AHERSFOORTSCHE GOUBAITI-'I NIEUWSBLAD der CENTRAAL#!^ NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN, M 1315. van DINGSDAG, dl December Ó865. Dit Blad »er»chgntdes Dingidagtm Vrijdags. De AbonnemcnUprijt is 1.50 in .Ie 3 manden. - Ven Advertentiën, I tot 6 regel» 60 Cent», elke regel meerder 10 Cent»; legale Advcrtentien per regel 15 Cent*, behalve het Zegelregt. - 4fs. nummert ƒ0.10. Dub'i. nummers f 0 15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. van CUtff, te Amerafoortttureau Amenfoortiche Courant. Langstraat. Wijk P. N». 43. over de Oude Viseliwirkl. «on mede bij alle Boekhandelaren en Po»t-Directeoren in het Rijk. AMERSFOORT, 11 December 1865. Op Dingsdag 12 December 1865, des namiddags ten één ure, zal de Raad der Gemecmte Amersfoort weder eenc vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn: 1. Ontwerp-Verordening tot wering der veeziekte. 2. Aanvullings-Kohier van den hoofdelijken omslag over 1865. 3. Idem der hondenbelasting over 1865. 4. Ontwcrp-Bcsluit lot vaststelling van het maximum van den onderstand in 1866. 5. Benoeming van een lid voor de Schoolcommissie. 6. Benoeming van twee leden voor het Burgerlijk Armbestuur. 7. Rapport der Commissie betrekkelijk het request van den Heer G. J. van Eijken. Aan de navolgende hoofd- en verdere officieren te Amersfoort is magtiging verleend, om het cijfer in het aan hun vroeger uitgereikt onderschcidings- tecken te doen verwisselen, als: XLV in L aan Zijne Excellentie den Hcere C. Baron Nepveu, Luitenant-Generaal, Chef van den Gcneralen Staf, enz XXV in XXX aan den Kapitein der Genie S. Princeen XX in XXV aan den Officier van Gezond heid le klasse J. van Breda Kol/f. Bij de beraadslagingen in de vergadering der prov Staten van Utrccbt gevoerd over het reglement tot beteugeling van de runderpest werdmet betrek king tot de vraag, in hoeverre onteigening en afmaking van het aangetaste vee raadzaam was te achten, door den lieer Commissaris des Konings aangevoerd, dat daardoor de ziekte te Maarssenveen en Maarsscn was gestuit en uitgedoofd terwijl iu SnelrcwaardLinschoten en Kamerikwaar men wars van doortastende maat regelen, zich bepaaaldc tol de afzondering en het beproeven van genezing, de plaag zich al meer en meer uitbreidt en een kwaadaardig beloop aanneemt. Men kan uil deze gegevens dus duidelijk ontwaren, dat het systeem van afmaking hij liet ontstaan der ziekte op cenig erf zeer aanbeveling verdient. Bij besluit van 7 December jl.no. 51, heeft Z. M. aan de nagemelde commissiën uit de Staten van Utrecht magtiging verleend om na de sluiting van de wintervergadering der Staten hare werkzaam heden voort te zetten, als: 1°. aan de commissie be last met hel onderzoek van het ontwerp-reglement voor het waterschap lleycop, genaamd de Langevlict, en de ontworpen bijzondere reglementen voor de wa terschappen IJssclvcId, Broek en Lagenbiezen, Hoo- genbiezen, Overoudland, NedcroudlandOudenrijn, het Nedcrcind, Hoograven, Langraven met den kleinen Koppel en Westraven; 2°. aan de commissie belast met bet onderzoek van het ontwerp-reglement voor het waterschap Bijlevcld en den Meerndijken de ontworpen bijzondere reglementen voor de waterschap pen Bijleveld en ReijcrscopMastwijk en Achthoven en llarlemerwaard. Te Parijs wordt thans het electro-gal van isme tot het dooden van ratten aangewend. In de riolen worden koperdraden gespannendie mot eene sterk geladen galvanische batterij in verbinding zijn. Daaraan wordt het aas bevestigd en bij elke ontploffiing sneu velen twee of drie honderd ratten in dezen strijd met het galvanisme. De Gazette du Midi bevat een schrijven uit Jerusalem van den 13den November, "waarin bcrigt wordt, dat de cholera binnen den tijd van eenc maand' de bevolking heeft gedecimeerd. De Israëliten ten getale van een tot zeven duizendwerden het eerst aangetast. Daar er hier geen politie bestaat werd men de uitbreiding der ziekte eerst gewaar, toen zij in dc menigte de vlugt namen en in de nabij gelegen dorpen eene schuilplaats zochten. De Catbolieke patriarch was dc eerste, die een bestuur organiseerde tot onderstand en hulp voor dc armen en zieken. Eene uitdeeling van bons voor vleesch en rijst heeft gedurende drie weken aan zjjn verblijf plaats gehad; het