AMERSFÖORTSCHE COUR A4mï Jtë 1424. ran YRIJ D AG, 4 January dS67. Dit Bladferschijotdes Uingtdagsea Vrijdags. De Abonnementsprijs is f I 50 in de 3 manuien. Van Alverteutiën, 1 tot 6 rebels 60 Cent», elke regel raeeri egale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Af». n te Amersfoort, Bureau Amers/oortscke Courant, Langstraat, Wijk F legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Af», nummert f 0.10. Dabb. nummert f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uiig. A. som over de Oude Viacbinarkt, too mede bij alle Boekhandelaren en Fost-Direcleoren\n«< Ia de vergadering van aaodeelboÏNfl Banqne de Crédit fancier el induttrieldie deo 29 Dec. ie Brussel werd gehouden is eeue interpellate gerigt lot bet besluur. met betrekking lot bet proces dat tour de regtbank van koophaadel te Brussel is gevoerd en door de Algemeene Maatschappij voor Handel en Nijverheid te Amsterdam werd gewonnen. De Heer Alpb. Notliornb gaf de verlangde inede- deeliogeo. De Banqne de Crédit foncier et industriêl heeft ia 1884 eeae arbitrage-operatie gedaan, dat is, z(j heefl le Amsterdam aandeeleo inde Société de Crédit foncier international gekocbt, tot een pr(|s, die by verkoop te Brussel eeae redelijke marge zou laten, en aan de Baok eene fraa(je winst verschaffen. Dergelijke operation worden dagelijks door alle bankiershuizen gedaan. Nadat de koop gesloten was. bleek bet, dat ten gevolge van omstandigheden, onafhankelijk van den wil van knoper ol' verkooper, de laatste aan deo eerste de verkochte stukkeu niet leveren konwaardoor het gebeele doel der operatie was gemist. De aanleiding tut het proces nu was. dal de Banqae de Crédit foncier et industriêl weigerde in 1888 de stukken in ontvangst le neinen, die x(j in 1864 gekocht bad. Van de uitspraak der regtbank van koophandel is appèl ingesteld. Zouder op de eind beslissing vooruit te loopen, schjjut bet in ieder geval uit de inlicblingeu van deu heer Alph. Nothoinb te blykeu. dat, al tnogl het hof van appel het vonnis der regtbank van koophandel bevestigen de uit le betalen soin ten miusle gedeeltelijk gecompenseerd zou worden door de 7250 aandeeleu in de Société de Crédit foncier international, die alsdan nog moeteu geleverd worden. Door de eerste kamer der civiele regtbank van Lyon is dezer dagen een vonnis gewezen waarop door een der dagbladen dier stad de aan dacht van bet publiek gevestigd worden. Een Lyonsch koopman, dooreen zijner correspondenten in het noorden van Frankrijk om informatiëa ge vraagd naar het bedrijf eu de soliditeit van een auder Lyonsch huis, bad geantwoord, dat er wel veel by die firma omging, tnaar dat hjj over hare soliditeit op verre na zulke gunstige bcriglea niet kon geven als over die zijner eigene taak. Nadat de inhoud van dal schrijven ter kenais van de cbefs van het betrokken buis was gekomen, haddea deze eea eisch tot schadeloosstelling tegen den Lyonschen berigtgever iogesteld. In weêrwil dat de verdediger der gedaagde party volhield dat de geïncrimineerde brief van vertrouweljjken aard was. heeft de regtbank gemeend, dat aan een brief, door deu eeueu koopman aan den an deren over de .zaken van eeu derden koopman geschreven en iu het correspondentieboek van deo afzender overgebragtniet het gewone coofideotiële karakter kon worden toegekenden vaa oordeel zijnde, dat de brief in kwestie van een laakbaren aard was eo deo betrokkeu persoon moest bena- deelenheeft zjj deu gedaagde, by wfjze vaa schadeloosstelling der beleedigde partyin ds kosten van het geding verweten. Een der Frausche kry^sraden heeft dezer dagen een