M 1488. AMERSFOORTSCHE C O U R A N van THUD AG 06 Augustus ÓS67. Dit blad verschijnt des Vaandags en Donderdags 's avonds. De Abonnementsprijs is /1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën 1 tol G regels GO Centsclkc ro§üi-pjprd«r 10Centslegale Advertentiën per regel 15 Cents behalve liet Zcgclrcgt. 4fz. nummers /Ü.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uiig. .4. vun Clee/f Uureuu Amcrsfoortsche Courant, Langestraat, Wijk F, 43, over de Oude Visclimarkt zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcuren i clkc regel-meerder f, te Ameisfeort iet Rijk. X J AMERSFOORT, 15 Augustus 18G7. De Heer Kellnerkolonel-kommandant van het regemenl veld-artillerie, heelt Maaudag en Dingsdag j.l. het detachement van dal regeuieal hier ter stede in garnizoen geïnspecteerd. De 82ste Algemeene Vergadering der Maat schappij lol Nut van 't Algemeen is deze week te Amsterdam gehouden. De tegenwoordige vergadering van de Slaten- Geueraal zal worden gesloten op morgen den 10 Augustus' e. k., des namiddags te 2 uren. Men leest iu de Groninger Courant Dij kou. besluit van den üden Augustus is1) aau Mr. I. A. van Itoijenop zijn verzoek, inet den 30sten September aanstaandeeervol ontslag verleend als commissaris des konings in de pro vincie Groningenonder dankbetuiging voor de vele en goede diensten in die betrekking bewezen; 2) inet ingang vau den lsten October aanslaande bcuoemd lol commissaris des koning in de pro vincie Groningen Mr. L. Graaf van Heiden Reinestein, kantouregter te Assen. Wij Lebben Zaturdag avond nog bij afzonderlijk berigt aan onze lezers kennis gegeven van du besluitdat een einde maakt aau alle geruchten sedert geruiineu lijd omtrent de vervulling van het commissariaat iu uinloop gebragt. Dal de koning geen gevolg heeft gegeven aan den al ge mee tien wensch in deze provincie om den heer .Geertsema tot zijnen vertegenwoordiger in dit gewest te benoemen zal met leedwezen zijn ver nomen ofschoon er toch ook maar weinigen waren die aan de benoeming van Geertsema onder dit Ministerie geloofden. Iedere regering pleegt, vooral voor dergelijke hooge betrekkiugeu mannen voor te dragendie bare rigliug iu 't algemeen zijn toegedaan, en 'l is bekend, dat hel tegenwoordig conservatief Minislciie zich bij onderscheidene be noemingen door partijbelang beeft laten leiden 'l was daarom te verwachten dat een vertegen woordiger van da conservatieve politiek zou worden voorgedragen tol commissaris des konings in de prov..jcïe Groningen en van daar dat het gerucht der benoeming van den heer de Brauw bij velen ingang vond. Dat gerucht is gelukkig gebleken onjuist te ziju. De heer de Brauw zou vooral na zijn wetsvoorstel lol herziening der wet op het lager onderwijs, vrij algemeen met antipathie zijn ontvangen; en dit kan niet gezegd worden van Graaf vau Heiden Heinestvin, een man, die, hij moge wat zijn staalkundige rigting betreft, niet overeenstemmen met de politieke denkwijze van de meerderheid iu deze provincie toch bekend staal door zijnen ijver in het bevorderen van al wal nuttig en in T algemeen belang wenscbelijk is, door zijnen miuzamcu omgang en zijne hulp vaardigheid deugden die vooral in een com missaris des konings mogen worden op prijs gesteld. Moge hij de voetstappen drukken van zijnen voor ganger en met evenveel energie tie belangen dezer provincie hehartigcu Uit Ilarlingeu schrijft men dat de benoeming van den jongen Daron van Heemstra tot burge meester dier gemeente daar algemeene afkeuring vindt. Ook wordt door sommige dagbladen