NIEUWSBLAD dee CENTRAAL- em NOORD-OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN AHERSFOORTSCHE COÜRAïf Jt& I533* -IS- van DINGSDAG, 20 Februari.} JS66. Dit Blad verschijnt des Üingvlagt en Vrijdagi. IAbonnementsprijs is f 1.30 in de 3 maanden. legale Advcrtentiën per regel 15 Rentsbehalve het Zegelregt. -4fs. nummers fO. 10. Dukb. nummers te Amersfoort, ftureuu I mers foortsche Courant. Langstraat. Wijk F, N°. 43, over de Onile Viselii Van Vdvertcntiën, 1 tot G regels GO Cents, elke regel meerder lüCents; /0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. .4. van Cletff, nrkt. zoo mede bij alle Boekliandelaren en l'ust-Dircctcaren in hel Rijk. KENNISGEVING. D> GEDEPUTEERDE STATEN vak o« pbovincii UTRECHT In aanmerking nemende, dat de vee- of runderpest is uitge broken in de gemeente Loenenop de hofstede yi astvinaan den Ter ylaschen wegbewoond door Hendrik van der l'list Gezien hel berigt van den Burgemeester van lecnan Gezien artikel 1 van het reglement lot wering van de yarsprci- dinq der vee-of runderpest vastgesteld bij besluit der Stalen van deze provincie, dd. 5 December 1865 goedgekeurd bij Kuoiuklijk besluit van 11 Dcecmber 1865, n". 69; Verklaren voor besmet bet land .gelegen in dc gemeente Loe nen, binnen dc volgende grensomscbriiving t Uit den zuidelijken berm van deli Ter .laschcn vcg, zuidwaarts op langs de westelijke grens van de landen der hofstede den Eng, bewoond door Jan Miltenburg lot aan de noordelijke grens vau dc griendbosseben van Over-Holland die noordelijke grens vol gende westwaarts op, tot aan den Evonaarsdijk dc oostelijke grens van den Evemutrsdijk volgende tol aan de kade langs de lleijcop; dén zuidelijken berin van die kade noordwaarts op vol gende tot aan dm Ter Aasehen weg on verder lang» den zuide lijken berm van dien weg lol aan bet punt van uitgang. En zal hel hoofd van liet plaatselijk bestuur van Loenen zorg drogen voor dc verdere uitvoering van het aangehaalde reglement. Uit besluit wordtdoor plaatsing in liet Provinciaal-bladin het Provinciaal Ulreehtsoh Dagblad en in dc Amorsfoorlsehc Cou rant ter openbare kennis gebragt. Utrecht, den 12. Februari) 186G. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN DOORN Voorzitter. C. W. MOORREES, Griffier. AMERSFOORT 19 February 1866. De verjaardag van Z. M. onzen geëerbiedigde!) Koning wordt Iied'-n alhier op du gebruikelijke wijle gevierd met het uitsteken der vlaggenear- rillonnetncniassant ems. Hel Gooiland begint cordaulweiligt al Ie sloot uit de luijers te kruipen. Wecsp ollert vuur de concessie-zaak der llaagsclu' IIperen Svraan en van lli-ijningen 50,000. dal is: ppm half tonnetje. Hilversum plengt. naar 't gerucht wil daarvoor Iwee gehrele tonnetjes Gooi-np maar met de tonnetjes Rij du Hervormde 'gemeente te Nijkerk /.ijn beroepen Da. A. I). Tliuyu de Ligny, predikant le Garderen eu Ds. N. Warmolts predikant le Ede de le ter vervanging van Ds. Macphersonde 2e ter vervanging van Ds. Koster. Het beroep naar Raambrugge is aangenomen door Ds. F. C, Magendans, predikant lu Eemnes- Buitendijks. Eette Debatingclub is in liet Rollerdamsch Leeskabinet opgerigt en vindt veel bijval. In de jongste bijeenkomst waren ruim 400 belangstel lenden opgekomen en werden toen door den lieer h. Pincoff'sLid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en van den gemeenteraaden een der meest geachte handelaren aldaar, eenigc stel lingen betreffende de makelaardij verdedigdwaar omtrent bijna algemeen werd ingestemd. Men leest in liet Uatjbl. v. Z. Holt. en 's liage: Naar wij vernemen zou de Tweede Kamer die tot hervatting barer werkzaamheden op den 27 dezer is bijeengeroepenslechts zeer korten lijd men spreekt van ecnige dagen, bijeen blijven. Zij zou niets anders hebben af tc doen dan de voor gedragen 48 uitzonderings-wetten betrekkelijk lot de belling van'geineente-accijnsen. Daarna zou zij uiteengaan tot na Paschen, als wanneer het ant woord des Ministers van Koloniën op het verslag der Kamer teu aanzien van de anti-cuItuurWcl ge reed zou wezenoin de beraadslagiug daarover dus in den aanvang van April, aan te vangen. Deze regelingdie men zegt le zijn vastgesteld wordt iutusschen door ons onder reserve medege deeld. Men leest in de Runderpest het volgende woord van den Minister van Riunenlandsclie Zaken Wij nemen de vrijheid aan den voor weinigen dagen nieuw benoemden Minister van Binnenland - sche Zaken openlijk het dringend verzoek te rigten otn hoe eer hoe beter tie