onderwijs te Straats burg maar heeftzoo veel is geblekenaan de gewestelijke of plaatselijke overheden geene stof tot bedenkingen opgeleverd «Te Bonn in Rijn-Pruissen is den 10 Augustus j.l. een moord gepleegd op den heer Eugène Daniël Otl, geboren te Straatsburg den 31 October 1828, en wel door graaf Eulenburgluitenant bij een regiment Pruissische huzarenen Neef van een der ministers van den kooing van Pruissen. Die moord is ongestraft gebleven. De moordenaar, die eerst op vrije voelen gelaten was en vervolgens eenvoudig kamerarrest gekregen hadis nu weder by zijn corps, otn deel te nemen aan de herfstoefe- ningeu der troepen. Bij zulk eene regtsweigering weuden de ondergeteekenden, landgenooten van het slagtoffer, doordrongen van het groote beginsel der gelijkheid voor de wet, zich tot den Senaat, met eerbiedig verzoek oin krachtdadige tusschen- komst der diplomatieten einde te loonen dat Frankrijk aan de Franschen de hescherming verlent, waarop zij in de vreemde landen regt hebben. Een Parijsch Nieuwsblad hetwelk onder regt- strcekscheu invloed van hel Fransche ministerie van binneulandsche zaken wordt geschreven meent tc vretendat er geene nota van het Fransche gouvernement betreffende de zaak van Olt naar Berlyn is gezondennaar de Fransche gezant al daar mondeling op bestrading van den schuldige heeft aangedrongen en in last heeft zich op de hoogte der zaak te houden en hetgeen daarin mogt voorvallen aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Parys mede te deelen. In olliciëlc dagbladen is het China-gras her haaldelijk als een surrogaat voor ruwe katoen aan bevolen. Thans wordt door de dagbladen van de dagbladen von de fabriekstad Rouaan deoprigting aangekondigd van eene naamlooze maatschappij voor liet vervaardigen van garens uit China-gras en uit andere weef bare stoffen. Haar kapitaal moet uit drie inilliocn francs bestaan. De berigtcn betreffende de wijnoogst in alle oorden van Frankrijk luiden zeer gunstig, inzon derheid Argcnteuil zal dit jaar ruirn ecu derde meer wijn leveren dao in gewone jaren. nl. 130,000 tegen 70,000 vaten. In dat stadje6000 inwoners tellende zijn onlangs door de 4000 daar gevestigde wijnbouwers ruim 0000 mannenvrouweu jongens en meisjes in dienst genomen. DeChinesche reus Chang-Goo-Wow uit Tijchow zal eerstdaagsin gezelschap zijner vrouw en dienstbode, alsmede van een Chineschen dwerg van 27 jaren die 3 voet hoog isvoor het publiek verschijnen. Ghang is ongeveer 20 jaar oud en 7 voet 9 duim lang. Zijn vader en grootvader waren van dezelfde lengtedoch zyn broeder is 6 duim korter. Daarentegen had hij eene zuster, die 8 voet 6 dm. lang was, volgens de verzekering van Chang, die er bijvoegde, dat zij naar den hemel opgroeide eaeindelijk verdween, doelende op haar sterven, liet verdriet over haar verlies deed hetn besluiten naar Europa te reizen. Te Parijs werd een zonderling concert gege ven. De lieer Sax jr. trad inet eene keurbende koperen instrumenten op allen bespeeld door vrou wen en wel meerendeels zeer schoone. Gelijk te verwachten was. had zich een buitengewoon talrijk publiek vereenigd oin van deze in hare soort eenige uitvoering getuige te zijn. De bevallige instrumen talisten verwierven een onbetwist succes, in het bijzonder de cornetliste. mevr. Etnelie Lacroix, die toegejuicht en teruggeroepen werd. Met bijzon- deren lof wordt ook gewaagd van de tweede cor- nettistemej. üiasvan de alt-saxhoornes mej. Legrand en mevr. Neckra en van de bastubas mej. Bléand en mevr. Worms. Men acht daardoor het probleem van vrouwelijke orkesten opgelost, daar de behandeling van strijkinstrumenten door vrouwen s'mts lang niet meer lot de zeldzaamheden behoort, liet moge niet poëtisch klinken dat eene dame eene bastuba is de zaak kan evenwel hare nuttige zijde hebben mits men dan ook vrouwen tot de betrekking van kapelmeesteres opleide. Welke man zal het toch op den duur tegen zoo vele vrouwen kunnen volhouden en welke dir'gent zal de noodige gestrengheid kunnen ontwikkelen legen zoo beval lige zwart- of blaauwoogige orkestleden Te Parijs zijn in de maand Augustus jl. 132 faillissementen uitgesproken. 