M 1485. AMERSFOORTSCHE COURAN lV- 4* rail DINGSDAG SO Julij J867. Dit Blad verschijntdes Dingtdagscn Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, 1 tot 6 re5els 60 Cents, elke regel meerder lOCents legale Ad verten tiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Aft. nummers ƒ0.10. Dubb. nummert f 0.15. Brieven franoo. Bestellingen bij den IJitg. A. II. van Cleeff, te Amersfoort, llureau Amcrsfoortscke CourantLangstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarkt, xoo mede bij alle Boekhandelaren en Fost-Directeoren iu het Rijk. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER vak AMERSFOORT Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat tol bet uitgeven van de PATENTBLADEN voor het dienstjaar 1807/68 tf" raadhuize zal worden zitting gehouden op Dingsdag den 30slen Woensdag den 2<slen Julij en Donderdag den lstcn Augustus aanslaande, ues namiddags van 4 tol 6 ure en dal de niet-at'geliaalde patentbladen door den deurwaarder van 's rijksbelastingen zullen worden bezorgd tegen betaling van tien cents. Amersfoortden 26. Julij 1867. Ue II urge meester voornoemd A. G. W1JËRS. AMERSFOORT, 29 July ISC7. Op Diugsdag dea 30 July 1807. des namiddags te lialflwee, zal de gemeenteraad eene vergadering houden, wa .riu bet punt van behandeling is: Verzoek van den beer R. E. de liaan urn eervol ontslag als hoofdonderwijzer aan de Burgerschool. Als vervolg op ons berigl in hel vorig nummer omtrent de verduistering van eenen aangeteekenden brief op het postkantoor te Amersfoortin den nacht van 21 op 22. kunnen wij nog metiedeelen dal de commies, die verklaart dezen aangeteekenden brief (de éëuigsie tegen middernacht aangekomen) m de lade gelegd en daarna de lade gesloten te hebben, tevens verklaart, dat hy dien eigen nacht de kennisgeving tot a/lialing van dezen brief door den geadresseerde, schreef, teckeude en lag ter gewone plaatseopenop hel postkautoor dal eene builenstraatdeur maar ook twee binnendeuren heeftin directe correspondentie staande met het woonhuis van den postdirecteur Carbasius die even als de 3 andere employe'seen van de vier sleutels dezer lade bezit, 's Morgens daarop werd echter de kennisgeving ook niet op het kantoor gezien en diensvolgens niet besteld! Mede mag niet onopgemerkt blijven, als nadere toelichting, dal de verduisleraar van den aangeteekenden brief zal gegist hebben dat deze eerder honderden of dui zenden guldens inhield dan wel eeue povere zeventig guldens, die toch waarlijk de gevolgen der ver duistering niet loondeen ook niet handig genoeg zal geweest zijn den brief met zijne onderscheidene cachotten als in ongeschonden staat te herstellen. Omtrent de dader of daders is niels met zeker heid ouldekl. Brutaler briefverduistering is vermoedelijk nog niet in het postwezen voorgekomen. Waar moet het heen met de veiligheid van gewone brieven, als zelfs een aangelcckende brief niet meer veilig is in het Amcrsfoorlsche postkantoor I Zaturdag jl. had in Ainicitia alhier een diner plaats van Hoofd- en verdere ofDcieren in garnizoen te Amersfoortter viering van de benoeming der Ueeren Prince en llidder tot majoorsen lluvelaar en Grcve tot kapiteins. Aan het Ministerie van Binncnlandscbe Zaken is aanbesteedhel herslclleu en verbeteren der telegraaflijnen langs den ceutual-spoorweg lusschen Utrecht eu Kampen; daarvoor waren vijf biljetten ingekomen de minste inschrijver was de heer G. Smit, te Wllnis, voor /6GB.