gasthuis van den li. Lodewijk was dagelijks voor alle zieken geopend, en in het Spaanschc consulaat was een hospitaal opgcrigtwaar alle geneesmiddelen kosteloos aan de lijders werden verstrekt. Het Grieksche conventzegt de bcrigtgever, heeft in plaats van zich opofferingen bij deze be zoeking te getroostenzijne apotheek geslotenwelke te voren open stond. Men verzekert, dat de Pacha van Jerusalem hittere verwijten tot den Griekschen patriarch heeft gerigt over liet gedrag der monniken en de sluiting hunne» apotheek. De bcrigtgever klaagt ten slottedat niet bij tijds de noodige maatregplen genomen zijn tot reiniging der stad en het uitdeden van levensmiddelen. Te Wecncn heeft een officier op een bal beide becnen gebroken, daar hij, al dansende, in de crinoline zijner dame verward raakte. Het eene heen brak door den val, het andere doordien de dame er op viel. Dc Times heeft het speculerend publiek min of meer zenuwachtig gemaakt door een artikel over dc verbazende geldsommen, die van alle streken der wereld worden aangevraagd, terwijl de aanvraag om kapitaal voor spoorwegen in Engelandniettegenstaande zij 100,000,000 pd. st. in 18631864 bedroeg, op nieuw tot dezelfde hoogte klimt voor 1866, waarvan echter tevens een groot gedeelte moet afgetrokken worden voor zulke spoorwegplannen, als door het Parlement worden goedgekeurd, hetgeen afhangt van de omstandigheden in hoe verre de benoemde direc teuren leden van het Parlement zijn of daarmede in verband staan. Ook vroegen de Vereenigde Staten voor een spoorweg, die over hunne geliecle lengte loopen zal, 12,000,000 pd. st.Oostenrijk heeft onlangs 10,000,000 gevraagd, eene som van die verreweg door de behoeften van het keizerrijk overtroffen wordt, doch aangezien dc rente op 9 pCl te staan komt, wordt het ontbrekende tot nadere gelegenheid bewaard in de hoop dat de vermeerdering van inkomsten in Oostenrijk in aanmerking genomen en de vormcerdering van uitgaven, die gelijken tred hield, vergeten zal worden, terwijl de nationale schuld niet 100,000,000 pd. st. vermeerdert, zonder 52,250,000 pd. st. te re kenen uit aflossing van feodale diensten voortsprui tende. Italië is insgelijks benard, en de minister van dat Rijk teleurgesteld in de opbrengst der belastingen, zoodat er geld noodig zal zijn. Zelfs herhaalt de Times een gerucht, dat dc rente der Sardinische leening, die door de firma Hambro ól Son wel betaald wordt, niet ten volle gedekt is. Spanje verkeert in dc grootste behoefte aan geld, maar kan niet opnemen, «want zelfs effectenhandelaars en geldschieters," zegt de Times, hebben een gewetenen joegen sedert lang de scbaamtelooze verloochenaars van aangegane verpligting al dc beurzen van Europa af." Zweden vraagt 1,350,000 pd.st. en zal ze krijgen, als zijnde voor het nuttige doel om het Zweedschc spoorwegnet te vol- tooijen. De Verhevene doch berooide Porte heeft (volgens berigt) zes millioen pd. st. geleend nominaal i 6 pCt. tegen 60 pCl. of anders gezegd werkelijk tegen tien pCt. rente, behalve de voordcelcn van af lossing: een financiële maatregel waarop men niet rekende, aangezien hij cenigzins strijdt met beloften onlangs door de Porte gegeven; doch Turksche rege- ringsbeloftcn staan lager dan andere van dien aard, zoodat dit eigenlijk geen beletsel zou zijn. De Times verwacht vervolgens Rusland te zien verschijnen als hernieuwde gcldleener en verder Frankrijk in het karakter van voogd over Mexico. Van een Amerikaan- sche leening zwijgt het blad. Uit Londen wordt geschreven: Dc mededcclingen die in dén laatsten tijd geregeld in dc geneeskundige en andere bladen omtrent de behandeling van koortsenvooral de typhuskoortsen voorkomen, verdienen niet alleen de bijzondere aan dacht der doctoren maar evenzeer die van hetgroote publick, dat doorgaans van den geneesheer genees middelen begeert in plaats van te verlangen genees kundigen raad, hoe door levenswijze en voeding met de natuur in haar herstellende vermogens op de beste wijze mede te werken. Daar men vroeger in de groote koorts-hospitalen naar mate van ruimer toediening van opwekkende geneesmiddelen en wijnenover een sterfte van 17—40 per cent had te betreuren, heeft eene be handeling, waarin melk en bouillon de hoofdrol spelen, tot geheel