AMERSFOORTSCHE C OUR A M 1479. L. A. VAN BEEK, B. E. HERSCHEL, J. F. LAGERWEIJ, D. SCHEERENBERG, E. E. VISSER. van DINGS DAG 86 July 8867. DitDlad verschijnt des Uingtdagsen Vrijdag i. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Adverteutiën, I tot 6 remets 60 Cents, elke regel meen legale Ad vertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zcgelrcgt. Afz. nummert f0.10. Dubb. nummert f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. te Amersfoort, Bureau Amertfoorlsck* CourantLangstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischinarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren De Verkiezingen te Amersfoort. (slot.) Naar wij vernemen, willen velen het doen voor komen: alsof wij rolslrekt geen nieuwen candidaat voor bet lidmaatschap van den raad wenschen. Integendeelwij vereenigen ons ten volle met het gesprokene des Voorzitters in de vergadering der kiesrereeuiging de Eendragtdie op nieuw leven in den gemeenteraad aandrong. Doch wal wij niet rationeel, niet verkieslijk achten, is: juist dit nieuw leven te willen ingieten door de poging om een van de verdienstelijkste der vijf aftredende leden te willen verwijderen. Vergist men zich derhalveindien men ons afkeeriglieid van nieuwe candidaten toedichteven* eens zuude het ons leed doen indien men in de meeniug Verkeerde, dat aan velen met ons de nieuwe candidaat van de Eendragt bij een latere gelegenheid, bij eeue open plaats niet welkom zou zijn. Komt er eene plaats in den raad door vrij willig ontslag nemenoverlijdenals anderzins laiuy. alsdan zal het ons hoogst aangenaam zijn hem den kiezers te presenteren omdat hy hoe kort ook hier gevestigd en sommigen prefereren dit voor een raadslid als zijode dus niet van den ouden deesein doortrokken reeds op eene bijna algemeene genegenheid mag bogen waartoe niet het minst bijdraagtdat hij zich door zijne minzaam heid gunstig onderscheidt en, buiten het regis* gebouw zyn Ie. veel toga-achtigheidin de zamen* leting zou hinderlijk, allercharmantsi van zich afschudt, lu zijn regterschap zien wij geen bezwaar. 't Is waar de heer Mr. II. VerLoren van Themaat, toenmalig president der regtbank, weigerde in der tijd de candidatuur voor den gemeenteraad zich vastklampende aan de eventualiteit: dat de gemeente soms een proces zou hebben te voeren (doch de gemeeuielyke regeringen zijn te verstandig om leuzjj gedwongen, zich met processen in te laten). Wij bestreden destijds zijne artikelen en uoemden zijn bezwa.tr zells een expedient tot bedanken, ter wijl de heer Mr. i>a» de Poll, toen regterthans president, nopens deze kwestie in onze kolommen onze zjjde koosen vermoeden wijmet eenigen grond dat zijn nieuwe collega zich rnct zijne en onze opinie vereenistt. Stellig zoude men het toejuichen bijaldien allengs- keus eemge raadsleden wegens hel klimmen hunner jaren, wegens hun besef dat hel raadsligcbaam ineer sprekers en lijdgccsiig gevormde leden behoeft, en daardoor een nuttiger, aanvalliger en schitterender figuur zal maken, of ook om andere welklinkende redenen hun omslag zouden nemen, zoo als dit veeliyds in Amsterdam, Rotterdam Utrecht en elders plaats vindt, tinkelen noemen het zelfs klein- steedse li als niet soms een raadslid io goede luim eu uit eigen beweging zijn ontslag neeint om ook eens aan een ander de eer en hel genoegen te gunnen deel uil te maken van de gemeentelijke regering. Kik nieuw lid, daardoor zitting nemende, frischl den raad zelf en de burgerij ietwat op. Door liet verfrisschen van den raad zal er ook in den raad te meer keus zijn wanneer den een of den audereu dag eeue vacature in liet Wethouderschap komt. Reeds een 4 a Rial jaren geleden wees iu de kiesvereeniging de Eendragt de heer Mr. t». B. op dit gewigiig punt, in verband met de klimmende jaren der titularissen vooral ook oindat onder scheidene raadsleden wegens hunne regtsainhten builen de terineu van wethouderlijke benoembaar heid zijn. Onze raadsleden, geenszins bedwelmd door ver keerde zetelliefde, staan te hoog in aller en onzer achting aangeschrevendan dat ons welgemeend woord door velen gedeeld zou worden misduid evenmin rangschikken wij hen ouder dat leelijk genre van vertegenwoordigers, die bij het naderen der verkiezing nederig voor de kiezers knielen doch gekozen zijnde hen met onvenlragelyke arrogantie den rug toekeeren. En wat staat ona thans te doen nu er niet alleen zet door de kiesvereenigingen gestelde candidaten voor de vijf plaatsen in de raad zijn geproclameerd maar tevens nog een deel der kiezers volstrekt op de Meer van Burgsteeden schijnt te willen stem men