AHERSFOORTSCHE COUR ART, NIEUWSBLAD der CENTRAAL- NOORD OOSTELIJKE SPOOR WEGGE WESTEN M 1299. ran DIJNGSDAG, U October Ó865. ■r.yn Dit Blad verschijnt des Ditigsdugt cn Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.31) in de 3 maanden. Van AdvcrtentiënI tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelrcgt. - 4fz. nummers ƒ0.10. DM. nummert f 0.15. Brieven franco.— Bestellingen bij den Uiig. 4. 11. tan Cleeff, Amersloort, Hureau Amersfoorlsche CourantLangstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarkt. zoo mede bij alle Boekbandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. Amersfoort deo 23 October 18G5. Op 15 dezer des avonds 7 a 71 ure is in <1 brievenbus van het postkantoor te Amersfoort ge gleden een brief naar Atnstcrdan bestemd, bevat tende 3 coupons k fl. 2.30 Nat. Hela!. N°. 72087,90850, 222058 en (5 coupons a 23,00 Rusland Ge serie. Deze brief is niet door den geadresseerde ont vangen. Dit voorbeeld en dc massa vroegere voorbeelden -an met geldswaarde vermiste brieven die door het kanaal van bel Amersfoorlsche postkantoor gingen, zijn voor eenieder dringende waarschu wingen om uit Amersfoort geen brieven mei gelds waarde, zelfs met bel nietigst bedrag, ooaange- teekend te verzenden, en dient men bier connection buiten deze stad, van wie men geld wachtende is, mede op de hoogte van deze aangelegenheid te brengen. In den nacht tusschen Donderdag en Vrijdag jl. hebben drie ledige spoorwegrijluigen zonder stoom-, machine- of loenschelijke kracht de reis van Amersfoort, langs Nijkcrk en Putten, naar Harderwijk gemaaktnamelijk voortgestuwd door den hevigen wind. De beide voorstellingen door het tooneelge- zeischap, onder directie der Hecren Stncle cn Jacgui, alhier gegevenhebben op nieuw hel bewijs ge leverd, dat het vele hoogst verdienstelijke elementen bevat, welke, naar hel schijnt, met gepaste juist heid elk op hunne plaats in de gelegenheid worden gesteld met hunne talenten tc woekeren. Wij onthouden ons namen te noemenvermits wij anders te uitvoerig zouden moeten wordenen gelooven te kunnen volstaan met de verzekering te geven dat èn Directie èn Sujetten zich op nieuw kunnen verheugen met de overtuiging de sympathie van het Amersfoorlsche publiek hij herhaling in ruime mate te hebben verworven. Wij achten het onnoodig liet bezoek in dc goed ingerigte tent aan te hevelen en vermelden alleen ten slotte, dat op Üingsdag avond een ovcrschoon tooneelspol zai worden opgevoerdwaaraan naar men ons infor meerde voor bet inooteeren de meeste zorg is besteed, waarbij fraaije costumes het geheel zullen opluisteren terwijl op Woensdag de lachlust op nieuw wordt bevredigd door de opvoering van een geestig blijspel van Ür. Benedix. üc Waarzegster van Parijs, een der fraaiste stukken van het repertoire van het Tooneclgezelschap der Heeren Boobol Tjasink en Peters wordt Don derdag avond e. k. in Amicilia alhier opgevoerd en waarin Mevrouw Kleine, onovertroffen door de beroemdste binnen- en huitenlandsche tragediennes de hooldrol vervult. Dat dooreene algemeeue opkomst van het tooneelminnend publiek van Amersfoort en environs bewezen zal worden, dat dit kunstgenot hier algemeen wordt gewaardeerd mag niet wor den betwijfeld. Een lief nastukje besluit de voor stelling. De Hooge Raad der Nederlanden heeft uit spraak gedaan in eene zaak van den directeur der Brandwaarborg-Maatschappij de. Adelaar. De Hooge Raad heeft hoofdzakelijk beslist, dat het ten deze alleenlijk de vraag geldtof deze maatschappij als reglspersoon kan optreden maar niet of zij een wettig bestaan heeft; dat art. 5 der wet op het regt van vereeniging. niet toelaat optreding als regtspersoon dan na erkenning hetzij door de wet. heizij door den Koningen dat die bepaling alge meen is zonder eenige beperking. Het middel van cassatie door voornoemdeu directeur voorgesteld is dus ongegrond verklaard en dat beroep alzoo verworpen. Door de broodbakkers te Zwolle wordt ge klaagd over de slechte hoedanigheid van de Hol- landsche gist, die allen schijn heeft vau vervalscht te zijn door bijmenging van vreemde zelfstandig heden welke door sommigen voor gips of klei aarde wordt gehouden. De ouvervalschte gist wordt na eenige dagen uitermate schimmelig, barstig en krijgt op sommige plaatsen eeu blaauw- of