AMERSFOORTSCHE COUR A M 1549. VHU DINGS DAG 61 'Maart JSCS. Dit blad verschijnt des Maandags en Donderdags *s avonds. De Abonnementsprijs is ƒ1.59 in de 3 maanden. Van Advertentiëo 1 tot 6 regels 60 Centselke regel 10Cents; legale Advertentièn per regel 15 Cents behalve het Zegelregt. 4fz. nummert ƒ0.10. Brieven franeo. Bestellingen bij den Uitg. A. U- sen CUtff, Ir. A Bureau A inertfoor tte he Courant, Langcstraat, Wijk P, N". 43, over de Oule Vischiuirkl, soo ineile bij alle Boekhandelaren en Post-Direetearen in het Rijk. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. De BbRGEXEESTER er WETHOUDERS var AMERSFOORT Geiien de eerste xinsncde van art. 127 der Militiewet en art. 71 van het Koninklijk Besluit d.d. 0. Mei 18(>2 (Staatsblad n°. 46) Gelet op de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 8. December 1862, n®. 1 N. M. en S. (l'rov. blad n°. 157), Herinneren den geestelijken en bedieuaren van de gods dienst bij de erkende kerkgenootschappen en den studeulen in de godgeleerdheid hunne verpligung oin voor soovecl sij als dienstpligtig xijn aangewezen, en ten gevolge van bet getrokken nummer bij de Militie moeten worden ingelijfd ol' daarbij reeds ingelijfd sijn de aanvraag om ontheffing van de werkelijke uienst tusschen deil 20. Maart en den I. April aanstaande bij den Burgemeester der ge meente binnen welken sij voor de Militie sijn ingeschre ven intedicnen onder overlegging van het des betrekkelijk bewijsstuk. Amertfoortden 14. Maart I8G8. Burgemeester en B'tlhouderi voornoemd De Burgemeester, De Secretaris, A. W1JERS. W. 1.. Sl.HKLTUS. AMERSFOORT. 16 MaTrt 1868. Op Dingsdag den 17. Maart 1868, des namiddags ten écu uur zal de Raad der gemeente Amers/oort weder eeue Vergadering boudeu, waarin de puuteo van behandeling zijo I6. Kohier der honden-belasting over 1868. 2*. Voordrag! lot af- en overschrijving van posten op de liegrootiiig van het weeshuis over 1867. 3*. Idem op de bcgrooting der Schutterij over 1867. 4". Rekwest van den veldwachter R. van Ben- uekom om verhonging van bezoldiging inet advies vau Burgemeester en Wethouders. 6". Benoeming van eencu hulponderwjjter aan de Tusschenschool. Door het gemeentebestuur van Amersfoort is heden aanbesteed 1". De levering van 100 000 geele straatklinkers; aannemer: F. A. ran Lange Pi. te Gouderak, «oor 6Ü9. 2". Idem van houtwaren; aannemer: S. Knoppers voor ƒ040. 3®. ecnig schilder- en behangerswerk aannemer II. IV. Stol, voor 156. 4". het afbreken en weder opbouwen van een ge deelte werf; aannemer: J. II. Abbenhuis voor 370. 5®. het leggen van een riool van 138 el; aanneemster: Wed. A ran Daal. voor /226. cd verpacht: 0®. hel grasgewas over bet jaar (808 van de wandelplaatsen in 2 perceelen; pachter: J. Tolboom, voor 52 en A. Je Vrij voor 29. 7®. idem van het jaagpad langs de Ecm enz.; pachter: P. Knijer, te Raain voor ƒ201. Woensdag jl vierde Z.Eic. de luitenaat-gencraal C..baron Nepveu met zijne hooggeachte echtgenoot, zoon familie- en vriendenkring zijn gouden huwe lijksfeest op zijn laudgoed Berg en Dal by Amersfoort. Donderdag e. k.des morgens te 11 uren zal. m eene plcgiige zitting der Arrondissemrois- Begthank alhier als Oflici-r van Justitie aftreden de lieer Mr. G. Turk. onlangs tul lid van het hoog militair geregtshof benoemd en zullen worden geïnstalleerd als Officier van Justitie de lieer Mr. S.J.A.van Walchren, thans Suhst.-Ollicier. en als Suhst.