Indien h\j uitspraak Joet tegen ons. dau zullen w(j het hoofd buigen; hjj maakt het Land uit; er zal dan uitspraak door het Land gedaan zijn. Wanneer de enquête eerlijkonpartijdig en volledig zal hebben plaats gehad zullen wij ons persoonlijk gevoelen ondergeschikt maken aan het oordeel des Lands." In den loop zijner rede wees de Minister ook op de uitwerkiug. welke de vrijstelling van den invoer van vee in 1833 voor Frankrijk had gehad. Niettegenstaande alle sombere voorspellingen reide bij is destijds de vrijheid van den vee handel hier le lande vastgesteld. Sedert is er veel biiiteulandscli vee ingevoerd maar de daling der vee- eu tleeschprijzen waar voor sommige voorstanders der belangen vauouzen landbouw toen zoo beducht waren, heeft zich niet voorgedaan. Thans hebben wij «rooien uitvoer van vee ten gevolge der veeziekte in Engeland maar dat is eene toevallige omstandigheid. De waarheid is, dat de landbouwer, die be weerd wordt door de werking der vrijheid van hi voer in zoo kommerlijken toestand geraakt le zijnthans jaarlijkshoofil voor hoofdzeven en twintig kilogrammen slagtvleesclt verbruikttervvijl hij onder de oude huishoudingdie hier duor sommigen voor hem wordt terugaewenschtslechts drie tot vier kilogrammen slaglvleesch verbruikte." Die cij/crs hier spreken heler dan redeneringen AMERSFOORT. 11) Maart 18f.G. Woensdag jl. is, volgens ons vorig nummer, ont waard dat een der 37 runderen van A. Uilhorst te Soest door veepest was aangetast. Thans vernemen wij tot ons leedwezen dat Zaturdag jl. reeds 9 zijner runderen waren aangetast en twee aan de veepest zijn gestorven. Twee zijn lievig aangetast. Donderdag avond jl. is alhier eene vergadering gehoudenalwaar een aantal veehouders en belang stellenden tegenwoordig waren en de veepest werd besproken. Denkelijk zal nog eene andere vergadering over dat onderwerp alhier worden gehouden. Nadat de veetyphus op den stal vau C. Slaver te Willige Langerak is ontslaan, is zelfs eene koe op stal gestorvenbegraven en dn huid afgevild en verkocht. IIij weigerde den Burgemeester toegang lot zijn stal waarvan proces-verbaal is opgemaakt en ter vervolging aan de bevoegde autoriteit op gezonden. De hofstede is door HH. Ged. Staten verdacht verklaard en wordt die ten strengste bewaakt. Als eene merkwaardigheid verdient vermei- diog, dat de eclituenoote vau den onderwijzer le Graft (in Noord-llolland) na een zeveulienjarigen kinderloozen echt van twee zoneu is bevallen die twee dagen na elkander werden geboren. Z. M. heeft benoemd lot surnumerair bij hel tak der posterijen den Heer E. IV. L. Wupperman thans gequalificeerde aan het postkantoor te Amers foort. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw de beeren Mr. W. F. G. L. Francois. Mr. S. Keyzer en Mr. A. A. de Pinto, respecltvelijk gewezen leden en secretaris der ontbonden commissie, heiast geweest met het ontwerpen van een strafwetboek voor Nederlandsch lodië. Wij mecnen le welen dat gedurende het thans ingetreden korte Paasch-recés der Tweede Kamer, de Minister van Koloniën zijn antwoord zal inzenden op het verslag der Tweede Kamer over de cultuurwet, zoodat die gewigtige voordragt dan in staat van wijzen zal kunnen worden gebragt enheeft er geen tweede onderzoek plaatsonmiddelijk na de hervatting der werkzaamheden zal kunnen behandeld worden. In dat geval zal het tnocijelijk zijn ook vóór de verkie zingen tegen welk tijdstip de Kamer voor goed in dit zittingjaar uiteengaat, de wetsontwerpen op de schutterijen en de inkwartiering