De buitenste omraog vso bet paleis, by wyie eeoer warandatal worden ingenomen door de restauratien en andere plaatsen van ververschiog. Zeventien ruime toegangen worden ingerigt tol een gemakkelijk verkeer ran en naar den centralen tuin. Daarmede tjjn teer vele werklieden op dit oogeoblik bezig, lerwjjl overigens de werkzaamhe den dag en nacht onafgebroken worden voortgezet. Reeds zijn er punten die een schilderachtig gezigt opleveren. Onder anderen is dit het geval met twee kunst matige merenin de nabijheid van het front der militaire school, zoodanig met goed uitgewerkte rotsen bezet, dat men die voor eeu kunstarbeid zou aanzien. Tot den noodigen aanvoer van water, zoowel in de meren als voor de daarmede in ver band staande fonteinenworden krachtige stoom machines in werking gebragt. terwijl verder alles wordt aaogewend om aan het geheel aldaar een real betooverend aanzien te geven. De iorigtiDg is er op berekend, dat men de ge- beele benedenruimte van bel tentoonstellingsgebouw tal kunnen doorrijden. De daartoe afgeperkte banen loopen uit op een centrale roionde, waarheen ieder, na de bovengalerijen bezocht te hebben, zjju rijtuig wrêr tal kunnen ontbieden, door middel van eeu electriscben toestel met klokjes. Wanneer men hierbij in aaomerking neemt, dat de vier hoofdpaden de breedte hebben van dea boulevard Sebaslopol, dan is bet te begrijpen, c^at er io de eerste plaats gezorgd is voor een goede ruimte lot circulatie der duizende bezoekers. Ter bevorderiog daarvan heeft men afgezien van het gebruik vao tourniquets, terwijl buiteo hel gebouw, onder anderen b(j de tabakshandelaars, toegang kaartjes van 1 franc verkrijgbaar zullen worden gesteld. XEDERLAXDSCtlE CEXTRAAL-SPOORWEG. Opbrengst over de maand September: 1863. 1866. Reizigersf 20.833.82 f 18.171.59 Bagage672.95 557.62 Bestelgoederen 2 002.71s 2.023.17 Koopmansgoederen 2,341.38 2,317.09 Vee, paarden eo rijtuigen 1.821.20 972.80 Diversen897.06 790.84 28.66972*" /24 833.11 Opbr. van 1 Jan. tot uitSept. 186.5 207.697.52s 1866 212.'>66.29 Mindere opbreagst in IS66 55,131.23s Overzicht der Wijsbegeerte uit praktische ge zichtspunten opgesteld door Herbart vertaald door D. Borger. Amersfoort, A. M. Slothouwer. 1866. Velen huldigen tegenwoordig in Nederland het pantbe'ismusdat is de leerdie de Datuur voor God houdt. Het gevolg hiervan is, dat een persoonlijk God eene persoonlijke onsterfelijkheid en een gees telijk leven voor hersenschimmen veiklaard wor den. Tegen deze leer is reeds llerbart met kracht opgekomen en bij beeft haar in het hart aange tast door onder anderen duidelijk te doen zien, dat de mensch geen deel van een grooter wezen, maar eeu onvergankelijk individu is. Zijne leer vervult dus eene behoeftedie hier op het oogenblik be staat. Het is alsof het Overzicht van llerbart met bet oog op den tegen woordIjgen toestand van Ne derland vervaardigd is; ja men zou schier io ver zoeking komen om den vertaler te verdenken, alsof bij llerbart dingen beeft laten zeggen waaraan deze Dooit gedacht beeft. Dit is echter geenszins het geval, want de vertaling is zoo getrouw mogelijk maar ons volk is ten achteren en Herbarl is hier niet naar behooreo gewaardeerd. Wy hopen, dat het bestuderen van hel hier aangekondigde hoek dit gebrek moge verhelpen en hel zijne moge bydragcD. om de kwalen van onzen tijd te helpen genezen en de lezers te overtuigendat de ware Wijsbegeerte niet van bet geloof io God deugd en onsterfelijkheid afbrengt, maar dit integendeel krachtig bevordert. Kleurvisioenen. Wjj zjjn verzocht er de aandacht op te vestigen dat legeuwoordig een kinderspel, zijnde een boek werk getiteld: Kleurvisoenen in gebruik is, hetwelk Is zeer njdcelig voor de gezondheid der oogen te beschouwen is. Dr. Schroeder van der Kolk te Zutphen