üfljarigen fuselier, Coadamine geheeten, ter dood veroordeeld diemet het 99e regement van liuie naar Mexico vertrokken, uit dat regement deserteerde en in Juny 1863 by het Juaristiscbe corps van Negreto dienst nam. Daar bel party- gangers leven hem evenmin aanstondals dat bj) het bezettingsleger, besloot Coodamine eene proef met bet civile leven te nemen en verhuurde by zich als markeur ia een der koffljhuizen van San- Luis-de-Fotisi. Die proef viel evenwel niet gelukkig uit; eu weder den trek naar het vaandi I by zich voelende outwaken bad hy de stoutmoedigheid, zich by deu aanvoerder der Frausche cootra-gueril- laas aau le meldeu. eo voor een jaar by dat corps dienst te neinen. Ofschoon een anderen naam en zoo veel mogelijk ook eeu ander voorkomen aan genomen hebi>endcwerd Coudacnine echter door vroegere kamaraden herkend en vervolgens aange geven. Daar hel ÜDe regement sedert zyoe desertie uaar Frankrijk verlegd was, moest hy insgelijks derwaarts getransporteerd en te Parys voor den regler gebragt worden, dia, in weêrwil van Con- damines eindeiyken terugkeer tot den keizeriyken standaard, geeue termen schynt gevonden te hebben; hem de straf van den kogel te besparen. Dezer dagea zyn te Parys, voor de eerste maal aldaar, voor eeo overgroot aantal belang stellenden openbare proeven genomen met de orideruardsche pneumatische buis bestemd tot het brievenvervoer tuaschcu het hoofdpostkantoor eu de beurs. Die proeveu zyn met deu besten uitslag bekroond. Tusschen Parys co St.-Germaio ig nu een spoorweg gemaakt, waarop de rytuigen gij) Jen als sledenin plaats vau op wieleu voort te rollen. Dio uitvindinghet werk van een Franschen inge- KENN1SGEVINGEN. D« GEDEPUTEERDE STATEN tah oa aaoTiacia UTRECHT, Gaxien to. hat vooriiel Tan den Burgemeeiler van Leueden lol opheffing tan de besmetverklaring tan de hoflieden tan H. Hazeleger en A. van den Hengel, gelegen in genoemde gemeente, en uitgesproken bij hunne besluiten tan 24 en 26 NoTembor tl., no. 3 (Pro»inciaal-blad no. 689 en 694) 2o. hel Tooialet tan den Burgemeester van Stoutenburglol opheffing ran de besmetverklaring iaa de hofatedr Tin H. van Beek, gelegen in genoemde gemeente en uitgesproken bij hun bealuil Tan 21 NoTtmber 11. nu. 2 (ProTiociaal-blad no. 669); 3o. Het Tooratel Tan den Burgemeeater Tan Zeiet tot opheffing *an de besmetverklaring van een gedeelte Tan het buitengoed Geiien de Terklaiiugen van des proTincialen Teearts W. J. E. Hekmeijer en van den rijka-TCearta te. klaeae C. J. Sandkuijl Overwegende, dal er meer dan vier weken rerloopen xijn ainda het Datate xiekte-geval daar heefl plaala gehad, en dat de stal lingen behoorlijk xijn geiuiverd en gedesinfecteerd Gelet op art. 8 aan het reglement tot wering van de versprei' ding der vee- of runderpestaangesteld bij bestuit der Staten van dese proaincie van 5 December 1865 goedgekeurd bij Ko ninklijk besluit Tan II December 1865, no. 69, Heffen de besmetverklaring op aan bovengenoemde plaatsen ia de gemeenten Leueden Stoulenburg es Zei et. Gelasten dal dil bestuil xat in werking treden op den dag der afkondiging en dragen de eerdere uitvoering op aan bet hoofd van bet plaalaelijk heatuur aan Leueden, Stoutenbwg en Zeiet. Dit besluit word door pUalsing in het Provinciaal-blad ia bel Proaiuciaal Utrechiscb Dagblad eo in de Amersfoorlache Cou rant Ier openbare kennia gebragt. De Gedeputeerde Staten voornoemd, Utrechtden 27. Dec. 1866. VAN DOORN foordtter. C. W. MOORREESGriffier. DE BURGEMEESTER VAN AMERSFOORT. Gezien de aantchryviug van tien Heer Cotmnis- stris des Konings in de provincie Utrecht van den 20. December 1806 (Provinciaal-blad N°. 