GODR ART, A1SRSF00RTSCHI NIEUWSBLAD dek CENTRAALrps NOORDOOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN, JÉ 1395. van DI n G S D i G, JO October J865. Dit Blad ver»chijat des Dtngtdagten Vrijdagt. De Abonnementsprijs is /*I.S0 in de 3 maanden. Van Advertenliën, 1 tot 6 regels 60 Centselke regel meerder 10Cents; legale Advertentiën per regel 15 Centsbehalve het Zegelregt. Aft. nummert f 0.10. Dabb. nummert f 0.13. Brieven franco. Bestellingen bij den Ditg. A. II. van Cleeff, te AbiersfoortBureau AmertfoorUehe CourantLangstraat, Wijk FN°. 43. over de On:le Vischinarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren eo Post-Directearen in het Rijk. De GEDEPUTEERDE STATEN der provincie UTRECHT, Gelei op artikel 100 der provinciale wel. Brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de begrooting der enkel provinciale en huishou delijke inkomsten en uitgaven voor 1866, bij Ko ninklijk besluit van den 4 September 1865, n°. 54, goedgekeurd tegen betaling van 40 cents per exemplaar, ter provinciale griffie algemeen verkrijgbaar is gesteld. Utrecht, den 7. October 1865. De Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN DOORN, Voorzitter. C. W. MOORREESGriffier. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT doet te weten, dat op Dingsdag, Woensdag, en Don derdag, van 10—12 en van 1719 October aan staande van 's voormiddags elf tot drie ure des na middags, door de Schutterij dezer gemeente NAAR DE SCHIJF ZAL WORDEN GESCHOTEN op het terrein genaamd de Vlasakkers nabij de Piramide gelegen regis van den straatweg tusschen Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, den 9. October 1865. De Burgemeester voornoemd, A.«G. WIJERS. AMERSFOORT. 9 October 1865. Heden morgen kwam alhier per extra-trein uit Utrecht de gep. gen.-majoor van MeursChef van den Raad van Toezigt over de spoorwegenten einde den Ccn- traal-Spoorweg en de kunstwerken daarvan te inspec- teeren. Later aan de Grebbelinie brug genaderdstrui kelde Z. Exc. bij het verlaten van het spoorwegrijtuig en viel met het achterhoofd op los aan den weg gestapelde rails De Heer A Cöster, Opzigter le klasse des spoorwegsbragt zijn Z. Exc. met de meestmogc- lijke vlugheid alle directe hulp aan en werd Z. Exc. vervolgens naar het station alhier vervoerd, alwaar de Heer Chirurgijn Bruning spoedig heelkundige hulp verleende, en volgens verklaring van dezen deskundige is de toestand des lijders eenigzins zorgwekkend en is het raadzaam hem nog niet van hier te vervoeren. Dit berigt is door ons opgesteld volgens met zeker heid ingewonnen inlichtingen. Donderdag 12 October e. k. zal door de Arrondis- semenls-Regtbank alhier worden behandeld de zaak van Dölger, die Dingsdag 3 October j.l. in de R C Kerk met lijm bestreken baleintjes geld uit de offerbus hengelende door den koster der kerk, Klumper, werd gevat en aan de policie overgeleverd. Naar men ver neemt heeft hij reeds dezen kerkroof bekend. In de vorige week is door den Iloogen Raad der Nederlanden de cassatie verworpen van den persoon Root, die wegens zijne opligterijen tijdens zijn kort stondig verblijf te Soest door de Arrondissements-Regt- bank te Amersfoort tot 3 jaren gevangenis was ver oordeeld hetwelk door het Provinciaal Gcregtshof in Utrecht was bevestigd. Naar men zegtis door Z. M. den Koning de oprigting der stoomfabriek nabij het spoorweg-station te Amersfoort toegestaan. Is deze toestemming verleend, dan wordt met het tracer-"», bouwen enz. ten spoedigste aangevangen en zal in de fabriek reeds niet hei begin van 1866 het werk in gang zijn, alhoewel zij eerst in de lente geheel gereed is. De heer F. Th. Weitzel, veearts te Amersfoort, isdaar hy zijne standplaats niet kan verlaten, op zyn verzoek eervol ontslagen als lid van de commissie van veeartsenonder dankbetuiging voor de als zoo danig bewezen diensten. Men meldt uit Rhcnen van den 7 October Gister namiddag zag men van bier brand in bet naburige Ingen (Betuwe), die, door den droogen toe stand van al wat brandbaar was, in korten tijd zoo hevig toenam, dat vier