een bard oordeel over die benoeming geveld. Hut Leid- sclie Dagblad vraagt o. a.hoe liet mogelijk iseen jungmensch van 24 jaren zonder eeriige ervaring, dij te Leiden als klerk ter secretarie werkzaam was. omdat hij voor hongere betrekkingen alle be kwaamheid mistte, te plaatsen aan het hoofd van eene gewigtige handelsstad v in meer dan 10.000 zielen? Hel Nieuwe Leidse/ie Dagbl. antwoordt hierop, dat de minister moest afgaan op dc aan beveling van anderen, maar meent locli ook, dat men zicli verbazen moet over den moed van den benoemde om liet burgemeesterschap van Ilarlingeu te begeeren en te aanvaarden. Het hoogst schndelgkc van sommige groen- gekleurde behangselpapieren waarop reeds meer malen de aandacht is gevestigd, is dezer dagen op nieuw gebleken. Men paar arbeiders namelijk onder de gemeente Nuis legden eene hoeveelheid van dat behangselpapier iu hun schuurtje waar hun ecaigsle koe haar nachtverblijf bad. Des anderen morgens het schuurtje binnentredendevonden zij de koe losgebroken van pijn krimpende, terwijl zij kort na den middag stierf. Dij de opening vond men niets verdachts dan alleen eene partij v.m dal vergiftige groene behangselpapier. Als men weet, dal even te voren J 40 voor de koe geboden was. zal men heselfenwelk een slag uit ungeiuk voor deze mcnschen is. Dij arrest van eergister heeft dc Hoogc Raad kamer van vacantic, verworpen het beroep in cassatie van A. T, Helder, die door hei prov. geregtshof in Groningen tot zes jaren tuchthuisstraf is veroordeeld ter zake van kindermoord door de ougehuwde moeder gepleegd. Men meldt uit Groningen Maandag inorgcu is gevaukehjk naar Winschoten getransporteerd do beruchte Jan Seip, van Mun- tcudam eerst sedert eenigen tijd uit de gevangenis ontslagen. In dcu voorgaauden nacht moet tnj op eene vreeslijke wijze te Muntendam huis gehouden hebben. Hij sprong naakt door de glazen van de woning zijner bijzit, om. zoo als bij gezegd had, haar te vermoorden. Toen hij haar niet vond, bragl hij J. Klaasscnsfabriekarbeideren diens vrouw, die met haar onder hetzelfde dak woonden, verschillende wonden toe, even als aan den veld wachter Roukcs. Wij verheugen ons dat de mis dadiger zoo spoedig gevat is en nu zeker voor langen tijd weder onschadelijk zal gemaakt worden. Men meldt uit ZaluDotnmel van 13 Aug.: Iu vele jaren is hier geen zoo brutale diefstal gepleegd als heden nacht, ten huize van den heer van Os, aan den buitensingel eenzaam wonende. Vermoedelijk zijn hel bekende dieven geweest. Z(j hebben zich waarschijnlijk des avonds iu de woning laten opsluiten en de sleutels genomen die in eene lade vau het kabinet en de burean lagen, daarmede het kabinet en de bureau in de benedenkamer opeDgesloten en daaruit eenig zilvergeld, lakens, klccderen enz. genomen, terwijl in eene andere lade bankpapier lag, welke lade zij onaangeroerd lieten. De Justitie doet ijverige nasporingen doch tol dus verre is men niet op het spoor der daders. Het Journal des Débals" wijdde onlangs een uitvoerig artikel aan een in Frankrijk beslaand kwaad, dat iu den jougsten tijd veel besproken en waarop zelfs in den senaat de aandacht der regering gevestigd werd het is namelijk de groote sterfte onder de kinderen, die bij minnen besteed zijn. De senator Thayer deelde daaromtrent in den senaat opgaven mede, welke later door den cardinaal-aarts- bisscliop de Donnet werden bevestigd en die den geheelen omvang der misbruiken blooilcgde voorliet zoo algemeen gevolgde stelsel, om de jonge kinderen te «minne te geven'" In Parijs namelijk, wordt