M 1484. AMERSFÖORTSCHE COURAM vau Y IIIJ D A G Augustus ÓS67 W Qji Mad verschijnt des Maandags cn Donderdags *s avonds. Dc Abonnementsprijs is f 1.50 in de 3 maanden. Van Adverlcntiën 1 tot 6 regels 60 Centsclke regi 10 Cent*; legal* Advertenticn per regol 15 Cents behalve hel Zegelrcgt. Afz. nummert /0.1Ü. Brieven franco. Bestellingen bij den L'itg. A. II. van Cleeffte Ai Bureau A inertfoor tsch^ CourantLangcstra.it, Wijk F, ,N°. 43, over de Oude Vischmarlttzoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. k K N N I S G E V N GEM. WETHOUDERS vak Pk RL HG EXEESTBR u AUEttSFOUHT Brengen ter kennis van de ingezetenen dat de Raad dezer gemeente in zijne vergadering van gisteren besloten heeft de verordening lol wering van de veeziekte afge kondigd den 2». December 1863 lNTf.TUEKk.EN. Amert/oorl den 31. Julij 1867." Burgemeester en H'clhoudert voornoemd De Buigemeester De Secretaris A. O. W IJ EHS. W. L. SCI1ELTUS. BURGEMEESTER E* WETHOUDERS vak a muts üo ut Gezien art. 21'J der Wet van den 29 Junij 1851 (Staatsblad No. 85); Doen te weten, dat de REKENING van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over bel Jaar 1866, door ben aan den Gemeenteraad aangeboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden alle werkdagen van 10 tot 1 ure op de Plaatselijke Secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen; en dal nen van voorzegde Rekening afschrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort. den 1 Augustus 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester A. G. W1JKRS. De Secretaris W. L SU1ELTUS. AMERSFOORT1 Augustus 1867. ZM. ho lt benoemd bij bet napen der artilllerie van de lamimagt in West-Indie lot leu luitenant de 2e luitenant F. F. 6'. Uicliard, vau dat napen. Alcu meldt ons uil Scherpeuzeel van 31 July: Ten bewijze hoedanig bel weder houden der Scha- peumatkleu in bel beluug vau de schapeubouders en den handel ui bel algemeeu moet worden geacht, moge dienen, dat up de gister Wueusdag 31 July alhier gehoudcu eerste markt 427 stuks schapen en lammereu werden aaogebragt. Ofschoon de haudel niet zeer levendig nas, omdat de beide eerste markteu wegens den meestal beperkten aauvoer, weinig door de kooplieden vau elders worden bezocht, vermeent men met zekerheid te mogen vooruitzien, dal up de volgeude maikten een buitengewoon groole aanvoer eu drukke haudel zal plaats hebbeu. Men meldt uil Atnerougcn van 30 Julij Zondag II. verstoutte zicb een jongeling van 24 jaar om uit den spoorweg ^sneltreiu] uaby Driebergen te springen met dal ongelukkig gevolg dat by reeds overleden is. In liet Dagblad van Zuid-Holland en 's Graven- hatje leest men VVy hebben aaoteekening gehouden van dc namen der leden, die de zitliugen van 27 February tot 25 Juoy 1867 hebben bygewootrdeu laten hierondei eeiie opgave volgen, waaruit blijkt, koe dikweM' ieder lid gedureude die acbleu zestig zit tingen aiwezig gebleven is. De leden, die alle 68 zittingen hebben bijgewoond, zijn de heereu van Rceuen, van N'speu van Seveuaer, Keucbenius eu van Wussenaer vau Catwijck. Hier volgt de lange lijst vau absentifti.) Deze statistiek leidi tot vele opmerkingen. Wij bepalen oris, tot de volgeude: De langdurige afwe zigheid van de heereu Hochu>sen eu van Lidih dc Jeude is bel gevolg geweest van ziekten van kurteren of langeteu duurzoodal leu aanzien van die beeren de regtvaardiging voor de haul ligt. Zoo ook zal wel de afwezigheid vau misschien nog enkele andere leden aan ongesteldheid of andere wettelijke beletselen ziju toe te scluyven, ofschoon, voorzoo ver wij hebben kunnen nagaan, daarvau toch niets oflicieels blijkt. De beer van der Linden evenweldie 3-3 malen afwezig blijftis niet te eiousorenomdat bij zyne practijk onafgebroken beeft waargenomen. Men bedriegt zich bovendien door Ie ineenen dat al de Ie leu die de piesenlielysl geteekcud hebben de littingetT tot het einde blijven bijwonen. Kenigen gaan nu de formaliteit vervuld te hebben onmiddelijk been velen loupen gedurende de be raadslaging weg, of zitten in de kollijkamer over koetjes en kalljes te praten. Het tremige gevolg daarvan isdut zij óf geen deel nemen aan de stemming, die veelvuldig vóór bel sluiten der zit tingen gehouden wordtof stemmen zonder van de argumenten vóór of tegen een enkel woord vernomen te hebben. Nog droeviger is liet te zieu, hoe weinig belangstelling er betoond wordt hy de behandeling der meest gewigttge wetsontwerpen en hoe vele leden cr dan afwezig zijn." liet Dagblad heeft met die