AMERSFOORTSCHE C O U R A N vim Y II IJ D A G J3 September dS67. Jts 1496. blad verschijnt des Maandags en Donderdags s avonds. Dc Abonnementsprijs is ƒ1.50 in dc 3 maanden. Van Adverlcntiën I tot C regels 60 Cents elke regel meerder 10 Centslegale Adrcrtcnticn per regcl la Cents behalve het Zcgclrcgt. Aft. nummers /0.10. Brieven franco. - Bestellingen bij den li tg. A. /I. van Cleeff, te Amersfoort isreau mersfoortse e uranl, angestraat, Wijk P, lN°. 43, over de Oude Vischmarktzoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. BURGEMEESTER WETHOUDERS v*« AMERSFOORT Gelet op art. 264 der gemeentewet, Doen te welen dat het 1ste aantullings-kohier der plaatselijke directe belasting MlooJ'slelijke Omsla/j) over het dienstjaar 1867 voorloopig vastgesteld is en ge durende veertien dagen te rekenen van beden alle werk dagen van 10 tot 1 ure op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen binnen welken termijn elkt op. bet kohier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoortden 9. September 1867. JJurgemeester en IFetlwuders voornoemd De Rurgeineester De Secretaris A. G. W1JEKS. W. L SCUELTUS. AMERSFOORT, 12 September 1867. Sedert de vorige opgave van 13 Mei jl. is ia de Amersfoortscbe Spaarbank ingebragt door 149 persouenwaarouder 15 nieuwe deelnemers, een bedrag van 3G45.70terwijl is uitbetaald aan 15 personeu 2953.72. Men klaagt in West-Indië over het algemeen, dat van tyd tot tjjd ollicieren uit Nederland voor eenige jaren daarheen worden gedetacheerdwaar door de bevordering der ollicieren, die zich voor v.ist bij het Wes.-Indisch leger engageerden, wordt belemmerd en zoo voortgaande niemand meer lust zal hebben zich als ullicier bepaald naar dat gewest te begeven. Hel Staatsblad n°. 93 bevat het besluit van den 4den September 1867, tot invoering van een nieuw model vau postzegels voor de frankering van brieven vau biunenlandschen oorsproug en be stemming alsmede van die voor de koloniën en het buitenland bestemd. De hoofd bepalingen van dit besluit zijn Art. 3. Er zullen zes soorten van postzegels van verschillende waarde volgens hel nieuwe model worden uitgegeven, namelijk van 5, 10, 15, 20, 25 en 50 ceni. Art. 4. Elke soort der bovengemelde zegels, wordt in de navolgende kleur gedrukt, te weten: blaauwde postzegels van 5 centrood die van 10 cent; oker, die van 13 ceutgroen, die van 20 centvioletdie van 23 cefiten goudkleur, die van 50 cent. Art. 6. liet nieuwe model der postzegels van 5. 10 en 15 cent zal worden ingevoerdj, zoodra de aanwezige voorraad der postzegels van die gelds waarde volgens het oude model zal zijn verbruikt. Art. 8. De postzegels van 20, 25 en 50 cent zullen worden ui gebruik gesteld te rekenen van 1». October 1807. In de eergisleren gehouden buitengewone zitting der Pruv. Stalen van Overijssel is tot lid van de Eerste Kamer der Stateu-Geoeraal ter vervanging van Uaron van lleeckeren van Wassenaar gekozen de heer C. T. Stork te Oldeuzaal met 27 stemmeo. De heer IJssel de Schepper verkreeg 10 en Jhr. Sand berg 4 stemmen. Men meldt uil Makkinga van 10 Sept. Ten bewijzedal er binnen deze gemeente nog al turf aanwezig is en men ze wel wil allevereu dient, dat er niet minder dan 27 monsters ten gemeentehuize alhier zjjn bezorgd voor de levering der baggelaar in de diverse scholen. De prijzen waren nog al variërend en zal bet bestuur der gemeente voor beste baggelaar-lurf besteden per 1000 stuks 12.45. ƒ2.60, ƒ2.75 en ƒ3.73. Beste steekturfwis verkrijgbaar voor 0.65 per stok (300 stuks.) Gedurende het jaar 1866 had hel gesticht voor krankzinnigen, Meerenherglusscheu de 600 en 700 lijders. Daarvan stierven er 52, waarvan 11 aan de longtering. lu de apotheek vau het gesticht werden gereed gemaakt 35,523 recepieukostende ieder ruim 12 cent. 