huizingen, bewoond doorzeven gezinnen, met bergen en schuren en het ineerendeel van het zich daarin bevindende werden vernield. De brand sloeg mede over op kerk en toren; de laatste brandde geheel uitook leed dc kerk veelhet inwen dige daarvan werd echter behouden. Dc verschillende brandspuiten bewezen de meest mogelijke dienst. Hoewel de cholera ook te Parijs is uitgebroken blijkt de vrees daarvoor toch oneindig groot'-r dan het gevaar te wezen. Ten einde bet publiek gerust te stellen, heeft de academie van geneeskunde een artikel in de Union médicale doen plaatsen, waaruit blijkt, dat van den 22sten Sept. tot en met den Isten Oct. slechts p. m. 40 cholcralijders in de gasthuizen van Parijs werden ingebragt Daarenboven zijn nog 15 lijders in hunne woningen verpleegd. Te Marseille zijn in 'tgeheel 1082 personen aan de cholera overleden. Eerstdaags zal te Parijs een werkje verschijnen, getiteld: «Beschouwingen over het Protestantisme;" het is gevonden onder de door wijlen den Abt La- mennais nagelaten handschriften. Van boeken gesproken, deelen wij den titel mede van een boekdat binnen kort uit zal komenwaar door men eenig denkbeeld kan krijgen van de vreemde en schandelijke literatunr, die te Parijs bloeit; het boek is getiteld: De kunst om zijne dochter slecht op te voeden en door haar 6000 livres rente te trekken." De auteur is eene dier loretles, die onder de sterren der demi-monde schitterenin afwachting dat zij afdalen tot den rang van voddenraapsters. Voor eenigc dagen hebben drie jeugdige zus ters te Parijs woonachtigdoor verstikking met kolendamp een einde aan haar leven gemaakt. Zij werden door hare moeder in eene knielende houding gevonden. De vader dier ongelukkige meisjes had een zelfmoord begaan door van een kerktoren te springen en haar broedersoldaathad zich door het hoofd Een voornaam Fransch geneesheer, Dr. de Grand-Boulogne die gedurende zijne practijk veertien cholera-epidemieën heeft bijgewoonderkent de mag- teloosheid der geneeskunde tegen die ziekte, wanneer zij reeds eenige vorderingen heeft gemaakt, maar beweert dat de genezing zeer gemakkelijk kan ge schieden als men de ziekte, bij liet voordoen der eerste verschijnselendadelijk bestrijdt. In het eerste uur, zegt hij, is de genezing bijna zeker; in het vierde dc dood bijna onvermijdelijk. Hij acht zich op dien grond verpligt ter algemecne kennis te bren gen aan welke verschijnselen men dc ziekte kan onderkennen en de middelen aan de hand te doen waarmede de omstanders van den patiënt of deze zelf het gevaar kunnen afwendendat in de meeste ge vallen reeds niet meer te overwinnen zal zijn, als men er mede wacht totdat geneeskundige hulp zal zijn aangekomen. In negentien van de twintig gevallendus vervolgt hijbegint de ziekte met eene diarrhee. Daarbij komt het er alzoo in de eerste plaats op aan te bepalen of deze choleraüardige verschijnselen oplevert. Zoolang de uitwerpselen geelgroenachtig of bruin zijn zoolang ze meer of min gebondenmeer of min vast zijn, bestaat er geen gevaar. Is dc stof evenwel waterachtig, in kleur gelijkende op koffij met veel melkop rijstcwater met of zonder klontersop vaatwater, op thee met een weinig melk, dan kan men er zeker van zijn, dat de patiënt, hoedanig zijn toestand overigens zij al gevoelt hij noch pijn, noch zwakte--door cholera is aangetast, en dan moet er geen oogenblik geaarzeld worden om de ziekte in haar geboorte te onderdrukken. Men bereide in dat geval onmiddellijk eene goede hoeveelheid aftreksel van pepermuntbladen enlrmkt daarvan elk kwartier een half' kopje, goed warm en met veel suiker, onder bijvoeging van twee eetlepels rhum of ouden cognac en twintig druppels kancel tinctuur. Als de krachten het toelaten, loopc men onder het gebruik van dezen drank zoo hard mogelijk heen cn weder, of trachtc door andere inspannende be wegingen aan liet uitwasemen te geraken;, is men daartoe echter te zwak of te moedeloosdan ga men naar bedneme een lavement van een half glas zuiver water met een kleinen paplepel zwavel-aetheren dekkc zich zwaarten einde