-. De kapitein der veld -a rti I lerie A. Greve wordt uit Amersfoort overgeplaatst naar Grave bij bel le reg. vesting-artillerie en belast met de fuocticn van adjudant voor het materieel der artillerie aldaar. De Majoor der veld-arlillerie J. C. U. Ridder wordt uit Amersfoort naar Groningen overgeplaatst bij het 3e reg. vesting-artillerie. De kapitein 3e. klasse der veld-artillerie te Amers foort J. W. J. Zegers Rijser is benoemd tot kapitein 2e klasse. Bij het reg. veld-artillerie te Amersfoort in gar nizoen worden overgeplaatst de kapiteins J. A. van Ollerloo van het le en A. IF. Ailing van Gcusau van het 3e reg. vesting-artillerie eerstgemelde uit Grave en laatstgemelde uit Groningen; eerstgemelde wordt belast met bet bevel over de 2e compagnte artillerie transportrein en laatstgenoemde over de 13e batter(j. lie kapitein der artillerie \V. K. L. van Helden wordt uit Amersfoort overgeplaatst bij de le com pagnie artillerie transporttrein te Utrecht. De 2e Luit. der artillerie II. J. E. van Druijncn is benoemd tol le. luit. Wy hebben ontvangen van den heer v. B. uit II. een uitvoerig schrijven getiteld: 28 October, aandringende dat men deG geboortedag van Eras inus, zonder hulde aan zijne nagedachtenis, niet zal laten voorbijgaan. Op den 28 October 1807 zal het vier eeuwen geleden zijn dat de grnote Erasmus te Rotterdam hel levenslicht ontving. Voorzeker zal geljjk onze correspondent juist opmeikt het initiatief genomen moeten worden door de regering of de ingezeteoen van Rotterdam. Wij juichen het denk- Beeld in het algemeen toe omdat die herdenking het voorregt kan hebbeneen groot maa in de gedachten van het volk te doen voortleven. Wy zullen er trachten aan bevorderlijk te zyn, door io ouze Volksletterkunde eene levensschets te geven tan den grooten Nederlander. Heeft Duilscbland Enge- Jand en Italië zijn Schillers-, Sbakspeares- en Tjantes-feestenNederland mag ook zjjn Erasmus- feest hebben. Volksblad.) Hel voornemen bestaat om den 28 Augustus a. s. het vierde algemeen Evangelisch nationaal Zendingsfeest te houden op het landgoed «de Vogel zang", nabij Haarlcrr daartoe welwillend door dec heer Jlir. Barnaart afgestaan. Uit goede bron ver nemen wy dat, volgens het programma, het Zendingsfeest des morgens om 10 uur met gebed zal aauvuugen, waarin Ds. O. G. Heldring emeritus predikant, voorzitter der commissie, zal voorgaan, waarna de openingsrede door Üs. L. J. ven Rbjjn, van Wassenaar, vice-president der commissie, zal gehouden worden. Vervolgens zal Ds. S. 11. Buy- teudjjk van Harderwijk secretaris der commissie, het verslag uitbrengen, waarna het lid der hoofd commissie de heer T. M. Louman, van Amsterdam verslag zal geven omtrent de verriglingen der Zen dingsgenootschappen. Daarna zal eene pauze worden gehouden tol twee uur, wauoeer op drie spreekplaatsen des voor- middags voorgestelde vreemdelingen in de Fransche Eugelschc of Hoogduitsche talen zullen spreken welke toespraken tevens zullen worden vertolkt. Ten drie uur zal eene tweede pauze worden gehoudenwaarop ten 3' uur acht sprekers op drie spreekplaatsen het woord zullen voeren, te weten de heeren G. A. Hoog, predikant te Haarlem S. Oilerszendeling onder de Alfoeren in Oost-lndië A. II. W. Brandtpredikant le Amsterdam C. G. Schot, oud-zendeling onder de Heidenen in Oost- Indiö, A. S. Enting, predikant te den Helder, W. Zegers predikant te OosterbeekTh, Kousbroek, evangelist en J. Kooy, predikant te Lisse. Na de laatste pauze, zal teu 5( uur de slotrede worden gehouden door lis. J. P. G. Westhoff, van Am sterdam. Voor en na iedere spreekbeurt en gedurende de p~uzen zullen feestliederen