't Verdient opmerking, dat Meerenberg, even als bij vroegere epideiniön der cholera Asiatics ook in 1866 ten eenemale vrijhleef vau die vreese- lijke ziekte. Ook in de kolonie Veenhuizen is in I860 geen enkel cholera-gevai voorgekomen. Het bestuur der kolonie had dan ook met de meeste naauwkeurigbeid al de voorzoigmaulregelen genomendie wetenschap cu ondervinding als nuttig nan de hand geven. Diugsdag avond werd le Amsterdam op nieuw het bewjjs gi-'everd hoeveel inenschen in eene volk rijke stad wel op de heen kunnen komen door toedoen van enkelen die op hunne eigene beeuen niet kunnen slaan. Een tweetal beschonken gasten verwekten ourusl eu weigerden op bevel der politie huns weegs te gaanzoodat zelfs eene worsteling het gevolg was. Spoedig erlangden de agenten echter hulp en Werdeu de beide twistzoekers in hechtenis genomen. Een en ander had zooveel toe loop van nieuwsgierigen doen ontstaan waarvan de mceslen zoo als dat steeds gaat, niet wisten waar het eind aan vast wasdat er huzaren en infaulerie naar den Dain rukten om de orde te herstellen or te helpen bewaren. Feitelijke tusschen- koinst was echter niet noodig en de manschap kou spoedig weder afirtkkeu. Op de Nieuwe Haven le 'silage, verhaalt hel Dagblad, zwaaide een beschonken matroos in de vaart; in zijn roes zwom hij instinktmatig voort naar de overzij; daartoe genaderd en inlusschen door het had eenigzins van zijn roes bekomen maakte bij luide de opmerking dat hij miskoers was, zwom naar de plaats waar hij er in gevallen was terug en klauterde daar tegen den kant op. Ue resident van Japara (Ned. Oost-lndiè) is eervol, maar ongevraagd ontslagen, omdat hij zich moeijelyk scheen te kunnen gewennen aan de afschaHing der rottingslagen. Voor hel prov. geregtsbof van Friesland is maandag leregtgesleld de persoon van Jongstra boerenarbeider te Bakhuizen (Gaasterland), beschul digd van brandstichting, waardoor het te voorzien was, dat rnenschenleieus in gevaar konden worden gebragt. Hij had, uit wraak dat zijn meester, ontevreden om zijne luiheid, hem uit de dienst had ontslagen, ter uitvoering waarvan de politie te hulp had moeten komen 's nachts daarop de aan de woniug grenzende booibult in braud ge stoken. Overeenkomstig het requisitoir vsn den procureur- generaal heeft hel hof hein veroordeeld lot de doodstraf. De beschuldigde werd *erdedigd door Mr. G. van Wageningen. Naar aanleiding van de vele schade door het onweder van den 4 dezer aangerigt, behelst de Proo. Friesche Ct. eene nieuwe opwekking, vooral aan de bewoners van alleen staande boerenplaatsen, om gebruik te maken van Franklins heerlijke uit vinding en hunne huizen van goede blikseinaileiders le vuurzien. Inlusschen zullen er zijn, die nog niet of rn iar half gelooven aan het nul en de onfeil baarheid der bliksemafleiders. Om hen niet door de wetenschap, maar door de ondervinding te over tuigen noodigt het blad allen die daartoe in de gelegenheid zijn. uit te berigten, of de afgebrande woniogea Tan doelmatige afleiders voorzien waren en of er voorbeelden bekend z(jn van gebouwen vroeger door 't hemelvuur verbrand, hij welke men het middel van Franklin