waarschuwt tegen die zoogenaamde kleur- visoeocu, die reeds in veler handen zijn. Iltj herin nert er san dat zij allerschadelijkst voor de oogen z(jnen reeds twee natuurkundigen die zich met deze subjectieve kleurterschijoselcn beziggehouden hebben, ten gevolge daarvan blind tyn gewordeo. Kinderen vooral, die van deze kleurvisoenen alligt een spel makeozouden daardoor hunne oogen kt»v -*» bederveo op eene wjjie. die hoogst moeijelijk te geu Met de - dezer waarschuwing hiertegen in oos blad •- menig huisgezin ioo^ bier als elders geen bewezen. AMERSFOORT, 25 October 1866. Uit de Indépendnncc Beige van den 22 Oct. nemen wij het volgeude over •De welsprekende toast gister, gedurende bet ban ket in hel Antwerpsche Entrepdtop de Koninklijke familie door deo majoor, kommandant van bet Nederlaodsch detachement uilgebragt was de aanleiding tot eene onjuistheidwelke wy ons haasten te verbeteren. De Nederiandsche olticierdie deze toast beeft uilgebragt is utel de Majoor der Utr. Schutterij zooals wjj vermeld hebben, maar wel de Majoor Meder kommandant der Acnersfoortsche Schutterij eu die, gedurende acht dagen hetzjj te Brussel, helzy te Aulwerpen eeu zoowel ijverig als eervol deel neemt aan de hulde die aan België wordt gebragt eo door baar aan de vreemdeliugen wordt bewezen." Dit banket gaf de Koning der Belgen Zondag jl. te Aulwerpen aan de vreemde scherpschutters. Hier volgt de gansche toast vau den Majoor Meder, door ons uit het FraDSch vertaald: «Zyne Majesteit verleeot iny de groole eer een toast in zijne doorluchtige tegenwoordigheid uitte- brengen. Ik beu trotscli op deze gunst, die de Koniog gelieft le voegen bij zoo vele andere, welke Z. M. de goedheid had mij te bewjjzen. Mijne Heeren! Wy stelden den toast in op de gezondheid Hunner Majesteiten. Wy kunnen niet ten volle onze gevoeleus uitdrukken jegeus eeu Souverein die ons zulk een luisterrijke ontvangst heeft bereid en mede met zooveel hartelijkheid en sympathie de onderdauen van de Souvereineu, die zijne vrienden en bondgenooten zijn, onthaalt. Wij kuanen niet ten volle ouze gevoeleas uitdrukken jegens deze edele Koningindie een zoo waardig deel nam aau de welwillendheid van Haren door- luchtigen Gemaal ten onzen opzigle en door hare persoonlijke bevalligheden den glans der dubbele Kroon vau Souvereiue en Vrouw verhoogt. Mijne Heeren ik spiegel mij voor de tolk te zjjuoiel enkel van inyue landgenooleamaar van alle vreemde scherpscbuitersmet bet aanbie den van den cijns onzer erkentelijkheid aan Hunne Majesieiteu en aaa al oDze Belgische vrieuden en gij zult ongetwijfeld met my instemmen dal het beste middel om onze diepe daukbaarheid te be wijzen isden dronk in te stellen op de gezond heid van hetgeen Hunne Majesteiten en hel Belgi sche volk hel dierbaarst bezittenop de doorluch tige Kuuiuklijke telgen Vereenigt U dan rnet mij, Mijne Heeren! om deze toast met aandrang en geestdrift in te stellen: Op de gezondheidhel gelukden voorspoed van Z. K. 11. den Hertog van Brabant eu de gaa- sche Koninklijke familie Deze toast werd met daverende toejuichingen begroet. Z. M. de Koniog der Belgen beantwoordde den Heer Meder als volgt Ik betuig den Majoor Meder mijnen dank voor de goede en warme taal door hem uilgesproken. Ik betuig bern opregten dank voor de gelegenheid mij door hem verschaft, om op nieuw en opeolyk mijne welbekende sympathie uil le drukken voor de Vaderlaudslteveude Nederlaodsche Natie. Ik koester de hoop. dat de Hollandsche scherp schutters in het aanstaand jaar alhier in grooter getal zullen lerugkeereo eu ik stel deo drouk in op de Schutterij De woorden van Z. M. werden van Jalle zijden met daverende toejuichingen begroet. De Majoor Meder is mede de éénigsle Neder iandsche Officier geweest, die op het Koninklijk Kasteel