amersföortsche courant M 1505. van DIKGSDAG 8 October 8867. Dit lila,! .erschijnl dc. laan'laj, cd Doiuhritat/s «avondsDe Abonnementsprijs i» ƒ1.50 in dc 3 maanden.Van Advertenties 1 tot6 regels60Centselbe regel iuee?der 10 Cents} legale Ad ver lenlien per regel latentsbehalve hel Zegelregt. 4/z. „amorers /0.10. - Brieven franco. - Bestellingen bij den Uiig. 4. II. son CUi/T, Ie Amersfmsrt, Jurenn Aintrifoorliekt tonrn.t, Langestra.t, Wijlt F, N». 13, over de Oude Vischnsarktson mede bij alle Boekhandelaren en Po,t-llirectetsren in hel Iiijk. AMERSFOORT, 7 October 1807. Door frisch weder begunstigd werd Zaturdag jl. te 12 uren groote parade op bet Kalfsveld uabij deze stad gehouden met aaugespanaeo batterijen en bestemd om de militaire bonneuis te bewyzeu aan den wachtmeester W. dc Bruin, van het regemeut veld-artillerie. Geboren 1 February 1815 te Yssel- slein, trad hy 1 October 1851 vrywillig iu dieusl als tamboer b(j bet 3e bataiilou 2e a l d. Üelderscbe schutterij, werd op 21 Dec. 1834 overgeplaatst by bet 3e bat. veld-arttllerie als kauoonier 2e kl. eu sucessivHyk bevorderd, lol uu laatstelijk als wacht meester bij bel reg. veld-arlillerie. Uij heelt tydens den Belgischen opstand in 1831, 1832 eu 1833 by bet mobiele leger gediend en in 1834 in de vesting Maastricht, lly ontving op 22 Oclober 1842 de brouzen medaille, op 24 Jauuarij 1832 de zil- vereu medaille, eu thans is hem de goudeu medaille voor 30jarige trouwe en eerlijke militaire dienst, met annexe gratificatie van /50.voor het front der balteryeu overhandigd door zijnen chef, die eene kmachtige toespraak tol hem hield waarna voor hein werd gedefileerd en de hoofd- en verdere officieren hem feliciteerden. Donderdag namiddag 5 uren zal bet muziek» corps der dd. Scbuttery op den Uof alhier eenige muziekstukken uitvoeren. iNaar meu verneemt zal met 1°. January 1868 de prijs der binueul. telegrammen vau 50 lol 30 cents worden verlaagd. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft besloten ua ingewonnen advies der pl. gezondheids» commissie, dal de gewoue najaarskermis van 16 tol 30 Oclober zal worden gehouden doch orgel- draayersliedjeszaugers en straatkunstenaars zullen niet worden locgelaieu en alle van door cholera besmette plaatsen komende tenteu en kramen moeten worden geweerd. De heer Verduchène, raadslid te Maastricht, had iu eene couraut kwetsende uitdrukkingen uopens eenige zijner collega's gebezigd. De gemeenteraad heelt loeu eene motie vau orde aangenomen waarbij werd veiklaard dat de heer V. door deze kwel» seode uitdrukkingen aan zijne waardigheid heeft te kort gedaan. liet Provinciaal Geregtshof in Gelderland heeft Donderdag jl. terstond uitspraak gedaan io de zaak vau den brievenbesteller D. II. liet Hof hemschul» dig veiklareude aan de hein ten laste gelegde verduistering van geldswaarde inhoudende brieven, beeft dal lelt gekwalificeerd: het als agent der hooge regering verduisteren of wegmaken van be scheiden eu titels, die hein ter zake van zjjn post waren toevertrouwd, en hem te dier zake veroordeeld lot tuchthuisstraf van zes jaren. Door den Minister van Justitie is de volgende circulaire aan de ainbteuaren van hel Opeubaar Ministerie hij de regierlyke collegiën gezonden: In een verslag van den hoofd-inspecteur der ge vangenissen, bel rellende de inspectie van afzonderlijk gevestigde kantonnale huizen vau bewaring komt O. a. hel volgende voor a Meermalen is mij ge bleken dal meu op verschillende plaatsen wat al te vrijzinnig is iij