-Ollicier van Justitie de lieer Mr. P. Verloren vanThemaal, thans Regter plaatsv. en Adv. alhier. Op den dag der installatie zal door de Reglhank aan de lle'eren Mrs. Turk, v. Walchren en Verloren van Themaat een dine worden aangeboden. Z. M. heeft aan M. van der Heijden «au Amers foort door het provinciaal geregtshof in Utrecht ter zake tan vadermoord ter dood veroordeeld, gratie veilecnd van de doodstraf en die veranderd in 20 jaren tuchthuisstraf. Belooft volgens achterstaande advertentie het concertdat Woensdag e. k. ten voordeele der Anna Pauloiena Bewaarschool -alhier wordt gegeven, eeueu hoogst geuotrykeo muziekalen avondzoo inag men zich ook met vertrouwen voorspiegelen dat eeue algeineene opkomst van het publiek eene eivolle zaaleu een ryke oogst zal opleveren voor eene instelling, die in alle opzigten de krachtigste ondersteuniug verdient, als de kweekster vau goede en nuttige leden der algemecne maatschappij, en waartoe dan ook door hare bestuurders geschraagd door den heer van Eijken en zoo vele anderen, alsmede door dedlèves der Zangschool, al het mogelijke wordt aangewend. Wy twyfelen alzoo niet, of het concert zal zoowel op het gebied der toonkunst, als der liefdadigheid hel meest gewensclitc succès erlangen. Z. M. heeft bekrachtigd de benoeming van den lieer Mr. J. li. M. baron Maller us van IFejt- kerke, burgemeester van Baaru en Keinnes, lol secretaris dier gemeenten. Z. M. heeft benoemd tot majoor bij de dd. schutterij te Botterdam den Heer H. Polak Kerdijk. Ofschoon ons leger in hel bezit Is van een goeu getransformeerd geweer, dat van achtereo geladen wordt, is dat wapen toch slechts als over- gaog te beschouwen. De minister van oorlog heeft begrependatnu wy reeds achterladers hebben niet met overhaastiog tot bet aaonemeo van een nieuw stelsel moet worden overgegaan, lo 't vorige jaar is eene commissie van officieren benoemd om de menigte stelsels te vergelijken eu te beproeven. Deze heeft thans hare keuze gevesiigd op dat van PealtodtjAmerikaanse!)en op dat van Werndt, Oostcnryksch. Bij eenige regementen infanterie zullen thans met 50 geweren vau elk stelsel proeven worden genomendieals ze aan de verwachting beantwoordenaan het Nederlandsche leger een geweer zullen bezorgen datvolgens de uitspraak van het Üagbl. v. Zuitlh., boven de thans bekende van alle vreemde natiën de voorkeur verdieot. Ointreot een brand te Geoemuiden wordt gemeld: De brand is omstreeks 10} ure in dea avond van Woensdag ontstaan en duurde onafgebroken tot 's morgens 7 ure voort, zonder dat het mogelijk was inet de brandspuiten uil deze en de naburige gemeenten iets tot vermindering te kunoen aao- brengen. De vele rieten dakendie neb op de achterhuizen bevonden, alsmede massa's hooi, alhier by menigte aangelrollëngevoegd by de enorme kwantiteit matten, die te dezer plaatse gefabriceerd worden waren by den sterk heerscbeuden wmd oorzaak dat in betrekkelijk korten tjjd meer dan de helft der woonhuizen in licbtlaaije vlam stonden, ten gevolgd waarvan het grootste deel der plaats ten daaronder het groote stadhuis en de nieuwe scholen, voor eenige jaren voor eene som van ƒ36,000 inet anoeze onderwijzerswoningen van gemeente wege gebouwd, is vernield. Wat de ramp nog zeer vermeerdert, is de omstandigheiddat slechts een betrekkelijk kleio gedeelte der buizen tegen brand schade is verzekerd en de inboedels bijna in bel gebeel niet. Menschenlcvcns heeft ineo gelukkig niet te betreuren; alleen is eene zieke vrouw, die ia eene jaagschuit was overgebragl, weiuige oogen- blikken daarna overleden. Van de p. m. 1000 stuks vee, wier akelig geloei tot in Zwartsluis, op een half uur afstand», werd gehoord en die onder de vrceselijkste