statistiek en deze beschouwing een goed werk gedaan en moest aan elk volksvertegenwoordiger een afdruk daarvan zen den met verzoek dit tu of op hunne hoeden of petjes te plakkenopdat zij dit voordurend voor oogen kunnen hebben. Wij zeggen ook petjeswant cr zijn vertegen woordigers, die <net dat hoofddeksel bun mandaat gaan vervullen. Men meldt uit Alkmaar van 29 July: lieden morgen, omstreeks 2ure, hoorde een wekker, aan het einde der Oude Gracht door cene vrouw om hulp roepen. Daarheen gesneld zijnde vond hy twee vrouwen, van verdachte reputatie, die eeu jongmau ondersteunden, terwijl twee mannen daarbij stonden, liet bleek dat het jonge ineusch Langeree genaamd eene wond in de korte ribben der liukerztjde bad waaruit veel bloed vloeide. Op de vraag van deu wekker wat hier gebeurd was gaf de stervende lot antwoord-zij hebben...." Meer kon hij niet zeggen. Op raad van de eene vrouw wierp de. andere een broodmes, tnel spitse puntin bel water. Toen de wekker tnel een door hem gehaaldea nachtwacht terugkwamlag het lijk badende in bloed in de woning dier vrouwen. Waarschijnlijk is de verslagene het slagtoffer van twist in een verdacht huis. (Je beide mannen en de vrouwen zijn in verzekerde bewaring en naar het més wordt steeds te vergeefs geviseht. Op 't eiland Marken wordt 'sjaarlijks door de bevolking nog geen halve kan sterke drank per hoold gebruikt. Van de Vollendammers kan men zulk een ge tuigenis niet ailt-ggen. Uil Lemberg wordt onder dagteekening van 23 Julij liet volgende gemeld: Volgens officiële mededeelingen zijn door overstrooming ëéne stad, 11 voorsieden en 24 dorpen geheel en 78 dorpen gedeeltelijk ouder water gezet eu zijn 43 gewone en 0 spoorwegbruggen geheelbenevens 20 gewone en 5 spoorwegbruggen gedeeltelijk vernield. Buiten- dien zyn ongeveer 200 buizen door den vloed rnede- gesleurd of ingestort en' vonden 30 ineuschen en 2000 stuks vee nen dood in de golven. In de streken, die het meest vau de overstrooming hebben geledeu is ook de geheele oogst verloren. Te Zurich is uitgevaardigd eene verordening bevattende voorschrifteu lol het houden der boeken voor de zout-regie; dat document is getiteld: Züricliersalsverbrauclisbuclihallunfjsverordnung. Te Parijs kan men weer ongehinderd wandelen en behoeft men zich er niet meer artn te eten aan eenvoudige spijzen. Kamers staan overal te huur en de bedienden worden inet den dag beleefder. Een ordentlyke fooi wordt niet meer met ver achting aangezien. Eene vreeselyke aardbeving heeft geheel mid den Java op zijne grondvesten doen schudden en vooral in de resideutiën DjokjokartaBagelen en Bjnjoemas schrik dood en verwoesting verspreid. Tol iu Buitenzorg en Batavia zelfs heeft hel mousler zijne sluiptrekkingeu doen gevoelen en de Ccdeli moet, volgens sommigenbuitengewone aandoe ningen hebben vertoond die met de geheimzinnige krachten in verband worden gehragt. Een tachtTgial Inlanders en een twaalftal Europeanen worden reeds als slugloiïcrs van de ramp vermelden onder hen eene Kuropesche moeder, die met haar kind onder de piiiuhoopeu vau lie' Djokjosche fort zoude zyn begraven. Onberekenbaar is de schade aan fabrieken, woningen eu inboedels toegebragl. Do Jttvasclie Courant eu een Sainarangscbe telegram mejden reeds eenige bijzonderhedendoch nog ieder cogenblik komen telegrammen binnen, die nieuwe ongevallen aau het licht brengen. Zoo moet ook volgens een particulier telegram te Tjilaljap de schok allerhevigst geweest zijn. Alle gouveiiie- men'spakliuizuu aldaar zijn zwaar geieisterd en de schade aan wouingcu eu inbocdeis muel er a.in- zienlijk zijn. De Samarangsche bladen zullen ons weldra nadere bijzonderheden brengen vaneen natuurverschijnsel, welks dolle woede maar al te dikwijls hel vrien delijk gelaat van deu Indisclien Archipel iu de akeligste plooijen verwringt. Politieke IScvue. Dezer dagen is berigt dat de prins van Waldeck en Pyrmonl afstand van de regering beeft gedaan ten behoeve van den kouing van Pruissen. Volgens vele partikuliere brieven moet bier niet gedacht worden aan een afstand in de ware heteekenis des woords. De prins blyft regeren, en behoudt liet regt van justitie en gratie in zijne staten maar heeft hei burgerlijke en het militaire beheer der twee vorstendommen overdragen aan den koning van Pruissen. met bepaling evenwel dat de belastiogen zyuer onderdanen niet zullen vermeerderd worden. Hy is alzoo een soort van Pruissisch stedehouder geworden en als zoodanig ouderworpeu aan de Pruissisclie tucht. De