AfflBRSFOORTSCHE COURHT, J NIEUWSBLAD der CENTRAAl|É NOORD-OOSTELIJKE SPOOR WEGGE WESTEN M 1318. vau Y RIJ DAG, 29 December d865. Dit Rlad verschijntdesÜtngtdagsen Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder lOCents- legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. - 4fz. namaten ƒ0.10. DM. nummert f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. .4. van Cleeff te Amersfoort, Bureau A menfoortsche CourantLangstraat. Wijk F, N°. 43, over de Oude. Visch.mrkt, zoo mede bij alle Bockhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk'. Bij dit Nummer behoort een bijvoegsel, behelzende eene heden afgekondigde kennis geving van het Gemeentebestuur nopens de Veeziekte. Het volgend nummer der Courant wordt, wegens den NIEUWJAARSDAG, in plaats Maandag avond Dingsdag avond uitgegeven. Inzeudingen, Advertentiën^ enz. s. v. p. tijdig. OPGAYENbetreffende den Yeelypbus in de provincie Utrecht, over de week, beginnende den 16. December, en eindigende den 23. December 1865. GEMEENTEN. lil f 1 eo 2 i - IN DEZE WEEK ZIJN SEDERT ET BEGIN na ZIJR IPC SET VERDERE MEDEDEELINGEN. I 11 1 2 5-5 o S> J a 2 1359 111 44 35 85 322 134 1 102 Kamerik 3325 22 8 11 23 86 20 43 Zegveld 1567 49 14 63 90 22 5 Linschoteu 2302 93 12 8 100 139 28 li Montfoort 317 19 11 1 39 54 14 1 Harmelen 1701 7 7 8 1 Breukclen Nyenrodc 748 10 3 15 20 3 1 1 lo deze gemeente zijn 2074 8 2 5 1 geeneziekleaevallen meer waargenomen. AMERSFOORT. 28 December 1865. Hel volgende wordt ons van geachte zijde ter opname verzocht: In den avond ?ao den 22. December dezes jaars werd. op de liaconiescliool der Hervormden alhier, een opmerk ngwaardi» zilvren feest gevierd. Diakenen, levens Bestuurders der school met hunnen President, Ds. van Hoorn, hadden hel genoegen de Dames, Direcirices der Loterij ten behoeve van de Proteslanlsche Armen. voor de vijf en twintigste maal haar jiiarlykscb weldadig bezoek ie zien bren gen, ten einde, lejen hel Kerstfeest, eenige huis gezinnen, en bovendien al de leerlingen der school van dek- en klcedhgslukken te voorzien. Waren de Dames met innig dankgevoel vervuld voor de krachtige medewerking in deze slad en ook elders, sedert hel jaar 1840. ondervonden, en bovenal voor dm zegen die van hoven is; niet minder gevoelden Diakenen behoefte hunne erken telijkheid uit te drukken in een feestelijk omhaal, zoo door hen al» door de leerlingen der school. In het met groen en vlaggen en een transparant versierd schoollocaal werd Hare komst door strooi- jende kinderen es een zegenenden zang vereerd en verder door Uespraak en gezang gevierd. Na de rijke uitdeeling door Haar gedaan, werden Zij onthaald aan eenoi dischwaar niet de overvloed maar goede stnaik en een loon van hartelijke vreugde hecrschle; terwyl Zij een onkostbaar maar sprekend aandenken aan haar weldadig werk. aan elk van Haar aangeboden hoogst welwillend aannamen. Moge de Algoede nog langer Hare lust en kracht schragen en Haar verblijden door de onmisbare medewerking van velen, lot vervul ling van de bede en hoop der hehoefligen. In het tweede hijvoegsel tot de Staals-Courant van 24 en 25 dezjr zijn medegedeeld opgaven be treffende den ve.'typhus in de provincie Zuid- Holland van 10 lol 16 December jl. In die week -zijn: door de iie'<te aangetast 2464, aan de ziekte gestorven 306. afgemaakt 394 en hersteld 142 heesten; op het einde der week hieven in behan deling 1622. Sedert het begin der veeziekte zijn in hel geheelaangetast 15,251 aan de ziekte gestorven 4157, afgemaakt 4231 en hersteld 4141 beesten. Gedeputeerde Staten