amersfoortsche courant, M 1450. van VRIJDAG 5 April J867. Dit Blad vericbijntde» üingsdagsen Vrijdags. De Abonnementsprijs it l.3i) m ,le mvvnden. Vail Advertentiè'n, I tot 6 rebels 60 Ceot». elke regel meerder 101 legale Ad verten tien per regel ISCenU, behalve het Zegelregt. 4ft. nummert ƒ0.10. Dubb. uummers fO.lö. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. H. van te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, langstraat, Wijk P. M°.43, over de Ou Ie Viscbinsrkt. aoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Direetenren in bet Kijk. KENNISGEVINGEN. D. GEDEPUTEERDE STATEN in rnovincm UTRECHT, Id asnmerfciog nemende dal de runderpest andermaal ia uit- .ebroken in de gemeente Doorn, bij den veehouder Pieter van Dijk Cetien bel berigt van den Bargemeester van Doorn Gelet op art. I van bal reglement lol ivering van de versprei - ding der vee- of runderpestvastgesteld bij besluit der staten ean deie provincie van 5 December 1865 goedgekeurd b(j Ko ninklijk besluit van It December IH65, no. 69 Verklaren voor besmet de hofstede van P. van Dijk gelegen in de gemeente Doorn en begrensd a la volgt ten Noorden door den straatweg van Utrecht op Arnhemten Oosten door bet loogenaamde Padland ten /.uiden door hel land van P. van Dijkten Hesten: door den griudweg van Amers/oort naar Ir ijk bij Duurstede. En »l bet hoofd van hel plaalaclijk besluor van Doornxorg dragen voor de verdere uitvoering van bel aangehaalde reglemtnt. Dit besluit wordt door plaatsing in hel Provinciaal-blad in het Provinciaal Ulrachtsch Dagblad en in de Amerafoorlacbe Courant, Ier opeubtre kennis gebiagl. De Gedeputeerde Stalen voornoemd, Utrecht, den30. Maart. 1867. VAN DOORN, voorzitter. C. W. MOORREES, Grifier. Dn GEDEPUTEERDE STATEN van eaovmci. UTRECHT, In aanmerking nemende dal de runderpeet andermaal is uit gebroken in de gemeente Stoutenburghij den veehouder Jan Huurdeman Cetien bel berigl van deu Rurgemretler van Sloutrnburg Gelet op art. I van hel reglement tot wering van de versprei ding der ree- ol runderpest vastgesteld bij besluit der Sisten san drie provincie tan 5 December 1866. goedgekeurd In, Ko ninklijk bsrsluil van 11 December 1865 no. 60, Verklaren voor besmet de hofstede van Jan Huurdeman ge legen in de gemeen!» Stoutenburg en begrensd als volgt; ten /.uitten door den noordelijken oever vsn de Modderbeek ten Oosten door He svetlelgke berm tan den landweg van Stoulsnburg naar Hametsveld ten Noorden en Westen: door den Zandweg, lieginnendr aan bei einde van de Doornenhaag van daar Noord westelijk door bei bouwland tol aan den walen dnen volgende tol aan den Helweg en verder langs hel weiland lol aas do Modderbeek. En sal bet hoofd van hel plaatselijk hrsloar 'tn Sloutrnburg zorg dragen voor de verdere uilsoering van hel aangehaalde reglement. Dit bealnit wordt door plaatsing in het Provinciaal-blad in bet Provinciaal Utrechtsch Dagblad en iu de Amersfoortsche Courant, ter openbare kennis gebragl. De Gedeputeerde Staten voornoemd Uirschl, den I. April, 1867. VAN DOORN, f'oonitter. C. W. MOORREES Grifier. Di BURGEMEESTER u WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 205 der gemeentewet Doen te welen dat hel primitief kohier der plaatse lijke direclc belasting ou de Honden over het dienst jaar IS67 door den Baad is vastgesteld en gedurende jsch t dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen 's voormiddag» van HI tot I ure des namiddag* op de Secretarie der gemeente voor eeniedrr ter lesing ul liggen. Amers/oortden 3. April 1867. il urge uier iter en Wethouders voornoemd, De HurgemerSter De Secretaris A. G. WIJ KUS. W. I.. 8CMK1.TJS. Dg BURGEMEESTER tan AMERSFOORT breogt ler kennis van tie ingezetenen dezer gemeenie dat by beschikking van den Heer Minister van Itiniienlandi-clie Zaken opgenomen in de Siaals- Couraut van 30 Maart I.I.. is bepaalddat de ver bodsbepalingen belrellende bel verroer van vleesch niet toepasselijk zijn op gerookt rleesch. Amersfoort, den 4. April 1807. Ue Burgemeester voornoemd A. G. WIJEIIS. SPAARBANK. (let Restuur cal ;iji»e eerstvolgende zitting houden op Mnnudng H April e. k. ten Kaadhuizc tc Amersfoort, de* namiddags van It tot 1 ure. VAM DE POLI. Secretaris. AMERSFOORT 4 April 1867. Ten kantore ran MiJ. van der Leeuw, Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken (e Amers foort. liggen ter inzage, dagelijks van des inoigens U tot 12 ure. I". Beknopt overjigt tan de ambachts- en fabrieks nijverheid in Nederland over 1865 door D. Pas. 2". Verzameling der consulaire berigten en ver slagen over nijverheid handel en scheepvaart tweede jaargang rijfde alk-vering. 3". Staten van de in- uit- en doorgevoerde voor naamste handels artikelen gedureude de maand Januarij I8fi7. 4*. Verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Delft over het jaar 1866. Ter Raadszitting der gemeente Amersfoort van Dingsdag j.l. is o. a. behandeld eene voordrag! van Bure. en Welh.. in overleg mei de Kamer van Kooph. en Fab. opgemaakttot vermindering van het tarief der weegloonenwerd beslotenmet met algern. stemmingtot aanstelling van een vijfden hulponderwijzer in plaats aan kweekelingen, aan de openb. armenschoolop eene jaarwedde van ƒ350.—; is benoemd, by herstemming, tot waagmecsler A. t>an Rottenburgtyn ingekomen het jaarverslag van den toestand der gemeente over 1866, en verdere verslagen; enz.: (De copie van een uitvoerig raadsverslag is welwillend ons tegen Zaturdag e. k. toegezegd, zoodat wy ons voorstellen dit Maandag e. k. te plaatsen.) Ten gevolge van den oorlogstoestand des «origeo jaars cd den grooten voorraad van schors. die er momenteel bier te lande nog is. zoomede de énorme hoeveelheid daarvan in Frankryk en vooral in de Ardennenzelfs nog van voor twee jaren zullen de verkoopers van hetgeen het nu intredend saisoeo aan nieuwe schors zal opleveren, moejjelljk redelyke prijzen kunnen bedingen en bestaat er vrees dat hunne verkoopprijzen wel vjjf en twintig procent lager tullen wezen dan die des vorigeu jaars. Er zijn reeds hoeveelheden van de nieuw te winnen schors op levering verkocht lol vyftien procent lager dan het vorig jaar. Men meldt uit Harlingen van 2 April; Door den operatenr J. H. Ansingh alhier ia bij den inspecteur van de geneeskundige dienst aan- geklaagd de persooe Janke nan Ar keltwonende onder Fra nek er en zich occuperende met ten nadeele der lijdende inenscbheid (e kwakzalveren. en zulks naar aanleiding van het verknoeyen der hand van een patient ouder de gealimenleerden te Witinarsum. Hoewel het in het algemeeu zeer nuttig mag hee- tendal dergelijke charlatanoeriëo naar de vuile strengheid der wetten worden gestraftware het wclligl goed geweest tot fnuikiog van bet bijgeloof Janke can Arkels oog een poos te laten voortgaan in baar ondeugend bedrijf, opdat de menschen inogten leerendat men geoezing alleen kan ver wachten van medicijn- en geneesmeesters. Men meldt uit Opsterland van 31 Maart: 't Volgende geval heeft in deze gemeeote plaats gehad. Eeu veehouder had eene koedie erg irr de luizen zat en was in de pogingenorn hel dier vau die lastige insecteu te verlossen, niet gelukkig. Eindelijk werd hem de raad gegeven om de koe met petroleurn te wasschen. Dit deed Lij op zekereu dag. Toen hij 'savonds hel