van Laekeo ter tafel was genoodigd en zal het Amersloorts ingezetenen en onze landgenooten on getwijfeld geuoegen doenniet alleen dal de Heer Majoor op zoodanig wairdige wijze Nederland tijdens de Belgische scherpschuttersfeesten vertegenwoor digde maar ook rJat Z. M. de Koning der Belgen en familie alsmede alle Belgische autoriteiten en soinmiteiten Hein zooveel blykeu vau geuegeobeid en hoogachting gaven. De Amslerdamsclie Courant behelst daarover het volgende Hel te Antwerpen gevreesde conflict, bij ge legenheid van bet bezoek der buitenlaudsche scherp schutters in die stad is gelukkig voorkomen geworden. Het gemeentebestuur was zoo verstandig niet te volharden bij zijn beweren dal het in de eerste plaats de schutters moest ontvangen had het gemeeritestuur niet hiervan afgezien dan zou hel zich de eer eener door andere georganiseerde manifestatie wederregtelijk toegeëigend hebben. De gewapende burgerwacht ontving alzoo de drie extra treinen die 500 a 600 riflemen, een twintigtal Frauscbeu en drie Nederlanders van Brussel naar Antwerpen gebragt hadden. Het onthaal was prachtig; de geestdrift onbeschrijfelijk. Na te zijn verwelkomd werden de vreemdelingen in optogt naar het stad huis geleid, waar hel gemeentebestuur hun den eerewyn aanbood; dit was ook alles wat dit bestuur deed. Daarna begon hel middagmaal op onder scheidene plaatsen. Onder de banketten mag niet onvermeld bljjven dathetwelk de officieren der Antwerpsche burgerwacht den vooroaamsten builen- landschen officieren aanboden. Dit diner was een der .«cboonsteo welke men kon aanschouwen en m joor Meder, kommandant der Amersfoortscbe dcbültery beeft daar, door zijne toasten, zoowel als by alle andere plegtigheden Nederland waar diglijk vertegenwoordigd. Zyne welsprekendheid en de gemakkelijkheidwaarmede hy zich vao de Fransche taal bedient, werden algemeen geprezen. Na afloop van den maaltjjd werden de treetndeliogtn weder in optogt naar de voornaamste sociëteiten der stad gebragtoveral gcuoieu zij eeu schaterend onthaalchampagne in overvloed en voortreffelijke muziek. Te 11 ureu 's avonds keerden de gaaien naar Brussel terug. Hel was tijd dat aan de feesten een einde kwam de vreeiudcliugeu begouuen vermoeid le wordeu te veel vermaak is uiel goed, en boe ruiin een maag ook zy er zijn grenzen voor alles. Den 20 dezer heeft het door den koning gegeven banket waardiglijk de feestelijkheden besloteo wier politiek gcwigt al meer eu meer beseft wordt. Ten kantore van Mr, J. van dei Leeuw, Secre taris der Kamer van Koopbaudel en Fabrieken te Amersfoort liggen ter inzagedagelijks van des morgens 9 tol 12 ute lu. Verslag omtrent den toestand van de zeevis- sclierijen io 1865. 2°. Verzameling der konsulaire berigteo en ver slagen over uijverheid handel en scheepvaart, tweede jaargaug eu zesde aflevering. 3°. Stalen vau de in- uit- eu doorgevoerde voor naamste handels-artikelen gedurende de maand July 1866. Eene advertentie van den Heer Mr. W. R. Boer in het Utr. Üagbl. luidt als volgt: De ondergeteekeude ziende dat van verschillende zydeu in 't llooid-Kiesdistrict Utrecht de aandacht op hem gevestigd is by de aanslaande verkiezing voor eeu lid der Tweede Kamerverklaart, dat by daarvoor ditmaal niet in aaomerking wil komen." Ue lieer Boer neemt dus geen notitie van zyne caudidatuur in het Hoold-Kiesdistrict Amers/oort. Waarlijk niet zeer flatteus voor vele zyoer vrienden te Amersfoort, eu ook zeer netelig, want nu dieoen zij toch eeu ander in zyuc plaats le uemeu, maar wie zal dal zjju Ter waarschuwing deelt men mede. dat de cholera zich te Deventerna een stilstand vau veertien dagen, op uteuw heeft geopenbaard in een gezinwaar in éëu uaebt vier jongelieden werden aangetastvan welke er reeds drie zyu bezweken. Men verondersteltdat eene