AMERSFOORTSCHE C O U R A N T< Jtè 1578. van VRIJDAG, 27 Julij d866. Dit Blad verschijnt des üingsdags en Vrijdag s. De Abonnementsprijs is /"1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, I tot 6 re/jcls 60 Cents, elke regel meerder IfftJenti; legale Ad vertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zcgclregt. Af:. nummers ƒ0.10. Dubb. nummers f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Ui tg. A. van CVeëJ te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Langstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Visclunarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directcaren in kefflm KENNISGEVINGEN. Dt GEDEPUTEERDE STATEN vut os raoimcii UTRECHT, la ««nmerking a.menile dat de veepest andermaal ii uiigebru- ken ia de gemeente Utrechtop ecoe hofstede ia de Lagewuide bewoond door de wed. Jan van der Grift Ceiicn het berigt ven dca Burgemeester ran Utrecht Gelet op art. 1 via l.el reglement tot wering van de versprei ding der vee- of runderpest«slgestcld bij besluit der Staten ean dcic provincie ran 5 December 1805, goedgekeurd bij Koninklijk besluit vau II December 18G3 ito. 119, Verklaren voor besmet de hofstede en het land ean de wed. Jan van der Griftgelegen in de gemeente Utrechtin du La- geweide en hegrenad alt volgt Ten Oosten door den Lagawoidschen dijk Ten Huiden do bofatedubewoond door Schalkwijk j Ten If asten de /Jes- veldscho wetering eu Ten Noorden door de hofstede van den heer de Heuebewoond door de weduwe van /.ijl. En zal het hoofd tan het plaatselijk bestuur van Utrecht zorg dragen voor de verdere uitvoering van het aangehaalde reglement. Uil K luit wordt, door plaatsing in hel Provinciaal-blad, in het Proviaciaal Utrcchtsch Dagblad eu ia do Amersfjorlsche Courantter openbare kennis gebragt. De Gedeputeerde Staten voornoemd Utrecht, den 23. Julij 186g. VaN kUOKN foor zit Ier. C. W. .MUURKEES Grijf,ar. Da CEDEPUTEERDE STATEN vaa na vnovti.cn UTRECHT In aanmerking nemende dat de vee- of runderpest andermaal ia uitgebroken tu de gemeente Maartensdijk op de weide van L. van t' Land, bewoond te Hilversum, gelcgat aan den Eooidljk Ceiicn hel berigt van den Burgemeester tan Maartensdijk Gelet op art. 1 tan bet reglement tut waring van da verspreiding der vee- of runderpestvastgesteld bij besluit der Stater, van deze provincie van December I8G3, goedgekeurd bij Koninklijk besluit tan It December 1805 nu. GS Verklaren voor besmet ilne akkers wei- of hooiland, lucliehoo- rende san H. Donselaar te Maartensdijk L. van 'l Land te Hilversum en de wed. van Heek aan de Jlill allen gelegec in de gemeente Maartensdijk en hegreus I als volgt Noord- eu Zuidwaarts door de Kooidijksche en Ruigcnhock- erlw wegen; Oostwaarts door het Isud loebchooreude aao den heer C. J. If. N, van HengstITestwaarlsdoor het elzen bskbuscb van den beer J. .1. Grothe. Eu zal het hoofd van het plaatselijk bcstunr van Maartensdijk zorg dragen tour de verdere uitvoerrug van hel aangehaalde reglement. Dit besluit wordt door plaatsing iu hul Provinciaal-blad, in hel Provinciaal Uireclitsch Dagblad en in de Aincrsfoorlache Cou rant ter openb.ru keunis gebragt. De Gedeputeerde State voornoemd. Utrecht, den 23 Juljj, I8G0. VAN U >ORN fot» sitter. C. W. MUUKKEES, Grijfer. Da GEDEPUTEERDE STATEN »a* t>u raonuciu UTRECHT In aanmerking nemende, dat de veepest is uitgebroken in Ie ge- uirente Mijdrechtbij de tred. Jacobus Timmerveehoudster in den Ho/laniDrhen Polder Gezien bei berigt van den Burgemeester van Mijdrecht Gelet up art. 1 van bel reglement tut wering van de verspreiding der vee- of runderpestvastgesteld bij besluit der Stalen van de re provincie van 5 December 1865 goedgekeurd bij Koninklijk besluit vau II December 18G5, no. 69; Verklaren voor besmet de boerenhofstede en landerijen van de wed. Jacobus Timmer, iu den polder