het hesleden der zuigelingen als een soort vau makclaarsbednjf met veel doortrapte boosheid gedre ven. Zi-kere vrouwen op het land maken er een wezenlijk bedrijf van. om de arme kleine schepsels als de grondstof van hare industrie te Parjjs te gaan opzoeken. Dij elke reis nemen zij er twee drie, ja zelfs vier van met zich, die zij in haar dorp twee of drie weken bij zich behouden om ia verhouding van dezen tijd deel aan de te behalen voordeelen te verkrijgen. Daarna besteden z(j ze bij die zoogsters uit hare buurt, welke haar voor hare dienst als tusschcnpersoncu het hoogste loon toezeggen en zich met de geringste schadeloosstelling voor het kind tevreden stellen. Door allerlei looze streken worden zuigelingen besleed bij moeders, wier jongste kind drie of vier jaar oud is. Het vreesselijkste echter, wat uit de inededeelingen van den lieer Thayer bleek, is dat er zoogmoeders zijn die in haar dorp in den welverdienden naarn staan, dal alle kinderen bij haar sterven. Zelfs zou een dezer vrouwen door eene Z'-kere klasse van moeders bij voorkeur worden opgezochtzij krijgeu dan cok inderdaad steeds nieuwe zuigelingen en ontvangen regelmatig hare betaling. De kindermoord wordt daardoor op eene wjjze gepleegd die door de wet niet kan worden achterhaald. Behalve liet groot aantal kinderen dal op deze wijze om hel leven komt, sterft een ander gedeelte door gemis aan moederlijke zorg, omdat de moeders z,ich te Parijs als mimici) bij meer aanzienlijke ouders verhureu. Alleen in hel district Horvan kwamen van 2881 j vrouwen, die bevallen waren, 1897 naar Parijs; alzoo vei lieten Twee derde gedeelte der moeders i hare eigene kinderen en gaven ze daarmede aan j een bijna zekeren dood over. De cardiüaal Donnet j komt tot het besluitdat door al dergelijke mis- i bruiken jaarlijks 100.000 zuigelingen in Frankrijk sterven. Ten einde die misbruiken tegen te gaan -heeft zich eene maatschappij gevormd, om over deze kinderen te waken (even als liter te lande de Vcreruiging lol bescherming der dieren), onder den naam vau Socichi protectrice de. I'en fa nee. Dij missive van den .Minister van Dinneiilaudsehe Zaken hebben de prefecten in de departementen aanschrij ving ontvangenom tot de oprigting van zulke veteenigitigcn Imnne medewerking te verlcenen. Vóór dat het iitigelsche Lagerhuis overging tot de stemming over den post (345.UÜ0 p. sl.) voor kosten van onderwijs in Ierlandheeft lord Naas eenige bijzonderheden medegedeeld over den toestand van liet onderwijs daar te lande. De Mi nister zeide, dat het aantal scholen sedert 1830 vau 1100 tot meer dan 0000gestegen was, en dat der scholieren van 100,000 tot 010.000. Uit Diililin wordt gemeld dat een spoortrein van Enniscortliy tiaar-Dray op eene brugdoor welke twee klippen verbonden waren van bet gpoor geraakte (denkelijk door de bogt) en gcdeelleiijk in een diepte van honderd voet sto.lte. De machine liep aan de landzijde van het spoor, hetgeen in zoo ver het ongeluk matigde, daar de zee aan de andere zijde golfdeen sleepte een derde-klas- wagea die aan splinters vielmede. De tweede wagen, insgelijks derde-klas, kwain regtopstaande te land en diende tol steun van een derden wagen, die half over de brtig hing. Het overige van den trein bleef op den lijn. Mr waren 100 reizigers, waarvan 4 stierven óf aau de ontvangen kwelsurer bezweken zijn 12 anderen werden zwaar gewond. De trein stoomde langzaam. De Nciv-York Times meldt Pittsburg beeft het schouwspel van een lucht ballon-huwelijk gezien even als twee jaren ge leden een in hel Central