AMERSFÖORTSCHE C O U R A IV Tr M 1458. van VRIJDAG 3 Mei JS67. SCHUTTER IJ. I)it Blad vertchijntdes Üingtdagsen Vrijdags. De Abonnementsprijs is 1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, 1 tot 6 rebels 60 Cents, elke regel mester lOCents legale Ad verten tiën per regel 15 Cent», behalve bet Zegel regt. 4fi. nummert ƒ1). 10. Dubb. nummert f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uiig. .4. II. v te Amersfoort, llureaa Amertfoorltcke CourantLangstraat. Wijk P. N'. 43, over de Oude Visclrnirkt. too mede bij alle Hoek li indclaren en l'ost-Directearcn i^knly KENNISGEVINGEN. DE BURGEMEESTER ES WETHOUDERS van AMERSFOORT (■eiien art. 1 der wet op de Schutterijen van den 11 April 1827 (Staatsblad Mo. 17). bepalende dat ieder In gezetenen van bet Rijk. die op den 1. Januari) van elk jaar zijn 25ste Jaar is ingetreden en zijn 34ste niet voleindigd zal hebben lot het uitoefenen van de Schut- trrlijkc dienstingeval bij daartoe door het lot geroepen wordtverpligt zal zijn. Gelet op de nadere reglementaire bepalingen zoo bij Zr. Ms. Besluit van den 21. Maart 1828 (Staatsblad No. 6). als anderzins, tot invoering van voorzegde wel ge maakt Brengen ter kennis van de belanghebbenden datter aangifte tot inschrijving voor de Schutterij verpligt zullen zijn alle Ingezetenen zonder onderscheid geboren in liet jaar 1841%, waaronder niet alleen alle Nederlanders binnen dit Rijk hun gewoon veriilijf houdendezijn begrepen maar ook alle vreemdelingen welke betzij door eene uitdrukkelijke verklaring of wel door het werkelijk overbrengen van den zetel huns vermogens en de hoofdmiddelen van huil bestaan liet voornemen om zich binnen deze gemeente te vestigen aan den dag hebben geleed Dat wijders alle vreemdelingen alsook alle N-derlan- ders mitsgaders alle gepasporteerde Militairen geboren in de jaren 1841 lot en met 1833 welke sedert de in bet vorige jaar gedane inschrijving hunne vaste woon plaats alhier hebben gevestigd of uithoofde van het door hen alhier uitgeoefend beroep of bedrijf beschouwd inoetcn worden hier te wonen tot deze aangifte zullen gehouden zijn al ware het ook dat zij in hunne voor malige woonplaats zich reeds ter inschrijving aangegeven, aan de loting voldaan of ook een iiuiumervrrwisselaar gesteld hebben Dat diegenen welke in meer dan «'-éne gemeente hun gewoon verblijf bouden zullen gehouden zijn zich ter inschrijving nanteiueldrn daar waar eene dienstdoende Schutterij beslaat, of daar waar zij voor de belasting op bet personeel z'jn aangeslagen terwijl de studenten geëmployeerden iu huizen van negotieklerken van notarissen advocaten enz., bedienden en werkhoden moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studie houden werkzaamheden uitoefenen of dienst baar zijnde ambtenaren en geëmployeerden aai het Provinciaal Gouvernement en alle anderen al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbe trekking moeten uitoefenen die buiten 's lauds studeren of werkzaam zijn in de gemeente hunner vorige woon plaats de buitenlands-zeevarenden in dc plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boord wonende schippers iu de gemeente alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad of wel wegens personeel, mobilair of hun vaartuig belasting betalende, daar waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen Dat door ieder die zich tot die inschrijving aanmeldt, rrn doop- ol geboorte-extract of by ontstentenis van dien eene acte van bekendheid of ander legaal bewijs waaruit zijn juiste ouderdom kan blijken zal liehooren te worden overgelegd; terwijl diegenen welke van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs kunnen overleggen door het Ge meentebestuur naar eigen oordeel zullen worden inge schreven