te behandelen. In- tusschen kan in strijd met het door sommige dag bladen medegedeelde, worden berigt dat deze voor dragten door de nieuwe Regering of liever door den nieuwen Minister van Binnenlandsche Zaken (want de tweede onderteekeuaar dier wettende Minister van Oorlog, 's aangebleven) niet zullen worden in getrokken. Het heeft daarentegen wel eenige verwondering gebaard dat de heer Pickó tot hiertoe niets heeft bekend gemaakt omtrent zijne voornemens met be trekking tot hel ontwerp Wetboek van Strafvordering, waarover dezer dagen het Eindverslag is uitgebragt en dat dus nu ter openbare behandeling gereed is. Het Prov. Gereglshof van Z.-Holl. heeft de vier jongelingendie teregt stonden wegens het afleggen van valschc getuigenis in eene boetstraffelijke zaak, in casu het stelen van een polsstokdaaraan schuldig verklaard en hunonder aanneming van verzachtende omstandigheden, ieder veroordeeld tot eene correc- lionneele gevangenisstraf van twee jaren. De vijfde beschuldigde in deze zaak, is schuldig verklaard van ontknoping van getuigen en daarvoor ktot eene tucht huisstraf van vijf jaren veroordeeld. Bij arrest van het prov. gereglshof in Lintburg is de griffier J., van Venloschuldig verklaard aan het uitgeven van 191 extracten van vonnissen, door den kantonregler te Vcnlo in policiezaken gewezen, alvorens zij door den kantonregtcr voornoemd endoor hem griffier waren onderleekenden deswege ver oordeeld, lot 191 geldboeten, ieder van/50.— waarvan 102 boeten invorderbaar bij lijfsdwang en 89 bij wanbetaling binnen twee maanden na aan maning te vervangen ieder door eene gevangenisstraf van 2 dagen. Voor hel Prov. Gereglshof van Zuidhollaml (Kamer van correctionele appellenl stond zaturdag jl. teregt een boer uit Stolwijk, beschuldigd van ge weigerd te hebben de van hem gevorderde opgaven betrekkelijk zijn vee te geven. Door de arrond.-rcglb. te Rotterdam was hij wegens gebrek aan wettig be wijs vrij gesproken. Van deze was liet Openbaar Ministerie in appel gekomen. De geïntimeerde werd verdedigd door den advocaat Mr. D. van Kaalte, die de onschuld van zijn cliënt trachtte te bctoogeudoor aan te voeren dat hij wel op de dooreen veldwachter tot hem gerigle vraag, hoeveel vee litj op stal had niet voldoende geantwoord had maar dat hij dezen de vrijheid niet had betwist, zich op den stal zelf van het daar aanwezige aantal runderen te gaan over tuigen. De adv.-gen. heeft schuldigverklaring en ver- oordeelinu tol een gevangenisstraf van minstens 8 dagen en hoogstens 2 maanden gerequireerd. Zaturdag 25 Maart zal iiet Hol' uitspraak doen. Het Verleden, het Keilen ea de Toekomst. I. De drie zelfstandige naamwoorden die wij aan liet hoofd dezer regelen ter neder schrijven-, zijn van ontzaggelijken oin vang. Voor elk individuvoor eiken Staat. ja voor heel de schepping ligt daarin alles opgesloten. Eene zoo breede opvatting wen- schen wij er echter in de I eschouwing welke wij ons voorstellen le leveren, uiel aan toe te kennen. Wij zullen ze alleen in verhand brengen Int de regering van ons land waar wij voor een oagen- blik stil willen staan bij de vragen: Wal is het laatstelijk afgetreden Ministerie voor ons geweest? Wal kau men verwachten dat het thans aan 't bewiod zijnde Ministerie voor ons wezen zal Tol welk volcend Ministerie kan hel tegenwoordige als j wegbereider beschouwd worden Wij zullen wel niet behoeven te zeggen, dat wij ons hij de heuntwooreding dier vragen tol een over- zigt a vol d'oiseau zullen moeten bepalen. Toen in 13(52 