Nadat hyeeoige oogenblikken was bly ven stilstaan sloegen eensklaps de vlammen uil den molen waarin sidlww- behalve eene groote voorraad olie 30 lasten oliezaad en 304,000 lijnkoeken betonden. Ondanks alle aangewende pogingen mogt men er niet in staged'den braad te blusschen of iets uit het gebouw'te redden, terwyl ten 10J ure de geheele molen en het daarbty staande gebouw door de vlammen verteerd waren. Gedureude den ge- beelen dag is men nog steeds bezig met blusschen, terwjjl de belende gebouwen veel schade hebheu geleden. - Het dagblad fa France waarschuwt de ouders tegen een gevaarlijk kinderspelnl. tegen de pistolen, die met amorces wordeo afgeschoten. Deze amorces- Kpiertjes, in het midden waarvan zich eenig kruid tindl hebben de eigenschap vau teer spoedig te ontvlammen. Wanneer de kinderen de doosjes waarin zich die papiertjes bevindenin hunnen xak dragen, hetgeeu meestal hel geval zal wezen, ioopen zjj gevaar van brandwonden te bekomen wanneer de amorces in de doosjes ontvlammen hetgeen met geweld gepaard gaal, waardoor hel doosje uiieenspringt. La France verhaalt reeds eenige voorheelden, waarbij kindereu door hei gevaarlijk spel wooden hebben bekomen. De nieuwe Oostenrijksche muntbillelten a 11. 1. tan den 7 July 1866, zijn volgens de Leipziger Nachrichteti niet van nominers voorzienhierdoor ontbreekt elke conlróle op de echtheid van dit muntpapier. zoodat alleen uit de boeken der staats drukkerij ie Weenen kan blijken hoeveel daarvau is gedrukt. Sedert de beruchte Fransche assignaten van 1792 is dit het eerste voorbeeld van dien aard. De Dieuwe Gouverneur-Generaal van Neder- landscb-Indiëde heer Mijer, is den 19 dezer, aaa boord der paketboot la Péluse. loebehoorende aan de Messageries Imperiales, van Marseille naar Alexandria vertrokken. De commissie der Tweede Kamer tot onder zoek der geloofsbrieven der leden uit Maastricht heeft gerapporteerd over het onderzoek der stem briefjes. De briefjes zijn geheel overeenkomend met het proces-verbaalen de heer Brouwers heeft daarbij nog 5 stemmen meerin plaats van 100 te weinig. De commissie spreekt in het openbaar hare strengste afkeuring uit over de haodelwyze van den adressant Russell en zijne zegslniover bet ligtvaardig gebruik van het regt van petitie, strydig met den eerbied voor de constitutionnele instellingen, en die eerbied is ook tegenover bet stembureau te Maastricht en de Tweede Kamer op laakbare wijze uit liet oog verloren. Beide leden kunnen zitting nemen. Eergister isin liet Palcis voor Volksvlijt bet feest gevierd, door de bier te lande gevestigde loges der orde van Vrijmetselaren aan haren groot meester-nationaalPrins Frederik, aangeboden, ter gelegenheid van het vyftisjarig jubité van zijn grootmeesterschap. Het aantal deelnemers aan bet feest bedroeg ongeveer 1200, terwijl de groote loges Tan Zweden, Pruissen en Frankrijk zich door deputation hebben doen vertegenwoordigen. De verkoop eener vrouw gestraft. De regtbank der gezworenen te Caenin Frankrijk heeft in de vorige week zekeren Ferdinand Martin die zijne vrouw met zyn ledekanl voor de som van vijf francs aan zyn buurman had verkocht, tot 8 jaren dwangarbeid, en den kooper een jongmao van 21 jareo Pierre Vaulier genaamd, tot vijf jareo opsluitina veroordeeld. Waarljjk wel een bewijs dal et-ne vrouw door de jury als onverkoopbaar wordt geacht. Zullen in Groningen al of niet varkens mogen zijn was de vraag die den Raad dier stad op 26 jl. bezig hield. De heer Wynne meende, dat wanneer al de varkeos uit Groningen worden geweerdook al de zegeniogeo van de afschaffing van den accijns vervallen. 