maatregelen te doen be ramen. die er toe kunnen leiden de runderpest in ons land in bare vaart le stuiten. Wij mceneu dus liet hooren eener le benoemen commissie van onafhankelijke mannen wel de meest geschikte wijze mag heetcn om tien wensch der belangheb benden en de meening der deskundigen voor zoo ver die bekend iste toetsenen voor zoover die nog onbekend iste leeren waarderen. Gereedelijk kan uit zulk een advies eeue wetsvoordragt voort- vloeijeu, die zoo niet alle, dan tocli de groote meerderheid in de nog niet besmette provinciën bevredigt. «Moge de Minister het bnilengewoon belangrijke vraagstuk der runderpest toch vooral naar waarde schatten en er voor liet oogeriblik zijne grootste eer in slcllen dit met der daad auu hel Nederland- sche volk te looiieti." Voor ecnige dagen licblxm wij een berigt geplaatst van de regterlijke vervolging, legen zekeren B., wonende IcBlijiiam, ingesteld, als beschuldigd van hel ontvreemden van een oou gebroken pijpje. Thans kunnen wij berigten dat Hof van Drenthe den beklaagde heeft vrijgesproken. Te Wetterenin Belgiëheeft Dings lag- namiddag eene buskruidonlplolling plaats gehad waarvan zeven personen de slagioHërs zijn ge worden terwijl een achtste werkman in wanhopigen toestand zie! bevindt en twee anderen min of meer ernstige kwetsuren hebben bekumen. De lijken der slagoll'ers zijn vreeselijk verminkt. De stoffelijke overblijfselen van een der werklieden beeft men in (le takken teruggevonden van een pijnboomwaarheen zij op een afstand van 50 passen waren opgeslingerd. Een persoondie ge durende 40 jaren in het huskruidtnagazijn werk zaam was cn nu zich bevond in het gebouw waar de ontplolling ontstond is als door een wonder gespaard gebleven; terwijl men van zijn kameraad, die in een en hetzelfde gebouw werkte zelfs het lijk niet heeft teruggevonden. Hel materieel verlies, ongerekend de schade die aan de belendende ge houwen is berokkend wordt op 10't a 125.000 francs geschat. In het Engelsche Lagerhuis is den 13 dezer van wege de regering medegedeeld dat zij eerst daags nadere welsbepaliugen zou vouidragen be treffende het bezigen van vrouwen en kinderen tot fabriekarbeid. De behandeling van vrouwen eu kinderen in tie fabrieken van Sheffield en van andere Engelsche stedenwelke onlangs door hel onderzoek ecüer staatscommissie aan het licht is gebragt, beeft de regering overtuigd van de nood zakelijkheid om de wetsbepalingen, die reeds Ier bescherming van zwakke en onmondige personen aan de fabnehantei) opgelegd zijnte verbeteren en aan le vullen. In Noord-A merika was het in Januarij ontzet tend koud. De thermometer daalde te New-York tot 17 graden onder nul en zelfs zoo ver Zuidelijk als Baltimore tot zes graden daaronder. In hei Noordeu van den Slaat New-York stond hij 36 graden onder nul. Van alle kanten had men berigten van dood- "evrorenen en bet aantal hevroren banden voeten neuzen en ooreu ging alle berekening te boven. Als de machine eener stoomboot een oogenbbk stil stond was zij niet weder aan den gaug te krijgen. Zóó erg was liet le New-York in die stad van kooplieden, dat, als iemand bet woord negotie op de lippen nam, dit dadelijk bevroor. Er was geen inenscb op straat ieder zat bij den kagchel. Maar ziet 't is iu alles een raar Land dat Amerika daags na zulk eene koude vloog de thermometer 50 gradeu naar hoven en de Yankees liepen elkander dood op straal iu zomerbroeken eu paletots a demi-saison. De geheele waarheid daarvan kunnen wij niet bevestigen. Rotlerdamsc/ie Courant zich nog bereid verklaard tegen eene subsidie van f 1500 liet thans door hein afzonderlijk uitgegeven verslag bij zijne courant te voegen doch Burg. en Weth. konden zich daar mede niet vereenigen uuidat ook aan de Oude Roti. Cl. alsdan de uitgave van een verslag toekwam. Men ontwaart daaruit dat de samenstelling, in» rigting en uitgave van uitvoerige raadsverslagen mueijclijker en duurder blijkt dan menigeen zich voorstelt, en hel zeer zeldzaam is als vooral klei nere couranten gratis dergelijke verslagen aan hare geabonneerden kunnen leveren. In de jongst gehouden vergadering vau den gemeenteraad van Rotterdam is o. a. ingekomen een rappoit van Burg. en Weth. over liet door den raad te keuueu gegeven verlangen om een onderzoek in te stellen naar de kosten vau de uitgave van een meer officiéél verslag der hande lingen van den gemeenteraad. Bij dat onderzoek was geblekendat aan de uitgave daarvan groote financiële bezwaren verbonden warenmen zou