naar behooren had toegepast liet internationale congres ter bevordering der vee-artsenijkunde te Zurich, waarop ook het Nederlandsche Gouvernement is vertegenwoordigd is in het midden der vorige week geopend. Die vergadering heeft als haar gevoeleu uitgesproken, dat de runderpest een eigenaardig, voortbrengsel is van de omstandigheden en invloeden waaronder het rundvee in de steppen van Rusland verkeert, eu zich vereenigd met een voorslel om bij het Russische Gouvernement aan te dringen op maat regelen strekkende oin zoo mogelijk tiet swaad op de plaats zelvevan waar het oorspronkelijk is, tegen te gaan eu te sluiteu. liet houden eeuer internationale conferentie van soortgelijkeu aard als die te Constantinopel middelen heelt beraamd om Europa voor de cholera te beboedeu is door hel congres aangeraden. Voor eer. paar dagen heeft nabij NVeenen een verschrikkelijk voorval plaats gehad. Mejufvrouw II. ging 's morgens le 9 uren naar de markt en liet iu hare kamer die zij sloot eu waarvan zij den sleutel meénain, een kindje achter, dat iu een wieg lag. Toen zij na ecu half uur terug keerde hoorde z(j bet kind jammerlijk schreyen eu de kamer openende zag zij op de wieg b(j het kiud een kat zitten, die bezig was aan haar handje te kuaauvven. Toen de kat gerucht hoorde, ontsnapte hij uil een venster waardoor hij zeker was binnengekomen. Digt bij de wieg komende, bemerkte de moeder tot haar lievige smart, dat bel dier niet alleen een deel van hel handje, maar ook hei oor en een wang van het arme wicht had opgegeten. De moeder ontstelde zoozeerdat men genoodzaakt «as haar naar een z.ekenhuis le ver voeren. Er bestaat bijna geen hoop, hel kind in hel loven te behouden. in de handelszaken, fabrieken en werkplaatsen wordt eene groote flaauwheid opgemerkt, ook daaruit op tc maken, dat er iu de maand Augustus uiet minder dan !28 failliet-verklaringen bij de regthank van koophandel le Darijs t(ju ingeschreven. De aandeelhouders in dc Atlantische tele- graafmaatschappU hebben voor een paar dagen eene algemcene vergadering le Londeu gehouden. Nadat verschillende incdedeelingeu waren gedaan bei tellende den fiuantiöleu toestand dezer maat schappij die zeer gunstig bleek te zyngaf de voorzitter te kenoendat weldra eene proef zal wordeo genomen om den prijs der enkele depêche op nieuw te vermiaderenzoodat dan de kosten 5 p. si. per twintig woorden zouden bedragen. Met dit nieuwe tarief zal eene proef gedurende drie maanden worden genomen. Vrydag-avond is op den Theems eene ver schrikkelijke ramp voorgevallentoen de laatste stoomboot van Gravesend met 70 menschen aan boord naar Londen stoomde. Een kolenschip nam den achtersteven der boot weg, zoodal de kajuit, waar verscheidene menschen thee dronkenonder water raakte. Met moeite werden 6 in bewuste- loozen toestand er uitgehaald eu 4 hunner h(jge- bragt. Waarschijnlijk zijn er nog verscheidene omgekomenwaarvan men niels weet. Op het dek vermaakten de passagiers zich met muziek en zelfs eenige met dansen, toen de schok en het gevaar, daaruit toortvloeijendeieder van schrik deed verstjjven. Volgens het verslag van den kapitein zijn er slechts 3 verdronken doch de aan boord zijnde personen verzekeren verscheidene door den stroom te hebben zien weggevoerd. De stoomboot werd op den wal gezet met den achtersteven onder water, en had inlusschen hulp van andere vaar tuigen .gekregeo. De Pall Mall Gazette" deelt een afgrysselyk spoorweg ongeluk mede: Een