paarsachtige kleurterwjjl de vervalsJite gist hard wordt als steel en do oorspronkelijke kleur houdt; de bijgevoegde witte slof is dan duidelijk te onder kennen. Het ware te wenschendat hieromtrent eens een onderzoek werd ingesteld ten einde tot dc wetenschap te komen, in hoeverre de vcrvalschte waar bestauddeeleu bcvat, die voor de gezondheid schadelijk zijn. Voor de Arrondissements-Rcgtbank te Gro ningen stonden den 19 dezer vier personen teregt allen ter zake van het op onderscheidene tijdstippen in die gemeente invoeren van vee zonder gedekt te zijn door een consent tot invoer in die gemeente afgegeven door het gemeentebestuur. De Officier van Justitie eischte tegen ieder hunner eene gevangenisstraf van 15 dagen in eenzame opsluiting te ondergaan en veroordeeling in de kosten van het proces. Aanstaanden Donderdag zal in deze zaken door j dc Itembank uitspraak worden gedaan. Voor cenigen tijd heelt te Parijs het volgende voorval plaats gehad Zekere heer E. had in de rue Saint-üonoré een kollij huis gevestigd en eene jonge en schoone vrouw j gehuwd die, aan liet buffet van het établissement j zittende, zeer veel kalanten trok, maar daardoor ook haar man zeer veel reden van jaloerschheid gaf. De huwclijkshemel bedekte zich met zwarte wol- i ken waardoor dagelijks twist en oneenigheid ont stond; eindelijk vond rnen op zekeren morgen aan den oever der Seine de kleederen van den wan- hopigen echtgenoot en een hrief, waarin hij afscheid van zijne vrienden natn. Men hield zich overtuigd dat hier een zelfmoord had plaats gehad. De weduwe treurde, maar huwde toch na eeuigen tijd met den rijken eigenaar van een parfumerie-winkelmet wien zij zeer gelukkig leefde. Maar boe groot was haar schriktoen onlangs op een goeden morgen een elegant gekleed heer, in welken zij in spijt van eene tienjarige scheiding haar dood gewaauden man erkendein deu winkel trad. Zij gaf een gil, en de parfumeur geloofde, dat de vreemdeling zijne vrouw beleedigd bad, maar stond niet weinig verbluft te kijken, toen de onbekende van oudere regten sprak. Vau woorden kwam het tot daden, zoodat de pnlicie tussclien beide moest komen. De regtbank za! nu in deze zoo critieke zaak eerstdaags eene beslissing moeten uitspreken. Gepasseerden Maandag avond werd in een der schouwburgen te Parijs voorgedragen Dertig jaren of hel leven van een dobbelaar. Onder de toeschouwers bevond zich zekere F., een voormalig koopman wiens zaken ten gevolge zijner verhitte speelzucht verloopen waren en die ook hiermede liet aanzienlijke vermogen zijner echtgenoote had doorgebragttengevolge waarvan deze laatste vari hein geregtelijk gescheiden was. Sinds eenigen tijd reeds gevoelde hij berouw en was zijn geweten knagende. Het schijnt echter, dal door de voor stelling van het voormelde drama zijn vroeger gedrag hem helder voor den geest kwatn en zoo- danigen invloed op hem uitoefende, dat rnen hem later dood op zijne slaapkamer vond. Hij heeft zich door kolendamp laten verstikken. Te Mézières is eene vrouw overledenwelke in 175G geboren, den ouderdom van 109 jaren j had bereikt. Tot twee maanden voor haar dood was zij nog in hel volle genot vau hare ligcha- melijke en geestelijke vermogens. Een Ouilsch vrouwencongres te Leipzig werd bijgewoond door ongeveer 200 personen waaronder 130 vrouwen. Het presidium werd waargeuomen door eeue vrouw, en twee andere vrouwen hebben redevoeringen gehouden. Ongunstig heeft zich van deze vrouwelijke toespraken, die zeer gepast waren, onderscheiden de redevoering van kapitein Korn redacteur der Deutsche Frauenzcilung. Van de vele overdreven beweringen en becijferingen van dozen spreker is de voornaamste geweest, dat, indien de vrouwelijke arbeidskrachten in Diiilsehlatid be hoorlijk aangewend en gebruikt worden, jaarlijks door de gezamenlijke Duitsche vrouwen eene sou» vau 750 millioen thaler zou kunnen worden ver diend. Kapitein Korn is namelijk van oordeel, dat cr ia Duilschlaud minstens 5 millioeu vrouwen gevonden worden, die in staat zijn om als schoen maaksters, artsenijmepgsters enz. een weekgeld te verdienen van 3 thaler. IIet hoofddenkbeeld van den heer Korn is. dat in den tegenwoordigen tijd iiet oogeublik is gekomen oin, gelijk hij het noemt, de vrouwelijke arbeidskrachten in Duilschlaud mobiel tc maken Politieke