dier zou bezien, orn te wetenwelk effect de petroleum deedhield hij de lamp digt by de koe, zoodat bet haar vuur vatte en toen in een oogenblik de huid was afge brand zoodat de luizige koe niet alleen van de lastige insecten maar ook vao haar haar plotseling beroofd was. Het goede dier kwam dus van deze petroleumkuur zéér kaal af. Eene merkwaardige bron bevindt zich onder den oc tandrie Engelscbe mijlen van de kust bij San Louis Obispo ten noorden van Kaap Coucepcion. Men zegt. dat deze bron by kalm weder de oppervlakte der zee over de 70 mylen met olie bedekt. Een ander vreemd geval is te tinden zes mijlen van Los Angelo in de vlaktebekend onder den naam van Tar Lake (Iver-meer), vau 50—100 En- I gelsche voeten m diameter dat gevuld is met leerolie. De inwoners gebruiken die voor bet bedekken I hunner huizen en voor andere zaken. De Moniteur geeft verslag van de opening der tentoonstelling up Maandag. De keizer heelt i geene toespraak gehouden. De keizer en de keizerin hebben toen zy by het verlaten van hel gebouw I van de Keizerlijke commissie afscheid namen hunne meest volkomene tevredenheid betuigd over I den algeineenen uitslag der tentoonstelling. De i kroonprins heefl den keizer en de keizerin niet veigezeld; ofschoon zyn gezondheidstoestand niets te wenscben overlaatheeft men hem niet willeu blootstellen aan de vermoejjeuissea van zulk eeue langdurige plegtigheid. Men vertelt Ie Parys de volgende anecdote van den Keizerlijken Prins, waaruit bljjktdat li'j door zyne ouders streng aan zyn pligl wordt gehouder. Onlangs les in bet rijden krygende reed het kind den ring rond, naar de regter zijde van zyn pony leunende, in plaats van naar het middenpunt van den cirkel. Zyn pikeur, de beer Bachonverzocht hein zooals gebruikelijk is te rijden. De Prins sloeg daar geen acht op. Mon seigneur" zeide de heer Bachonik verzoek u nu by het rjjden de gewone houdiog in acht Ie nemen, anders zal ik verpligl zijnu v«n uw pony af te tillen." Het kind scheen niet te hooren. De heer Bachon ging naar bem toedeed den pony stil staan en ligte den Prins bedaard uit den zadel. Monseigneur ging koelbloedig zoolang by was op den grond liggen en was niet van zyne plaats (e krijgen. De heer Bachon zeide toen, indien gij niet opstaat, zal ik den pony op uw rug laten slappen. Nu stond de Prins op en was gedurende het overige gedeelte der les zeer gehoorzaam. De Keizer kwam echter in de school juist op bet oogenblik. dat dit looneel bjjna over was. Zoodra T kind zijn vader zag riep hy: «Papa! Bachon heeft my gedwongen om." Hoe gij zegt Bachon Ja Papa Bachon." «Zeg mjjuheer Bachon", hernam de Keizer. Hel kind sprak geen woord meer. Toen de Keizer geboord hadwat er was voorgevallenzeide hy tot zyn zoon. dat de heer Bachon volkomen gelijk had en dat hy strikt de bem gegeven bevelen had gevolgd. Den volgenden dag toen de Prins uit rijden ging- hield bij plotseling tyn paard stil en sprak mijn, beer Bachon! will gjj my vergunnen u Bacboo te noemen wanneer w(j alleeu zyo Neen Monseigneur: Uw vader beeft u dit verboden. Ja; maar wanneer wy gebcel alleen zijn. den boort bet immers niemand" Welnu, ga dan uw gang, maar den alleen ook wanneer wjj alleen zyn" I Een groot getal schippers, zoo schrijft men van Dedemsvaartzag met verlangen den dag van 1 April te geinoet, waarop de vaart, die wegena herstellingeo gedurenJe 14 dagen gesloten was, heropend werd. Ten einde geen lyd voor bet laden van den turf te verliezenhebben eeoige schippers zich moeite en kosten getroostom over het Almelosche kaoaallangs Gramsbergen naar hier te varen; deze kunnen dus terstood met liunoe ladiugen