AMERSFOORTSCHE COIIRA XT, JIS ran V RIJ D A G 8 Februari) J867 Dit Blad verschijnt des Utngs/lagscn Vrijdags. De Abonnementsprijs is f l ai) in de 3 >111111 Jen. Van Advnrlentien, I tot 6 rebels 61) Cents, elite regel m> legaleAdvertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Afz. nummers f l). 10. Dtsbb. nummers f 0.15. Brieven franco.Bestellingen bij den Uitg. te AmersfoortBureau Amersfoortsche CourantLangstraat, Wijlt F, N°. 43, over de Oude Vischmirltt, too mede b;j alle Boekhandelaren en Post-Direcl KENNISGEVINGEN. De GEDEPUTEERDE STATEN vak de i-eovikcie UTRECHT ln aanmerking nemendedat de runderpest andermaal is uit gebroken in de gemeenten Amersfoort en Soo%[ Cezien het berigt van den Burgemeester van Amersfoort en Soest Gelet op art. 1 van hot reglement tot wering van de verspreiding der-vee- of runderpest, vastgesteld bij besluit der Stalen van deieprovincie vau 5 December 1865, goedgekeurd bij koninklijk besluit van II December 1865, no. 69, Verklaren voor besmet lo. In de gemeente Amersfoortde hof stede van G. Stalenhoefbegrensd ten Noorden; door den Ouden Soesterwegten Oostendoor het boscb cn laud, kadasirale Seelie D, no. 313 cn 314 tan Zuiden door het land en de do laan, kadas trale Sectie uo. 306 en 312; tan /Vasten: door den Middel- hoe/schen wog. 2o. In de gemeente Soest, de hofstede van JVillem van Doorn begrensd fo;i Noorden door de noordzijde van perceel no. 855, eigenaar Barend van Goor ten Oosten iloor de pcrceclen no. 591 en 592, eigenaresse de weduwe Aart Roerstten Zuiden door de perceelen no. 939 en 940, behoorende aan dezelfde ten Vesten door den weg en hel bouwland i>o 908 van Teunis van de Bruinhorst En zal het hoofd van het plaatselijk bestuur vau Ameisfoort en Soest zorg dragen voor de verdere uitvoering van hel aangehaalde reglement. Uit besluit wordt, door plaatsing in bet Provinciaal-blad, in het Proviuoiaal Utrechtscb Dagblad en in de Amersfoortsche Courantter openbare kennis gebragt. De Gedaputeorde Staten voornoemd 1 Utrecht,den 2. Febr. 1867. VAN DOORN, voorzitter. C. W. MOORREESGriffier. DE CEDEPUTEERDE STATEN va» de veovikcie UTRECHT, Gezi-n lo. het voorstel van den Burgemeester van Bunschoten, tot opheffing van de besmetverklaring van de hofstede van Mengs Nagel, gelegen in genoemde gemeenteen nitgeaproken bij hun bestuit van 10. December 1866, no. 1 (Provinciaal-blad no. 752;) 2o. het voorstel van den Burgemeester van Hoogland tot op heffing vau de besmetverklaring van do hofstede van T. Hartman, gelegen in genoemde gemeente, en uitgesproken bij het eerste punt van bun besluit van 4 December 1866, no. 1 (Provinciaal-blad no. 729); Gezien de vorkl iringen van tleo Rijks-veearls F. Th. Veitzel Overwegende, dal er meer dan vier weken vcrloopen zijn, sinds het laatste ziekte-geval daar heeft plaats gehad, cn dat de atal- leu behoorlijk zijn gezuiverd cn gedesinfecteerd Gelet op art. 8 van bet reglement tot wering van de versprei ding der vee- 0/ runderpestvastgesteld bij besluit der Stalen van ilere provincie van 5 December 1865 goedgekeurd bij Ko ninklijk besluit van II December 1865, no. 69, Heffen dc besmetverklaring op van bovengenoemde plaatsen in de gemeenten Bunschoten en Hoogland. Gelasten dat dit besluit zal in werking treden op den dag der afkondiging, en dragen de verdere uitvoering op aan het hoofd van bet plaatselijk bestunr van Bunschoten en Hoogland. Dit besluit wurdt door plaatsing in het Provinciaal-blad in het Provinciaal Ulrechtsch Dagblad en in de Amersfoortsche Courant ter openbare kennis gebiagt. De Gedeputeerde. Staten voornoemd Utrecht, den 2. Febr. 1867. VAN DOORN, voorzitter. C. W. MOORRF.ES, Griffier. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Manuring; II Fcbruarij e. k. ten Raadhuizc te Amersfoortdes namiddags van 1*2 tot 1 ure. VAN DE POLL Secretaris. AMERSFOORT. 7 February 1867. De Arrondissemeuls-Regtbank alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van het 12 jarig meisje (zie ons vorig nummer), dal op naain van ingezetenen goederen in diverse winkels alhier had gehaald. Het meisje is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, en 13 geldboeten van f25, by niet betaling le vervangen door 14 dagen gevan genisstraf. De moeder is vrijgespoken. Ten Kanlore van Mr. J. van der Leeuw, Secreiaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, liggen ter iuzage dagelijks van des morgens 9 lol 12 uren: lö. Statistiek van den handel en de scheepvaart tan het Koningrijk der Nede.rlanden over het jaar 1863. 2". Verzameling der Konsulaire berigten en ver slagen over nijverheid handel cn scheepvaart tweede jaargang derde aflevering. 3". Staten van de in-uit- en doorgevoerde voornaamste handelsai tikelcii gedurende de maand November 1800. Dij Zr. Ms. besluit tan 23 Jan. jl. is de straffe des doods! waartoe W. tan Ommen thans gedetineerd bij arresi van don lloogen Raad der Nederlanden van 16 October jl.. mei wijziging van hel arresl van bet hof in Noord-Holland van 19 Jitlij jl.. was veroordeeld veranderd in eene tucht huisstraf voor den tjjd van twintig jaren. Hij was door het Hof schuldig verklaard aan hel moed willig toebrengen van kwetsuren, welke het kenteeken van doodslag dragen aan een bedienend beambte onder het waarnemen van zijne bediening en ver oordeeld lot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 15 jaren. Hoezeer de Minister van Binneolandsche Zaken van oordeel is dat de prjjs hier te lande voor hel overseinen en bezorgen van een telegram zeer laag mag genoemd worden wanneer men dien vergelijkt tnet bet port dat voor een brief wordt betaald, zal hy waarschijnlijk nog in den loop van dit jaar kunnen besluiten tot eene verlaging van bet tarief der Uinnenlandscbe tele grammen. Üc noodzakelijkheid om bij elke ver mindering van prijs terstond in staat le zijn aan bet toenemend verkeer de noorlige verzendings middelen aan te bieden en die bedachtzaamheid voorschrijftheeft den Minister tot hiertoe weêr- bouden tot die tariefsverlaging over te gaan. De Minister van Oorlog heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaalin de laatstelijk met haar gewisselde stukkendoen opmerkendat men bij de jongste wijzigingen in de kleeding en uitrustinghoofdzakelijk op het oog heeft gehad aan de kavalerie eene uniform te geven diebij gemak en doelmatigheid tevens ook het meest geschikt zou zijn om hel aanwerven van vrijwilli gers le bevorderen. Als zoodanig is de keus ge vallen op een naar de tegenwoordige iuzigten verbeterde huzaren-uniform. Bij de nieuwe orga- nisatiezoo deelt de Minister medezullen de kavalerie- (of dragonder-) regeinenleo voortaan ook den naam van huzaren aannemen. Bij gelegenheid van dc Parijssche tentoon stelling zullen er congressen worden gehouden van regtsgeleerden wijsgeeren letterkundigen enz. Ook de naneven van Hippocrates cn Sangradoallopathen eo homoeopathen uil de geheele wereld zullen dien vergaderen. Er zal echter alsdan (01 handhaving der orde een aanzienlijke polilieinagl moeten worden ontwikkelddaar vuur eo water eerder te ver zoenen zijn dan die twee soorten van artsendie door spotvogels wel eens lijkbezorgers genoemd wordenmaar inderdaad slechts één doel hebben: onze gezondheid. Voor het Hof van appèl te Parijs werd dezer dagen een vreemdsoortig proces, behandeldhet betrof nl. de echtscheiding van een paar, waarvan de vrouw 84 jaar en de man nog ouder is. Beide leefden meer dao eeoe halve