AMERSFÖORTSCHE COUR M 1548. van VRIJDAG dS Maart dS6S. Dit blad verschijnt des Baandagt en üonderdagt 's avondsDe Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maan len. Van VJverlenlien 1 tot 6 regels 60 Centselke regel meerder 10 Cents; legale Advertentièn,per regel 15 Centsbehalve het Zegclregt. Aft. nummert ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Ditg. A. H. van Cleeff, te Arowdporty Bureau Amertfoorttcke CourantLangestraat, Wijk F, N°. 43, over de Ou Ie Visc'iimrklio> mede b j alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in bet &ijk. AMERSFOORT. 12 Maart 1868. Volgens den Maandag jl. by loting vastgestelden rooster van aRredingtreden in 1869 af de beer Mr. J. K. baron ean Gollstein, en in 1871 de beer Mr. E. L. baron van llardenbroek van Lookhorst als leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, afgevaardigd door bet kiesdistrict Amersfoort. Van bel bataillon mineurs en sappeurs te Utrecht is naar Amersfoort overgeplaatst de 2e luiU-ingenieur G. F. G. A. van Kempen. Bij het vertrek van den stal, de le, 2e, 3e, 8e, 13e battery veld-artillerie en de 2e com pagnie arttilerie-transportrein uit Amersfoort op 1 Mei e. k. komen de officieren daarvan als volgt in garnizoen: Te Utrecht: de luitenant-kolonel Jbr. A. W. A. Gevers Üeynootde kapitein J. A. van Otterloo de lc loiteuants P. II. C. EngelenbergE. Adcma, en J. Lelyvclden de 2e luitenant W. A. Kuijck. Te Hogede kapitein F. Knoote en de 2e luitenant Jtir. A. van der Wijck. Te Arnhemde majoor Jhr. A. C. J. Ridder van Rappard de kapiteins J. W. J. Zegers RijserII. OnuenA. M. Mazel en Jhr. W. A. Ailing von Geusau; de le luiUadjudanl J. Sluiter de le luit.- kwartiermeester R. Smulders, de officier van get. le klasse l)r. J. van Breda Kollf en idem der 3e klasse J. Clarisse de le luitenants J. J. Schluiler, Ij. II. C. van der Sluys Lehr Jhr. A. L. P. van de Spiegel, II. Zegers Veeckens, J. J. L. P. Soabilié. J. Carp, J. A. Frieswijk en II. II. Rainaer en de 2e luitenants Jhr. F. J. A. des Tombe en W. G. L. F. F. van lloogenhuyse. Mm verneemt dat dit jaar twee kampen door de troepen van bel leger zullen worden betrokken. Onder het opperbevel van Z. K. II. den prins van Oranje, zullen le Milligen van 29 Augustus tot 21 September kamperen 12 bat. iofanterie. waaronder 3 bat. jagers en grenadiers, met de muziek van dal corps3 esk. huzareo. 4 balt. veld- en I batt. rijdende artillerie, trein enz. Üe brigades zullen gekoinmandeerd worden door dc kolonels Maclcod cu de llock de kavalcrie door kolonel Jackson terwyl majoor Schuurman de functiën van chef van staf zal waarnemen. Ue artillerie en mioeurs sullen te Zeist kamperende sterkte biervan is nog niet bepaald. Ue wet vau 29 Mei 1849, houdende bepa lingen omtrent eene veranderde samenstelling der Kamers van den lloogen Raad enz.berust op bel begiusel van vereenvoudiging en bezuinigingom in afwachting van een nieuw verwachte regterlyke organisatie, het aantal rcgterlijke ambtenaren zoo veel mogeiyk in te krimpen. Ecue ervaring van 20 jaren, zegt de Regering, heeft daartegen, voor zoo veel de taineustelling van den lloogen Raad betreft, de bezwaren aan het licht gebragt: dat door de des betredende bepaling de eischen van het regt miskend worden door voor den hoogsteo (rap van jurisdictie een te gering aantal regtsprekenden te eischen in burgerlijke zaken zelfs dat van de civiele kamers der hoven met te boven gaande dat zij elke reden van bestaan mist, omdat zy niet beeft gevoerd tot het beoogde doei; en inbare gevolgen schadelyk werkt, omdat