afzakken en zullen hoogstwaar schijnlijk goede pryzeo voor hun turf maken, waaraan tegenwoordig io de provinciën Noord- ea Zuid-Holland veel gebrek is. Aan de Liglmis lagen den 30 Maart ongeveer honderd oogeladen vaar tuigen waarmede men dadelyk denkt opwaart? te varenten einde vracht in te nemenzoodat in de eerste dagen veel drukte mag verwacht worden. INC EZ05PEN. Reeds sedert een aantal jaren verheugt zich de boerenstand en hel boerenbedrijf in vooruitgang e.i oiet onaanzienlijk mogen de verbeteringen zoowel als de winsten beeten die beiden in dal tijdperk ondervonden. Waar tocb is ook vooruitgang zonder verbetering, zonder inspanningzonder volharding enz enz., en legio, ja groot zoude bet getal gevallen zyn opte- noemen, die ten bewjjze kunnen dienen, dat juist deze stand bij oos te lande de meest bevoorregle mag worden genoemd, io dien sin namelijk, dat geen ander bedrijf, geea ander vak vergelykeoder wyze en dus betrekkelijk zulke vorderende schreden deed als bet boerenbedrijf. Wy mogen als Nederlanders er dan teregt op snoeven, dal juist deze vorderingen, en de alge- ineeoe belangstelling daardoor opgewektoos in de ry der beschaafde volkeren op den eersten rang brengen zooals Lavalaye teregt aanmerkt in zija artikel e I'agriculture au Pays-BasIn de Bevue des Deux Mondes jaarg. 1865." Het zal dan ook niemand verwonderen, dal. al moge ook onze landbouwkundige school te Groningen nog geen Hoheobeim zijn. dat vele, zeer vele lleeren en bemiddelde ourgers sommigen hunner gelden in gronden beleggen en bunoe kinderen in den boe- reusiand groot brengen. Gij ziet hieruit, waarde lezer! dat èo het land èn zijne inwoners niet noodig hebben op ouden roem te teren en dat moge de handel in 't alge meen kwynen moge de industrie óók nóg niei kuauen concurreren met andere magtiger builen- landscne ondernemingen tocb bestaat er een tak, een gewigtige tak die door zelfstandige pogingen der Nederlaodsche bevolking deze tot welvaart brengt en haar lust en moed doet bljjveo behouden iu de verdere ontwikkeling van 't dierbaar Vaderland. Neen lust tot werk in ons land ontbreekt niet en heeft God zy dank nooit ontbroken by den regtgeaarden Nederlander inaar die vordert aan moediging en geene onderdrukkingdie vordert verder by hetere ontwikkeling, zamenwerking en onderlinge goede verstandhouding. Het zoude meer dan vermetelhel zoude dwaas zijn om le willen onderzoeken waaraan of waar door de zoozeer en zoo teregt geduchte veeziekte ons land bezoekt. Wij mogen echter wel aannemen dal de Heer ïijne uitverkorenen bezoekt en dat de Heer die slaat ook zalft, zonder dal deze beschou wingen ons lot volstrekte lijdzaamheid dwiogen. want wy onderscheiden ons van alle andere wetens als meusch doordien wy ter gepaster tijd maatre gelen van voorzorgvoorzigtig doordachte maatre gelen nemen, die ons voor de toekomst guarandeeren. Moge ook de ophsoden zijnde maatregelen by onze Hooge Regering ten opzigle van den veestapel zulk eenen naam verdienendat helpen wij alle boeren en belanghebbenden wenschen. Inlusschrn bljjft de gulden en magtige spreuk Helpt u zeivenzyne waarde behouden en wij meenen waarlyk een waarborg (e vinden in de pogingen daartoe aangewenddoor verschillende Vee-Assurantie-Maatschappjjen. Wjj verwijzen dan ook gaarne voor meer bijzonderheden eener Rot- lerdamsche Maatschappij oaar achterstaande ad vertentie, waarby u>o wy meenen gelegenheid bestaat zich le verzeketen legen den Veelypbus. heigeen een groot voordeel mag heeien wanneer men nagaat, welke bjjna onherstelbare slagen die reeds heeft le weeg gebragt.

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1