byeoudere oorzaak hiertoe aanleiding heeft gegeven. Volgeus een Luiksch dagblad, zou het Belgische departement vau ooi log dezer dageu zyne keus omtrent bel bij de ïufanterie io te vueren geweer bepaald hebben. Hel gekozen wapen wordt gezegd de voorkeur te verdienen boven het geweer Chassepotomdat het gemakkelijker in do behandeling eu hechter van maaksel is. Het be doelde geweer is twintig duim korter dau het Ibaus bij bel leger io gebruik zijnde wapeuen bjj gevolg veel miuder zwaar. Met dit nieuwe ge weer, dat op eene hoogst eenvoudige wjj ze is zamengesteldk„o men 16 tot 18 schoten in do minuut doeu. VERGADERING van de» RAAD der gemeente Amersfoort van Woensdag 24 October 1866. Tegenwoordig alle Leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Daarna komen achtereenvolgend in behandeling: 1°. De begrooling van hel Weeshuis voor 1867, waarop als bijdrage van de gemeente voorkomt eene som van 2532.04'/, als maximum door de gemeente uiltebe- talen voor zoo veel als bij het einde des dienstjaar* aal blijken noodig le zijn. 2°. De begrooling van het Algemeen Armbestuur, met eene toelage uit de gemeentekas van 9614. 3°. De begrooting voor de Schutterij. Deze allen wor den zonder discussie nn-l algcuieene stemmen goedgekeurd. 4°. De begrooling der Gemeente. Verschillende posten van uitgaat', waarop bij hel onder zoek in de Aldeelingen gcene aanmerkingen waren gemaakt, worden zonder discussie aangenomen. Bij n°. 70 Kosten der Brandweer was in eene der Aldeelingen verlangd dat door Bqrg. en Welh. bepaal delijk mogt worden onderzocht en dienaangaande rapport uilgebragt 0f het niet doelmatig zou zijn de brandweer geheel of gedeeltelijk uit vaste en bezoldigde manschap pen te doen bestaan. De Vonrutter zegt te dien aanzien dat reed» vroeger namens Burg. en Welh. is te kennen gegeven, dat hier aan te groo'e bezwaren zouden verbonden zijn, maar dat zij gaarne aan het verlangen zullen voldoen door hier omtrent een bepaald rapport uil te brengen. Art. 71. Kosten der verlichting Eene der Afdeelingen wensclltc dat geregeld bijv. een paar malen 's maand» door een hiertoe aan te wijzen persoon worde onderzocht, of de gasverlichting voldoet aan de gestelde voorwaarden. De Koor zit ter herinnert nnn den lichtmeter die ter beschikking der raadsleden in de fabriek voorhanden is. De heer van Bel weel niet of dit onderzo-k wel zoo gemakkelijk is en of niet soms bijkomende omstandig heden op het branden van invloed zijn daar dikwijls de eene lantaren veel heter dan dr andere brandt. Het onderzoek aan de fabriek zal dan niet altijd voldoende zijn. De heer L. A. vau Heek meent, dat men aan de fabriek zelve overtuigd is geweest dat de verlichting niet gaeil was daar men in April andere steenkolen heeft genomen, maar dit later weder heeft nagelaten omdat hrt le duur was. De Voorzitter erkent dat de verlichting minder goed is dan bij den aanvang, maar meent, dat zij toch vol doet aan het contract. Hij wil echter het verlangen der Afdecling gaarne aan Burg. en Welh. ter overweging voordragen. Art. 75. Kosten van aanleg en onderhoud der bestra ting. In de Afdeelingen was er op aangedrongen, dat de talrijke oneffenheden in de bestrating dikwijls ontstaan door het verleggen van gaspijpen meer regelmatig en spoediger mogen worden hersteld, dan pleegt te geschieden; voorts, dat de verbreeding der klinkerpaden met kracht moge worden voortgezel. In eene der Afdeelingen had de meerderheid ook verlangd dat jaarlijks voor een aeker bedrag als minimam nieuwe straatkeijen worden aange kocht, ten einde met de verbetering der bestrating altbaas een begin te maken. De Voorzitter zegt omtrent dit een en ander, dat wat die oneffenbeden betreftdaarop reeds de aandacht van

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 2