AMERSFOORTSCHE COURANT^ M1577. Tan DINGS DAG, U Julij dS66. -+ Dit Blad verschijnt des Dingtdagsen Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertenliën, 1 tot 6 rebels 60 Cents, elke regel meerder 101 legale Ad vertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zcgelregt. A fs. nummers ƒ0.10. Dubb. nummert f 0.15. Brieven franco.Bestellingen bij den Uitg. A. IJ. van t te Amersfoort, Bureau Amersfoorttche Courant, Langstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Viscbmarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren ea Post-Dircctearen in bet Rijk. KENNISGEVINGEN. Ds GEDEPUTEERDE STATEN vim Di rionicu UTRECHT, Gelet op het voorstel van den Burgemeester van Loosdrecht tot opheffing van de besmetverklaring van het gehucht Mijnden, gelegen in die gemeenteuitgesproken bij hun besluit van den I. Maart I860 no. 53 (Provinciaal-blad no. 79;; Gelet op de verklaring van den Rijks.veearts H. J. Stempel Overwegende, dat in de laatste vier «reken geen nieuw geral van veepest heeft plaat* gehaden dal de besmette stallen be hoorlijk zijn gezuiverd ea gedesinfecteerd Gelet op de aanschrijving van 3 Maart II., no. 12 A.Z. (Provinciaal-blad no. 85) Gelet op art. 8 van het reglement tot wering van de verspreiding der vee- of runderpestvastgesteld hij besluit der Staten van deio provincie van 0 December 1865, goedgekeurd by Koninklijk besluit van II December 1865, no. 69; Heffen de besmetverklaringen van het gehucht Mijndengelegen in de gemeente Loosdrecht, op. Gelastendat dit besluit zal ia werking treden op den dag der afkondiging, en dragen de verdere uitvoering op aan hel hoofd van het plaatselijk bestuur van Loosdrecht. Oil besluit wordt, door plaatsing in het Provinciaal-blad, in het Proviuciaal Ulreublscb Dagblad en in de Amersfourlscho Courantter openbare kennis gebragt. De Gedeputeerde Staten voornoemd Utrecht, den 16. Juüj 1866. VAN DOORN Voorzitter. C. W. MOORREES, Griffier. Da GEDEPUTEERDE STATEN vim na raovucia UTRECHT, In aanmerking nemende, dat de veepest andermaal is uitgebrokea in de gemeente Ureukelen Nijenrode, op de holitede van G. van Niekerk; Gezien het berigt van den Burgemeester vau Breuketen Neijenrode Gelet op art. 1 van het reglement tot wering van de verspreiding der vee- of runderpest vastgesteld b.j besluit der Staten van deze provincie, van 5 December 1865, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 11 December 1865 no. 69, Verklaren voor hesmefde hofstede van G. van Niekerk gelegen in de gemeente Breukelen Neijenrode, binnen de volgende grensom- acbrljrii'g: Strekkende ten Ifesten van den Portengeiiscbcn weg oostwaarts op tot aan den eigendom van Jhr. A.H.Clifford, helend ten Noorden door de eigendommen tan genoemden Jhr. A. H. Clifford en die vau Jan van Vliet en ten Zuiden door de eigendommen van Jan van Vliet en die van den Heer J. N. Rastert. En tal het hoofd van liet plaatselijk bestuur vau Breukelen Neijenrode zorgdragen voor de verdere uitvoering van hetaangchaalde reglement. Dit besluit wordt door plaatsing in het Provinciaal-blad iu het Provinciaal Ulrcchtsch Dagblad en in de Amersfoorlscbe Cou rant ter openbare keuais gebragt. De Gedeputeerde Staten voornoemd, Utrecht, den 16 July 1866. VAN D 10RN Voorzitter. C. W. MDDHREES Griffier. Ds CEDEPUTEERDE STATEN r»„ na raovmcii UTRECHT In aanmerking nemende, dat de veepest andermaal is uitgebro ken in de gemeente Ruwiel, bij den veehouder J. Kruiswijk, in de buurt Portengen Gezien het berigt van den Burgemeester van Ruwiel; Gelet op art. I van het reglement tot wering van de versprei ding der ree- of runderpestvastgesteld bj besluit der blaten van deze provincie vau 5 December 1865, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 11 December 1865 no. 69, Verklaren voor besmet bet land gelegen iu de gemeente Ruwiel, en begrensd als volgt: Ten 'Vesten: de weg in Portengen Zuideinde Tan Zuiden; de sulieidingsloot tusschen de