der provincie Groniu- gen ontwaar zijnde gewordendat er gedurig vee- handelaren nil dat gewest naar Londen reizen om aldaar vee ter markt te brengen, en in aanmer king nemende, dat deze personen, wanneer zy herwaarts teiugkeeren en op nieuw vee voor dezelfde bestemming aankoopen, zeer ligt door middel van hunne kleederen de besmetting der runderpest kun nen overbrengen naar de stallenwelke zij bezoe ken tot den aankoop van runderen, hebben bij publi catie van den 22 dezer de veehouders in dit gewest ten ernstigste gewaarschuwd om in hun eigen belang en in dat van het algemeen te dezer zake de meest mogelijke behoedzaamheid in acht te neinen en geene veehandelaars of hunne oppassers, die zij weten of vermoeden vee naar Eugeland ter markt te brengen, hij hunne runderen toe te laten wao- neer zij niet zeker zijn, dal deze andere kleederen dragen dan diewelke zij te Londen of andere door de runderpest besmette plaatsen droegen. Men schrijft aan de Lcidsclie Courant het volgende «Gelijk gemeld is heeft op 13 dezer de land bouwer J. Z.. in den Aderpolder onder Alkemade, zijoen geheelen slal met runderen afgestaan, omdat er aanvankelijk eéu door de veeziekte was aange tast. welk geial tot 6. als verdacht aan die ziekte te lyden, moet zijn geklommen. Dit was het eerste geval van veeziekte, hetwelk zich in die gemeente beeft voorgedaan. Terstond is tot het afmaken van den geheelen koppel. 43 gezonde runderen, besloten, en welom de zaak te bespoedigengestald vee uit den stal te drijven en 18 stuks jong vee uit de weide te halen en Ie laten doodschieten. Deze maatregel moet op zulk eene ruWe wijze zijn uit gevoerd datnaar men verzekerter nog menig rund lag te spartelen, toen het in den kuil was geworpen om te worden hegraven. Des landbouwers vette varkens, zijne geiten, kippen en eenden, zijue honden en katten, kortom alles wal zich van levend gedierte op zijn erf bevond, is, met zyn goedvin den tot stut' )g van de ramp doodgeschoten. Slechts enkele eenden zijn aan die geduchte op ruiming ontkomen. Holsters en slaken waaraan het vee gestaan, hooi vaarvan het gegeten had, zyn verbrand. Daar de meeste der runderen schoone vette beesten waren heeft deze daad veel misnoe gen verwekt. Voor liet afstaan van al zyn rundvee heeft J. Z. eene schadeloosstelling van /4500 ge noten. waaronder het huis- en pluimgedierte niet is begrepen. Volgens geruchten moet zich de run derpest. dezer dagen, in die gemeente weder op twee plaatsen hebben voorgedaan. Op den Rijnspoorweg is 24 December een groot ongeluk voorgevallen. Het is ons evenwel aau°enaam van goederhand te kunnen mededeclen, dat de schade zich bepaalt tot vernieling vau cenig materieelzonder dat personen daarby ver- ongelukt zijn of letsel bekomen hebben. Door den mist zijn zondag morgen twee goe derentreinen nabij «aarsbergen achter op elkander getoogenwaarbij geen personen letsel hebben hekomen. De dienst der passagierslreinen heeft door versperring van den weg eeuige vertraging ondergaaD." «De volgenden morgen ten 7 ure zijn twee goederentreinen (waarvan een uit Utrecht) op de hoogte van Maarsbergen tegen elkander geloopen. De schok was vreeselijk. De locomotief van den tweeden trein verbrijzelde alles in hare vaartzoodat de waggons tegen en op elkander werden gesmetenwaarbij een drietal werd ver nield. ilet dienstdoend personeel op beide treinen mogt er gelukkig in slagen zich zonder leisel te redden. Ten gevolge van dit spoorwegongeluk is de passagierslreindie te Utrecht ten 8{ ure moest aankomen, aldaar eerst ten I0£ ure ge arriveerd: terwijl de reizigers, die ten 12 ure 10 minuten van Arnhem kwamen per sneltrein ten 1 ure 30 minuten, de reis naar Amsterdam en Rotterdam hebben voortgezet." Men schrijft uit 's Gravenbagedd. 