33 meer dan in de maand Jul ij. Iu de vorige week heeft zich te Parijs voor het Café Cortiin de rue Royale, een sierlijk ge kleed jongman met een pistoolschot van het leven beroofd pas nadat hij zijne vertering niet betaald hebbende door een der knechts hierover was aan gesproken. Kort na dit ongeval stak een man op de openbare straalzijne dochter dood. De moeder der vermoorde wilde zich u.l. van den vader, haar man laten scheiden, en de man, die dit vernam, wilde zijne vrouw mishandelen en toen de dochter tusschen beide kwam. om dit te beletten, benam hy haar met een dolkmes het leven. In de omstreken van Parijs heerscht thans eene epidemie onder liet gevogelte. Generaal Lamoricière is overleden. Christophe Léon Louis Juchault de Lamoricière was den 5 February ISOG te Nautes geboren uit eene legiti- mistische lainilie, trad in 1830 als luitenant op bij het corps ingenieurs en gaf in Algeria schitte rende bewijzen zijner dapperheid. In 1839 te Parijs teruggekeerdvertrok hij in het volgende jaar reeds weder naar Afrika, waar hij zich op nieuw door zijne krijgsdaden zeer gunstig onderscheidde. Achttien veldtogten had Lamoricière in Afrika mede gemaakttoen hij in het begin van 1848 dat tooneel des oorlogs verliet, cn roemryk bekroonde hy zijne verrigtingen door de organisatie van de gelukkig uitgevoerde onderneming, welke den emir Abd-el-Kader ten slotte dwong zich aan den hertog van Aurnale otcr tc geven. Lamoricière werd daar voor met het groolofficierskruis der orde van het Legioen van Eer beloond. Sedert Augustus 1840 was Lamoricière lid der kamer van afgevaardigden waar hij eene plaats op de banken der oppositie had ingenomen. In de kabinetten ThiersMolé en Odilon Barrot, waarmede de dynastie Orleaus vóór haren val de opgewondenheid des volks trachtte te beteugelenhad de generaal zitting als minister van oorlog, cn toen hij op 24 Febr. 1£*8 den volke de verwijdering des konings en hel regentschap van de hertogin van Orleans ging verkondigen, ontkwam hij te nauwernood aan de woede des volks. Later werd hij benoemd tot lid van de constituerende vergadering. In de Junij-dagen stond de Lamoricière generaal Cavaignac ter zijde; hij voerde het opperbevel over een gedeelte der stad aari den regieroever der Seine en aanvaardde den 28 de portefeuille van oorlog, welke hij tot 28 December 1848 behield. Als trouwe aanhanger van Cavaignac stemde hij geregeld met de meest gematigde fractie der de mocratische partij. Onder de republiek trad hij weder als vertegenwoordiger van het departement Sarthe op. in welke betrekking by zich eeu der krachtigste verdedigers van de republiekeinsche constitutie toonde. Na den val van bet ministerie Odilon Barrot verklaarde hij zich tegen de politiek van het Elysée en dwarsboomde de plannen der Napoleontische partij. In den morgen van den 2 December werd hij gevangen genomen en naar Keulen overgebragt. Eenige maanden later weigerde hij bij een brief, die destijds veel sensatie heeft gemaakt, den eed op de nieuwe constitutie. Sedert heeft generaal Lamoricière zich deels in Duilsch* land België cn Engeland opgehouden, tot dat in 1857 de keizer uit eigen beweging hem vergunning gaf naar het vaderland terug te keeren. Wij meldden reedsdal in den avond van den li dezer te Konstantinopel een brand is uit gebroken waardoor iu weiaige urea 2S00 huizen benevens een aantal openbare gebouwen en mos- keeëu in de ascli gelegd zijn. Ruim 22,500 personen zijn daardoor van huisvesting verstoken geraakt en hebben hunne bezittingen verloren. De opschudding en de verwarring in de stad waren onbeschrijfelijk groot. Volgens gewoonte ontbrak hel aan genoegzame middelen eu vooral aan water om den brand inet kracht le keer te gaan. Bij hel afzenden der laatste tijdingen was men echter het vuur aan alle kanten meester, tenzij de wind mogt opsteken. Oin in den nood der talrijke hulpbehoevenden le voorzien was terstond eene inschrijving bij de mcergegoede en gespaarde ingezetenen geopend. De populaire geestelijke prediker te Napels, Mgr. Sanlaniello, bezit de gave, om nu en dan zijne toebehoorders in zekere spanning eu nieuwsgierig- beid te brengen, waardoor hij voordurend de aan dacht erlangt. Onlangs heeft hij ook het woord gevoerd p eene staatkundige meeting. Hij hield zich daarbij bezigom te velde te trekken tegen de Vorsten. «Het is niet te betwisten riep hij uit dat, als de Koningen zich niet beter gaau gedragen weldra het oogenblik zal aanbrekenwaarop er slechts vier ineer zullen overblijven Iedereen was nieuwsgierig, om'de namen dezer uitverkorenen te hooreneu de vier duizend per sonen. op de meeting aanwezig, verdubbelden hunnen aandacht. Wilt gij hunne natnen kenneu Welnu dat zullen zijn de vier Koningen van klaveren hartenschoppen en ruilen." Een oorverdoovend gelach volgde op dat gezegde. l*olUicltc llcvuc. De Pruissische Regering gaat voort, met al de dagbladen die tegen haar schrijvenop te heffen en de redacteurs waarop ze maar eenig val scbynt te hebben, achter de traliën te zetten. Zy kent de geschiedenis niet of trotseert de waarschuwingendie deze op zoo vele bladzijden tot haar brengt. Zelfs de gcabonnecrJea van sommige dagbladen wil zy kennen en laat de lijst daarvan door de militaire magt ophalen. Koningiu Victoria en Koning Wilhelm van Pruis sen hebben elkander onlangs ontmoeten op die lijding doopten de Engelschc redacteurs hunne pennen wal dieper iu de galtcu einde vooral te

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1