landen van J. Kruiswijk en J. van Kossem; Ten Oosten: de schcidingsloot tusschen de landen van J. Kruiswijk en D. RietveldTen Noorden de Portengensche of nteuujü weg. En zal het hoofd van het plaatselijk bestnur van Ruwiel zorg dtagenvoor de verdere aitvoe'iug van het aangehaalde reglement. Dit besluit wordt door plaatsing in hel Provinciaal-bladin het Provinciaal Utrecbtsch Dagblad en in de Amersfoorlschc Cou rant ter openbare kennis gebragt. De Gedeputeerde Staten voornoemd, Utrecht, den 18. Julij 1866. VAN DOORN, Voorzitter. C. W. MOORREES, Griffier. D* GEDEPUTEERDE STATEN van d« normei* UTRECHT, Gelet op het voorzei van den Burgemeester van Hooglandtot opheffing tan de besmetverklaring van genoemde gemeente, uitgespro ken bij hun besluit van den 5. Mei 1866 (Provinuiaal-blad no. 175) Gezien de verklaring van den Rijks-veearts F. T. IVeitzel; Overwegende, dat sinds de laatste vier wekeu geen nieuw geval van veepest heeft plaats gehad en dat de besmette stal behoorlijk is gezuiverd en gedesinfecteerd; Gelet op de aanschrijving vau 3 Maart 1866, no. 12 AZ. (Pro vinciaal* blad no. 85) Gezien urt. 8 van het reglement tot wering van dn verspreiding der vee- orunderpestvastgesteld bij besluit der Staten van deze provincie van 5 December 1865goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 11 December 1865 no. 69' Heffen de besmetverklaring van de gemeente Hoogland op. Gelasten dal dit besluit zal in werking «reden op den dag der af iondigingen dragen de verdere uit-ociiog op aan bet hoofd van het plaatselijk bestuur van Hoogland. Dit besluit wordtdoor plaatsing in bet Provinciaal-blad in het Provinciaal Utrecbtsch Dagblad en in de Amertfoortscho Cou rant ter openbare kennis gebragt. Do Gedeputeerde Staten voornoemd, Utrecht den 18. Jullj1866. VAN DOORN Voorzitter. C. W. MOORREES, Griffier. AMERSFOORT 23 July 18G6. Van 19 July, op welken da? 14 cholera-lijders in behandeling waren. zijn alhier lol heden middag aangetast 13, overleden 13, hersteld 3. Sedert het he«in der ziekte (8 Junü) aangetast 73, overleden 49, hersteld 11, blijven in behau- deling 13. Op verzoek doelen wij mededat Donderdag e. k., biddag zal gehouden worden in het kerkge bouw der Chrislclyk Afgescheidene gemeente alhier 's morgens 10, 's middags 2, en 's avonds 6 uren voorgegaan door den WeIËw. Heer J. II. Wiersma predikant dier gemeente. LI. Donderdag had alhier liet aangekondigde orgelconcert plaats van den Heer G. J. van Eijkcn van Utrecht met medewerking van Mej. IV. Wethmar van Amslerdam. Het minder talrijk dan wel uilgelezen publiek dat genoegzaam op de boogte was om het pro- gramma te begrepen en te waardeeren loonde zich ten hoogste voldaan, en. waarlijk daarvoor bestond alle reden. De Heer van Kijken handhaafde zijue reputatie als organist op eene glansrijke wijze d'_,or zijn krachtig en rijk geschakeerd spel van iV<'e/s Gade'8 Tonslük en Mendelssohn's Sonate N°. de wegslepende voordracht van Schumann's Abend- lied en de geestige uitvoering van zijn eigea geniaal Intermezzo. Eene ware verrassing voor de toehoorders was het optreden van Mej. Wetlimar, van wie men volgens de Amersf. Ct. N°. 1373 veel goeds ver wachtte. Die verwachting werd verre overtroffen door hare voordrachl van het Aria Jeruzalem uit Mendelssohn's Oratorium Paulusdat het 2e N®. van hei programma verving. Het volle, schoone heldere geluid eu de grooie omvang van hare stem gevoegd bij eene ware, innige voordracht maakteo een diepen indruk. Dat de ryk begaafde zangeres de schoone liederen van den lieer van Kijken haren aanstaande, met zekere voorliefde en daarom allerkeurigst zong. laat zich begrijpen; maar toch was het meest glanzende punt van het concert bare lielooverende voordracht vau het Höre Israel uit Mendelssohn's oratorium Elias. Voorzeker kan na den all nip, Dieinand den wensch onderdrukken de zangeres spoedig eens in eene concertzaal te hooren. Zijn wij wel onderrichtdan heeft