Holland gelegen in de gemeente Mijdrecht eu begrensd als volgt t Tan Noorden: door de lauden van Jnn ferlvrgTen Zuiden: dnor die vau Klaas van Ifieringen Hz. Ten Oosten door du Menonieteu-wetering Ten Ifesten: door den Jmstel. En zal but hoofd van bet plaatselijk bestuur van Mijdrecht zorg dragen voor de verdere uilvociug ton bet aangehaalde reglement. Uil besluit wordt door plaatsing in het Proviucizal-bladin het Provinciaal Utrechtsch Dagblad en in de Amersfoorlsclic Cou rant ter openbare kennis gebragt. De Gedeputeerde Staten voornoemd Utrechtden 23. Julij 18C6. VAN DOORN foorzitter. C. W. MOORREES, Grijior. De COM MISS A BIS DES KONINGS ut db froviscib UTRECHT. Brengt ter kennis van liet algemeen dat de practischc oefeningen van de Vcld-artillcric te Amersfoort in gar nizoen een aanvang zullen nemen op Maandag den 31) dezeren gehouden zullen worden alle werkdagen van des morgens 8 tot des namiddags 4 ureop het terrein genaamd de l'tasakkers, gelegen bewesten .Amers foort tusschei; den straatweg cn de Centraal-Spoorlijn naar Utrecht zullende in de rigting van het oosten naar het westen worden gevuurd met kogels, granaten, granaat kartetsen en kartetsen met kanon a 12 tl'czcrcitie- punt granaten spring punt-granaten cn puntgranaat-kar- tetsen met gelrokken kanon van 4 li', en dat alsdan ccne ronde vlag zal waaijen van liet hoogste puilt op genoemd terrein. Utrechtden 21 Julij I8GG. Uc Commissaris ties Konings voornoemd VAN DOORN. AMERSFOORT 23 Julij 18GG. Vele ingezetenen alhier houden heden biddag. Vafi 23 July. op welken dag 13 cholera- lijders in behandeling warenzijn alhier lot heden middag aangetast 12, uverleden 9hersteld 3. Sedert het begin der ziekie (8 Junij) aangetast 85, overleden 58, hersteld li, blijven in behan- debug 13. Dc Heer G. A. v. IV., oudste Ie Luitenant der d.d. Schutterij alhier, die vóór het uiteengaan der schutters Diugsdag avond jl. boste had opge legd, is, nadat de schutters waren uiteengegaan, iet wat ernstig beinocjjeljjktcn wel zoo vlug, dat hem geen tijd werd gegund lot 't trekken van de sabel. Outset daagde spoedig op cn hy bleef onge kwetst maar niet ongekrenkt. Men ontwaart daaruit, dat de eervolle betrekking van ollicier der schutterij niet altijd cene aange name betrekking is. liet verknopen op antieke wijzetl. i. onge- adverteertlvan hout en tiendenzooals men dat in den pruikentijd deed schijnt aangenamer te zijn. Echter daarom is het ons niet euvel te duiden (e pointerendat zijdie nog daaromtrent met uit sluitend antieke publiciteit voortgaan, Antiquiteiten mogen woiden genoemd. Gelukkig zijn er heldere koppendie wijzer en populairmaar minder gierigook de moderne publiciteit toepassen. De dubbeltjesdaaraan be steed, brengen hun en hunne -incipalen tienvou dige ja soms honderdvoudige rente op. Dezulken worden vrij wat beter gerespecteerd (wij spreken mei tienjarige ondervinding) en staan dau ook niet bloot aan de onaangenaamheden waaraan de Antiquiteiten blootstaan. Eergister inorgen halfelf is brand ontslaan iu de Utrechtsche straat alhier, ten huize van den lieer Okhuijzen. Hoewel de vlammen reeds het dak uitsloegen werd de brand spoedig door de bereid vaardigheid der achterburen gebluscht. Reeds was eeue spuit aangeruktdoch behoefde deze niet te weikco. Voormiddags 15 Julij jl. ontstond brand te Nedcrlanghroek op eene boerenhofstedegenaamd Klein Kruidestein zijnde eigendom van den lieer Mr. Kneppclhout van Sterkenburgwaardoor dc bewoner alles heeft verloren zynde ook van de losse goederen niets legen brandschade verzekerd. Van de gehouwen zijn twee hooibergen cn ceu bakhuis overgebleven. Op de bijenmarkt aan de Nieuwe Weg zijn 4135 korven en aan de Klomp, nabij bet Station VeenendaalG3(J korven aangebragl. Ue prijs was voor oude bijen 2,65 a 4,GO eu voor jonge bijen ƒ1,90 a f 3,30 per korf. Ue