onverminderd het regt van den ingeschrevene, om van zijnen juisten ouderdom nader te doen blijken Eindelijk, dat de registers ter inschrijving op Woensdag. den 15. Hei aanstaande geopend en op I rijdaoden 31. dier maand gesloten tullen worden: terwijl zij. die bevonden zullen worden zich niet voorden I. Junij aan staande te hebben doen inschrijven, ambtshalve door het Bestuur zullen worden ingeschreven, door den Schuttersraad tol eene geldboete verwezen en bijaldien het zal blijken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling van de dienst ten hunnen aanzien bestonden zonder loting hij dc Schutterij zullen warden ingelijfd Zullende tot deze inschrijving zitting worden gehouden ten Rnadhuizc op Woensdag den 15. en Vrijdag den 17. Vei 1867 telkens des morgens van ID tot I ure. Burgemeester cn W ethouders voornoemd vermanen alle belanghebbenden den lol deze aangifte vastgestelden tijd zich ten i.litle te maken en daardoor te voorkomen dat op hen de slrair.'ii wegens het verzuim van inschrij ving bij Art. 9 der wel op de Schutterijen vermeld wonlen toegepast. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende lal deze worden gedrukt eu aangeplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. A mei sfnurtden I. Mei 1867. burgemeester en II elkanders voornoemd De li urgente, sin- De Secretaris A. G. WIJËRS. W. L. SCH bl.T'JS. BURGEMEESTER EX WETHOUDERS VA» AMERSFOORT Gelet. Iu bliemle op artikel 7 van Zijner Majeslcits Besluit d.d. 7 September 1828 (Staatsblad No. 55) Roepen bij deze op alle personen welke als gehuwd of als weduwnaars met kind ol kinderen in hel afgeloopcn jaar uit dien hoofde in de tweede klasse van dc algc- ineene rol der Schutterij geliragt zijn gewordendoch sedert dien tijd door het overlijden hunner vrouwen of kinderen dc bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeren algenteene rol gerangschikt moeten worden om van dusdanige verandering van omstandigheden aafP liet Gemeentebestuur kennis te geven of wel zich daartoe ter Secretarie dezer gemeente aantc- nicldeu vóór de aanlevangen inschrijving des morgens van 10 tot 1 ure, en dus uiterlijk op den 14. Mei aan slaande zullende bij verzuim dezer aangifte de belang hebbende ingeval hij dientengevolge niet op de bijzondere rol mogt zijn overgenomen dadelijk volgens artikel 8 van vooraoeiml besluit bij de Schutterij worden ingelijfd tegen ontslag van hem die in Zijne plaats is opgeroepen, alles onverminderd de toepassing san de Strafbepaling hij artikel I der wet van 6 Maart 1818 (Staatsblad No. 12), houdende eene geldboete van ten hoogsten 50 en eene gevangenis uiterlijk van drie dagen hetzij afzonderlijk of wel beide straffen te zarnen genomen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd cn aangeplakt op daarvoor gebruikelijke plaatsen. Aeerspoort den I Mei 1867. Ilurgemeetler en Wethouders voornoemd. De Hurgemeester A. G. WIJERS. AMERSFOORT. 2 Mei 1867. Rij A. II. van Cleeff alhier is gedrukt en ver schenen hel Verslag van den Toestand der gemeente Amersfoort rnel verslagen der Gezondheids-Com missie Scliool-Commissie, van het burgerlijk Arm bestuur en den Landbouw over het jaar 1806 met kolossale Staten. Uitvoeriger dan dat van vorige jaren, onderscheidt dit jaarverslag zich ook door verschillende opgaven en statendieniet alleen zeer wetenswaardig, inaar mede zeer nuttig zijnen voor een aantal ingezetenen nog gedurende vele opvol gende jaren tol leiddraad en handwijzer hij vele gelegenheden kunnen strekken. Wal de kroon op het weik spant tsde hij na fabelachtige prijs waarvoor het veikryyhaar wordt gesteld, zoodat ter naauwernnod het papier en verdere kosten door den verkooppi ijs van slechts dertig centen worden gedekt, waardoor hel dan ook wel