26 dezer: Wat het berigt betreft door een Duitsch blad medegedeeld en daaruit door eenige Nederlandsche bladen overgenomenals zouden huwelijksplannen bestaan lusschen een daarbij genoemden Pruissi- schen prins en eene Nederlandsche prinses, kan met zekerheid gezegd wordendat hier te lande niets daarvan bekend is." Men schrijft uit Moergestel van 20 December Dat ^e Engelsche varkens geschikt zija tot zware bemestinggetuigt het navolgende. Een big van Mei is den geheelen zomer gevoederd met afval uit den tuin en de keukenen met de noodige karnemelk. In Augustus begon men met raauwe aardappelen te voederenzoodat dit varken hier» van gebruikt heeft 20 Bossche vaten en daarbij gehad 15 dito vaten eikels ongemaleo. Dit varken in November geslagt zijnde, had de zwaarte van 111 kilo zuiver aan den haak. Goedkooper kan men waarlijk geen varken in zulk een korten tijd mestenzonder een spatje meelzonder de massa houtdie anders ODder den voederketel verstookt wordt, want het bout rekent de boer zoo niet, maar dit bedraagt bij de duurte van het bout per jaar voor varkens en koebeesten nog al een ge- heele som. Het is jammer dat men niet meer algemeen aan die biggensoort kan koinenwant op de markten vindt men ze nog niet. Deze var kens zijn niet zoo lang en gerekt als de gewone, zijn meer gedrongen en kleiner van stuk, doch desniettemin kan inen ze toch nog al tot een ge- beele zwaarte opvoeren. 't Kan een mooi winstje geven. In October werden uit Nederland gevoerd: 9330 slierenossen en koeijen4000 hokkelingen en kalveren4780 varkens en 46,430 schapen bijkans allen voor de Eogelsche slagtbank. Eet John Buil ons niet op, dan hebben wy ten minste het pleizierdat hij onze gezonde beesten opeet. Als een staaltje van laffe vleijerij wordt het volgeode als waar gemeld. Bij de audiëntie welke de keizer van Oostenrijk dezer dagen te Pestb verleeudevroeg hij den voorzitter der vereenigiog van geneeskuudigen hoe het met den gezondheids toestand in de slad was. liet antwoord luidde: De tegenwoordigheid van Uwe Majesteit maakt ons zoo gelukkig, Sire! dat allen welvarend zijn." Ik geloof inderdaad dal gij, al is het niet veel. toch wel een weinig overdrijft," hernam de vorst. In Eogeland is hel verkeer op de spoorwegen zoo grootdat men zeggen kan ieder man iedere vrouw en ieder kind in Grool-Britlanje betaalt aan vracht en vervoerloon van goedereu meer dan twaalf gulden. Te Londen zal ecu Chineesch dagblad ver schijnen oin de kaalkoppeu zoo verstaodig te maken dat zij bij voorkeur Engelsche fabriekgoederen koopen. Te Carlisle in Engeland Leeft eene hevige opschudding plaats gehad. Er was daar ter plaatse zooveel vee am de runderpest gestorveo dat men verlegen was oin eene geschikte plaats tot begra ving van koeijen. Dientengevolge werd besloten daartce eene plek af te zonderen in do onmidde- lijke nabylieid der renbaan, doch hiertegen kwam de bevolking in verzetwaarby eeno veebtparty outstond lusschen oen aantal personen en de werk lieden die met de inrigting van bet terrein een aanvang maakten. De mayor en eenige voorname ingezetenen poogden wel de gemoederen tot beda ren te Lrengeudoch niet alleen was dit vruchte loos maar zelfs zagen zy zich aaan mishandeling blootgesteld. Een pachter werd by deze gelegen- gearresteerd doch na verboor weder op vrije voe-

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1