worden aangeheven oestuurd door een muziekcorpsonder leiding van dsn heer li. j. van Lummel, lid der hoofd-commissie, van Utrecht. Te Berlijn heeft eene vrouw eene andere, die het zelfde huis met haar bewoonde om haar te plagen, gedurende tien minuten opgesloten gehouden op zekere plaats waarvan de deur met een wervel aan de buitenzijde kon worden digtgemaakl. Zij is wegens het berooven van vrijheid aan een mensch tol drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. De daderes die niet wist dat hare daad zoo strafbaar wasviel in onmagt toen zij haar vonnjs hoorde uitspreken. Prins George van Wald-ck, wiens gebied tusschen Westphalen en Keurhtssen gelegen is en 60.000 inwoners op de 20.000 vierkante mijlen leltheeft dit bjj formeel contract aaa den koning van Pruissen afgestaan. De Monitcur van den 23sten Julij behelst de door den keizer bekrachtigde wet tot ophetling van de gijzeling. De gegijzelden te Clichy, die dadelijk na de af kondiging der wet in vrijheid zijn gesteld, waren ongeveer 90 in getal. Te middernacht werden de poorten der gevangenis voor hen geopend. Er zijn zeven in hechtenis gebleven (onder dezen de kas sier Carpentier)omdat in correctionele zaken de opsluiting van kracht blijf,. Het diner (koud) der 45.000 exposanten op het Champ de Maïs zal den 30 dezer in liet Hip podrome gehouden worden. Met regl zal hel diner een cosiuopolitische maaltijd kunnen genoemd worden. De Keizerlijke commissie voor de Parysclie wereld-tentoonstelling heeft bepaald, dat, le rekcueu van 24 Julijde prijs der abonnements-kuarten voor hel overige deel van hel saizoen op 40 francs zal worden gesteld zoowel voor heeren als voor dame». Die biljetten geven een regl van toegang van 8 i.ro 's morgens lot 8 ure 's avonds voor alle doelen der tentoonstelling e» 'n de verschillende litahlissementeu op de terreinen. In de laatste zitting van het Wetgevend Lig* chaain, jl. Woensdag gehouden, werd door een lid aangedrongen op verlaging ran den prys der toe- gangkaarleuvoor de wereldtentoonstelling. De minis ter Rouherhel hoofd van hel bestuur der teil- toonstelling, had daartegen vooialsnogbedenkingen. De uitgaven van het bestuur zoudenzeide h(j omstreeks 24 milliocu Iraucs beloopen daartoe werden 0 inillioen uit de schatkist en even veel uit de stedelijke kas van Par()s bygedragen. cn het wa t uog onzeker of het overige der uitgaven rnct de opbrengsten der teutoonstelliug gedekt zou kunnen worden. Tot nu hadden die opbrengstenvoor zoo ver de toegangkaarteo en abonnementen betreft, omtreeks, 4,500,000 francs bedragen; werd er van nu lot October, het bepaalde tijdstip van de sluiting der tentoonstelling, uog eens zooveel voor toegang- kaarten en abonnementen ontvaagen, dan, zetdede minister, zou bet vereischte bedrag van 12 mihoen met bijkomende ontvangsten en met de opbrengst der te verkoopen materialen nagenoeg bereikt kun nen worden. Mogt er een overschot van ontvangsten zijn, dan moest, volgens de gemaakte bepalingen een derde daarvan aan de schulkist komeneen derde aan de stedelijke kas van Parijs en een derde aan de vennootschap die zich opeigen rekeningen risico mei het houden der tentoonstelling belast had eu het voornemen bestond bij die vennootschap om haar aandeel aan bet eveutueel overschot le besteden tol eene of andere stichting ten nutte der volksbedryvigheid en lot aandenken aan de groote tentoonstelling. De berigten uit Britsch-Indië zyn allerjam- merlijkst. De hongersnood in Orissa heeft nog lang niet uitgewoed. De ondersteuning vloeit den