M 1485» AMERSFOORTSCHE COURANT, aps Èsr T» Tnn Dl «GS DAG 06 April iS67 Dit Blad verschijnt de* Uingsdagscn Vrijdags. De Abonnementsprijs ia f I m d- .1 una lea. V.iu VJvertentiën, I tot 6 rebels 60 Cent», elke regel meerder lOCents) legaleAdvertenliën per regel 15 Cents. behalve liet Zegelregt. - Afs. nummert ƒ0.10. Dubb. nummers O.lö. Brieven franco. Bestellingen bij den Uiig. A. van Cletff, te Amersfoort, Uur eau Amersfoortsche Courant, Langstraat, Wijk F. N°. 43, over ile Ou le Visclimirktioo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. KENNISGEVING. PERSONELE BELASTING PATENTREGT. D> BURGEMEESTER u WETHOUDERS var AMERSFOORT Getien het besluit van den Heer Commissaris des Koning* in de provincie Utrecht van den 4. April I"67, No. 8 At. (Provinciaalblad No. 114), houdende bepaling van den tijd en de wijie der beschrijving voor de Perso nele Belasting en hel Paleutregt over liet dienstjaar 18»"/^ Brengen ter kennis van de Ingesetencn dat de uit reiking der Bcschrijvingshiljetten voor de Personele Belasting en der gewone Palcnldcclaratoiren een aanvang tal nemen op Zaturdug den 4 Vei e. k. en de vreder- intaiueling der ingevulde verklaringen op Woensdag, den 15. dier maand terwijl de Patcntdecl.iratoirru voor de slijters tappers, kroeg- en koflijliuisliuuders. afzonderlijk op den I. Vei e. k. aan hunne huizen bezorgd en op den (i. daaraanvolgende teruggehaald zullen worden. Wordende wijders aun de ingezetenen herinnerd I. Ten aanzien ran de betchrijeing voor de Personele Belasting a. IHt hei hun vrijstaat, zich betrekkelijk de drie eerste grondslagen te gedragen aan den aanslag van het vorig jaar. immers voor zoo verre in geen dier grond slagen eenig- verandering is voorgevallen en zonder dat zulks zal kunnen verhinderen liet gelasten eener herziening volgens Art. 32 der wet van 29 Maart 1833 Staatsblad No. 4). Dat echter eenieder ten ernstigste aangemaand wordt om door eene naauw keurige en juiste opgave van de huurwaarde van liet getal deuren vensters en haard steden mitsgaders van dienst- en werkhoden en paarden, en de klasse waartoe zij werkelijk beboeren de kosten en beboetingen te voorkomen, waaraan uien zich anders zins zal blootstellen. b. I'at eenieder gehouden is de vragen in de hiljrtten vermeld onverwijld stelligduidelijk en zonder eenige voorbrlinudiiig te beantwoorden zullende dirnsvoigens geene latere rrclamaticn gevolg van dubbelzinnige ant woorden in aanmerking komen en zelfs zoodanige ant woorden als niet gedaan kunnen aangemerkt worden. Indien de biljetten niet op hel tijdstip der oplialing aanwezig, of niet behoorlijk ingevuld zijn, zullen de Ingezetenen in de vcrpligling vervallen om deze zeiven ten kantore le brengen bij gebreke waarvan zij zich zullen blootstellen aan de boete van achtmaal het bedrag der belasting bij art. 35 5 4 der Wet vastgesteld. e. Hat niemand zich op verzuim in de uitreiking of tcriiglialing van hel biljet kan beroepen daar diegene welke in zoodanig iliogel.jk doch hoogst onwaarschijnlijk geval inogl verkceren verpligt is zijne opgave, vóór of op den 31. Vei 1867 ten kantore van den Ontvanger intedienen hij wien de besclirijvingsbiljetteu ter in vullingkosteloos verkrijgbaar zijn. d. Hat ingeval de bewoners van liet bu<s niet kunnen schrijven do Ontvangerof zijn geuiagtigdc des gevraagd de invulling zal doen in des bewoners naam zonder daarvan eenige betaling le kunnen eischen met vermelding van de reden waarom zullende zoodanige aangifte door den Ontvanger of door zijnen gemagligde in tegenwoor digheid van een derden persoon en met en benevens dezen worden gelcckend na voorafgaande voorlezing. e. Dat van de tcrughaling der biljetten aan de Inge zetenen een behoorlijk bewijs zil worden gelaten. Wordende al verder kennelijk gemaaktdat naar aanleiding van art. 29 2 der Wet op de Personele Belasting van 29 Maart 1833 (Staatsblad No. 4)tot Tegcfiseliatters voor <le gemeente Amersfoort zijn benoemd R. var ESVEI.D, Architect en W. STOL. Bode. beiden wonende alhier. II. Met opzigt lut het Patent regt Dat zij die in de bezorging der verklaringen of aan giften inoglen zijn voorbijgezien zicli daarop niet kunnen beroepen maar de verklaringen verkrijgbaar bij den Rijks-Ontvanger in persoon ut (tour eeiicn gevolmagtigde moeten indienen. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden gedrukt en aangeplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. Amersfoortden 15. April 1867. Burgemeester eu B'ethoaders voornoemd, De llargemerstrr De Secretaris A. G. WIJEBS. W. L. SCHELT'JS. AMERSFOORT. 15 April 4867. Op Dingsdag. deu 16. April 1*67, des namid dags t«*t> twee ure, zal de Kaud der Gemeente Amersfoort weder eene vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn 1°. Voorzieuing in de vacature der betrekking van Directeur in de bank van leening. 2®. Voordragl tot af- en overschrijving van posten op de begrooiing der dd. Schuileiy voor 1866. Eene nieuw geslichte Synagogeaan de Kor- tegracht alhier, werd Vrijdag avond jl. met de gebruikelijke plegtighedeu heidijken koorzang enz. ingewyd waarbybehalve de leden dezer kerk. vele belangstellendenook van andere ge- zindteutegenwoordig waren. Zij is uiterst net en sierlijk ingerigtinel flinke gasverlichting voorzien, bevat ruime zitplaatsen voor mannen en kinderen, eene bijzondere vrouwenkerk met grillageeen groot en doelmatig bijzonder voorparket, tevens van zitplaatsen voorzien zoomede vestibule enz. De lieer E. S. Visser, eenig lid der firma S. E. Visser Zoon alhierstaat aan het hoofd dezer fraaije stichtingwaarvoor hij zich aanzienlijke oilers heeft getroost, en welke is in het leven ge roepen door eendra'gtige zamenwerking van geloofs genoten die zich echter nog niet van de eigenllijke Israëlitische gemeente te dezer slede hebben afge scheiden zoodateend ragt onder hen baar zetel blijvende vestigen, Amersfoort een schoon kerkge bouw te meer zal blij ten tellcu. Van de 75 door de Kerkelijke Courant in haar joogste nominer opgegeven Hervormde ge meenten hebben zich 41 voor het behoud van den bestaanden voel van benoeming en beroeping en 34 voor verandering verklaard. Volgeus aanschrijving tan den Minister van Biurienlaudsche Zaken kan bij het desinfecteren van door veepest besmette stallen hel teereu wordeu vervangen door witten met kalk vermengd met chloorkalk bijaldien tegen bet teeren bezwaar mogt bestaan bij die veehouders, welke zich op zuivelbereiding toeleggen. liet Prot. Geregtshof in Noord-Holland heeft P. Misset (zie vorig nummer) schuldig verklaard aan moordzonder voorbedachten rade en hun veroordeeld tot 15 jaren tuchhuisstraf. De 22ste algeineene vergadering van hel Nederl. Ouderwijzers-Genootschapdie tevens tol feeslvieriug van het 25-jarig bestaan des genoot- schaps zal strekken, zal worden gehouden te Amsterdam in de eerste voilé week (613) van de maand Julij. De feestrede zal worden uitgesproken door den heer A. van Ollerloovoorzitter van het hoofdbestuur des genootschaps. Meu schryft uit Sneekvan den 8 j.l.: Drie jongens van omstreeks 14 jaren kievits- eijeren zoekende, een zoogenaamde wortel (waar schijnlijk wilde scheerling), alhier slangenwortel genoemd, vindende, aten twee er van, met dat gevolg, dat