Mej. Wethmar zich eerst sedert drie jaren aan de muzieken meer bepaald aan coloraluurtaog gewijd en als wij dan nagaan hoe zij thans reeds de Duitsche classieke muziek voordraagt, durven wij haar gerust, onder eene muzikale leiduig als zij nu genieteene schitterende toekomst als zangeres voorspellen. Door Z. M. den Koning is versuud aan de Commission uit de Staten van Utrecht, om na de sluiting der zomervergadering hare werkzaamheden voort te zeiten, als: aan de cominissiën belast met het onderzoek: a. der aanvrage van het ge meentebestuur van Utrecht om een provinciaal subsidie bij de kosten van het maken van een nieuw ziekenhuisb. van het ontwerp-reglement voor het waterschap de Rondeveenen en de ont worpen bijzondere reglementen voor de water schappen Rotshol, Neilesteia en de le, 2e en 3e Mijdrechlsche bedijkingenc. van het ontworpen reglement voor het waterschap Heycopgenaamd de Langevlieten de ontworpen byzondere regle menten voor de waterschappen Üuderijnhet NedereindHoog-, Laflg-, eu Westraven, Broeken L igenbiezen, lloogenbiezen Over-Oudland Neder- Oudland en IJsselveld; d. van het ontworpen reglement voor het waterschap Bijleveld en den Meerndyken de ontworpen bijzondere regiem, voor de waterschappen Bijleveld en Reijerscop Mastwijk en Achlhoven en Harmelerwaarden e. der siukken betreffende het verzoek van het ge meentebestuur van Utrecht om met dat bestuur in overleg le treden omtrent eene gemeenschap pelijke oprigtiog van eene leerschool voor de Indische taal-, land- en volkenkunde, De Runderpest bijlage tot de Landbouw-Courant, laat op de mededeeling van de opgaven betreffende de veeziekte, deze aanmerking volgen Uit deze officiële cijfers blijktdat de ziekte in Zuid-Holland aanmerkelijk is toegenomen alsook in Utrecht. In Noord-Holland was het aantal ge vallen aanmerkelijk lager en tot op ongeveer de helft der voorafgaande week gedaald. Op 7 Julij bleef daar en wij constateren dat met het grootste genoegen geen enkel ziek dier meer in leven terwijl men in Zuid-Holland er niet minder dan 554 en in Utrecht 98 in het leven liet. Waarom zoo vragen wij andermaal die 652 infecterende wezens in het leven gelaten? «597 nieuwe (officiële) gevallen in ééne week kwamen sedert den 19 Mei niet voor en de ziekte is dus (in Zuid-Holland en Ulrechl) veel heviger dan zij in de week van 20 lot 20 Mëi was. Wij raden belanghebbenden hiervan nota te nemen dal de runderpest, wel verre van te verminderen op onrustbarende wijze toeneemt. Bovendien is liet aantal gevallen der laatste weken in Nederland nu veel aanzienlijker dan in Engeland en Schotlandwaar men sedert eenige maanden afmaakt alle ziek en verdacht vee, terwijl Belgiëwaar men datzelfde vau den beginne ge daan heeft, siuls eene tuaaud van de ruuderpesl geheel vrij is. Dezer dagen werd van 's Hertogenbosch onder geleide van twee maréchaussees, per stoom boot tiaar Goriuchetn getransporteerd oin van daar zyne reis naar het luchthuis (e Leeuwarden voort ie zettenJohannes Henricus Pepersgeboren te Vcgcheloud 54 jaren. Deze persoon, die reeds driemaal op een schavot heeft te pronk gestaan cu telkens ook een brand merk ontving, by 6 vouuissen tot 31 jaren tucht huisstraf werd gecondeinneerd is den 26 April jl. door bet Provinciaal Gerechtshof ir» Noord-Brabant schuldig verklaard aan diefstal door middel van biunenbraak met verzwarende omstandigheden eu veroordeeld lol 7 jaren tuchthuisstraf. Te Haarlem worden in den regel de gemeen tegronden tot het bouwen van villa's gratis afge staan en voor die tot tuin bestemd zijneen koopprijs van 50 cents de vierkante el berekend. Dezer dagen heeft de politie le Hoornals maatregel van voorzigtigheideen groot gedeelte van een lading aardappelenwaarmede een schip uit Friesland aldaar was aangekomen en waarvan een groot gedeelte bedorven was, in zee doen werpen. Door de heeren J. L. Kuindersen C. Oulshoorn is aan den gemeentewad van Amsterdam een ont werp