algemeen zal worden aangekocht en hel zich alzoo laat gissen dat binnen e'éo a twee dagen de gansche oplaag is uitverkocht. Maandag jl. is alhier door den Kapitein eerst aanwezend Ingenieur S. Prince, in de !e inspectie van foililicaticn, aanbesteed het eenjarig onderhoud van primo Mei 1817 tol ultimo April 1868 van l4. de werken op de legerplaats by Mllligen aannemer II. J. buitenhuis ie Elspeet voor 1600.2°. der gehouwen stallen, magazijnen enz. te Amers foort aannemer D. J. Boks, alhier, voor 5400; zijnde aan dezen als minste inschrijvers gegund behoudens nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog. Men rneldt uil Dokkum van 27 April: Gisteren in den vroegen morgen had bier eene gebeurtenis plaats zoo treurig in toedragt en afloop, als in oorzaak, helaas! algemeen. Een jongeling van 23 jaar, die zich had verkocht als milicien- plaatsvervanger. maar als zoodanig was afgekeurd had met eeu zijner makkers zijne zinnen verzet" door liet overmatig gebruik van sterken drank. Te zarnen op de brug, bij de zoogenaamde Hans- poorte" passerendeverloor eerstgenoemde het cvenwigt en tuimelde in de gracht. De andere, meedoogenliios als de stetke drank alleen den mensch kan maken, roept hem slechts na maar naar een aangewezen punt te zwemmenterwijl lijj onverschillig voortwandelde, eo toen hy be speurde. dal zjjn makker niet zeer haastig den wal bereikte eindelijk aan de daar liggende «chippers bekendmaakte, dat er iemand in 't water lag. Dat weel hij zekerVoorzien van lantaarns, gaat men zoeken enna eenigen lijd te vergeefs te hebben gehaakt en gevischt vindt men gelijk te verwachten was, het lyk een otter te meer bij de duizende oilers den jenevergod reeds gewijd De vrees, dat het afmaken van rundvee, dat met besmette beesten in aanraking was ge weest tot verzet en tegenstand bij de veehouders aanleiding zou geveu heeft zich helaas reeds be waarheid. Vrijdag avond gaf namelijk het afmaken en be graven van aan veetyphus lijdende beesten op den sial van A. H. te Schoonrewoerd aanleiding tot moeyelykliedeu. Aangezien de verzamelde meaigle aanscliuuwt-rs op herbaalde aanvraag niet wilde uit eengaan werd door het aldaar aanwezige deta chement infanterie gevuurdten gevolge waarvan twee personen zijn gedood en twee zwaar gekwetst. Men is daarna terstond teruggetrokken eu er zijn later geene verdere sloornissen voorgevallen. De commissaris des konings in Zuid-Holland en de procureur-generaal bij hei Prov. Geregtshof he- gaveu zich Zaturdag naai Schoonrewoerdwaar ook reeds de officier van Justitie bij de regthank te Gorinchein was aangekomen oin een onderzoek in te stellen en maatregelen (e nemen tol hand having van de orde. Zij zjjn in deu loop van dien dag teruggekeerd. Uit Gouda schrijft mendat eene algemeene verslagenheid beerschl onder den landbouweuden stand sedert de afmaking van het rundvee op besmette stalen met verdubbelde gestrengheid wordt toegepast. Groot is het getal militaire detachementen die van daar naar omliggende plaatsen zijn Wfr* trokken. '4 ':- vi Eergister heeft het provinciaal geitattbof in Noord-Holland, voorzitter Mr. G. ScblR^fel» peninckuitspraak gedaan in de afgeloopeii "ntek behandelde bekeüde kermistaak. De lezing ran het ten deze gewezen en in ieder opzigt uitvoerig gemotiveerde ai rest duurde ongeveer IJ uur. Daarbij werdop vele grondende schuld van Joban Willem Gütz en Willem Fredenk Maatman wettig en overtuigend bewezen geoordeelden werden zij mitsdien schuldig verklaard aan plundering van dranken, roerende eigendommen en vernieling van toerende goederengepleegd met gemeenerband en met openbaar geweld de eerste op vijf onder» scheidene plaatsen als hoofd der oproerige bende, de tweede op twee plaatse.". Hel bof vereenigde zich in