andere uilkomsten geleid, zoodat de sterfte in den regel tot 2 3 en hoogstens 10 percent is gedaald. Deze verblijdende uitkomsten over hon derden koortslijders en gedurende eenige jaren loopendc, worden medegedeeld door Prof. Gairdncr en Dr. Wilt, in Glasgow; Dr. Chambers, Edinburg; Dr. Henderson, Shangai; Dr. Bishop, Napels; Prof. Cottrirs, Massachusetts enz., dus door mannen uit alle deelcn der aarde. Het geneeskundig oordeel moe* tijd en wijze der toediening regelen. Met roem wor den in deze berigten de Nederlanders van Swieten en Boerhave herdachtals die reeds in hunnen tijd ver kondigden dat genezing in den regel veel meer door versterking dan door verzwakking of prikkeling der levenskrachten moet geschieden. Politieke Revae« Koning Leopold heeft thans werkelijk définitieve lol aan de natuur betaald Zondag morgen 10 December, ten 10 ure, 10 minuten, 75 jaren oud. Monijc cijfertjes voor décimaal-slikkers Van de dooden niets dan goeds, zoo dikwijls mis bruikt, mag omtrent hem als eene waarheid gelden, want hij was niet enkel een wijs maar ook een goed vorst, die in het woelige België opperbest de leidsels der regering wist vast te houden. Bezat hij geen uitblinkend krijgstalenthij was wat beter is vredevorst, in den volsten zin des woords. Met hem en Palmerston verloor Europa in 1865 de twee knapste staatslieden van den tegenwoordigen lijd. Erft zijn oudste zoon met zijne kroonzijne deugden en verstand, dan zal zulks voor België een zegen zijn. Hij zal zijn best wel doen om met zijn magtigen nabuur Keizer Napoleon en de andere Monarchen alles goed te schipperen. In Griekenland schijnt weder eene revolutie te worden gefabriceerd. Dat thans ongelukkige land, de bakermat der beschaving in de oude eeuwen, toen het grootste deel van Europa nog onbeschaafd wasis ten prooi aan de woelingen van een aantal zich bestrijdende partgen, terwijl de Koning, die het goede wil en de constitutie eerlijk wenscht te handhavenhoe langer zoo meer wordt gedwars boomd, zoodat men vreest dat hem binnen kort het lot van den vorigen Griekschen Koning treffen zal. In twintig dagen had men te Athene vier Mi- nisteriën en is een vijfde in wording. Het Kabinet Bulgaris leefde geen drie dagen, dat van Comoundoros geen 24 uren langer. Het viel bij zijn eerste verschijnen in de Kamer, voor de coalitie der fractiën BulgarisDeligeorgis en der Othonistendie dadelijk een votum van wantrou wen voorstelden, dat met 81 tegen 68 stemmen werd uitgebragt. De Koning liet Bulgaris roependie bedankte voor het Presidentschap en ook geen ander wild« aanwijzen. Daarop werd Diomedes Kyriacovi geroepen, met wien men eveneens niet verder kwam. Regeren met het volk, is de proefneming, die Alexander II van Rusland thans neemt en zij belooft een gewenscht resultaat. De Provinciale vergadering van Moscou bestond uit 71 leden, meerendecls tot den adelstand behoorende, maar daar zij door de volkskeuze aldus is zamen- gesteldkan zij als eene juiste vertegenwoordiging van de belangen des lands en van derzelver onderlinge verhouding worden aangemerkt. De vergadering heeft hare werkzaamheden besloten met eene plegtige dank betuiging aan den Keizer voor de door Zijne Majesteit goedgunstig verleende regten. In de onderscheiden vraagstukken, welke de ver gadering te behandelen heeft gehad, heeft zij blijken van wezenlijke bekendheid met dc leeringen der staat huishoudkundige wetenschap gegevenen de zorgdie zij aan bijzonderheden van plaatselijk belang heeft ge wijd, geeft goede verwachting van den geest, die de gewestelijke vertegenwoordigingen zal bezielen; de eerste proeve van de werking dier instelling belooft veel goeds. Het Noord-Amcrikaansche Congres komt spoedig bijeen, de Repubhkeinsche partij wilt voor de toela ting der Zuidelijken voorwaarden stellen, zeer tegen den zin van den President. Deze wil van de Vergadering een votum hebben dat dc afschaffing van de slavernij goedkeurt en de finantielc schuld van het Zuiden verwerpt, en als dit is geschiedzal hij zien wat er verder gedaan behoort te worden. Het uitzet der dochter van Koningin Victoria, Prinses Helenadie met Prins Christiaan van Sleeswgk-Holstein trouwt, wordt reeds gekocht en gemaakt.

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1