één zoo goed als dood is; de ander, bij wien nog tijdig een braakmiddel werkteis buiten gevaar. In de Bijdragen tot de kennis vao het staats-, provinciaal- eu gemeente-bestuur in Ne derlanduitgegeven door Mr. W, R. Boer. Mr. J. A. Fruin eu Mr. P. F. Iluhrecht. komt in een overzigl van hel merkwaardigste uit de handelingea der gemeenteraden het volgende voor over volks gezondheid De cholera-commissiëndie zich gedurende den droevigen zomerdie achter ons ligtin de meeste gemeenten van ons vaderland zoo verdien stelijk hebben gemaakt, hebben thans incest alle een verslag uitgebragt van hare werkzaamheden. Een aantal gemeentebesturen heeft dal vomheeld gevolgd. Hel blijkt daaruitdal er gedurende hel heerschen der epidemie niets verzuimd is om haren voortgang le stuiten. Regering en burgerij ieder hebben zij het hare gedaan oin de vrecsse- Ijjke ziekte te bestryrieo. Alle middelen die de wetenschap aan de hand geeft, zijn met lollelijkeo ijver aangewend om de uitbreiding der ziekte legen te gaanen dat zijniet vruchteloos zijn aangewend heeft de oudervinding bewezen. Heeft men hel kwaad al niet geheel kunnen keereu men is er toch op een aantal plaatsen in geslaagd het te matigen. Allen, die er toe hebben bijge dragen die verblijdende uitkomst te doen verkrijgen, hebben aanspraak op hulde en erkeutelykheid. Maar wij mogen hel niet ontveinzen dat onze ingenomenheid met die loflelyke krachtsinspanning der gemeentebesturen wel eenigzins is verminderd door de werkeloosheid die er op gevolgd is. Wij hadden ons gevleiddat menna het lijdelijk wijken der epidemiemet denzelfden ijver de handen aan hel werk zou hebben geslageu om haar terugkeer zoo mngelijk te voorkomen. Die verwachting is hitter teleurgesteld. Iu een aantal plaatsen die door de ziekte hel ergst geteisterd zijnheeft men voor de zaakdie meer dan eenige andere eene volkszaak is. sedert niets gedaan. Men schijnt geen besef te hebben van de groote verantwoordelijkheid die tnen daardoor op zich laadt. De modderpoelen en slinkslootende mestvaalten en honderden andere geleiders vau besmetting en verderf zijn nog in denzelfden over vloed aanwezig als toen de epedeinie in 1866 begon. Hel drinkwater is nog even onbruikbaar als ecu jaar geleden, en met de verbetering van dc woningen der arme volksklasse is nog zelfs geen begin gemaakt. Wij doen geene onredclyke eischen, wjj vergen uiet, dat men alles in eens doe, en in weinige maanden herstelle wat jaren achtereen verzuimd is. Muur wij hadden gehoopt dat men althans reeds gedurende dezen winter een aanvang zou hebben gemaakt, dat de hcslureu geloond zouden hebben doordrongen le zyn van de verpligting, die op hen rust. Het doet ons leed te moeten zeggen dat zeer vele hunner dat nog niet hebben getoood. Onder de jammerlyksle voorwendsels onttrekken zy zich aan de edele taak die op ben rust. Gelukkig dal de burgery zelve deze hoogst gewigtige zaak meer ter harte begint te nemen. De vereeoigiog tot verbetering der volksgezondheid, in den afgeloopeu zomer te Utrecht opgerigt, en eene soortgelijkethans te Leiden in het leven geroepen, z(ja heugelyke teekenen des tjjds; zij zullen er ten langen leste in slagen de vooroor- deelendie, droevig genoeg, uog bij enkelen godsdienstige vooroordeelen zijnle overwinnen en door de gezegende kracht der publieke op'.oie de gemeentebesturen dwingen de hand aan bet werk te slaan. «Moge bet dan maar niet, althans weêr voor eenigen tydte laat zijo. De cholera houdt zich schuilmaar is nog niet geweken. De besturen die zich tegen zijn terugkeer niet hebben gewa pend hebben eene verantwoordelijkheid