Park te New-York plaats had. De ambtenaar van den burgerlijken stand die de plegtigheid verrigtlehad de voorzorg ge nomen. om behalve z(jn persoonlijken ballast, den ballon stevig met een touw van honderd voet lengte te laten vasthouden en nadat hij uitgestegen was, deed het gelukkige paar een huwelijksreisje Tan 2000 voel boven de oppervlakte der aarde. Wat is nu het doel dezer luchl-huwelijks- inzegeningen Verboogen zij de plegtigheid .der formulieren Makeu zij.ze meer aetbcrisch, doordien ze in de lucht gelezen worden Is de huwelijksknoop sterker, wanneer bij in een luchtballon gelegd wordt 1 «Al het vreemdsoortige van deze luchthuwelijken komt ons voor als een sentimenteelheid, die weinig iti overeenstemming met den aard der plegtigheid zelve is. Een dienstmeisje in een familie nabjj Liver pool is door liet overlijden van eea hater bloed verwanten in de Engelsch Indische bezittingen onverwacht erfgenaam geworden van 200,000 pd. sL 2,400 000 gulden.) De zoon des huizes een vol bloed. aristocraatdie bet overigens zeer koappe en brave meisje tot nog toe geen woord had toe gesproken heeft haar nu niet alleen hartelijk geluk gewenscht met haar fortuin, maar haar zelfs om haar hand gevraagd, die zij hem echter, hoe ondeugendrondweg geweigerd heeft. De nieuwe Rollerdamsche Courant van beden behelst het volgend ingezonden stuk ln het Handelsblad kwam onlangs iets voor be trekkelijk den aanslag in den hoofdelijken omslag te 'sGravenhage van twee leden van de Tweede Kamer der Slaten-Gcneraal (de HH. Lnsinger en van Hardenbroek:) Volgens het aldaar gezegde zou er geen twijfel kunneu bestaan, dat die leden op onwettige wijze en zonder eenigen grond door de administratie der plaatselijke belastingen te 's Hage in dien omslag waren betrokken geworden. De feilen komen hierop neder Kort nadat ge noemde hceren in hel afgeloopen jaar als leden der Stalen-Geneml optradenbetrokken zij te 's Hage twee der aanzienlijkste woningen met bun gezin, een aantal dienstboden, rijtuigen, paarden, enz., en vertoefden aldaar bijna onafgebroken gedu rende den ganschen winter en hel voorjaareven als andere vermogende lieden, die des zomers hun buit!-i| en des winters hun nuis te's Hage betrekken. Di deze omstandigheden meende de administratie der plaatselijke belastingen dat hier ten onregle werd inaeroepen de gunstige exceptie opgenomen iu ait. 243 der gein. wet ten aanzien van ben, die tijdelijk te 's llaee vertoeven ter waarneming eener openbare betrekking en werd besloten die lieeren ambtshalve ten kohiere aan te slaan, behou dens hunne bevoegdheid om restitutie te erlangen voor de maanden, dat zij 's Hage niet zouden verhtyven. Men meende toch dat door op deze wijze gebruik te makeu van bedoelde gunstige bepaling onregt werd gedaan aan andere personen die de lusten der residentie genieten doch het geluk niet hebben, zich als lid der Tweede Kamer aan hare lasten te kunnen onttrokken. Nu mogcu naar de letter der wet genoemde luieren in hun regt zijn en tie vrijstelling niet alleen op hen persoonlijk maar ook op hun gezin van toepassing wezen liucraal schijnt het toch niet, apt. 172 der grondwet voorbij te zien ten believe van de meest gefortuneerde leden der Staten-Gencraaldie in staat zijn op zóó'n weel derige wijze hun mandaat waar te nemeu. Nog twee omstandigheden verdienen de aandacht. De heeren Lnsinger en van Habdenbroek zijn gedomicilieerd, de eerste te Baarrde tweede te Lensden (beiden iu Utrecht)waar geen hoofdelijken

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1