771); Noodtgl de veehouders in deze gemeente tut tot eeue byeenkomsl tea Raadhuize dezer gemeente op Zaturdagden 5. Jautiarij aanstaande, des na middags te 2) uren lot het aanhooren vaa eene mededeeliiig betreffende een voorbehoedmiddel iegea deu veetyplius. Amersfoort, den 2. Januarij 1887. De Burgemeester voornoemd A. ti. W'IJERS. AMERSFOORT, 3 January 1867. Z. M. heefl benoemd tot plaatsvervangend lid van den Geneeskundigeu Raad in Gelderland en Utrecht den lieer P. Ilondius Tz.apotheker le Amersfoort. Oudejaarsnacht werdeu door het meerendeel der ledeu vau het muzijkcorps der d.d. Schutterij alhier, op deu St. Jonskerktoren eenige muzyksluk- ken ten uitvoer gebragtten aanhoore van een aautai ingezetenen, zeer ingenomen met deze ver- heveue inuzijkuitvoeriug, Als een bewys, dal het verbruik van steenkolen alhier zier toeneemt, vermelden wy dal per Gen- traalireiu van Maandag middag jl. voor een onzer steenkoleuharidelareu 17 waggons steenkolen zya aangebragt. Z. M. heeft goedgevonden den kolonel 0. II. Kuyck. van deu stil' der art. komm. der kon. tuil. akademie, op het daartoe door bem te kenuen gegeven verldugeu op non-activiteit te stellen, in afwachting dal oinirent hem nader zal worden be schikt. en by deu staf van hel wapen der infanterie te benoemen, lol kolonel, tevens belast inet de iunctiën van komm. der kou. tnil. akademieden luil.-kolunel A. G. A. Scbönsiedlvan bet regent, grenadiers en jagers, HDs. adjudant in buitenge- woue dienst. Men leest in de Groninger Courant; Groot is de verontwaardiging, die vooral hier ter slede is opgewekt over de wyze waarop bet examen voor hulp-apotheker door de rykscommissie te Leiden is al'geuomeu Na-ir hetgeen wy daarvan hebben vei nomen, moet daarby mei noodeloote gestrengheid zyn gehandeld eu moeteu jongelieden zyn afgewezen, die allezins bekwaam mogtea wor den geacht voor de betrekking, waarvoor zy zich hadden aangegeven. Is dit werkelyk het geval, dan vertrouwen wy. dal de Minister zich deze zaak zal aantrekken en maatregelen zal neinen om in het vervolg de jongelieden met tneer tact te doen uudervragen. Men leent in de Groninger Cl. Zalurdag middag vierden wy by deurwaarders- exploitnamens 18 studenten gesommeerd den naam te uoemen van den schryver vau bet inge- zonden stuk voorkomeode in ons nummer vau deu 28 December 1.1.getiteld baldadigheden aau de militaire academie te Breda eo aau audere iurigtingeu vau onderwijs in Nederland." Wy hebbeu daartoe de inagtigmg van den schrjjver gevraagd en hierop bel volgeude antwoord ont vangen Mijnheer de Redacteur In uwe courant van deu 28 dezer heb ik eene zaak van algemeen belang behandeldzonder in hel minst er aan te kunuen deukendat iemand zich er door beleedigd zoude gevoelen. Ik sprak over baldadigheid der onderwys genietende jeugd in het algemeen wees op voorbeelden en rangschikte ook daaronder een bepaald artikel in de zooge- uaamde stem der studenten". Deze omstandigheid bewyst duidelijk, dat ik den schryver, dien ik niet noemdemaar omtrent wien ik (volgens iny gedane mededeeling) hyzonderheden heb op gegeven ook op anderen toepassolyk niet per soonlijk heb willen kwetsen. Met bevreemding verneem ik derhalve, dat men tnunen naam van u verlangt te kennen. Ik beschouw dit als eene nieuwsgierigheidwaaraaa ik u ver zoek niel te voldoen. Men kretiseert de handelingen der ministers, der leden der kamer en der booge staatsambtenaren de studenten oefeoen somwyien eeae byteode kritiek uil over de hoogleeraren; waarom zoude meo ook uiet mogen wyzen op huone