op zich geladendie zwaar (e dragen is." Te Napolie op het schiereiland Morea woont een koraalvisscher en duiker, Nicolaas genaamd, die bij voorkeur in het water schynt te leven. Hj) is de zwemmende bode tusschen het vasteland en de omliggende eilanden or ook wel niet de 9cbepeo, die door bet onstuimige weêr de haven niet kuonea naderen. Hij zwemt zoo soei als een visch. De brieven die hij overbreugt, draagt hy in een le deren zak oin den hals, otn ze voor nat worden te bewaren. Zie hier iets over toq Bismarck als parle mentair staatsman Hij treedt gewooolyk de Kamer binnen, kort nadat de debatten geopeod zijnmaakt dan eene ligte buiging voor den President en gaat vervolgens op de bank der Ministers zitten, waarop hy de eerste plaats inneemt. Zijoe buren aan de regter- zijde, die meestal generaals, adelyken eo hooge ambtenaren zijn. slaan op! wanneer bij plaats neemt, maar hun voorbeeld wordt niet erg door de linkerzijde gevolgd. Zyne redevoeringen zyn zeer ruvr van stijl en zijne slem is scherp en krassend. Wanneer hij zich driftig maakt, verliest hij den draad van zijn gesprek en zondigt niet zelden tegen taalkunde en woordvoeging. Maar tegelijkertijd is er ook eene hekelachtige snijdendheid in zijne korte gezegden en eene schilderachtigheid vaD uitdrukking in zijn styl, die zyne gebreken als redenaar over het hoofd doen zienen indien de vonnwaarin hij zyoe denkbeelden kleedt, een weinig ruw en terugslootend is, zal niemand de waarde en de uilwerking dezer denkbeelden zei ven iu twyfel trekken. Zyne redevoeringen zijn vol van diepe gedachten, van ver-reikende staat- j kundige inzigten en van slaatsmanachtige bescbou- wiugen. Zyne geestigheid is inderdaad ook zeer. merkwaardig eu hare verpletterende ultweiking is reeds inenigen tegenstander duur te staan gekomen Hij is echter zeer gevoelig voor aanvallen vooral sedert hij aan zijne tegenwoordige zenuwachtige ongesteldheid lijdt en zyoe jongste kibbelary inel den lieer von Mnnchhausenden Hanuoverscben afgevaardigde heeft zijn kwaal verergerd. In het Noord-üiutsche Parlement draagt hij altijd de uoiform van een kavallerie-oiïicier der Landweer, terwijl hij de zittingen der Pruissiscbe Kamers steeds in burgerkleeding bijwoonde, hetgeen aan de Rerlijtische staatkundige tiuuegielers veel slof tot onderhoud heeft opgeleverd." De Times bevat het volgendeEen der onzekere gronden van hoop op het behoud van den vrede, waaraan sommigen zicli nog houden, is de onvolkomen toestand der Fransche wapening. Volgens deze bezit de Fianscbe regering op het oogeublik geene 10.000 geweren breech loaders) en zullen er zelfs met April 1868 geen« 200.000 voorhanden zijn, terwyl Pruissen hel naald-geweer verbetert en de nieuwe modclienwaartoe de nieuwe vindingen, alsook de oude patronen dieueu, uitdeelt. Ook beweert men dat üe aannemingen voor Fransche zwaardbajonetten voor liet grootste gedeelte in Pruissen gedaan zijn en dat deze dus iu gevul van oorlog gestuit zullen worden. Men veronderstelt bovendien, eu denkelijk met grond, dat de Fransche troepen weigeren zonden om aan de Pruissiscbe te weêrstaan, teozy het breech loadiug" geweer ook by de Franschen gebezigd wierd. Frankrijk zoo zegt men zal geen slap doen tot dat het gereed is eu het zal niet met do breech loaders" gereed zyn voor iu 1869." liet aantal inzenders voor de thans geopende Parijsche wereldtentoonstelling is 42.217, tegen 27,446 op de jongste Londenschc weieldtentoou- stelling en '21.779 op de eerste Parysche. Onder die 42,000 iudustriclen bevindt zich natuurlijk 't

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1