zy niet si rookt met de waardigheid eu den zedelijken invloed van den floogen Raad op de lagere regtscollegién en de zoo weuschelijke ééuheid der jurisprudentie belemmert. Daarom heelt de Minister van Justitie aan de Stateu-Generaal een wetsontwerp ingediend strekkende oin art. 1 der wet van 29 Mei 1M49 in te trekkeu en art. 100 eer nog werkende regterlijke inngting voor de regtspraak in kassatie op nieuw in werking te stellen. By de herstemming eergisteren, te Haarlem tus9chen de heeren Mr. A. S. van Nierop en Mr. Koorders is tot lid der Tweede Kamer van de Sc-Geu. gekozen de hr. Mr. D. Koorders. met 10>2 sleinmeu, de heer van Nierop verkreeg 953 stemmen. Men meldt uil llooru van 9 Maart Sedert geruimeii tyd werd door de diakenen der hervormde gemeente alhier geld aan die gemeente toebehoorendevermist, en nu eens deze dan weder gene van diefstal verdacht guhoudeu. In overleg met den edel achtb. heer ollicier van juslilie werd goedgevouden in een kast van de kerkeraads- kamer een rijksveldwachter te plaatsen ten einde zoo mogelijk den dief op heeter daad le betrappen. Gisteren nu, terwyl die ambtenaar aldaar geplaatst wasnam zekere V.bediende aan de Ooster- en adsistenl aan de Groote kerken dus in dieusi der kerk de vrybeid de kerkeraadskainer binnen te treden en met eene by zich hebbenden sleutel de bus met geld, aldaar op de tafel geplaatst, te openen en zich daarvan een zeker bedrag toe (e eigenen; terwyl hy echter daarmede bezig was, werd hy door den ryksveldwachler T. overvallen, gevangen genomen en naar hel huis van arrest overgebragt. üe ongelukkige is man en vader van 6 kinderen. Te Salzbergen zijn door de Pruissische politie gearresteerd een hoofd-conducteur en 2 conducteurs der maatschappij tot eiploitatie van Staatsspoor wegen, Hannoveranen van geboorte, beschuldigd van hoogverraad tegen Z. M. den koning van Pruissen. Die drie conducteurs, welke door ver schaffing van geld naar men zegt medewerkten tot hel verlaten van hun land door Hannoveranen. welke dieostpligtig waren of zouden worden die conducteurswelke dienst hadden op de lijn Salzbergen-Arnhem en nu door de Pruissen als hoogverraders en door de Hannoveranen als vader landers worden betiteld, lalenin Schtltiorf. by Bentheimdrie gezinnenvrouwen en kinderen achter, broodeloos en vol angst voor het lot van hunne verzorgers. Men meldt uit Brussel Dezer dagen uitte ineo de vrees dat hel vlaamsche tooneel verdwijnen zal; die vrees wordt terwezenlykl. Üe schouwburg is verkocht voor 350.000 fr. aan eene Engclsche maatschappijdie er een café- chaotatil of monster-casino zal vestigen, genaamd Alhambra. Wij verliezen dus een voortreffelijk en zedebevorderend tooneel. en krijgen in stede daar van een nieuwe openbare plaats van uilspanning of liever van schandaal en zedeloosheideen café* diamant, mooijer cn dus vee' aanlokkelijker en gevaarlijker dan de vier of vyf dergelijke huizen welke wy reeds hebben! Treurige aanwinstWaarom die verderfelijke naapcrij van Parijs en Londen T De Allgemetne llluslrirte Zeitung zegtdat Java een weinig opwekkend oord moet wezen, daar uit een officieele statistiek borigl blijkt, dal -r in een jaar 148 personen door tijgers werden verslon denterwyl in een volgend 131 hetzelfde lot trof en insgelyks in een jsar 50 mcnschen doflr kroko dillen en 30 A 40 door slangen gedood werden zoodal de gouverneur der kolonie dan ook eene premie tan f 25 op het dooden tan iederen tijger heeft gezet. Wie in Nederland hel nul der tijgers, krokodillen en slangen nog niet duidelijk mogl inzien. I