't Bleek uit de discussiëo. dat Burg. en Weth. bet verbodom varkens te Groningen te hebben als regel achten, maar die regel alleen wordt gehandhaafdals de gezondheidstoestand der be volking dat gebiedt. De Voorzitter wenscht overigensdat de Raad xelf het toezigt op de varkens mogt willen houden want dat is voor bet Dagelijkscb bestuur eene pijnlijke taak. Een der leden de Tarken-kwestie werd lang. xamerbaDd vrij brulant vroeg of het waar was. dat een Commissaris van politie bad gezegd alle varkens moeten uit de stad Zoo jadan moest die ambtenaar wegens zulk eene uitdrukking gecorrigeerd worden. In alle oordeD des Ryks heeft het schrik- bareod geregend en een aantal bladen bevaiten dientengevolge eene ontzettende massa waterachtige berigten. Den 7 September jl. waren er drie eeuwen verloopen sedert Nicolaas graaf van Zrinyi ban van Kroatië, Dalmatië en Slavonië, tavernicus in Hongarijë. Da de heldhaftige verdediging der Hon- gaarsche veetiog tegen de ongeloovigenden dood tocht en vond in de gelederen van het Turksche leger. Die gebeurtenis is dit jaar in Kroatië plegtig herdacht. De landdag vaD Kroatië werd bij de opening tyoer tilting op den 19 dezer door den voorzitter uitgenoodigd tot deelneming aan het nationale feest ter eere van Zrinyihetwelk den 23 November zou worden gevierd, ten einde, gelijk do voorzitter zich uitdrukte, aan de wereld te Rumen dat de natie bare groote mannen in eert boudt en bare geestkracht en zedelijke sterkte i niet beeft verloren. i Bij Utrecht zyn geschoten «es pestvogels, komende uit Siberië. Te Londen is (als mummie) gearriveerd Zjjne Maj. P/iarao, regerende over Egypte, 2200 jaar voor de geboorte van Christus. II. U. zat op den troon, voor Abraham, de aartsvader, leefde en kon oog sporen van den zondvloed op den aardbodem ontdekken. Zyne lederachtige huid wordt door geheel Londen bewonderd. Ue Miuister van Oorlog wildoor eene orga nisatie, bet leger binnen 2 maanden op 62,000 man kunnen brengenmet 2300 paarden en 108 vuurmonden. Daaronder zijn begrepen de schutters. Later kan dat cijfer nog vermeerderd worden met 30;000 man rustende schutterij. De vrijmetselaars stichten te 's Hage een weeshuis voor hulpbehoevende kinderen van over leden broeders. De heer Gosselitivroeger commies by het Ministerie van Koloniën, schonk aan die inrigting f 20.000. AMERSFOORT 29 November 1866. ('s namiddags.) Eergisteren is de 29jarige ongehuwde N Bin hare dienst te Soestdijk bevallen en werd een kinderlijkje van het vrouwelijk geslacht in het geheim gemak aldaar ontdekt. Zij is toen Ie Baarn in verzekere bewaring gebragt en gister alhier in bet buis van arrest ter verdere verpleging bezorgd. Ruitn een jaar geleden diende deze voor malige dienstmaagd nog hier ter stede. Eerstdaags wordt alhier eene vergadering ge houden eener voorloopige commissieaan wier hoofd zich onze geachte Burgemeester bevindt, om met ingezetenendie reeds door bunne signa- tares van hunne belangstelling blijk gevenbet eventueël oprigten eener Maatschappij te bespreken, die zich ten doel zou stellen goede en knappe huizen te doen houwen waaraan zichdoor veler vraag van elders als anderzins allengskens de behoefte meer en meer doet gevoeleo en waardoor eene weldadige uitbreiding der stad Amersfoort wordt bewerkstelligd. Hoe gaarne ookmag de Red. geen uitvoeriger en welltgl meer juiste melding daarvan maken, als zijnde nog geene officiëele inzage gepresenteerd of mededeeling geschied van hetgeen daartoe be trekking heeft en moet de Red. zich dus tot daartoe pligtmatig onthouden, wenschelyker, uitvoeriger en misschien juister publiciteit aan dat hoogst nuttig plan te geven. In een opruijend hoofdartikel van beden raadt de JV. Rott. Ct. weder eeDe motie of protest der Tweede Kamer tegen liet Ministerie aau last zij de capaciteiten der