oorlogszuchtige geest, die vooral van vele Fruusche bladen dezer dagen uitging is overgegaan tot het publiekdat den vredestoestand trouwt. Uaérom nam de Fransche MoniteuraiS" ringslrompethet woord en blies door het wereld ruim de volgende boodschap: «Men tracht beduchtheid te doen ontstaan, door (e verzekeren dal onze betrekkingen met andere Mogendheden op zeer gespannen voel staan en dat er twee legerkainpea zullen worden geformeerd. De waarheid is: 1. er beslaat geenerlei verschil lusschen Frankrijk en andere Mogenheden 2. Italië zal de September-conventie stipt uit voeren 3. noch Binnen 's Landsnoch aan de grenzen zal eenig nieuw kamp worden gevormd 4. de ligtiogen van 1860 en 1861 zyn op 1 Junij naar huis gezonden en ook de iigling van 1862 wordt in Augustus van de dienst vrij gesteld 5. 8 a 10,000 paarden worden aan landbouwers ten gebruike afgestaan. L)eze stellige verklaringen zullen, zoo vertrouwt de Regering alle onzekerheid wegnemen." Als Keizer Napoleon nu wezenlyk meent, dat het publiek gerust is, zal hij zich bedriegen. liet houdt uitstel van krijg lusschen Frankrijk en Pruissen voor afstel. Een stemgeregtigde in Engeland, die driemaal in een jaar openlijk dronken is mag hel siemregl eerst eeo jaat na de laatste veroordeeling uitoefenen.. De Sultan heeft tnel groot genoegen eene wapen schouwing te Weenen gezien. In 'iZuideu van N. Amerika worden troepen gewonnenom den dood van Keizer Maximiliaan te wreken. D?l drama is nog niet uit. Er komt een nasluk. Dat wijlen keizer Maximiliaan van Mexico de onvoorzigbeid had generaal Marquez, een in Mexico algemeen gehaat persoon, te benoemen tot lid van hel regentschap, dat hij den lOJuny teQueretaro insteldevoor het geval dat bij hel leven mogt veiliezen, werd hem zoo euvel geduid, dat die beschikking een der puDten van beschuldiging tegen den ongelukkigcn vorst geweest is. Zie bier hoe de Indépendancc Beige zich over Marpuez uitlaat: Bekend met de tailooze misdaden en snoode handelingen, bedreven door dezen Marquez en vele andere Mexikaansche pensonaadjeudie den aarts hertog aanmoedigden hel uiterste te wagen doen wij ons zei ven de vraag, hoe die ongelukkige vorst kon hopen in Mexico iets tol stand te brengen als hij steunde op zulke ellendelingende schande van hun land. Marquez had zich gedurende zijn geheel leven aau zoo vesl rooverijen, diefstallen, moorden en wreedheden overgegeven, dat de be volkingen, die de slagtolfers zijner barbaarsche benden waren geworden, zijnen voornaam Leonardo iu dien van Leopardo veranderd hadden, of liever lietn niet anders dan -Marquez den slagter" noemden. Under de schuldelooze personen welke hij liet vermoorden, bevonden zich verscheidene in Mexico gevestigde Franscheu. Men beeft slechts de nom- iiiers van ous blad in te zienverschenen vóór dat er sprake was van de Mexicaansche expeditie en men zal in correspondenticn uit Mexico het ver haal Tinden van sommige dier oninenschelijke handelingen welke aan Marquez bovenvermelden naam verworveu hebben. En deze eerloozen bandiet had Maximiliaan lot een zijuer meest verbouwde raadsmaunen genomen; hij had hem tot een der voornaamste generaals van hel keizerlijk leger ver heven In plaats van den strop, dien deze ellendeling honderdmaal verdiend had hing Maximiliaan hem wij weten niet hoeveel kommandeurskruizen om deu hals, en als ware dit nog niet genoeg, beuoemde hy hem tol opperbevelhebber van zyu leger en tot een vau de regenten des Rijks I Eu zou men zich na du alles verwonderen over den bedrnevenden ailoop der Mexicaansche expeditie en over het in storten van Mexico's troouzoodra de Fransche soldaten den Amerikaanschen bodem verlatcu had den. Zou de bevolking van Mexico wel iels anders dau afgrijzen hebben kunnen gevoelen van een staat van zaken die onder de gezaghebbers een Marquez, een Lopez, en vele andere lieden van de zelfde soort tol steunpilaren had Met deze her innering hebben wij volstrekt niet ten doel een vlek le werpen op de nagedachtenis van deu rampzaligen prins, die edele illusiën met zyn leven betaald beeft; wij wilden maaralleen doen uitkomen boe liglvaardig hij hel waagstuk ondernamtoen hy zich liet medeslepen door hel ridderlyke denkbeeld aan een volk de wedergeboorte te schenken, en niet besefte dat die wedergeboorte niet verkregen kon worden door dc jammerlijke werktuigenwelke zich te zyner beschikking stelden met een doel dat eigenbaat en persoonlijke eerzucht lot grondslag had.".

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1