het tweede Ministerie-Thorhecke optrad was ieder verrast maar heeiscl.ie er vrij algemeen tevredenheid. De meest geavanceerde lib-- ralen juichtende meer geAiatigden dachten dut dit nieuw bewind, zoo het al niet noodzakelijk was, tocli veel goeds zon kunnen stichten; de méé gaande conservatieven moesten erkennen dat de verschillende mioisteriëele combinatiën in de laatst verloopen jaren beproefdgeene al te gunstige resultaten hadden opgeleverd z-vodat eene beslis sing in de eene of andere rigting wel niet kon uitblijven; zelfs de ultra-conservatieven waren niet hopeloos: zij meenden dat de Thorbeckiaansche rigting in de nieuwe vuurproef, welke zij zou ondergaan, wel bezwijken zou; de koloniale kwestie echter moest heslist wordenen dat vraagsmk moest, meenden zij, in de handen der ultru-liherale partij hel struikelblok worden waarover deze vallen zou voor goedom niet weer op te slaan. Het koloniale vraagstuk Werd het beslist Eene eerste poging daartoe, met medewerking van den Minister Uhlcnheck beproefd werd reeds in hare geboorte veroordeeld. Daarna werd die taak aan andere banden toevertrouwd die ze aanvaardde inet de belofte van baar spoedig tol oplossing le brengen en intnsschen alles in statu quo te zullen handhaven. Werden deze beloften vervuld Voor hel laatste gedeelte zeker niet; wat het eerste ge deelte betreft willen wij niet le veelcischeud zijn en gaarne erkenoen dal hel drietal jaren, sedert verloopen, wèl noodig was om de zaak te brengen zóó ver als zij nu gekomen is. Eene tweede leus, waarmede het tweede Minis terie Thorbecke optrad was de algeheele hervor ming van ons belastingstelsel. Is die tot stand gebragt Neen'l is waar de gemeente-accijnsen zijn afgeschaft; maar de ontwerpen tot herziening van de personele belasting, van de zegelwetenz., zij konden den toets der parlementaire critiek niet wederstaan. En stellen wij ons nu de vraag, of de hoop op eene algeheele, stelselmatige hervorming tan ons belastingstelsel door het tweede Ministerie Thorbecke nader aan hare verwezenlijking gekomen is, dan aarzelen wij niet te verklaren dat de toe stand, waaiiri onze linautiën gedurende dat bewind geraak: zijn die hoop verder in het verschiet heeft teruggedrongen, dan zij geruimen lyd te voren was geweest. Onze marinewerd zij gedurende het tweede ministerie-Thorhecke opgeheven uil haar diep ver val? Hoe gaarne zouden wij deze vraag hevéstigend beantwoordenmaar wie deelt den weemoed niet waarmede wij er voor heden den stuijer van uit spreiden Werd bet vraagstuk der defensie des lands in den geest der liberale rigting op«elost Die «raag, wij laten in het midden of hare bevestigende be antwoording wenscheliik waskan in ieder getal ook al niet anders dan ontkennend worden beantwoord. En in veel meer nog stelde hel tweede ministerie Thorbecke veler verwachtingen te leur. De steeds door zjjne eigene partij zoo hoog geroemde homo- geniteit bestond blijkbaar in dal kabinet niet altijd. De eerbied voor de besluiten der volksvertegenwor-- diging werd. men denke slechts aan het quarantaine- votumniet altijd in T oog gehouden. Over be lemmering der vrijheid ven ouderwijs werd, al was het dan ook maar in 't hij/ouJer slechts door eeuc rigting. onder zijn bestuur voortdurend ge. klaagd. Zelfs was het niet boven twjjfel verheven dat de vrijheid tier verkiezingen altijd en overal werd geëerbiedigd. Het gunstbetoon, waarover ouder vorige regeringen ernstig was geklaagd hield onder hel ministerie Thorbecke niet op, maar werd slechts