hel algemeen mol de reglsbeschouwingen van het Openbaar Ministerie ten deze. wat de toepasselijkheid der artikelen 440 en 442 Code Pénal betreftdoch oordeelde dal de jeugdige jaren niet slechts van een, inaar van beide beschuldigden aanleiding gaven lol de toepassing van verzachtende omstandigheden, evenwel onder dien rerstande, dat deze voor den eersten beschuldigdebel hoofd vao de bende, alleen in zooverre toepassing er langden, dat hij niet tot bet anders by de wet op die misdaad bepaalde maiunum van vyftien jaren tuchthuisstraf behoefde te worden veroordeeld. De eerste beschuldigde werd mitsdien lot negen jareo tuchthuisstraf en vyf geldboeten, elk van ƒ500, de tweede lot eeoe correctionele gevangenisstraf van vijf jaren en twee geldboeten, elk van ƒ100 veroordeeld. Men meldt uit Harliogen van 29 April la den loop der vorige week zijn bier ter slede in vier huisgezinnen plotseling sommige personen ongesteld geworden en toevallig hadden al die personen biefstuk gegeten afkomstig vao denzelfdeu slager. Dit was zoo opmerkelijkdat in één gezin, waar drie leden der familie biefstuk hadden ge» nulligd en drie andere juist ander vleesch, alleen de eersten ongesteld werden. Alle zieken hebben geleden aan bevige diarrhee en braking. Naar de regte oorzaak van bet oogeval is een formeel on derzoek ingesteld. Naar wij vernemen is de zucht lot land» verhuizen in Noord-Duitscbland zoo gioot dat gedureode eenige weken reed3 alle scbeepsruimle iu de bavens vao HamburgBreinenenz. is be steld en dus hoogst vermoedelyk vele emigranten den weg naar Amerika over ons laud zulleo nemeo. Politieke ltevne. Na regen zonneschijn. In *t einde der vorige weekveel vrees voor oorlog thans veel hoop op behoud van vrede. Aanstaanden Dingsdag reeds 7 Meiworden te Londea verwacht de gevolmagiigdeo der Mogend heden die dee' zullen nemen aaD de conferentie ter oplossing van bet geschil tusschen Frankrijk en Pruissen over de Luxeinburgsche kwestie ont staan. Du berigt door Heulers office verspreid toont dat de Mogendheden voornemens zjjn de aldoeoing der zaak te bespoedigen en volgens den Acenir National zal de eerste ziltiog van de confereutie reeds deo 15 dier maand gehouden worden. De Britsche regenog heelt, zoo meldt" men ook wijders uit Londen, den Koning-Groothertog in overweging gegeven onverwijld over te gaan tot het doen der uitnoodigingeo voor de conferentie. Dat deze Souverein bet initiatief genomen heeftaom deze internationale vergadering te duen houden is volkomen waar, en naardien Z. M. de uituoodigiog zal doen, is weggenomen de rnoeijelijkheid die reeds gerezen was door de vraag welke der groote Mogendheden met bedoelde taak belast zou worden. De staat van zaken doet zich thans gunstig voor en alle bladenheden ontvangen geveo het eene ineer het andere minder, hun vertrouwen in het vuorloopig behoud des vredes te kennen. Maar toch. nu alles zoo men hoopt, ten goede keert, mag iemanddie 't goed ineentmaar helaas! weiuig té zeggen beeft, wel bet volgend kleiu woordje spreken: Is hel niet God geklaagd dat ter wille van de eerzucht en ijdellieid van hen die over de volken gestelJ zijn die volken bij duizeoden zullen vermoord en millioeneo aan de maatschappelijke welvaart zullen worden ontroofd. Is bel niet God geklaagddat om liet bezit van een ellendig stuk grond of tot afwending van een hersenschimmig gevaar, Frankrijk en Duitschland elkanders welvaart zullen ondermijnen, gaoscb Europa getrolfen zal worden en wie weel welk lot de kleinere volken zal wachten. Men geve niet de schuld aan de revolutie, wiens vertegenwoordiger men in Napoleon wil zien; de anti-revolutionairen, de jonkerpartij io Pruissen heeft evenveel schuld.

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1