vervolgbundel op de Evangelische gezangen is gereed. Wanneer men daaruit zal kunnen zingen is nog niet te berekenen. Ue Syuode werkt op de manier van wijlen de Hooge bondsvergadering te Frankfort. Te Zwolle zal voor de noorderlijn een con- struclie-winkel voor het materieel der Staatsspoor wegen worden opgerigt, aan welke inrigtiug ruim 500 werklieden van verschillende beroepen hun bestaan vinden. Het hoofdbestuur der maatschappij tot nut van 't algemeen heeftuit aanmerking der nood lottige cholera-épidetnie hier te landebesloten de algetneene vergadering, die tegen deu 14deu Augustus beschreven was. voorloopig te verdagen, in het vertrouwendal welligt later de omstan digheden zullen gedoogen haar b. v. in de maaud October te houden. Uit Leer wordt gemelddat in aauzienlijke steden en in de meeste plattelandsgemeenten van Oost-Friesland adressen iu gereedheid worden ge bragt, houdende verzoek otn inlijving bij Pruisseti. In een door de Kreus-Zeilung openomen schryven uit Minden wordt herinnerddal hul 2e Westfaalsche Infanterie-regement n°. 15. ge naamd «het regement prins Frederik der Neder landen," den 21 Julij 18GG het 50jarig jubilé heeft gevierd van 's prinsen benoeming tot eigenaar van dal regement. Dergelijk jubilé is iu itel Pruissische leger uog niet gevierd gewordenen onder de officieren van bet regemeat is er dan ook niet ééndiegelijk de prins zelf, versierd is met bet IJzeren Kruis uil de dagen van den vrijheids-oorlog. Het bedoelde regiment behoort op dit «ogenblik tol het Pruissische Main-leger en heeu ijverig deelgenomen aan de jongste gevechleu bij Oermhach Kissingen. Laufacb eu Aschaffenburg. t*ezer dagen is aan de inairie van hel 5de arrondissement te Parijs een huwelijk voltrokken tusscheu eeu gedetineerde van St. Pelagie en eene vrouw, die te St. Lazare opgesloten is. Dat bruid en bruidegom gevangenen waren, was nu alleen daaraan te ziendat toch aclu getuigen allen policiebeamhten waren. Van de inairie ging men naar de kerk en vervolgens naar het bruilofstmaal. Met klokslag van 10 ureu sioudeu de jeugdige echtelingen op. De bruid ging naar Sl. Lazare en de bruidegom naar St. Pelagie terug. Het vervolg der bruiloft kan namelijk eerst plaats hebben zoodra beiden ieder nog 2 jaren in die iarlglitigen zullen hebben doorgebragt. De France meldt, dat voor prins Anton van llohenzollcrndie bij Küuigsgriilz het Itnkerbeeu verloorte Parijs een zilveren been wordt ver vaardigd naar een nieuw model. Met de vol making der vcrnielingskunst komt ookmaar het schynt, de knust, om aan ue invalieden de ont brekende ledematen te vcrgocdcuvooruit. Zoo heeft de Noord-Amerikaansche regering, gelijk blijkt uil ceu aan het congres overgelegd olliciëel verslag, niet minder dan 2131 kunstarmen44 kunsthanden 3784 kunslbeenen eu 9 kunstvoeten voor hare soldaten laten makenal welke voor werpen geleverd werden door 23 établissementen die de som van 357,028 dollars er voor ontvingen. Eene opliglerij mot zeldzame stoutheid ge pleegd brengt de geheele politie te Weenen iu rep en roer. In de vorige week nl. verscheen een net gekleed heer te Vücklabrucknam zijnen intrek"' in bet voornaamste logementwaar hij zich uitgaf voor den leger-leverancier Nowak uit Weenenen trad toen met het bestuur van het schoenmakersgild in onderhandeling voor het leveren van ongeveer 4000 paar laarzen, over welke leveriog hij, zoo hij zeide met deu Miuister van oorlog een contract had gesloteu. Hel gildebestuur liet de voortleelige voorwaarden door Nowak gesteld openbaar maken, en zeer vele schoenmakers melden zich aanvan welke de leveraucier, nadat hij contracten in den vereischten wcttelijkcn vorm met hen gesloteu had, een borglogt verlangde, die hem ook zondereenig bezwaar werd uitbetaald. De goede schoenmakers van het stedeken arbeidden dag eu nacht, om te zorgen dat hun werk op