verplaatst. D->or opregtlieid der regering jegens de volksvertegenwoordiging onderscheidde dat bewind zich mede niet gunstig men denke aan de redenen, die de ministers van der M.iesen en Belz tot aftre den noopte. De wijze waarop de bnilenlandsche aangelegenheden werden bestuurd verhoogde Neêr- lands aanzien in de vreemde niet. liet met België gesloten Maasiraciaut op zoo zonderlinge wyze voor een ander in de plaats getreden, werd door de moesten voonleeltger voor onze naburen dan ons zei ven geoordeeld. De lang gewensebte spoor weg-verbinding van liet centrum des rijks met de residentie, die eene vruchtbare sloil'e lot oppositie legen vorige regeringen was geweest, werd in vier jaren tijds nog niet verkregen, Eene vreesse- lijke ramp, eindelijk, waai door ons vaderland is getroffen, de veepest, had, volgens hel bijna algemeen gevoelen welligt kunnen afgewend wordenals bij lijJs de middelen daartoe waren aangegrepen. MARKTPRIJZEN tf. AMERSFOOHT. Vrijdag. IG Maart 1866. 7anre f8.00 a f:1.50. Kogge f5.80 a f6.20. Koektreil |'5 60 a f6.60. Koter f 1.20a fl.25 per N. il'. Hijeren 7 voor 20 Gents. Kaas f00.00 a fllO.OO ner 50 N. a'. Aardappelen i 1.50 a 1" 1.70 per mud. ADVEIUEMTIEN. Ondertrouwd 1'. T. SMITH, van Zaandijk, Wedr. vau J. J. Barnouw en A. PAUW. Amersfoort, lti Maart 1866. Voorspoedig doch ontijdig bevallen van eene DOCHTER, welke eenige uren na de ge boorte i> overleden, D. C. OKMERIIubeRs. Schiedam, 16 Maart 1866. J. CAQUEI.IN Kappi-r Lan«cs>raatheeft ontvangen nieuwe lipte GIIIGNONS NETJES >n alle //(Mrkleuiei Depót van hel beioemde llaar- verstvrkend MC 1 \SWATER; PARFUMEREN. CO- COS-I'OM DE enz. Levert so li ede en natuurlijke PA RUIK E.N'die volgens nieuwe methode niet krimpen, van 3 tol 10.Monite Gazen RANDEAUX van 2.— tot 16.Zijn Salon voor het Haarsnijden en Kappen is geopend van 's morgens 8 tot 10 ure 's avonds. Gerecommandeerd door eu Opvolger van den Heer M. STEYREIFF. Verzoeke beleefdelijk de algeineene gonst en aanbeveling. Beliiiiïrijk beri^l voor Veehouders! 3! t \I> EK PEST. Do ondcrgetcckende debiteert met goed succes, en beste resultaten, bet Geneesmiddel voor bovengenoemde ziekte, afkomstig vaneen beroemd Duiisch Veearts, a 60 Cis. de flesch. Zes flesscben zijn voldoende voor ieder ziek beest. Tot staving van de heilzame uitwerking van 't middel, dicne de navolgende schriftelijke verklaring. De ondergeleekcnde, Wed. D. WISMEIJER, wonende te Nieuwersluisgemeente Loenen bekent en geeft biermede de verklaring, dal bet geneesmiddel tegen de RUNDERPEST, verkrijgbrar bij den Heer G- VAN MEETEREN, Apotheker te Utrecht, van eene uitmuntende hoedanigheid is, aangezien door de aanwending er van bare koeijen volkomen van de VEE ZIEKTE zijn hersteld geworden. Het spijt haar zeer dat middel niet eerder te hebben aange wend. lu bel belang van ieder veehouder kan zij bet niet genoeg aanbevelen. Naar waarheid wordt dit getuigschrift baar afgegeven. (w. g.) Wed. I). WISMEIJER. Nieuwersluis. 9 Maart 1866. Verkrijgbaar bij G. VAN MEETEREN, Apotheker te Utrecht, Hoofil-Dépóten te Amersfoort bij W. II. J BREIJL, Apotheker. Ieder veehouder wordt in zijn belang aan geraden om zes flesscben op te doen, om bij voorkomend geval het middel bij de hand té hebben. De alom bekende C. B E G K E R 'S MUSSEN EN BASCULES worden alleen vervaardigd en zyn le bekomen hij de Fabrikanten BECK IK KU 1)1)1 ACH, te A It N II E M. Zij zijn door hare gevoeligheid het voordeeligwt voor den gebruiker.

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 2