en buitendien eene onvoorzigtigeom niet te zeggen moedwillige hand eene toorts van onzalige religiense tweedragt onder de verkiezing slingerde stellig afkeurenswaardig, al moest men ook bekennen dat z^jne voorstelling niet ontbloot van realiteit en actualiteit W-s. De toestand van het oogenhlik gepaard aan eene gezonde politiek schrijft ons voor ons te vereenigen inet de keuze van de kies vereeniging Amersfoort en alzoo de candidatuur der vyf aftredende raadsleden voor te staan. Gedoogt ons bestek nietin verband met de vervroegde uitgave van dit nummermeer gedetailleerd de drie candidaten de Heeren B. E. Herschel, J. F. Lagerweij en D. Sclieerenberg te besprekenwy kunnenhoe aangenaam het ons ook zou zijn eene meer uitvoerige hulde aan hunne hoedanigheden te brengen op de omstandigheid wyzen dat zij reeds grootendeels, bij vorige verkiezingen loffelijk bespro ken zyn en mede met groote meerderheid van stem men door de kiezers met het mandaat werdeo ve reerd. Was onze schets omtrent de twee candidaten io het vorig nummer uitgebreider, zulks vond zijn oorsprong in baren onderwerpelyken aard ver- mits de Heer L. A. van Beek met gronden als candidaat moest worden verdedigd tegen de mis- kenuing waaraan hij geheel onverdiendwerd blootgesteld; terwijl de kiezers een zedelijk regt hadden te worden voorgelicht hoedanig de lieer E. E. Visser zich van zijn mandaat had gekweten, omdat hij nu voor hel eerst aftreedtals zynde in 1863 gekozen. Ten overvloede gebood ons de billijkheid jegens beide kiesvereenigingen (waarmede wij ons sinds bare vestiging in genoegelijke keunis achten) het eerst de Heeren L. A. van Beek eu E. E. Visser aTs onze candidaten te bespreken omdat zij de eerst geproclaineerden dier kiesver eenigingen zyn en aldaar met algemeene stemmen het eersl op de proclamatielijsl tijo gebragt. Daar wij geheel vrij zijngeven wij aan dezen aanbeve- lingsregel de vooikeur. Wij blijven daarbjj even stilstaan om tot zelfs den schijn van ons aftewerpen alsof wij uit speciale preferentie twee candidaten bij prioriteit tneer ge detailleerd bespraken dan de drie anderen. Doch het is niet ie verwonderen, als van sommige zijden des publieks verkeerde opvattingen of onjuiste ge volgtrekkingen uitvloeisels wordeu onzer opstellen, omdat eenieder naar zijn verstand, zijne gemoeds stemming. zijne sympathie, of zijne antipathie oordeelt. Zeker ware het voor ons gemakkelijker geweest de verkiezingen n(et aanteroerenwaardoor wij ons van zelf tegen eenzijdige opinifin hadden gevrijwaard. Echter zwijgenwaar spreken tot pligt wordt, is lafhartigheid. Wie leidekker is moet op zijn tijd voldoende geleerd zijn en durven klimmen. Is het klaarblijkelijk voor geen tegenspraak vat baar: dat nieuw leven in den raad. nieuw leven in de gemeente en hare zaken wenschelijk zijndan is in de eerste plaats de courant geroependoor zooveel mogelijk gepaste polemiek deswegens leven in bare kolommen (e sprenkelen als middel oin da attentie levendig te houden in hetgeen de wel vaart en den vooruitgang der gemeente betreft, waaraan der burgeren welvaart zoo naauw is ver want. Wy verbeugeo oosopregt in de verbeteringen en doelmatige en nuttige zaken sedert een tiental jaren alhier opgerezen voornamelijk gesproten uit de goede zorgen en handelingen van het geacht en verlicht Hoofd van het gemeentebestuurook veelal met medewerking zijner culega's en deels van den gemeenteraad. Wij verheugen ons eveneens dat na een tijdperk van kwijning sedert eenige jaren alhier bloei en welvaart toenemen, maar dat mag voor ons geen reden zijn ons te ontbonden om uun te sporen des te levendiger en met des r-eer énergie te trachten vooruit te schrijden. Déaroin koppelen wij aan hel woord des Voorzitters van de Eendragt omtrent nieuw leven, ien waereld" van denkbeelden, uitwerkende als drijfveer om door algemeene in- spanuing Amersfoort al krachtiger en krachtiger te doen vooruitgaan. Nieuw leven in den raad en de roeping van raadsleden is hooger dan grooten deels een bloot sfcmcolegie te vormen zal kunnen leiden tot hel meer opeolyk aanroeren van gewigtige stedelijke onderwerpen als daar zijn: bel inrigten eener ruimere localileit tot gemeente secretarie c. a. de allerpijnlijkste kwestie van het Middelbaar onderwijs, iu verband met eene eveotueele suppressie der Latijnsche scholen de bestraling in verhand inet het besproken denk beeld tan den Heer Mr. van Walchren de uitbreiding der stad naar een symetrisch en fraai aicliiiectonisch systeemin verband met ver koop van stadsgrondenonder verpligting dat de koopers daarop fraaije en goede woningen bouwen