AMERSFOORTSCHE COUR A I JU 1481. lL*i> Tan DIPi GSDAG 23 Julij 3867. Dit Blad verichijntdes Uingtdagten Vrijdagt. De Abonnementsprijs is 1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, I tot C rebels 60 Cents, elke regel meerder lOCmia^ legale Ad verten tiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. 4 ft. nummert ƒ0.10. Duit Ij. nummert f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. II. wan Clekff te Amersfoort, Bureau Amertfoorttcke CourantLangstraat, Wijk F, V®. 43, over de Oude Vischmarkt, soo mede bij alle Boekhandelaren en Fost-Directcnren in bet Rijk. J AMERSFOORT. 22 Juljj 1807. Door het gemeentebestuur van Amersfoort is heden aanbesteed Is. het leggen van een riool of waterleiding op den Hof, ter lengte van 65 ellen Aannemer: de beer J. II. Abbenhuis voor 408. 2°. idem ter lengte van 105 ellen; Aannemer: dezelfde, voor f 036. Dooderdag avond e. k.van G tot 8 uren zal door het muziekcorps der d.d. schutterijby gunstig weder, te Leusden eene muziekuitvoering geschieden. Vrydag morgen jl. is W. v. Wjjland tim mermansknecht alhier, van de hanehalken van een iu aanbouw zijnde huis in de Uircchlschestraal nedergestortmet hel gevolg dal hij zich thans in levensgevaarlijken toestand beviodt. Dezer dagen werd de lieer Burgemeester der gemeeute Nijkerk alleraangenaamst verrast door een keurig geschenk in zilverbestaande uit een trekpot en eene kan hem aangeboden door bijna al üe tabaksplanters aldaar, als bewijs van erken telijkheid voor de vele bemoeijingen door hem verrigt iu het verkrijgen van schapeuiiicstonontbeerlijk voor de planleryenwaarvan de invoer door bet heerschen der veepest was verboden. Men zal zich herinnerendal by vorige ver kiezingen te Maastricht wel eens is twyfel geopperd ol de stembus, tusschen hare sluiting na de stemming cu hare heropening tot liet opmaken van deu uit slag. wel ongeschonden was gebleven. Om thans alle vermoeden dienaangaande weg te nemen, heeft de tegenwoordige burgemeesterde heer Raat gemeend verpligt te zijn de stembus gedurende den nacht, waarin zij de stemhilletten bevatte, «toor agenten van politie te moeten doen bewaken! Meu ineldt uit Alkmaar van l'J July lieden nacht omstreeks uur is een ouwCersbui over ouze stad gegaan zij ontlastte zich gedeel- lelijk met buitengewoon sterke verschijnselen doch zonder hier ongelukken teweeg te brengen, liet is meermaals opgemerktdat zeldzaam bezuiden en nog minder bewesten deze plaats door hel ouweder ongelukken gebeuren, maar benoorden en beoosten zoo veel te ineer. Zoo was uok deze bui uaauwelyks beoosten deze stad of meer dan een woning werd getreden. Iu hel naburige Uroek-op-Langedijk sloeg de bliksem iu een watermolendie ook dadelijk iu vlam stond, lie man en de vrouw schynen met een knul toen hel ongeluk gebeurde uil het bed en aan valei te zyu geweesttwee kinderen hebben welligt toen geslapen. De toegesnelde buren vonden den gelicelen molen in vlam en gesloten, eu meenden nog kindergeschrei te hoorendoch zy konden geen hulp meer verleenenzoodat die vyf persoueo verbrand zijn. Rij gelegenheid van de in de vorige maand gehouden vergadering op het Asyl Steenbeek is op nieuw hel wenscheiljke ter spraak gehragl eener wijziging van de wel op de personele belasting met betrekking tot de dienstmeisjes, welke op den 1 Mei dus jaarg, waa'rover de belasting loopt, haar 15e jaar reeds, doch den vollen ouderdom vaa 18 jareo nog niet bereikt hebben. Keuparig was men van gevoelendat de bedoelde bepaling vele be lastingschuldigen ter vermyding eener verhoogde belasting, juist op den voor haar allergevaarlyksten Iceliyd noopt de ISjarige dienstbaren uil de dienst te ontslaan, waardoor zij, menigmaal aan velerlei verzoekingen blootgesteldzedelijk verloren gaan en dat veel kwaad zou kunnen vermeden worden indien door de regering eene wetsverandering mogt worden voorgedragen, waarbij de leeftjjd van 18 op 21 jaren vastgesteld werd. Dezer dagen is door de Pruissische regering bepaald geworden, dat de loterijen van Frankfort. Hannover en Osnabruck opgehevenen na alloop der thans getrokken wordende tweede klasse der Pruissiscbe loterij met deze gpeelinrigtiug vereenigd zullen worden. Te Frankfort vooral (waar, volgens de dagbladen dier stadomstreeks drie honderd persouen hun bestaan iu de bedoelde loterij vonden) heeft deze maatregel veel teleurstelling en ontevre denheid verwekt. Naar men uit genoemde stad schryfl. zal de deputatie uit de sledeiyke regering van Frankfort, welke zich naar Eins begeeft o.n den koning van Pruissen te