wanorde en hel gekerm der ongelukkige bewoners uit de vlammen werden gedreven, waar ze met dolle woede op inliepeuzijn slechts 3 a 4 omgekomen iets dal bijna ongelooflijk schijnt. liet aantal huisgezinnenvan alles beroofd wordt op omstreeks 200 begroot. De ellende is onbeschryfelijk. Uit de naburige gemeenten wordt voedsel en dekking aangebragtom in da eerste behoeften te voorzien. Moge .Nederland weldra toonen wat de liefdadigheidszin in dezen allertreurigsten toestand ter-bulpe vermag Wat ons berigl uog op het akeligst besluit is zeker dit, dal eeu onzer inwoners, vroeger bakker, thans veehouderverdacht wordt gehouden dea brand te hebben gestichten in den morgen van heden reeds in voorarrest is gezet. Oin der meuixli- beid wil Ie hopen wij ual dit uutzellend vermoeden niet bewaaiheid word-!" Voor het Pronnciaal Geregtshof (voorzitter Mr. G. Schiminelpeiuunck) stood Vrydag jl. teregl Dirk Jacob Reisakgeboren te Loquard in bet voormalig koningrijk Uaunover, beschuldigd van inoedwilligeu doodslaggepleegd in de gemeente Haarlemmermeer, in December 1854, op Folker Deulsinan. In deze belangryke zaak werdea thans slechts vyf getuigen gehooid, ofshoon iu 1854 meer dau 50 in de instructie getuigenis badden afgelegd. Toeu ontkende de thans beschuldigdeen werd hij van we«e gehrek aan bewijs, op vrjje voeten ge steld. Nog 2 jaren bleef hij in de Haarlemmermeer, vertrok da trop naar het buitenlaud en eindelijk naar Oosl-Indië waar hij eenige jaren als soldaat diende. De slem zijns gewetens liet hein echter geen rust, zoodat hjj vóór nu 8 maanden zich genoopt ge voelde zich vrjjwillig in handen der Justitie te stellen. Hij verhaalde thans omstandig dat hy met deu verslageoe iu dén keet gewoond eu aan dén werk gewerkt baddat deze voor beideu bel geld ontviugdoch dal hyzonder zjjue voorkeunis geld bij den werkbaas had opgeuomenwaarover hy vreezeude dat het uit zou komen, zich schaamde voor baas en makker, om welke reden hjj den verslageue. by het gaan naar het werk onverhoeds vau achteren aangreep, van den dijk iu het water wierp en hein daar nog eenige sneden in den hals toebragt. Ouder de gehoorde getuigen behoorde de hoogleeraar F. VV. Kriegervan Leidendie inet nu wyleu zijnen ambtgenoot, de hoogleeraar IJ. J. Halbcrtsma destyds hel visuin repertuin opmaakte. Uit dat visuin reperluin constateerde niet, dat de dood een gevolg der verwonding is geweest. Ook was daar in bet midden gelaten, of de ver wonding door den persoon zoude zjjn toegebragt, op grood vao de sterke pbysieke constitutie van den verslageoe betwijfeld kon worden. De hoog leeraar, die vroeger van raeeoiog was dat eerst do verwonding ea daarna bet in bel water werpeo soa hebben plaats gevonden, ontkeode echter i«r teregt- zitting de inogeljjkbeid van bet tegenovergestelde niet. De gehoorde getuigen deelden wel sommige omstandigheden mede, doch konden ten aanzien van het feit zelf en de toedragt daarvan geroe be vestigende opgaven io bel midden breogeo. De advocaal-geueraal, Jbr. Mr. C. H. Backer, oordeelde echter dal de bekenteois van den beschuldigde welke volgens art. 430. wetb. van strafv., met ver melding der oinsundigbedeo waa afgelegd, als wettig bewys kon gelden, nu sommige omstandigheden in het gediug van elders bleken, en requireerdo do schuldigverklaring aan moed willigen doodslag, en zyne veroordeeling lol een tuchthuisstraf van 5 tot 20 jaren. De adv. Mr. H. W. Tydemao betwistte dat stelsel, en beweerde dal de bekentenis op zich zelveó stond, omdat zjj door geen wettig bewezen aaowyziogen werd