ingediend tot het aanleggen eener breede aanzienlijke hoofdstraat, en het bouwen van een nieuwe centrale burgerwijk. Het nut, dat uit deze onderneming voor het algemeen welzijn der stad zal kunnen voortspruiten, wordt in dal ontwerp breedvoerig uiteengezet. De nieuwe straat zal regt- lijoig loopen van den Dam tot de middellijn der Plantaadje en Muiderpoort, ten einde een regtstreek- sclie gemeenschap te krijgen van hel middenpunt der stad naar de Muiderpoort. De lengte van deze nieuwe straat zal niet minder daa 1225 ned. ellen bedragen bij eene breedte van 20 ned. ellen. De ingang zal zijn op den Dam achter het Komman- dantshuis, dat. naar de ontwerpers hopen, aan hel plan opgeofferd zal worden. De centrale burgerwijk zal gebouwd worden in het hart der stadop grond te verkrijgen door het dempen van den Uilenburgwal van den Houlkoo- persburgwal af tot de Rapenburgergracbt. De ge zamenlijke kosten worden door hen geraamd op ƒ4.541.000, waaronder begrepen is /"2.018.000 voor de onteigeningterwijl de onkosten voor de gemeente voor het dempenhet leggen van brug gen en maken van kaaimuren op 202,000 wordt begroot. Als een blijk van den moed en het beleid waarmede bij Köoingsgratz van beide zijden ge streden is, schetst een Weener Dagblad bet volgende voorval: «Eene compagnie van bet le reg. der Pruissische garden bestormde eene Oostenrijkscbe batterij, digt bij het dorp Chluin. De batterij werd uitmuntend bediend, inzonderheid baar granaatvuur. De Oostenrijkers verkeerdeu in de meeningdat de coinpaguie met gesloten gelederen zou blyven aaorukken en had zij dit gedaan, dan zou waar schijnlijk niet ééo harer soldaten aan den dood ontsnapt zyn. Doch eensklaps loste de compagnie zich op in een lange kelen van tirailleurs en vuurde eenige minuten laug met groote snelheid hare naaldgeweren af. Nog slechts éénmaal vuurde de batterij terug al hare manschappen en al hare paar den lagen te zieltogen. Menschen en dieren lagen dooreengemengd ter aarde. Slechts één Oostenrijker was ongekwetst geblevenen zoo vol moed dat hij geheel alleen een stuk laadde en een granaatschot lustte, hetwelk een pruissischen officier in den schouder trof. Doch naauwelijks had hij zijn schot gelostof ook deze laatste man vielletterlijk door boord met pruissiche geweerkogels." E'olitickc Revue. De politieke horizon begint zich te verhelderen. Nadat de Fransche Munilcur van Zaturdag jl. melddedat Oostenrijk heeft aaDgeoomen hel voorstel van Pruissen oin zich gedurende vijf dagen van elke vijandelyke handeling te onthouden binnen welken tijd bet Hof van Wecnen zich zal hebben te verklaren of het de vredespreliininairen aanneemt of verwerpt," behelsden latere telegrammen de geneigdheid van hei Weener Hof tot den vrede, zoodat er alle hoop bestaat dat het bloedvergieten tusschen de oorlogvoerende partijen is geëindigd. Het wezen der zaak is nu dat men uiterlijk aaast. Woensdag zal bekend worden met het besluit van keizer Frans Jozef eo ziju kabinet. Slechts twee etmalen moeten verloopeuen Europa zat óf kunnen adetn halen óf op nieuw getuige eener menschenslagling zijn. Het maken van gissingen over hetgeen het Weener kabinet nu al dan niet doen zal liet opperen vau meeningen over betgeeu dit kabinet zou belmoren te doen, achten wijdten eenemnale overbodig. De zaak is in goede banden. Napoleon III toch is de tusschenpersoonen aan gezien het dezen bemiddelaar reeds gelukt is Oostenryk tot het aannemen der wapenschorsing te bewegenmag men niet zouder eenigen grond hopen en verwachten, dat hy deze mogendheid zal weten tot het besluit te brengen genoegen te nemen met de Pruissische vredespreliininairen hetzy dan zoo ats deze zyn ontworpen, hetljj met eenige wijzigingen. Indieu keizer Frans Jozeff Na poleons wensch vervult zouder op nieuw de kansen des oorlogs te beproeven, handelt hy wys. goed eu voorzigtig; weigert hy na afloop der vjjf

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 1