begroeten, eene poging doen om de intrekking van gemelden maatregel te verwerven en alsnog op de aanneming van hel door die regering gedane voorstel aandringen om de Frankfurter lolery nog voor vyf jaren te bestendigen. Men betwijfelt het zeer, of de deputatie daarin wel zal slagen. In Zwitserland spot men niet ine(. het ver- valschen van tnclk. Een grondeigenaar te Zug is tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeldmet het verlies van zyn burgerregt, omdat de tnelk die by verkocht een blaauwachtigeu tint, een water achtig kleurtje bad. «De natie zal met genoegen vernemenzoo begint de Timet van 17 Julydat het bezoek der Belgische vrijwilligers te Windsor gisteren in alle opziglen naar wensch is afgeloopen en dat zij in het paleis der koningin met eene gastvrijheid der vorstin van Groot-Briltannië waardig onthaald werdeD. Hare eigene tegenwoordigheid was hel eenige dat ontbrak doch de hooge hofdienaren die üe koningin vertegenwoordigden, verklaarden hare af wezigheid zoodanig, dal de Belgen begrypeo konden, hoe de koningin, ofschoon niet tegenwoordig, zich echter inet hare onderdanen wenschtc te vereenzel vigen in hel verwelkomen van hen die gevoegelijk als vertegenwoordigers van hel Belgische volk be schouwd kunnen worden. Het getal is dagelijks aaugegroeid en gisteren waren er bijna 3000 te Wiudsor, die allen in volle uniform de stad door- trokken en naderhand de gasten van de kuuingin wareu. Iluune dankbaarheid en opgetogeaheid ken den geene grenzen, en de eenige zwarigheid scheen die uaar eisch te kunnen uiten. Zy juichten, zwaaiden huune shakots, kwaineo onder de vensters van de vertrekken der koningin bijeen en voerden aldaar, niettegenstaande hare afwezigheid, eene serenade uit; zy bedankten bel koninklijk hof-personeel en hel comité' van ontvangsten begaveu zichuit achting voor de bewoners van Windsor, blootshoofds naar het station terug. In den avond wascrbalin de Alhambra. die tot eene danszaal was ingerigt. De Majoor Meder uit Amersfoort, was, als verte genwoordiger der Ncderlaodsche scherpschutters, op het feest iu het koninklijk kasteel (e Windsor tegen woordig en zateu de gasten aldaar aan verschillende tafels, onder voorzitterschap van Kolonel llerbeit. Overmorgen zullen de vrijwilligers door miss Burdelt Coutts, op Holly Lodge te llighgatc, ont haald worden. De toegangkaartjes voor bet groole bal van Vrydag avond, dat ter eere der Belgische vrijwilligers in de Agricultural Hall gegeven wordt en waarop de sultan eu de ouderkouing tegenwoordig zullen zijn, worden steeds inet graagte, tegen be- taltug van eeue guinea (ƒ12.00), gezocht. I'olltleke IScvnc. De beraadslagingen in het Fransclie Wetgevend Ligchaam over hel budget van hel Ministerie van Oorlog is afgeloopen met de aannemiog daarvan. In den loop der discussie daarover voerde de Keizerlijke redenaar de heer Itouher herhaaldelijk hel woord en zeide onder anderen «Wjj zullen de vraagstukken, welke de tyd zal kunnen doen oprijzen, onderzoeken met het gevoel van billijkheid eu regt en met het besef van onze belangen. Maar het ga ons nooit uil de gedaebteu, dal bet algemeene gevoelhetwelk de volken ver- ecnigl, belangstelling in den vrede is. in den vrede die overal behoort te heerschen. die den waarach- tigen vooruitgang der beschaving uitmaakt, hel middel waarvan God zich het lieist bedient om de menschen en de natiën te brengen tot den vooruit gang dal is tol de hun door de Voorzienigheid beschoren bestemming. Alzoo om alles in een woord te bevatten, de staatkunde van ons Gouvernement, zijn streven op diplomatiek terrein, is wezenlijk gerigt op behoud van den vrede der wereld tot het smartelijk be sluit om de vrede ten offer te brengen zou het dan-alléén komen, wanneer zjjne eer en waardig heid en de veiligheid onzer grenzen in gevaar kwamen of bedreigd werden." Deze woorden deden herhaaldelijk blyken van bijval in de Vergadering opgaan. Door aanmerkingen en vragen van de z(jde der oppositie werd de heer Itouher echter genoopt op nieuw het woord te voeren. Discussion over diplomatieke aangelegenheden aanhoudend herhaald zoo als de oppositie schijnt te wenschen zeide hij zijn geen goed middel tol behoud des vredes. Hel is verkeerdieder oogenhlik op uit spreekgestoelte discussie te voeren over de vraagpunten betredende het overwigl van natie boven natie, over de redeuen die lol storing van haren ouderlingen vrede zouden kunnen leiden of wederzijdschc haristogten zouden kunnen gaande maken. Dat is niet goed. Iets anders is het mcdedeeling aan de Kamer te doen