EScviic. Nu de diplomatie hare winterkwartieren betrekt cn de parlementen weder tcekenen van leven ge ven, hoopt de dagbladpers op incidenten die stof tot redenering aanbrengen want bij gemis aan veel staatkundige feiten van overwegend belang, koQ zij in de laatste maanden weinig degelijks leveren. Wel bleef de aandacht voortdurend gevestigd op de verhoudingen tusschen de Noord-Amerikaansche Unie en liet Keizerrijk Mexico. Ofschoon de bewering der Londensche bladen met betrekking tot een nieuw protest der Araeri- kaansche regering tegen het bezetten van Mexico door Fransche troepenvormelijk tegengesproken zijn is de vrees voor enstige verwikkelingen over deze zaak niet weggenomen. Men meent dal de gespannen toestand waarin Amerika en Engeland zich thans tegen elkander over bevinden de uil- barsting van een Amerikaansch-Fransch coaflikt over Mexico zal kunnen bespoedigen. Van een an deren kant verwacht men dat Frankrijk, ter voor koming van alle aanleiding tot twist met de Ver- eenigde Statenmisschien zou kunnen besluiten zijne troepen van lieverlede uit het Keizerrjjk van Maximiliaan te doen terug komen. 't ls evenwel niet waarschijnlijk dat vooreerst gevaar van strijd tusschen de beide staten zal ontstaan. Het keurvorstendom Hessen is een staat waar de regering slaapt en bijna geen leeken van leven geeft. Toen de vorige week de wetgevende kamer bijeenkwamwas e'e'n vergadering genoeg ter be handeling van al de aan de orde gestelde ontwer pen die weinig in aantal en zeer onbeduidend waren, en wier aanbieding den algemeen spotlust opwekte. Daareutegen hebben zich moedige stem men doen hooren ter krachtige afkeuring van de louter negatieve politiek der regering. «De grieven des lands" zeide dp steller van het verslag van de werkzaamheden der kamer gedurende de laatste zitting, «zijn ernstige beschuldigingen tegen de regering beschuldigingendie indien er geen ge volg aan gegeven wordtonvermijdelijk botsingen zullen veroorzaken en een krisis verhaasten, waarin het land zijn onafhankelijk bestaan verliezen zal." Werd veel omtrent Lord Palmerslon geschreven toen hij leefde, nu bij overleden is, zou men met de papiergrootte van hetgeen in het laatste 4 lal dagen omtrent hem werd gepubliceerd geheel Lon den kunnen beleggen. Dat zal nog herhaald worden direct na zijne begraünis en dar wuift deze stof van de dagblad pers naar de jaarboeken der geschiedenis. Hij stierf Woensdag middag, even na 12 uur, op zijn landgoed Brooket-Ilall en beleefde dus zijn Sisten verjaardag niet. Palmerslon was de type van eeu liberaal-aristo cratisch staatsman. Dat hij een schrander hoofd hadontkent nie* maud dut hij voor Engeland een égoïst was, stemt ieder toe. Zijne vijanden, en die waren niet weinig iu getal, noemden hem een Lord Stokebrandmaar Joliu Buil zeide: «voor ons is hij de regte man." Overal verdedigde hij de volksvrijheid als die uiet streed met Èogelaud's belang. Woensdag waren meest alle beurzenonder de tijdiug van Palmerslon's ernstige ziekte, meer of min ongesteld, maar naauwelijks was zijn dood aangezegd, of de fondsen waren willig en de EDgel- sclie gaven daarin den toon. Die papieren-tempels zijn dikwijls in hunne manieren onbegrijpelijk. De overledene was gedurende 59 jaren Volks vertegenwoordiger had als zoodanig ziltiug in 16 Parlementen en was [omstreeks eene halve eeuw Minister. llij nam deel aau de behandeling van 20.000 wetsoutwerpen en vaardigde om eo bij de 6000 nota's uit over Buiteulandsche aangelegenheden. Reeds lang was hij jichtig, maar gedachtig aan het gezegdewien men dood zegtleeft lang werd er weinig notitie genomen van de berigteu uit zyue ziekenkamer. Zoudag jl. deed bij nog een rytoenjevatte toen koude enmaar de dood wil een oorzaak hebben. Op politiek gebied gaat alles vrij wel de Polen kwispelstaarten tegen deu Russischen Czaar; Deak eu consorten roepen in Hongarije: «leve Keizer Frans-Josellde Lauenburgers. Sleeswijkers en llolsleiners zijn zoet gezind jegeus hunnen Bismarck- aebtigen Koning; de Venetianen wiegelen zich in het dolce (ar nicnleKoning Victor Emmanuel studeert met zijne ministers om geld te maken of te leeueu lot bestrijding van de kosten der Itali- aanschc huishouding; Garribaldi heelt turf opgedaan;

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1