een speciaal reglement omtrent ontsierende bouw vallige en ongezonde woningen suppressie der gooien en nog zooveel tneer dat gedaan kan worden, 't zou onzinnig zijn op eens, doch allengskensen waarvoor wel is waar meer dan een paar tonnetjes zullen noodig zyn maar alles laat zich vinden io de wereld en zullen er dus bij eijerlepelijes wel eenige tonnetjes voor Amersfoort te vinden zijn, die alzóó aangewend verhoogde welvaart aan stad en burgerjj zullen aanbrengen. De hoofdzaak is: met lust, inoed en wilskracht aanvangen. De onderwerpen gepolijst io schets ter sprake gebragt, zullen aanleiding geven tot voor stellen commissiën, discussion, en eindeljjk tot uilvoering. Wordt later eens in de Eendragt aan de theorie omtrent nieuw leven w den gemeenteraad depraclijk gepaard door eene betere stemming of herstemming dan de nu geschied zijnde, alsdan zijn wij gaarne tot medewerking bereid, maar nu rest ons slechts alle kiezers tot den gang naar de stembus aan te sporenopdat zij zich getrouw en gemoedelijk van deze taak, door burgerplinl opgelegd kwyten, en worden de aftredende Raadsleden als onze Candidaten deo kiezers gepresenteerd, met uit- noodiging alzoo hunne steuimeu te vereenigen op de Heeren AMERSFOORT. 15 Juli) 1867. Z. M. beeft benoemd lot majoors: den kapitein der genie S. Princeen den kapitein der artillerie J. C. R. Biddertot kapiteinsden le. luitenant der genie P. A. F. Havelaar en den le. luitenant der veld artillerie A. Greveallen thans le Amersfoort in 'garnizoen. Sedert eenigen tyd werd te Harderwijk vermist een persoonaldaar- oolaogs zyn intrek geoouien hebbende bij iemand, die eergisler, toen de justitie tot liet instellen van een onderzoek wegeos deze vermissing, in zijne woning was. zich verwyderde, en zich met een scheermes zulke zware halswooden toebragtdat men aan zijn levensbehoud twyfelL De brievenbesteller IIle Arnhem io arrest, ooder verdenkiog van verduistering tan verschei dene brieven en geldswaardebeeft zijne misdaad bekend. De ontvreemde brieven en waarden moeten nog al belangrijk zijn. De heer Kien, burgemeester van Utrecht; adverteert: «dat hy overtuigd is. het beter is dat de Bargemeester geen lid vau den gemeente- raad zij evenmin als de Commissaris des Kooings «lid vau de Provinciale Stalen is. zoo verlangt by bijdeaanst. verkiezing voor lid van den geineen* leraad niet meer in aanmerking te komen." Niets afdingende op deze overtuiging worden nu de vragen geopperdwaarom de lieer Kien dan niet reeds jaren geleden het lidmaatschap van den raad heeft afgewezen, en waarom h(j zoo korts oor de stemming zijne overtuiging kenbaar maakt Zwolle schijnt besmet te zyn inet duplicaten van van Lennejis Madame Mont At hoswant men berigl vau daar aan verschillende bladen Niettegenstaande dezer dagen, eeue kroeghoud ster alhier tot acht maanden eenzame opsluiting en geldboete van f 21) was veroordeeld wegens het bevorderen van ongebondenheid bij minderjarige personen vau het vrouwelijk geslacht, verneemt men, dat a. s. Donderdag bij de regtbank op nieuw een dergelijk geval doch in veel ergere maletal dienen, waarvan de bijomstandigheden zoo treurig eu zedekweisend zyn. dat liet ons met lust, ze in het breede te ontvouwen. Alleen mogeu wij er dit van zeggen dat naar inen wil door bet toedoen der beschuldigde onderscheidene minderjarige meis jes aanvankelijk uit hare maatschappelijke positie zijn gerukt, wier toekomst donker is en die zonder ophctireude en helpende han Jeu misschien voor de maatschappij *crloren zyn. Men hoopt algemeen dut de vermoedelijke bewerkster van al deze onhei len. zoo veel doenlijk onschadelijk worde gemaakt." Men meldt uit Meppel van 9 Jtil(j: «Zondag morgen maakte de lieer Kaïnauleeraar bjj de zich noemendo Oudgereforineerde gemeente zijnen toehoorders bekend dat bij het door die gezindte vau Amersfoort op hein uitgebragte beroep bad aangenomen. CORRESPONDENTIE. i hel ouujntmt ictkiniifi' ig nummer, iterk afgekeurd. e aanbieding door ona geweigerd, il»nd de aanbieder gereed deie naar eene groolere courant le zendon dia deie alellig had geplaatst lueil Iraoaigerrdeo wij omtrenl de opname, door o»er- rriling alt anderzins rcrlof ontworstelende daaiuil onderscheidene hatelijke passages, enz. le ligtcu. l)at «crdieai dus, duukl ons eerder dank dan afkeuring. De schreeuwers, die moeten geacht worden de beste beoordeelaars Ie zijn omtrent b-tgeen tot rerkoop in bun rak geschikt is, moesten dus met wal minder liefdeloosheid over dal ran anderen e" Burgerlijken Stand en Markt in 't volgend N'j

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1