onge- lukkigen niet rijkelijk meer toe. Oin de hulpelooze weezen in Orissa onder dak te brengen en van bet noodige te voorzien worden 3D,00ü p. st. vereischt, en men weet niet hoe ze bijeen te krijgen. Om de noodigste levensmiddelen te verschaffen hebben de centrale commissiën in Orissa minstens 150,000 p. st. noodig. De regering van Bengalen heeft hel uiterste gedaan en zal tot den wiuier inillioen p. st. voor de noodlijdenden hebben besteed. Van den Septeinberoogsl rnag men zich waarschijnlijk een krachtdadiger hulp beloven, dao van alle geldelijke ondersteuning. Uit Manilla is hel volgende berigt ontvangen: kapitein Stevens, kommandanl van bet Britsche schip Perseus, heeft in Mei koers gezet naar Corror, een der Pelew-eilandenom van den aldaar aan wezigen koning Aha Thule voldoening te cischen wegens den moordgepleegd op den Engelschea koopman Gbeyne. Ue koning kwam zells met zijne staatsdienaren aan boord van hel schip oin over die zaak te onderbandelen en beloofde er voor te zullen zorgen. Na verloop vau een paar uren zond hij de koinmandant een zijner hooge ambtenaren, met de aanzegging, dat een der voornaamste by deze zaak betrokken personen zou worden ter dood gebragl om de scbitn van den vermoorde te be vredigen. Kapitein Sleveus liet hierop antwoorden, dat hij met zulk eene soort van satisfactie niet gediend was, maar bepaaldelijk eiscble, dat de ware schuldige aaa hein zou worden uitgeleverd. Ue koning gaf hiertoe de verlangde toezegging en zond een uur later een gevangenemet de bekendmaking dat dit de moordenaar was. De kapitein vroeg deu man, wat hij op deze beschnl- diging had aan te uierken, en kreeg toen ten atiiwoordniets, waal ik heb hel gedaan op last van den koniug." Na voider onderzoek Levond de kapitein, dal dit laatste waar was en daarom zond bij een ollicier naar den wal, met de boodschap dat by over de toezeudtug van den gevangene niet voldaan was en dal hij zich niet het bespotten, zoodat wauueer de ware schuldige met uitgeleverd of gestraft werd hij zou welen wat hem te doen stond. De staatsdienaars, nu begrijpende dat hel niet geuiakkelyk zou afloopeti en wel wetende wie de schuldige was, lietoii eenvoudig den koning, te gelyk met een zyncr voornaamste handlangers in deze zaak gevangen nemen veroordeelde beiden ter dood en verzoctiteu, dal Ge bemanning van bel Eugelsche schip zelve dal vonnis zou uitvoeren, op zoodauige maaierals de kapitein dat goed vond. De kapitein weigerde dit cu verklaarde dat hy de uitvoering der doodstraf aan hen overliet, mits deze plaats had in tegenwoordigheid der Engelsche olliciereu. Dit gebeurde; de eerste staatsdienaar werd aangewezen om hei vonnis te voltrekken en de minister scheen daartegen niet het minste heiwaar le hebben; althans hij nam koelbloedig een geweer en school de koning dood. De bovolkiug was hier over zoo tevreden, dal kapitein Stevens oomiddelyk tol koning werd uitgeroepen. Stevens nam dit dadelijk aau, gaf terstond last zyn schip van al het noodige te voorzieu cu aau die koninklijke order werd met allen spoed voldaau. zonder dal daarvoor eeuige vergoeding werd gecischt. Zoodra du gebeurd was, verklaarde h(j de regering weder neder te leggen en gif de bevolking volle vryhcid iu de keus vau eeo opvolger, terwijl hjj zoo spoedig mogelijk weder aau boord ging eu vcriruk- rolitiekc Kcvuc. Volgen vele gekrooude hoofden elkaudcr op den troon op, zij volgen elkander ook tiaar de neuwigluidl De gausche wereld nog onthutst door den ge-

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1