gebreken? Vooral indien bet geschiedt op eene wyzedie duidclyk aantoont, dal men geeozios hel gebeele corps aansprakeiyk stelt voor de verkeerde handelii a van eeoigen hunner. Den 30 Dec." Men meldt uit Norg: Io bel begiu dezer week had onder te 1ste Gesticht het volgende voorval plaatsdat zeer ernstige gevolgen bad kunnen hebben. Zeker verpleegde, bouwknecht op eene der hoeven had vryaadje met eene mede-verpleegde. Deze laatste brak echter op eens hare min af en gaf daarvan aan den belanghebbende per missive in optima forma kennis. By het ontvangen dezer tyding ontsteekt de barlstochlelyke minnaar in woede en peinst op middelenom die liefdebreuk te wreken. Hy gaat baastigiyk met zijne paarden land waarts. vóór dal «yne ontrouwe beminde met de anderen van bet schoone geslacht en corps ter poorte des Gestichts uil en mede veldwaarts op trekt, wel wetende, dat de stoet bem rakelKgs moet passeren. Zulks gebeurt ook. Naaowc (jks zyn die vrouwen tegenover hemof by verlaat zijne paarden die voor den ploeg gespanuen waren springt over de sloot en houdt de afvallige minna- resse deo by hem ingekomen brief voor, met de vraag: t kent gij dat schrijven?" Na hierop «ja" ten antwoord bekomen te hebbenpakt hy de lieve meid op en werpt baar van boven neer in de diepe hoofdvaart. De andere vrouwen waren geheel verschrikten riepen om hulp: de woedende minnaar springt daarop in de vaart, om zyoe schoone te redden Ja maar om haar eerst nog eenige malen ferm eo (er deeg kopje onder le stekenwaarna h(j haarop het lamenteren het smeeken en het dringende vermanen van de andere vrouwen en van den opzigler eiudelyk weder op het drooge droeg. Zijn wy wel onderrigtdan is de min tusschen deze beiden nu weder geklonken. Terwyl he bovenstaande gebeurde eo de paarden voor den ploeg op hel land stondenkwam er op den grindweg een huifwagen aanryden. waardoor de aan zicb zelve overgelaten paarden schichtig werden en met ploeg en tuig het op een hollen zetten. Ijzingwekkend moet dit schouwspel ge weest zijuzoolang de ploeg niet gebroken was. Het inogt echter gelukken de paarden achter het Geslicht weder in banden te krijgen, zonder dat er verdere ongelukken zyn te betreuren. Men schryfl uit Maastricht, dd. 25 Dec. Met niet geringe verwondering leest men hier de heftige taal van bet Belgische gouvernement tegen het Nedertaodscbeover de afsluiting van een arm der Schelde, gevoerd. België vergeet dal Nederland op dit oogenblikdank den ex-Minister vun Buitenlaudsche Zaken thans lid der Tweede Kamer van de Sta ten-Generaalvan der Maesen de Soinbreffdie daarvoor ook door België is gedecoreerd, sedert jareo aaozieniyke schatten op offert. uitsluitend in het belang der Belgische irrigatiëu eu geheel ten nadeele van deo Nederland- schen handel op de Maasdaar eeo groot gedeelte van het water uit deze rivier dag en oachl wordt afgetapt eo de Zuid-Willemsvacrl soms op eeue suelstroomende rivier gelykt. Nog voor jareo lang heeft Nederland zich verbonden buitengewone aao zieniyke offersten gevolge daarvauaan de verbetering der Maas eo van dal kanaal te doen. Getuigt de houding van België nu van daukboar- heid voor die offers Maar er ryst eene andere vraag opZou Nederland nu niet vcrpligt zyn op het voetspoor van Belgiëby Fraukryk ver mogen io te brengen dat België zooveel water uit de Maas aftapteu daardoor die rivier in den zomer geheel onbevaarbaar maakt? Immers is de Maas ook gedeeltelyk eeu Franschc rivier. België is bier oneindig moer in bet onregt dan Nederland ten aanzien der Oosler-Scboldc."

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1