eeuw afgezonderd van elkander, üe vrouw was nl. in 1816 r.aar hare geboorteplaats teruggekeerd en had sedert haren man niet meer gezien. De vrouw (mevr. de G.) verlangde nu wettelijke scheiding en voerde als gronden daartoe aan: dal haar man (de heer de P.) haar en hare kinderen verlaten dan met deze dan met die vrouw geleefd had dat hij bij een dezer vrouwenwelke langen tijd zijnen naatn droeg, een kind verwekt heeft, waarvoor hij zorg draagt; dal hij, terwjjl bij zijn vermogen verkwist, baar (zijne wettige vrouw) onder alle lasten gebukt laat; dat bij bovendien haar valschelijk van echt breuk beschuldigd en zich niet omzien heeft haar de achting en genegenheid barer kinderen te ont- roovendaar hij in brieven hunne moeder belee- digde. De heer d. P. verzette zich tegen den eisch zijner vrouw. Naar zjjn beweren heeft hij haar verlaten omdat zij een slecht levensgedrag leidde, en was bij daartoe gedwongen geworden door feiten die zich op eene geheel buitengewone en dramatische wijze hadden toegedragenen wel als volgt: Hij was in 1811 met mevr. A. P., die zeer schoon was in den echt getreden zij behoorde lol eene zeer geachte en aauzienlijke familie. Mevr. de P., aan verleidingen blootgesteldvergatzoo vertelt haar gemaal, weldra hare pligtenen den 5 Julij 1816 betrapte de heer d. 11. zijne echtge noot met een officier van hgt Pruissische invasie leger, een Pruis! Een vreesselijk tooneel volgde; de echtgenoot en de minnaar duelleerden in den tuin, doch geen getuige was daarbij tegenwoordig. De officier werd zwaar gekwetst. Üe heer de P. liet hem naar zjjne woning brengen nadat vooraf een voorwendsel gevonden Was om dit zeldzame tweegevecht verborgen te honden. Daarna schreef de heer d. P. aan zijne vrouw voor wat zij te doen had. Onder voorwaarde dat z(j naar hare geboorteplaats zou terugkeeren wilde hij aan het gebeurde geene openbaarheid geven. Tevens ver langde hij van haar de schriftelijke bekentenis vau haar misdrijf, en het hem geworden papier, ter teregtzittiog voorgelezenis van dezen inhoud e Ik verklaar dat mijn echtgenoot mij de grootste beleediging te verwjjti-n heelt, en dat mijne daad echtscheiding zou kunnen ten gevolge hebben, ik verklaar wijders dal ik bet aan zijne goedheid te danken heb wanneer hot niet tot die scheiding komt. Parjjs, 16 Julij 1816. A. P...." De heer d. P. brengt thans al die omstandigheden aan hel licht, daar zij eene echtscheiding verlangt. Hij ontkent echter ten stelligste alles wat zij tegen hem inbrengt. De eerste regtcr wees een vonnis in hel belang van den beer de P.; in hooger beroep werd echter de echtscheiding uitgesproken. Eene deputa-lie van Engelsche geneeskundigen heeft zich bij den Minister van Binneolandsche Zaken vervoegd oin Item op het toeuemerui aan tal kindermoorden in Engeland, alsmede op de onevenredig groote sterfte onder de onwettige kin deren opmerkzaam te maken. De Minister heeft haar de verzekering gegeven dat hij in de aan staande parlemenlszittiog nieuwe strafbepalingen tot wering van dal kwaad zou voordragen. INGEZOND Op heden den 6en February had 1 bestelling plaats van wijlen den WelEerw. Heer J. G. Wennekendonkweleer Pastoor der parochie van Onzer Lieve Vrouwe Hemelvaart, te Amersfoorï, op Zoodag den 3"" derzelfde maand le Utrecht overleden. Het leven van dezen voorlreffeljjkea en geleerden manwaarvan eene meer volledige beschrijving onze zwakke kracbleo zoude te bovea gaanheeft zich steeds door eenvoudigheid ge kenmerkt. Aan dit verheven beginsel, degelijke geleerden meestal eigen, getrouw, had by ook, by wijze van uilersien wil beschikt, dal zjjae be grafenis geen inbreuk inogt maken op hel eenvoudiy stelsel gedurende zijn leven aangenomen. Hei hart echter zijner voormalige geineeotenaren niet alleen, maar ook de achting van Amersfoort» CaUoliekea in meer algemeenen zin. spraken te luid, dan dat aan deze treurige plegligheid geen bijzonder hulde- belooa zou ten deel vallen. Te regt besefte inen, dat in den overledene een echt en ijverig Priester, een degelijk geleerde en kanselredenaar verloren wasdubbel waardig ten voorbeeld gesteld te worden. Niet slechts de leeken der beide R.