AMERSFOORTSCHE COURANT, Jt& 1372. van Y RIJ DIG, 6 Julij d866. Dit Blad verschijnt des Uingstlugse n Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.51) in de 3 maanden. Van Advcrtcntiën, 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder legaleAdvertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Afz. nummers ƒ0.10. Dubb. nummers f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. H. vatb te Amersfoort, Bureau Amersfoortsehe CourantLangstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischinirkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren ea Post-Directearen in hei* KENNISGEVINGEN. Dc GEDEPUTEERDE STATEN t UTRECHT broken in de gemeente Abcoude Proostdijop de bofitede Meer en Hoef 1 Gezien het berigt van den Burgemeester ran Abcoude Proostdij; Gelet op art. I ran het reglement lot wering van de versprei ding der vee- of runderpestvastgesteld bij besluit der staten van deze provincie rnu 5 December 1865, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van II December 1865, nu. 63, Verklaren voor besmet de bofitede Meer en Hoefgelegen in de gemeente Abcoude Proostdij en begrensd als volgt; Ten Noorden: dour den weg naar den VoelBogel Ten Oosten door dc eigendommen van de wed. F. de if it Tin ff esten door de eigendommen van Mejonkvrouwe Corner Hooft ea van de Dnitscbe Orde Ten Zuiden door do eigendommen van J. van folzen en ff. Koekenbiar. En zal het hoofd van het plaataelijk bestuar ran Abcoude Proostdij sorgdragen voor de v,rdere uitvoering van hel aangehaalde reglement. Dit besluit wordtdoor plaatsing in het Provinciaal-bladin bet Proviociaal Utrecbtsch Dagblad en in de Amersfuortache Courant, ter openbare kennis gobragt. De Gedeputeerde Staten voornoemd Utrecht, den 3, Julij1866. VAN iiOl'RN foorzitter. C. W. MOORREES, Griffier. Dc BURGEMEESTER cc WETHOUDERS var AMERS FOORT, brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dieter erlanging van het berctcekeu wegens eervolle langdurige werkelijke dienst bij de Scliut- terijën in de termen van Zijner Majcsleits besluit d.d. 5 December 1851 (Staatsblad No. 149 j mogten gekomen zijn en verlangen met het ecreleeken te worden begif tigd dat zij zich tot het doen van de vereischte aangifte ter Secretarie kunnen vervoegen op Maandag den 9. Julij aanstaande 's voormiddags van 10 tot 1 ure des namid- dags. Amersfoortden 4 Junij 1866. Burgemeester en ffethouders voornoemd üe Burgemeester De SecretarisA. G. VViJERS. W. L. SCHELTUS. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op lllanndng 9 Juli e. k. ten Raadhuize te Amers foort, des namiddags van 12 tot 1 ure. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT, 5 July 1S66. Van 2 July tot heden middag zijn te Amersfoort door de cholera aaogetast 2overleden geenher steld 3. Sedert het begin der ziekte (8 Junij) aangetast 15, overleden 8, hersteld 4, blyven in behan deling 3. Ten Kantore van Mr. 7. van der Leeuw Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, ligt ter inzage, dagelijks van des morgens 9 tot 12 ure De stalen van de in-uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maand April 1866. Dingsdag jl. is de zomervergadering der Provin ciale Staten van Utrecht door ZExc. den Heer Commissaris des Konings geopend met eene rede, waarin de treurige tijdsomstandigheden eu de po gingen tot leniging daarvan aangewendwerden herdacht. Met het oog op deze omstandigheden welke aan hel collegie van ll.il. Gedeputeerde Staten grootea arbeid verschaffen en de voortdurende aanwezigheid van vele leden der Staten in hunne gemeeuten vorderen, besluot de vergadering zich alleen met de financiëele voordragten bezig te houden en de verdere punten te adjourneren tol de winter-ver- gadering. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten is herbe noemd de lieer Mr. P. A. Broers. Volgens het in de ochtendvergadering genomen besluit zyn in de namiddag-vergadering de rap porten uitgebragt omtrent de fiiianciëele voordrag ten en zijn deze dadelijk in behandeling genomen cn onveranderd goedgekeurdwaarna de zomer vergadering der Stateo gesloten is. Professor Simonds heeft dezer dagen een rapport uitgebragt over de runderpest onder de scha pen naar aanleiding van door hem gedane waar nemingen bij eene kudde te Wurlington. Hij zegt o. a.: De verschijnselen die ik hij deze dieren opmerkte, in overeenstemming met de waarnemin gen op gestorven schapenlieten bij my geen twyfel over dat hier de veeziekte aanwezig was. Men heeft gewezen op de behandeling en voeding der schapen, maar deze kunnen tnyns inziens in geenen deele de runderpest veroorzaken. De