gesteuod. lij) achtte voorts de opgave des beschuldigden op verschillende groadea onaannemelijker en bestreed de kwalificatie van bet O. M.. vermits in ieder geval de moedwillige dood slag niet was geconstateerd, maar alleen moedwillige verwondiog. door de op den verslageoe bevooden snede. Hy concludeerde dus tot vrijspraak. Na re en dupliek werd de uitspraak bepaald op Dingsdag 17 Maart e. k.des morgens teo 10 ure. Moderne industrie." De Berliner Gericht» Zeitung bevat de volgende advertentie«IJzeren platen, geldkisten, enz., op Amerikaanscbe wijze in den lot twee uren tjjds geheel zonder geraas te kunnen doorboren en verscheurenwordt groadig onderwezen. Gefrankeerde aanvragengeteekend A. B.bezorgt de beer Hermann Slreiber te Maag denburg." Onder de dezer dagen by den Pranscheo Senaat ingekomene verzoekschriften, zyn tweebet eene van een schoolmeester en hel andere vaneen advocaat, die de tusschenkomsl van den Senaat inroepen, ten einde te bewerken dal de kroonprins reeds nu, als Napoleon IV, tot medekeizer benoemd worde. Graaf Salignac-Fendlon, rapporteur over deze twee adressen, zag in de loyale uitdrukking van dea daarin vervallen wensch niets ongrondwettige ofschoon aan bet algemeen steinregt wordt te kort gedaan, wanneer twee burgers elk afzoaderlQk hunne persoonlijke meeDiag doen gelden. De keizer zal zoo Vc.-volgde dc rapporteur in zyne booge wijsheid wel weten bet ter sprake gebragte punt te onderzoekea en op het geschikte tijdstip tot oplossing te brengen. De Seoaat ging daarna over tot de orde van dea dag. Het dagblad van Tuusville (Pensylvaoie) deelt een uitvoerig berigt mede omtreot eeu oogeboordea diefstaldie te Petroleum-Centre beeft plaats gehad. Eene bende gemaskerden vier personen sterk, is op een avond plotseling in de eeazsam gelegen maar goed versterkte woning verschenen van zekeren John Benoiogbof, een der vermogendste eigenaren van pelroleuin-bronnen. Zy bonden bemzyne vrouwdochters en bedienden en maakten zich meester van hetgeen zy in twee brandkastea vonden, waarvan zij de sleutels aan den beer des huizes hadden ontnomen. Een derde brandkast konden zjj niet openen, daar zy onbekend waren met bet gebeiin der sluitiug. Bovendien lieten z|j bet grootste gedeelte der waarde liggen, ten gevolge van hunne achteloosheid, die eenigzins verklaarbaar was, als men in aanmerking neemt en dit is het merk waardige van den diefstal dat zjj zich reeds meester hadden gemaakt van een half millioea gulden. Zjj wisten niet dat op dien dag de heer Benniughof ruim het drievoud in zjjn huis had. Den anderen dag zou bjj het geld in de bank te Philadelphia hebben gebragt. Benninghol is de ge lukkige bezitter van drie millioea gulden: voor weiuige jaren bezat hij uiels; de petroleum heeft bem lol een scbatrjjk man gemaakt. Als merkwaardige bjjdrage tot de keoois der Amerikaanscbe zeden strekke. dat dc dieven. o« hunne takken gevuld te hebbenzich aao den in houd van den kelder wilden te goed doen, maar geen droppel wjjo bier of sterken drank in buis vondendaar de bestolene en sjjn gezin leden ijjo van een Amerikaanse!) matigheidsgenootschap. Z|j vonden er slechts water en melkeen drank wat al ie schraal voor persouen die een half millioea hebbeo gestolen. Inde Zaturdagjl. gehouden zitting der Tweede Kamer beeft de Minister van Buiten). Zakon over gelegd het Oranjeboekhoudende de diplomatieke bescheiden nopens de Limburgsche en Luxemburg- scha aangelegenheden. Daarin staat dat Bismarck het beleid van ra» Zutjlen huldigde.

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 1