van al wat haar kan dienen om zich eene overtuiging te vormen. Dat is door !s Keizers Gou- vernemeut nooit geweigerd wanneer hel in ernst en door de meerderheid dezer vergadering werd gevraagd. Zoo dikwerf er eene gewigtige discussie te voeren wasleverde het Gouvernement aan de vergadering al de diplomatieke bescheiden, welke lot voorlichting voor haar gemoedelijk onderzoek tot vestiging barer overtuiging konden dienen. Het is vruchlelooze moeite, wanneer men aan, ik weet niet welk deel van Frankrijk zoekt diets te maken, dat gij discussie voert zonder behoorlijk ingelicht te zijnzonder kennis van zaken, zonder vrijheid. Dat zyn beweringen zonder grond, waar tegen ik en voorzeker gij allen met mij. protesteert, «Gy handelt als een groot Staatsligchaam, in'l be zit van de waarachtigste en volste onafhankelijkheid. «Trouwens, wanneer ik, die beschuldigingen hoorend in deze vergadering rondzieonder deze schare van manoen. iu maatschappelijke gesteld heid en bestaanmiddelen volkomen ouaf hankeljjk en van welke niemand is met die betrekking van ambtenaar, welke in onze voormalige Volksverte genwoordiging zoo talrijke zetels bezette en er zoo uiterst belemmerend voor de werking der Staats- magten was wanneer ik u allen daar zie, vrij, fier, onafhankelyk in uwe positie, aan uw geweten alleen verantwoordelijk, behoudsgezind en tevens liberaaldat is bezield door het tweeledige streven hetwelk de VoHten tot de orde en tot de vrijheid leidt danja sta ik verbaasd over die beschuldigingen en moet ik ze alle ten aanhooren van mijn Land voor onbillijk en ongegrond verklaren." De openhartigheid, waarmede de Oostenrijkscbe minister van Unantiën in de tweede kamer van den rijksraad 's lands ongunstigen toestand heeft blootgelegd, vindt bij alle rigtingen goedkeuring, en -eozeer de middelendie door den minister worden aangegeven om tot eenen gezonden toestand te geraken, en die hij, zooals ook reeds vroeger is medegedeeldwilde gevonden hebben in bezuini gingengepaard aan ontwikkeling van 's lands hulpbronnen door middel van volksopvoeding en hel self-government." De Köln. Zt. zegten te regtdat Oostenrijk met het oog hierop nog vooreerst gehouden is eene politiek van strenge ouzjjdigheid in acht te nemen, en boopt dus, dat l'ruissen en Oostenrijk wederkeerig er naar zullen streven oui inet elkander vreedzaam om te gaan. De Pruissische regering is niet gelukkig in hare maatregelen om de ingelijfde landen ooder één regeringsstelsel te brengen en door de Pruissische wetten de zelfstandige ea eigenaardige instellingen van die gewesten te vervangen. Ilanoover nog daar gelaten, dat undanks alle maatregelen van de rege- riug nog zijn tegenzin in den nieuwen stand van zaken voortdurend toontzijn ook Keurbessen en Nassauwaar altijd sympathie voor Pruissen heeft bestaan, niet tevreden. De tuvoering van het militaire stelsel en van het belastingstelsel, gelijk die in Pruissen beslaan, zyn voor de ingezetenen van die landen ondragelijke lastenwaaraan zij zich niet zoo spoedig 5ewenuen kunnen. Bovendien is nu de regtsplegiug voor hen veranderdde hooggeregts- hoven zyo afgeschaft cn het wetboek van straf vordering is door het Pruissische vervangen. Ein delijk. en dit heeft de maat doen overloopenis iu Hessen bet eigen kapitaal, hetwelk het als ge westelijk eigendom meende te kunnen behouden, iu de Pruissische schatkist gestort. Zulke maatregelen nemen geheel en al de illusie weg, voor zooveel meu die gekoesterd had, dat Pruissen als redder optrad en de verdrukte bevolking verlosseu zou van een slecht gouvernement. Het verbittert de Hessen en Nassauers in de hoogste mate, dat huune liefde voor Pruissen op die wijze beloond wordt, terwjjldaarentegen de llaonoveranen, ondanks de vijandschap, die deze tegen den ver overaar aan den dag legdeu en nog leggenmet buitengewone zachtheid en welwillendheid worden bejegend. Die kieineu van ontevredenheid zouden voor Pruisseu wel eens gevaarljjk kunnen worden indien te een of anderen tijd een vijand er party van wist te trekken oin de nieuwe Pruissische onderdanen op te zetten. ADV E R T E N T I E N. blV 25-JURIGE ECDTVEREENIGING J I. SCHUILEMAN. ll£h Haarlem, 13 Julij 1867. j-Qi» Heden beviel door Gods goedheid zeer voorspoedig van eene welgeschapen DOCHTER, G. M. VAN THIEL, geliefde echtgenoot van Amersfoort, - r poot>t 21 Julij 1867. J* U' Heden beviel van een* dooden ZOON Vrouwe G. C. STIEKKEL SCHOENAKER— Brouwer. Breda, 16 Julij 1867. Ecnige kennisgeving. W. DE REUS

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1