oorzaak is daarin te zoeken, dat de schapen aan besmetting zijn blootgesteld geweest, door geweid te wordeu in een land naast dat, waariu ecnige jonge ossen werden verpleegd die aan veepest leden, en waarin verscheidene aan die ziekte gestorven beesten be graven waren." Ten vorigen jarc ontvingen Gedeputeerde Sta len tan Noord-Holland van dea burgemeester van Bussum eene kennisgeving naar aanleiding van het 2e lid van art. 70 der gemeentewet. Ia het verslag van genoemd collegie leest men hierover het vol gende De zaak was dezeEen der leden van den raad te Bussem die in de raadsvergadering rookte, werd door den burgemeester verzocht daarmede op te houden, doch weigerde aan dat verzoek te vol doen. e Hieropzoo luidea de notulea der ver gadering is door de overige leden te kennen gegeven om voortaan te rookenals zijnde altoos het gebruik geweest."" Üe burgemeester, bet rooken als onbestaanbaar achtende met de waardigheid der openbare raads vergadering gaf te kennen naar aanleiding van art. 70 der gemeentewetdat het besluit door dein niet zou worden uitgevoerd en deed daarvan aan de Staten mededeeling. Bij het verslag aan den Koning gaven zij te kennen, dat zy door de bepaling der wet genoopt vonden verslag te doenofschoon het bevreemdde dat de burgemeester in dit geval dea weg van art. 70 had ingeslagen. In de eerste plaats toch bleef naar den inhoud der nolulen eeuigea twyfel over of er wel een for meel besluit geaoinen was. liet scheen veeleer dat de leden van den raad eeu gevoelen geuit, eea voornemen te kennen gegeven hadden. a Was er een besluit, dau scheen het zoo te moeten worden opgevatdat bet voortaan aan de raadsleden zou vrij staan gedurende de vergade ringen te rooken. a Aangenomen nu dat dit besloten was, dan was het niet duidelijk, op welke wijze zoodanig besluit door den burgemeester al dan niet zou kunnen worden uitgevoerd. a Eindelijk, al ware hier sprake van een formeel besluit dat voor ai of niet uitvoering vatbaar bleek te zijn dan zouden zy er bezwaarlijk eenigen strijd ia kunnen zien met de wet of met het algemeen belang." a De Minister van binnenlandsche zaken vereenigde zich geheel met dat gevoelen en verzochtten ge volge eener magtiging des Konings, aan den bur gemeester te kennen te geven dat hel raadsbesluit hetwelk dea leden veroorlooft in de vergadering te rookennoch met het algemeen belang noch roet de wet stryig te achten is." Het rooken bij raadsvergaderingen van sommige plattelandsgemeenten in bet Noorden des Rijks is niets buitengewoons. Men ziet daar de raadsleden deftig uit de iauge. goudsche pijp ia de raadsver gadering rookenmet het pijpenwroetertje en het vourkoinfoorlje op tafel, en sommigen eea glaasje klare met suiker vóór zich hebbende, dat soms met een pijpensteellje wordt omgeroerd. Beseffen Raadsleden niet van zelf, walde waar digheid van den Raad in zich sluit, dan helpt eene openlijke teregtwyzing of berisping des Bur gemeesters ook niet. De arr.-reglbank te Appingedam heeft II. Vrijdag eene voor velen belangrijke uitspraak ge daan. Een landbouwer te Opwierdedie in de maand Mei eene koe bad aangevoerd naar Appiu- gedam enna haar ten openbaren verkoop te hebben gestald in den daarvoor ingerigten stal van een logementhouder had verkochtis schuldig verklaard aan overtreding van het kon. besluit vau den 15 Nov. 1865, houdende verbod van het houden van veemarkten en openbare verkoo- pingen van vee, terwijl de logementhouder schuldig is verklaard aau medepligtigheid. Üe regtbank beeft alzoo beiden veroordeeld tot betaling eener boete van 25met subsidiaire gevangenisstraf van 7 dagen. Als een gevolg van de algemeene klagt om trent het geraas door locomotieven veroorzaakt kan dienen de aanbeveling, gedaan door den Gou verneur van de Fransche nederzetting in Ghiua oin bij de toezending eener locomotief, voor hel maken van nieuwe wegen benoodigdtoch vooral te letten op eene machine die zooveel mogelijk geraas maakt: het gefluit, gesis en gezucht eener stooinmachiue zijn eigenschappendie in Cochiu- China, behalve de andere voordeelenhel verkie zen van stoommachines voor het vervoer van aarde en andere ruwe stoffen boven het gebruik van karren met paarden of buffels bespannen weuschelyk inaakt. De talrjjke tygers. zoo spreekt de Gouverneur, zouden noch de trekdieren, noch de dryvers ecu oogenblik rust latenmaar by houdt zich verze kerd dat het geraas eener stoommachine ook de brutaalste tygers op een behoorlijken afstaud zal houden. Het zou al een zeer vermetel beest moeteu zyn die eene stoommachine durfde trotserenen ook voor Eugelsch en Neêrlundsch Indie