de uitvoenug van gevangenis- stralieuzoodat art. 403 van het Wetboek van Strafregt niet naar eisch woidt toegepast. Veelal wordeu de gevangeuen te vroeg ontslagenen is het er ver af, dat de dag op 24 uren wordt ge rekend; zelfs zyn er plaatsen, waar b. v. een gevaugene. veroordeeld voor een dag. des avonds ten 8 ure inkomeude, ontslagen wordt den vol genden inorgen ten 8 ure. Ik heb de eerop bovenstaande rnededeeling de aandacht van hceren procureurs-generaal by de provinciale gereglshovcn te vestigen en hen uit te noodigen om in hun ressort te willen bevorderen, dat bij de leiMiilvoer- legging van gevangenisstraffen in afzonderlijk ge vestigde kantonnale huizen van bewaring, overeen komstig hel bepaalde by art. 463 vau hel Wetboek van Strafregt, de dag op 24 uren worde berekend." Het prov. geregtshof in Zuid-Holland heeft uitspraak gedaan in de zaak van Johanna vun Rey, huisvrouw van Cornells llartog, eerder weduwe van Jacohus van Damoud 31 jaren gewoond hebbende te Middelharnisdie beschuldigd werd van haar ruim tweejarig stiefkind te hebben ge dood. liet hof heeft, alle oordeelvellingen vau ge tuigen of verklaringen van hetgeen zij van andereu vernomen hadden ter zijde latende, in ecu uitvoerig arrest zich toen geheel tnel het rapport der des kundigen vereeuigd eu ievens op grond van de bekentenis der 'escli. bewezen verklaard dal de besch. op 12 April dezes jaars haar stiefkind zoo danig tegen den grond heelt geworpeu en mishandeld, dal daardoor inwendig kuuuziugeii en bloedverlies zijn ontstaan, en waardoor de dood is veroorzaakt. Deze feiten die het hof niet aannemelijk heeft geacht tc kunnen worden beschouwd als daden van moederlijke lucht ziju gekwalificeerd nederlaag van een mensch (doodslag) en Johanna van Rey is deswege veroordeeld lol coufiuemeut in een luchthuis voor deu tijd van zes jaren. In 'l Staatsblad" n°. 97 komt voor de be paling van hel maximum van bezoldiging der amb- leuaren en bedieuden bij de provinciale griffiën Het is voor elke provincie vastgesteld als volgt Commies f 201)0, adjunct-commies 1e klasse f1500 ideu 2de klasse 1iOUO, eerste klerk I 700, tweede klerk f300, buitengewoon beambte f300, bode, congierge 700, vaste knecht f 400, buitengewooo be diende f200. Bij bel onderzoek van de begrooling wegens deu arbeid der gevangeuen voor 1868, in de af. üeelingen der Tweede Kamer, werd inlichting ge vraagd omtrent de aanzienlijke vermeerdering van hel cyfer der ongevouuisde gevangenen. Men vroeg of de vermeerdering ook hel gevolg was van den langeren duur der geregterljjke instructiën Voorts wenscble men, met 'l oog op de cijfers voor grondsloffeu en arbeidsloonen uitgetrokken nader iugelichl te wordenomtrent de verhooging van de middelen lot dekking der uitgaven op deze be grooling. Eindelijk werd weder geklaagd over de slechte hoedanigheid van de door de gevangenen afgeleverde artikelen doch die klagt is van andere zijden als overdreven voorgesteld. Den 1 dezer is door de Arrondissements- Regtbank te Arnhem lot één jaar gevangenisstraf veroordeeld een gewezen politie-agent. oud 36 jaren, gehuwd, wegens het tydens het bekleeden van zijne betrekking bevordereu der onzedelijkheid van meisjes beneden de 21 jaren welke hij by zich in dienst narn en die hy^by verzet van bare zijde daaruit verjoeg. Men meldt uit Ilaulcrwijk van 30 September Hoe voorzigtigbeid bij 't vee steeds dient jte worden in acht genomen en hoe 't verzuimen daarvan iemand misschien voor altijd ongelukkig kau inaken getuigt hel volgende voorval. De dienst meid van R. v. alhier, de koeyen willende melken, hegaf zich haastig in den stal. Eene der koeijen daardoor verschrikt geworden gaf haar zulk een geweldigen slag met den achterpootter hoogte van de maagdat ze bewusteloos ter neder viel. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen; de ongelukkige bevindt zich nogtans 'in zorgwek kende omstandighedenkan geen ander voedsel dan wal melk gebruiken en heeft bjj *1 nuttigen daarvan hevige pijn. De heer Fouldoud-minister in Frankrijken een der e'minentste financiersis Zaturdag jl. plot seling overleden op zijne villa nabij Tarbes. Ongeveer eeu maand geleden werd bij een pettenmaker te Parijs door een zeer smaakvol gekleed heer een dozijn petlen van e'én model besteld, onder voorwaarde dat zij den volgenden dag gereed moesten zija. Op de vraai; van den pelienmaker, met welk doel de vreemdeling zoo veel petten Iegelijk liet maken gaf deze ten ant woord dat hij zeer ualatig van aard was. en bijna dagelijks een pet verloor of ergens liet liggen hy was ook gewoon steeds een dozjjn brillen te tegelijk te koopen. Daar het opgegeveu model zeer in deu smaak van den pelten-lahriekant viel, Iiet deze er een incer maken en stelde dien iu zijn winkelkast ten loon. Toevallig komt er eeu een voudig man uit Brussel voorbijdie inet zijne vrouw de tentoonstelling bezocht. Pat is een mooije pel," zegt hy tol zijne vrouw, ik zou wel lust hebben hem te koopeu, dan behoef ik zoo veel uren niet met tnijn hoed op het hoofd in liet tentoonstellingsgebouw rond te loopen." Zoo ge zegd zoo gedaan. Dc man wandelt met zijn pet op het hoofd en zijn vrouw aan deu aim naar de tentoonstelling. IIij bevindt zich daar echicr naau- welyks eenige oogenhhkkenof er worden hein eenige woorden in liet oor gefluisterd en iegelijk voelt hy een hand iu zijn zak. Overtuigd dat hy met een zakkenrolder te doen heeft eu iu de zeker heid dal hij minstens zijn zakdoek kwijt is. grijpt hy in den hewiisten zak inaar haalt er een hem geheel onbekend gouden liornlugic uileen ongeil- blik later volgt eene herhaling, eu alvorens tien minuten voorhij zyn, is de Brusselaar in hel bezit van twee somfdoozen, elf horologicn en vijf gouden kettingen. Na een kort overleg met zijne vrouw vraagt de Brusselaar'naar liet bureau van politie, doch wordt op hetzelfde oogenblik bij den kraag gepakt en, iu wcöiwil vau de smeeku.gen zijner wederhelft, weggevoerd, lly den commissaris van politic heldeide zich alles op. De nieuwe pet was een herkemiingsteekeii tan een bende zakkenrollers, die elkander meerendeels uièl kenduu, maar voor rekening val) hunnen chef werkten. Voor eeu der polilie-hoten van Londen stond dezer dugeu eene 28-jarige vrouw leregi wegetis dronkenschap en wanordelijk gedrag. Daar zij reeds 63 malen voor hetzelfde misdryf gestraft jvas, verklaarde de regter thans het middel goedheid te willen beproeven, llij verdaagde de behandeling der zaak voor eene inaand en stelde inmiddels de vrouw op vrye voeten. In den avond van dien dag werd zij echter op nieuw door de politie in staat van verregaande dronkenschap in arrest genomen. Een artikel van de Kreus. Ztg. in aulwoord op de Fransche bladen luidt als volgt Hoe laag nogmijne heerenzal de proef durenwaaraan gij ons geduld onderwerpt lloe lang nog denkt gij ons door uw aanvallen uit te tarten Wanneer zal er eens een eind komen aan die pochhanserij van de Fransche hladea tegen ons vaderland Denkt gij soms, dat we het hanteeren van de wapenen vergelen