Mioislers aan en in hel bijzon der de bekwaamheden en de waarheidsliefde van den Minister van Financiën. Dat blad wil dus weder eene Kamer-revolutie en schijnt vergelen te hebben, welke onbekende capaciteiten als Mr. Pickèc. s., zaliger gedachtenissen, in de ultra liberale Ministeriën aanwezig waren. Echter de taal dezer Courantdie zich valschelijk het monopolie der bezadigdheid aanmatigt, levert toch de uuttige zijde, dal zich hel complot tot bestrijdiog van het Ministeriewaarvan de club der iV. Rott. Cl. de ziel is, allengskens begint te ontmaskeren. De bezadigde Kamer-meerderheid zal zich even wel wachten zich daardoor te laten verleiden tot eene onzalige oppositie, die alleen teu nadeele van 's Lands belangen zou leiden. In 1864 verscheen de eerste aflevering van bet Woordenboek der Nederlandse/ie Taal door Drs. de Vries en te Winkel. In 1865 werd de tweede aflevering geboren. Maar in 1866 verkregen de 3e en 4e aflevering het aanzijn. Dus twee tfleveriogen in één jaar, dal bewijst vooruitgang in vlugheid 'l Is waar. men is nog met de letter A bezig, doch gevorderd tot hel woord Aciiteraa.n, en sluit de slotregel der 4e afleveriog inet de woorden nchteraan-kruipen. Het Woordenboek leert ons dus handtastelijk wat achteraan-kruipen beteekent en het zalvolgens de A-herekening, in plus minus eene eeuw totaal gereed zijn. Het heeft drie Uitgeverszoodat alzoo voort gaande de balans van winst of verlies dezer onder neming door een gros hunner kleinkinderen zal worden opgemaakt. Zulke vlugheiden zjjdie zóó zorgzaam voor het nageslacht eeoe uitgave bewerkstelligen, mogen, even als bel eeuw-Woordenboek eeue eereplaals innemen ooder de rariteiten. Politieke Itevuc. Heeft het Pruissische ministerie van de tegen woordige kamer van afgevaardigden by hare eerste zamenkomsl na den oorlog niets anders dan blijken van goedkeuring en overeenstemming mogen on dervinden de nu geopende zitting loont al dade lijk dat de kamer niet zoo gedwee aan den leiband van het ministerie wil Ioopen als wel gehoopt was. In plaats van onvoorwaardelyke bewilliging der i| millioen thaler dotaliën aan krijgsoversten die zich in den jongsten oorlog verdienstelijk ge maakt hebben, heeft de kamer dit wetsontwerp tot nader ondersoek aan eene commissie tertonden en scbynt z(j de namen der te begunstigen per sonen en hei bedrag der aan ieder te verleenen dotatie in de wet te willen hebben opgenomen. De ministeriële dagbladen zyn over deze be- tnoeying der kamer ten hoogste verontwaardigd en ook ten hove en in de aristocratische kringen gevoelt men zich daarover beleedigd. Men ziet daarin een hewjjs van wantrouwenregtstreeks tegen den koning gerigt, aan wien alleen de ter- deeling der geschenken zou toekomeneen bewijs, dal de kamer onverbelerlyk is en de eerste gele genheid de beste aangrijpt otn de pas ingevolge het initiatief der krooa geheelde tweespalt dus te vernieuwen. Onder het volk wordt echter eene andere taal gevoerd; men vraagt, of vijf of zes generaals uitsluitend aanspraak op de dankbaarheid des lands hebben of de verminkten de weduwen en weezen der op hel veld van eer gesneuvelden ver gelen moeten worden met welk regt men bet oordeel over de verdiensten der begunstigden aan de publieke opinie wil onttrekken? Mexico en zyn (ex-?) keizer staan in de dag bladen alle lagen op den voorgrond. Nog heeft de Fransche Momteur niet olliciöels hen betreffende medegedeeld, en met ofticieiisehalf ware, half valsche lijdingen moeten wjj ons behelpen. Wat thans bekend werd is ontleend aan een brief uit de stad Mexico, dd. 29 October jl., in den New- York Herald. Daarin leest tnen, dat keizer Maxi- miliaan zijn bedienden-personeel te Cbapultapec ontslagen en