kaa het nuttig zyn te wijzen op het uieuwe gezigtspunt waarin het nul van stooinmachiues te bezigeuzich voor doet. De machinist en de stoker zouden door yzerdraadvlecbtingen kunnen beveiligd worden; maar meestal zal bet geluid der locomotief vol doende bevonden wordenom alle gestreepte en gevlekte roovers op een eerbiedigen afstand te houden. Een ministeriëel dagblad van Brussel berigt, dal twee aldaar uitkomende blaadjes, de Grelot en de Espiè/jle, van overheidswege in regten worden vervolgd wegens hel openbaar maken van artikelen en caricaturendie eeuea nadeeligen invloed voor België's internationale betrekkingen zouden kunnen hebben. De bedoelde artikelen en caricaturen hadden de kennelijke strekking om onder het publiek de ineening te verbreiden dal de oorlog in Europa aan de gekroonde hoofden te wjjten is ea terstoud zou ophouden, iudien iemand die hoofden deed vallen. Zij hadden stof lot ernstige klagten en berispingen in de ministeriële dagbladen van Parijs gegeven. In Pruissen is iedereen soldaathetzij in bet gewone leger, hetzij ia de landweer, hetzij in de landstorm. De volgende voorbeelden (ontleend aan de Revue britanuique." Junij 1866pag. 473 en 474) inogea aantoouen, welke ellende daar thans moet heerschen. Te Breslau zyn 60 assessors en andere hoogere beambten van de regtbauk io het leger ingelijfdzoodat er dikwijls geen regt gesproken kan worden. Verscheidene handelshuizen ea fabrieken zijn geslotendaar de hoofden dier huizen voor het leger opgeroepen waren. Te Liegnitz is de eerste burgemeester aan de gemeente ontnomenoveral zijn duizenden arbei ders van de fabriekea weggehaald. Renz, de eige naar van een paardenspel heeft al zijne paardea voor de ruiterij moeten afstaan. Te Erkelenz wordt eene weduwe genoemddie 7 zoons heeftvan welke 2 reeds iu dienst waren, terwijl de 5 ande ren nu ook hebben moeten uitrukken. Te Crefeld en op vele andere plaatsen heeft men commission moeien vormea lot ondersteuning der gezinnen, welker verzorgers men in bet leger ingelyfd beeft. Alle bouwwerken staan stil. De wissels kunnen niet of niet dan veel te laat betaald worden. Zoo ook elders. Te LeipzigStuttgart enz. staat de handel stil. By Landshut zyn arbeiders uil de stilstaande fa brieken tot benden vereenigddie openbaren roof plegen (is dat niet hei voetspoor van von Bismarck drukken?) Het aantal zelfmoorden is door geheel Duitsch- land buitengewoon groot. TeVVeenen, alleen inde maand April waren 36 werkelijke zelfmoorden en 29 pogingen daartoe. In de laatste zitting van het genootschap van geneeskundigente Weeuenvond een dier zeld zame vertoocingen plaats, waarvan wjj anders slechts in de reisbeschrijvingen over Indië lezen, met dat onderscheid nogtansdal hier de gevaar lijke proef in het belang der wetenschap werd genomen, en derhalve alle begoocheling achterwege bleef. Or. Heinsl, die zich reeds sedert jaren met de studie der vergiftige kruipende dieren en insecten bezig boudten zelfs door de omstandigheid dat hy eens door een adder gebeten werd teil gevolge waarvan hy een gevaarlijke ziekte onderging, van deze onderzoekingen niet afgeschikl werd, deelde in deze zilliug de uitkomst dezer onderzoekingen inedeen bewees zijne stellingen door proeven die in de vergadering evenveel bezorgdheid als verwondering wekten. De heer Dr. Ueinzl liet twee levende adders waarvan de eene uil midden-Europa afkomstig wasterwijl hij de audere uil Syra had lateu koineu, herhaaldelijk over zijn ont blootten arm loopen, oin te bewijzen, dat deze dieren nooit bijten, dau wauueer zij aan een of andere plaats van hun ligchaain gekwetstof op een andere wijze getergd worden. Buitendien heeft genoemde arts zich vau een uit Zuid-Italië gebragte taraniels iu den linkerarm lateu stekenen be wees door de kleine, dubbele woudedie bijna niet meer oulstoken was te bewijzendat alle be- riglen van de gevaarlijke gevolgeu van den beet des tarautels tol het ryk der fabelen behooren. üe üostenryksche Yolks-und ScbUtzea-Zei- tung" meldt het volgende aaugaande de verkiezing van eeu Burgemeester te llohlbruck: Twee mannen vereenigden op ztch voor du ambt eveuveel stem men beiden, waren in elk opzigt wel geregligd, bet te bekleeden. Ten ciudo nu den verderen ver- kiezingslryd te voorkomenbesloten zy het kaart spel te laten beslissen. Er werd nu harten troef gemaakt, eu na de kaarten weder goed geschud te hebben, liet meu beide hcereu afnemen. De een nam nu troefheer en de andere klavertien af, zoo dat troef heer burgemeester werd. Donderdag jl. was de dag van bet vergelijkend

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 1