daardoor tot uitwasemiug te komen. Men biijve den drank gebruiken totdat de diarhee ophoudt; meestal zal men dit doel binnen drie uur tijds bereikt hebben. Mogt dc drank een begin van dronkenschap doen ontstaanmen verontruste zich daarover nietwant dit zou integendeel een goed teeken zijnin dat geval was'alle gevaar geweken. Mogten er, hetgeen zelden het geval zal wezen, brakingen ontstaandan houdt men op met het ne men van den drank, maar drinke elk kwartier een glaasje oude cognac of groene chartreuse, waarbij men voor den dorst van tijd tot tijd eenige slokjes sellzer-watcr kan nemen. Als men ijs beeftlate men er van tijd tot lijd een stukje van in den mond smelten. Zoodra brakingen zich voordoenlegge men boven dien bij afwisseling op de maag en den buikgroote mostaard-omslagen, die men late liggen totdat de huid rood wordt en de patiënt de branding daarvan sterk gevoelt. Als de ziekte reeds het koude tijdperk is ingetreden dan is de behandeling minder bepaald aan te geven dan verschillen de gevall°n aanmerkelijk en de genees middelen tevens. Over het algemeen kan men echter steeds gebruik maken van aromaliche alcohol-houdende drankenvan koudesterk met aether gemengde lavementenvan krachtige wrijvingenhetzij met drooge wol of met tincturen van kamferlavendelkruid en dergelijke aromatische kruiden; van kunstmatige verwarmingcn over het algemeen van alle middelen die den bloedsomloop kunnen herstellen en het zenuw gestel prikkelen. Zoodra de patient begint beter te worden, meet men hem versterkende middelen geven: eerst bouillon zonder vet, daarna soep en na vier en twintig uren vaste spijs, daarbij echter altijd zorg dragende de maag niet te overladen. Gedurende het heerschen der epidemie moet ieder er zich zorgvuldig voor wachten van zijn gewonen leefregel af te wijkenin zooverre deze met de ge zondheidsleer in overeenstemming is. Het regtsgeding tegen gearresteerde Fenians te Dublin heeft aan 't licht gebragt: 1°. dat in de laatste 14 dagen uit Amerika ten behoeve van dc beweging in Ierland /"60,000 waren overgezonden; 2n. dat er onder de gearresteerden één was, die minstens 2000 pieken had vervaardigd 3°. dat de vlag der Fenians vertoont 4 strepen met 32 sterrende 4 provinciën en 32 graaf schappen van Ierland verbeellende 4°. dat de eeddoor de Fenians af te leggen bestaat in de belofte van trouw aan de Ier- sche republiekvan onvoorwaardelijke gehoor zaamheid aan al de broeders van hoogeren rang en van overwijlde voldoening aan oproepingen, om de wapenen op te vatten. Verder werd een brief voorgelezen van een letter kundige aan cen zijner vriendeneen brief vol bittere uitvullen tegen de adelijke grondbezittersaan welke al dc jammeren van het lersche Volk werden toege schreven. De uitroeijing dier volksklasse zoo spreekt men in dien brief, moet het eerste werk der revolutie zijn." Ten slotte leest men: De Hertog van Lcinster met zijne TO,000 acres land, de Graaf van Ormond met 100,000 en de Markies van Sligo met 50,000 acres mogen gerust worden beschouwd als officieren in dat groote leger van alles verslindende grondeigenarendie het lersche volk uit zijn geboorteland bannen. Gij vroegt mij hoe wij die lieden in onze magt krijgen zouden. Ik antwoord met de vraag, hoe de Franschen het heb ben aangelegdom zulke aristocratie in hunne magt te krijgen. De Franschen hebben de aristocratie eerst met de pennen hunner Voltaire's omver gestoten ea toen met de handen der sansculotten geguillotineerd. Eveneens kunnen wij handelen. «Revolutie heeft geen ander doel dan de slooping der arristocratie." De advocaat der Kroon zeide tot verdediging van de acte van beschuldiging ook dit lk zal u bekend maken met de ingewonnen ge tuigenissen cn narigien, welke mijns inziens grond geven, om de gearresteerde personen in staat van beschuldiging te stellen en naar de jury te verwijzen. Dat is, gelijk van zelf spreekt, enkel nog maar een voorloopig onderzoek doch ik meen te mogen zeggen dat hetgeen ik nu reeds heb aan te voeren, zulk

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1