hebbenal schieten we niet op den eersten den besten moscb? «Wy hebben wel goedgevonden uw Salzburger fanlasicn tol huu juiste waarde terug tc brengen; wy hebben wel gued gevondenluide en openlyk, ten aanhoore van geheel de wereld (e verklaren dal het ons niet invalt uw dictatuur te proclameren. Wy hebben ons doel bereikt, gy hebt uw horens ingetrokken. Maar we hebben volstrekt geen lust dag aan dag al de sukkelbladen van Parijs na te gaan. al de blaadjes, die tegen Pruissen wat in de lucht schermen hel lust ous volstrekt oiel veldratten als edel wild te behandelen. Laat die kinderen maar tol heeschwordens schreeuwen, dal is met bonbons te genezen. Maar zullen we moeten zwijgen nu bladen van naam en zelfs olficieuse, te Parijs voortgaan Pruissen aan te vallen en zelfs te bedreigen, nu de Fransche regeriug dag en nacht baar wapeningen voortzet en gedoogt ddt baar bladen uiteenzetten, dat die tegen ons gerigt zyn. Twee woordjes dus slechts. Wij zijn te oud voor kinderspelen, anders zouden we bij de Franscheo ter school gaan om de poch- banserij te leeren. Voortdurend verhaalt men onsboe sterk het Fransche leger is, dat het zoo dapper is, hetgeen □iemand betwijfelt, dal Frankrijks zwaard zoo scherp ismen inaakt zelfs duizenden turcos tegen ous mobiel. Wij ziju niet bang, heusch niet, maar wij pog- cben niet. «We willen wezenlijk niemand aanvallen, maar we zijn ook voor niemands aanval beducht. Wij zullen nergeus Fraukrjjk in den weg treden, wij willen in hel minst niet ziju binnenlandscbe ongelegenheden" vermeerderen. Wy zullen ons nooit meugeu ia eeue kwestie, wier oplossing de zaak vau Frankrijk is; bet regele alleen en in alle vryheid zijn loop. Maar wy willen dan ook alleen en in alle vry heid de ouze regelen. Wy zijn volstrekt niet van plau te Parijs aan te vragen, of Duilschland alsje- blicll Duitsch mag zyn. Wij willen nu eenmaal met aan Drouyu de Lhuys vrageu of hij wel per mitteren wil. dal Pruisseu eeue groote Mogenheid blyl'l. Wy verkiezen den keizerlijkeu neef niet te verzoeken of hij zoo goed wil zyn ons lessen tc geveu omtreul den Rijngrens. Dat alles zullen we wel alleen regelen, en we zullen voor elk aaubod vau lulervculie beleefd bedanken. Wij hopen, dat dit genoeg zal zyn; dat Fran- kryk verstandiger zal zijn dan de oorlogzucblige Pa- ryssche bladen. Zo.o metwelnudan zullen we ons in gelid stellen! dan zulleu we vechteu ondanks de turcos en de waaijerkanoiiueu I-' Apolitieke Itcvue. Naauwelyks is de slechts luchtige vrees wegens de Garibaldia.iusch- expeditie verdwenen of de geruchten over geheime krijgstoerustingen van keizer Napoleon beginnen weder hunne rot in de dagblad pers te speleu en wordt op nieuw geredeneerd over de mogelijkheid van eeuen krijg lusscben Pruissen en Fraukrykeu wil men welen dat Frankryk zich alle moeite geelt tot krijgscompagoou Oostea- i Ük io eugagereuwelks staalsliedeu echter niet de dwaasheid zullen doen daartoe over te gaan, wetende dal alsdan Oostenrijk door Italië bjj de beenen en door Rusland by den kop zal worden aangegrepenlerwyl het ook een eerst beletsel tol krijgvoeren zal wezen, dat Üosteuryk geen cent geld heeft om oorlog le kiiuuen voeren en er weinig kans is dit voor dat doel geleend le krijgen. De Badensche Kainer van afgevaardigden heeft met olgemcene stemmen, op ééue na, aangenomen de wet tot de algcmecnc verpligtc krijgsdienst gclyk die iu Pruissen beslaat. Waaneer zul dc wereld toch genezen worden van

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1