-C- gemeenten van Amersfoort werden in hunne kerk- ea armbesturen vertegenwoordigdmaar ook de geheele geestelijkheid was op de begraafplaats aan wezig? Aan de leden der Conferentie van den Heil. Vincentius a Paulo bier ter stede gevestigdmogt de eer te beurt vallenhet lijk vau den waardigen ontslapene naar de laatste rustplaats te dragen. Dan volgden de zangers der parochie van O. L. Vrouwe Hemelvaartdie ia afwisseling met het talrijk priesteren-choor uit Utrecht en Amersfoort bijeengekomeneenige gezangen zongen uit het e Officium UefunctorumDe rij werd verder aan gevuld door bloed- en aanverwaaten des overledenen en bovendien door eene talrijke vriendenschaar die den wierook hunoer genegenheid ook bjj de groeve huns weleer zoo dierbaren en getierdea herders nogmaals wilden doen opgaan. Treurend wel is waar mogen zjjae vrienden hem nastaren, maar gedenkeode, dat hy de weleer zoo waardige priester en geleerde, de zoo wijd en zijd vermaarde redenaar, nu daar neêrzat: afgewerkt en krach teloos beroofd van het hoogste lerensgenothet licht zijaer oogen", dan mogen zij met reden hunne oogen dankend wenden lot Goddie het lijden diens uitstekenden mans in de Eeuwige Heer- Ijjkbeid des Hemels heeft doen overgaan. Amersfoort, 6 February 1867. Politieke Revue. In Spanje is het treurig gesteld. De aanzienlijkste familiën zenden hunne kost baarheden buiten 's Lands en die vermoedt in '1 zwarte boek te staanzoekt bjj tijds een goed heenkomen over de grenzen. Narvaez wordt bij deu dag despotieker en eene revolutie staat voor de deur. De koningin van Spanje heeft op het paleis den ministerraad gepresideerd, waar het zeer onstuimig toeging. De koning-gemaal deed een laatste poging om zijnen vriend den bankier Menesen tot hertog eu grande van Spanje te doen verheffen. De minis terraad verzette zich op nieuw tegen dit verlangen, en maarschalk Narvaez verklaarde vormeljjk dat zulk een benoeming de openbare zedelijkheid in de hoogste mate zou krenken. De koningin sprak geeu woord en bewees door haar zwijgen dat zjj bet het gevoelen harer raadslieden deelde. Ds koning-gemaal liet zich toen door een driftver- voering lol een builengemeene heftigheid ja zelfs tot woede medeslepen en beleedigde in vrj) scherpe uitdrukkingen maarschalk Narvaez, den heer Mar- fori burgerlijk gouverneur van Madrid en nog een der ministers. Iljj beschuldigde beo dal zij in hun particulier leven eeo gedrag leidden, dat inel de opeubare zedelijkheid veel meer in strijd was dan de benoeming van zijnen vriend zou kunnen zijn. De uitslag der zitting was een volkoinene nederlaag voor den koning; denzelfden avond werd zijn boezemvriend, de naar den titel tan hertog en grande van Spanje dingende bankier in zjjoe woning gearresteerd, en den volgendea dag's na middags ten 3 ure, vertrok hij naar Frankrjjk door twee agenten der openbare inagt lot de grenzen begeleid. Acht Spaaosche redacteurs die sop de dood zitten" zijn nog niet opgehangen. Dat postje is dus in Spanje nog veel onaange namer dan elders. De Koningin van Engeland heeft het Parlement met eeue troonrede geopend. Dat staatstuk geeft niets en neemt niets, echter het leent aan het Koningschap figuur en dat wil veel zeggen in do wereld.

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1