zijne paarden en rijtuigen verkocht heeft; voorts dat hel berigt waar is. dal by mondeling" de regering aan maarschalk Bazaint beeft overgedragenen eindelijk dat by aan den commandant van bet te Veracruz gestationneerde Oosteorijksche fregat verklaard heeft voornemens te zijn zich aan boord van dezen boden te begeven. Volgens andere berigten uit Mexico zou de keizer te paarden begeleid van 200 man van het eerste legioenuit Mexico vertrokken zijn en Porfirio Diaz zou hein nagezonden zjju geworden met last hem terug te brengendoch toen hy te Veracruz kwam zou Maximilaan zich reeds aan boord be geven hebben. Generaal Douay en andere boold- officieren vac het Fransche leger in Mexico beklagen zich over maarschalk Razaiue, otndai by nog steeds de dissidenten zonder pardon iaat doodschietenhet geen natuurlijk tot wcérwraak aanleiding geeft. Wraak is zoel, inaar heeft veelal een biltere nasmaak. INGEZONDEN. Slijnheer de Redacteur t UEd. zult mij zeer verpligteD met de opuame van bet volgendewaarmede ik injjne laudgenooten wensch bekend te maken. Eenige jaren geleden bevond ik mij in de stad Delftbij een mijner kennissenden Heer A. Breetvelt As.en als naar gewoonte liep ons ge sprek al spoedig over werktuigkundige toepassiugen, waarop ik mijne begeerte ie kennen gaf. ZËds. watteufahriek eens te mogen bezigtigenbetgeen ZEd. mij bereidwillig toestond en mij zelfs omtrent alles inlichtte, wal tol een goed begrip der fabrie- catie leiden kou. Na alles naauwkeurig in oogenschouw te hebben genomen was ik hoogst voldaan over de goede en nette bewerking, waar mede een en ander in verband was gebragtzood.it ik daaraan dan ook volkomea regt liet wedervaren, docb ZEd. deed mij toen inziendat er nog veel te wenschen overig was. welke leemte hy echter nader hoopte aan te vullen. Dezer dagen weder op reis zijnde. viel my bet genoegen uogmaafs te beurt de Stoom-Watten- fabriek van den lieer A. Drcetveld As. te Delft, te bezoeken en het is mij hoogst aangenaam te kunnen mededeelen dal ZEds. pogingen tot ver betering allezins met een goeden uitslag zijn bekroond geworden. Hel gebouw zelf is voor f Tergroothetgeen tot een spoedige labricatie veel zijdig medewerkt, lerwyl de werktuigen eu machi- nenën in die male zijn veranderd en verbeterd dat de katoenwaarvan de watten bel aanzijn bekomenniets inioder of meer van zich afwerpt, dan waarvan de verwijdering noodzakelijk is, zoodat de qualiteit en quantiteit der Artikelen thans niets te wenschen overlaaten voor het overige de geheele iurigtiugzelfs in spinneryeu niet beter kan worden verlangd. Het lydl dus geen twjjfeldat waar men op het gebied van nijverheid met zulke schreden vooruitgaatook een veelvoudig debietniet achterwege kun bly ven. November 1866.F. Tegen de meer of minder hevig voorkomende verkoudheden van de ademhalings-organen zooals: schorheid heeschheidprikkeling int hoestenz. vinden wij verschillende huismiddelen aanbevolen, als: bonbons, pastillen, duure syropen en extracten enz. Dewijl bet assortiment in deze artikelen door de speculatie zoo ruim geworden is, is bet lijdende publiek bij de keus eenige voorzigtigbeid dringend aanteraden. Onbetwiste voorkeur boven alien verdienen de Stollwerck'sche Borst— Bonbons. Een meer dan 25jarig bestaanminis teriele goedkeuringen van bjjua alle statentallooze aanbevelingen van geneesheeren en genezenen alsook de toegekende prjjs- en ecre-medaillen waarop geen ander fabrikaat zich kan beroemen zyn de besie en zakelijke bewjjzen der voortreflë- lykheid van dit huismiddel. Daarhjj is de prijs zoo matigdat iedereen daarvan gebruik kan maken en w(j niet aarzelen dezelven algemeen aantebevelen.

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 2