dien zal het uit dat berigt welligt duidelijk worden. Uit Stuttgart schrijft men. dat. toen in het laatste der vorige week io «:en ongelukkigen nacht een door een treeselijkën brand bloedrood geverwden hemelbet in de verte te Franken en Zwaben aangekondigde, dat een stad in vlammen stond (het was Saildorf, de nabuurstad van Dille), de burgemeester der Zwabisciie Zoutstad (Halie is beroemd om zijn zoutgroeven), zijn brandweer niet liet uitrukken, ofschoon drie boden na elkander uit Saildorf aankwamen, die de een al dringender dan de aDdere om hulp smeekten. De grond dezer nieuwe bijdrage tot de leer der non-interventie was de volgende Dc eerst 'uurruiler had het schrijven van den burgemeester van Saildorf onderweg ver loren en de beide jolgende waren zonder officiéél bewys" aangekomen. Ofschoon nu aan den hemel in vlammeuschrift de bevestiging stond, dat de beide mondelinge boodschappen waarheid inhielden het hielp niets zonder ambtelijke kenuisgeving was de brand te Saildorf niet acteomatig" en derhalve niet in mundo. De bekende secle der Mormonen niet tevreden met vrijheid vau leven voor zich zeiven schynlde drieste hoop te hebben opgeval otn geheel Amerika polygamistisch te maken. Eenige drijvers onder hen eu aan dezer hoofd zekere Sloaineredacteur van een dagblad hebben zich aangegord tot een srtijd legen alle wettelijke bepalingen, welke Ue vcelwij- verij in toom houden gemaakt door een tiranniek en onregtvaardig Congres." Genoemde Sloame vordert alleu op. zich by hein aan te sluiten in dien edelen strijd I" In Boston heeft men proeven genomen otn de stoombrandspuiten met petroleum te stoken en de uitkomst heeft de grootste verwachting over troffen. Zes minuten na'dat bel vuur was aange stoken werkte de machine en met grooter kracht dan ooit te voren bij verwarming met steenkolen- vuur. De proef duurde een uur en de toeschouwers waren vei rast toen het vuur oogenhlikkelyk was uilgebluscht nadat de geleibuizen van den nliehouder afgesloten waren geworden. Kr was in dat uur voor dertig stuivers petroleum verbrand, terwijl de kosten der steenkolen in denzelfden tyd 280 dollars zouden bedragen hebben. De New-Yorksche dagbladen verhalen veel ran een aldaar plaats gehad hebbend papieren bal" (zy noemen het paper hall) waarop het damestoilet, en ook dat der heeren voor bet grdotste gedeelte uit papier vervaardigd was. Spaarzaamheid plagt anders niet de deugd der groote wereld lc New- York te zijn. Waarom nu papier in plaats van batistdure Belgische kanten cn kostbare Lyonesche zijden stoffen Üe dagbluden geven er de reden niet vau op. eu daar z(j niet uitdrukkelijk vertellen, dat de toiietlen uit groenruggen van 5—20, 7—30, of 10—40 Bons zamengesteld waren, kan men niet tot de achterdocht komen dal h bal een satire op den Amerikaanschen geld winkel wis. Waarschijnlijk was bet een speculatie van den een of den anderen slimmen papierfabrikant, 't Is ook mogelijk dat het een spotternij op onzen papieren tijd was. Men heeft zich dikvryls ver wonderd. zegt de «Daily Telegraph", over betgeen de Japanners al oiet uit papier weten te vervaar digen. Maar in den jongsten tijd zijn hun papier kunstenaars verreweg door ons overvleugeld. In Engeland vindt men paleizenspoorwegenban ken parlementshuizengeheel en al mt papier gemaakt. W(j eten. drinken eo spreken papier, wy zetten ons vermogea in papierzullen ten laatste in papier bankroet gaan en waarom zullen wy ons dan niet in papier klcedeo. Aan den Gemeenteraad van Amersfoort. Edel Achtbare Hecre* Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekendeo allen ingezetenen dezer gemeente. Dat dadelijk na het vertrek van den beer H E. de liaan, in der tyd hoofdonderwijzer alhier, aan eene school voor meer uitgebreid lager onderwys de behoefte werd geroeid en de hoop werd gekoes terd, dat er spoedig in die vacature zoude worden voortien. Dat zich. nu er eenige maanden verstreken zijn. die behoefte bij het nog niet vervuld zijn dier vacature meer en meer doet gevoelen. Dat adressanten zich te dien einde hebben ver- eemgd om huone belangen ten aaazien van dat gedeelte van het onderwys te hespreken. Dal zij in hunne gehouden bijeenkomsten hebben besloteneen adres aan den Baad der Gemeente hunner inwoning in le zenden met beleef tlelijlt doch dringend verzoek dat in die vacature spoedig mogt worden voorzien. Dat zij al verder tol het besluit zijn gekomen om gemelden Raad le verzoekenden heer II. IV. de Heus, Hoofdonderwijzer aan de Openbare Tus- schenscbool alhier of zoodanig ander geschikt onder wijzer voorioopig te willen doen opdragen, om minstens 4 malen s'weeks eo 2 uren die joogelieden welke by den beer de liaan hebben schoolgegaan, in die vakken daar geleerd tijode te onderwijzen ten einde tjj het reeds geleerde niet geheel ver gelen eo de ouders of voogden op die wyze hunne reeds betaalde gelden niet als weggeworpen moelea beschouwen. Dat zy na inzage te hebben genomen van bet Rapport der Plaatselijke Commissie alhier dd. 24 Julij 1867, zeer gaarne zouden zien, dal de daarin sub 1 bedoelde school, bioneo zoo kort mogelyken tijd tot stand worde gebragt. Weshalve zij zich tol UEdA. wenden met verzoek dat erzoo mogelijk met eenigen spoedio de bestaande vacature worde voorzien en den heer II. IV. de Heus of zoodanig ander geschikt onder wijzer voorioopig opgedragen worde, de jooge lieden ten minsten 4 malen 's weeks en 2 urea, onderwijs te doen geven in die vakken welke de heer de llaaheeft onderwezen. Amersfoort. 't Welk doeode enz. II Maart 1868. Namens onderteekenaren W. FIlüGER. N. S. BLOM. Politieke Itcvnc. In de grondwetgevende vergaderingen van de Znidelyke Staten der Unie zitteo de blanke leden tegenover een meestal veel grooter aantal negers onder welke zij er niet zelden herkennendie zy vroeger als hun eigendom bezaten en als arbeider, last- of trekdier op hunne plantages bezigden. Dat de blanke leden daardoor io wrevelige stem ming en geneigd tol ongunstige opvattingen zyn was te verwachten en blykt uit vele berigteo. Doch ook door bezadigde lieden in het Noorden en door gematigde leden der i.epublikeinsche party, wordt erkeud, dat de negers in die vergaderingen luttel politiek doorzigt en nog minder besef van politieke voegzaamheid toonen, en dat de beraad slagingen dier vergaderingen eene nadrukkelijkè waarschuwing voor de Republikeinsche party be vatten. eene vermaning, om op weg naar de neger- heerschappij geen stap verder le doen. lntusschen volhardde de Senaat der Unie ia het plan, om aan Alabama de nieuwe constitutie, bet gewrocht der grondwetgevende vergadering van dien Staal, op te dringen: wel heeft de meerderheid der stetngeregligde bevolking daaraan de vereischte bekrachtiging onthouden, maar toen beeft de Senaat bepaald, dal enkel de meerderheid der uitgebragte stemmen vereiscbl werd. Deze wijziging der reconstructiewetten is thans by het Huis van Vertegenwoordigers in overweging. President Johnson heeft eene Boodschap aan den Senaat gezonden, waarin hij verklaart, dat hij steeds met naauwgezetheid zya pligt deed.

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 1