loeit stenografen in de dienst der gemeente moeien engageren wat eene som vau 50l>0 a /'6000 zou vorderen terwijl voor eeue oplage van 1000 exemplaren daar nog eeue som van /5000 a (1000 zou bijkomen zoodat de kosten 10,000 a 13 000 zouden bedragen. Werd een verslag uitgegeven in voce als te'sGravenhagedar. warende direciiën der beide Rotterdamse/ie Couranten bereid dit le bezorgen eu als bijvoegsel bij hunne courant le voegen watbij eene oplage van 2000 exemplaren eene som zou vorderen van f 6000 a 8000 benevens 1500 it 2000 voor scbrijlloonenzoo dal de kosten alsdan (1500 a 10.000 zouden beloopeneene som die Burg. en Weth. nog te hoog oordeelden. Verder had de uilgever der Nieuwe Politieke E&eviie» Rij schaarschle van buitenlandse!) nieuws ijvert Pruissen tegenwoordig de aantrekkelijkste lading. Men volgt met groote belangstelling al hetgeen tegenwoordig aldaar voorvalt. De geschiedenis van dei; legenwoordigen en verloopen tijd is vol van doodgeborens constitution in bloei verslikt, ver scheurd en vernietigd door de handea van hen die haar trouw gezworen hadden maar de han delingen van von Bismarck, zijn tot nog toe zonder voorbeeld. In schijn de letter der grondwet le eer biedigen, inaar achtereenvolgens al hare bepalingen le verkrachten, ze in een geheel tegeosirijdigen zin uil te leggen, ziedaar het treurig schouwspel, dat Pruissen thans vertoont. Als straks de zitting gesloten wordt, zullen de regterlijke vervolgingen der afgevaardigden een aanvang nemen. En dan zal men op die magistraatspersonen, die au mede gewerkt hebben tot de uitspraak van het hoog» gereglshof van Berlijnde woorden kunnen toe passen die Olicltel dc Bourges in 1833 sprak tot de kamer der pairstoen als een staatkundig ge reglshof optredendeDe eerloosheid der regters inaakt de roein der beschuldigden uit." Volgens de Schles-llolst. Zt. heeft het geregtshof te Altona een weigerend antwoord gegeven op de aanvraag vau het Berlijnsche geregtshof om uit levering van den redacteur 31 aytegen wien in Pruissen eene geregtelijke vervolging ter zake van hoogverraad is ingesteld. Die redacteur, extra-ordinair anti-Bismarcksch erlangt meer beroemdheid door de vervolgingen waaraan hij blootstaat dan door zijne pen. Keizer Napoleon heeft den baardeloozen Oosten- rijkschen Kroonprins benoemd tot grootkruis van 't Legioen van eer. Eerstdaags denkt men te ver nemen, dat ook ridderorden zullen verleend worden aan Vorstenkinderen iu de wieg of de kinderstoel. Vooreerst blijft dus nog dat speelgoed teer courant. Uil N.-Arnerika mede weinig belangrijk nieuws. Gedurende de laatste veertien dagen heeft men zich in hel congres hoofdzakelijk bezig gehouden met het nieuwe voorstel otn de constitutie te wijzi gen, welk voorstel aldus luidt: «Vertegenwoordiging en directe belasting zullen over de verschillende Staten verdeeld worden naar mate van hunne bu> volkiugen. met uitzondering daar waar het steinregt, ter oorzake van kleur of ras. iu eenigen Slaat ge weigerd wordt, zoodal zulke personen, aldus uitge sloten ook van de basis uitgesloten zuilen warden." Als men zich herinnert dat de Zuider-sUveueigc» naren vroeger voor hunne slaven een steinregt uitoefenden, dan begrijpt ineu al dadelijk welke groote verandering dit le weeg moei brengen in de vertegenwoordiging van bet Zuiden in het congreswanneer dit weigert den vrijgeworden slaven het stemregt toe te staan. Verscheidene Zui- der-Stalen zou len daardoor drie of vier vertegen- woordigers verliezenen het Noorden zou dus doende politiek sterker worden dan ooit te voreu. Geen wonder dus dat dit voorstel hevigen tegenstand ontmoette. De president is niet gunstig gestemd voor meer wijzigingen der constitutie, doch de meerderheid der republiekeiusche partij wil de zaak doordrijven en het gelukte haar de resolutie in het huis der vertegenwoordigers te doen goedkeuren, iu weêrwil van liet tegenstemmen door verscheidene iuvloedrijke afgevaardigden, die, ofschoon repu- bliekeinenhet Zuiden op dit punt niet te veel in het naauw willen brengen, liet is een gewigtige maatregel, de beste weiligt om de kleurlingen le beschermen legen de nog niet geheel uitgedoofde Zuider-aristocratie; maar men inoet levens erkenue dal, als het stemregt toegestaan wordt aan a!-W. onlangs vrijgeworden slaven de waarde v;, regl niet verhoogd wordt. I Zal Predidenl Johnson met kracht v.ui wap-nei, j Mexico weder iu de rij der Republieken plaatseu

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 1