den bepaalden (ydacht dagen na de bestelliug, gereed zou zijn. De hoe veelheid laarzen was vervaardigdmaar toen zij zou worden afgeleverd was de leverancier die ze besteld had nergens te vinden, en reeds twee dagen later gaf de politie aan de schoenmakers kennis, dat zy in corpore het offer van een doortrapten gaauwdief waren geweest, hunne borglogt verloren en 4000 paar laarzen om niet gemaakt hadden Eerstdaags zal te Luudeu een zonderling proces worden behandeld. Een jaar geleden werd zekere John Linfelt bij een spoorweg-ongeluk gedood. Door zijne familie werd eene vervolging legen de directie ingesteld en deze werd veroordeeld tot betaling eeaer schadevergoeding van 40.01)0 gulden. Nu is echter aan den dag gekomendat Liofell zonder biljet in den waggon had plaats genomen. De directie vordert thans de betaalde som terug, op gronddat Linfelt het regt niet had in den trein te gaan zonder een plaatsbiljet te bebben genomen en betaald. Den 19 's avonds te 8 uren werd op het Prater te Weenen een te Rriiun gevangen genomen spion gefusilleerd. Hij was een Oostenrijker van geboorte, landman, 50 jaar oud, en had zich te Rriiun, vóór het binnenrukken der Pruissische troepen, verdacht gemaakt doordien hij druk inlichtingen over de aangelegenheden des legers inwon. Dij het verhoor heeft hij bekend ais spion te zijn werkzaam geweest. De voornaamste koopman te New-York de heer Stewart, heeft als zijn jaarlijkse!» inkomen aangegeven twaalf millioen gulden. Hij betaalt hiervoor aan de inkomsten-belasting "één millioen. «Twee geleerden, de IIII. Frantz en Henri Faure, redacteur van de France medicate, be- rigten" zoo meldt de Moniteur des intéréts matcricls «dat zij er toe geraakt zijn zilver, koper en zelfs kwik in goud te veranderen vermits zeggen zijdeze verschillende metalen eigenlijk niets anders zijn dan één en dezellde delfstof in verschillende dyuatniscbe toestanden. De al- chymie der 19e eeuw! Dit toch was juist de ineeniug vau de goudmakers uit deu gouden tijd en bovendien weet men, dat de mogelijkheid der vervorming van de metalen door voorname ge leerden ernstig is aangeuoineu, o. a. door Sir Humphrey Davy en Dr. Faraday. Wie weet?" Iu verband met hetgeen wij onlangs mede deelden over eeu plan tot droogmaking vau een gedeelte der Zuiderzeeheeft thans naar wij van goederhand vernemen de Ncderl. Maatschappij voor grondkrediet te Amsterdam zich per rekwest lot dc Regering gewend ten einde over de uilvoering vau dit werk in overleg te treden. De grondslagen waarop het ontwerp rust zijn ontwikkeld in eene brochure vaa den heer J. A. üefjenuckinspecteur van den waterstaatgetiteld Poeve van een ont werp tot afsluiten, iudijkeudroogmaken ea iu cultuur brengen van eeu gedeelte der Zuiderzee,", dezer dageu te 's llage uitgegeven. Uil Parijs is aan den (e Brussel verschijnenden Moniteur des intéréts matériels de volgende curteuse opgave gezonden vat: industriële en üuanciële maat schappijen. van wier obliga'iëu of actiën op 1 Julij dezes jaars de coupon niet is betaaldhetzij omdat de vertraging een gevolg is van willekeur hetzij omdat de niet-betaling een inleiding is tot faillis sement hetzij omdat onvermijdelijke en van den wil der directeuren ouaf haukelyke omstaudighedeo oogeublikkelijk de onderncnuugen hoe goed ook op zich zelve, in verlegenheid gebragt ItebDeu. Obligation: Rometuschc spoorwegeu (zuider sectie, de overige zyn door de Regering gehandhaafd) Cavour-kanaalSpoorweg Turyn-Savoue-AcquiPor- lugesclie spoorwegenSpaansclie noord-wester spoor weg; Spoorweg Seville-Xeres; Spoorweg Barcelona- SaragossaSpoorweg Granollers-San Juan de las Abadesas; Nederlannstiie centraal spoorweg-maat schappij; Centrale Toskaanschcspoorweg; Livorno- spoor weg. Aandeden: Romeinsehe spoorwegen; Victor Erna-

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 1