jong gehuwd paar, da' op den Bristol- Exeter haan in een afzonderlijken coupé had plaats genomen hoordenadat de trein zich in beweging had gezet, het rinkinken van glas, en zag met ontzetting hoe een menschenhoofd door bet venster van de coupe' werd gestooten terwijl het ligchaam er builen ging. Op het naaste station herkende men in den verongelukte den conducteur, die waarschyalijk de reizigers wilde gadeslaanmaar bij het doorrijden onder een brug tegen den wagen gedrukt en op deze w(jze gedood werd. De Engelschen spannen tegenwoordig in Indië den olifant voor den ploeg. Zij hebben uit het schoone dier een vreedzamen arbeider gemaakt Men vervaardigt thans te Londen ongemeen groote en sterke ploegendie met de kracht van het dier in verhouding staan en zendt ze meteen stoomboot over de Middellandsche Zee door bet kanaal van Suezde Roode Zee eu den Indischen Oceaan naar de plaatsen hunner bestemming. Ieder morgen neemt de olifant ziju geleider bij den gordel en zet hem op zijn rug en gaat dan naar het land; Twee arbeiders houden de beide ploegstaarten vast. Zoolang de zon boven den gezigtseinder staat, werkt de ulil'aul door en werpt achter zich een hoop aarde of liever een reeks kleine heuvels op. Hij trekt op deze wijze een voor van bijna v(jf voet breedte en drie voel diepte. De Times neemt ouder het opschrift: Oor- logsverscliijnselen eene mededeeling op. volgens welke iu de laatste dagen ecu millioen schepsels haver, die ui t hel Noorden aangevoerd waren, naar Frankrijk ziju uitgevoerd. De toebereidselen tol den togt naar Abyssinië worden ijverig voortgezet en in Indië zijn groote aankoopen van muilezels gedaan. Men berekent de reeds gemaakte kosten op 'wee inillioen p. st., eene som die dcnkelyk nog verdrievoudigd zal worden indienjde togt doorgaat. Soininige kwude longen willen, dal bel telegram uil Couslanlinopel ontvangen eu waarvan de oorsproug een gebeur» schijat te moeteu bljjven, niet zoo steik wordt betwijfeld als men zegten dal verscheidene conservatieven als vrienden der regering vooideelige zaken gedaan hebben en nog zullen doen, wauueer bet inaken van meer kosten vereischt mogl worden. De vrijgevigheid, ja zells verkwisting, waarmede een Engelsch bewind bij zulke gelegenheden ge woonlijk te werk gaal, is genoegzaam bekend; docb een Eugelsch conservatief bewind overtreft ook ge- woonlyk nog een liberaal bewind in de liberaliteit van uitgaven in het belang der conservatie van zyne vrienden. De radikalen hebben veel in te brengen tegen de belangrijke kosteu die aau den ahyssiniscbeo logt verbonden zijn, doch de natie stemt er inede iu en het is vrjj duidelijk dat, wanneer die togr ten einde inogt gebragt worden, hij meer gevolgen zal hebben dan blooielijk hel strulTen vau koning Theodorus en de bevrijdi.ig der gevangeneb. De regering kau natuurlijk niet van den voorgenomen togt afzien alvorens op officiële wijze kennis le hebben gekregen dat de gevaugeneu zich buiten de inagt van den Ahyssinischen vorst bevinden. Alle andere beriglou verwekken achterdocht doot het vermoeden dal zij tut afleiders bestemd z(jn. De Engelsclie consul-generaal in Egypte berigtte per telegraaf uil Atcxaudriödat aldaar niets van de bevrijding der Abyssmische gevaugenen bekend was, de Artneuische patriarch van Jeruzalem, die zich te Cairo bevond, niets vernomen had van de bisschop pen, welke ii(j naar Abyssinië had gezonden, sedert

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1