AMERSFOORTSCHE COURANT, M 155G. 7^r Tan V R IJ Ii A G dO April J868. 'A _L Uit blad verschijnt de» Maandags en Donderdags' «avonds.De Abonnementsprijs i* ƒ1.50 in de 3 maanden.Van Advertentiëo 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel rtaeerfetf 10 Cents; legale Ad verten tién per regel 13 Cents behalve het Zegelregt.Afz. nummers f 0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. H.vun Cletff, te Amersfoort Bureau Amersfoortsake CourantLangcstraat, Wijk F, N#. 13, over de Oude Visobtmrktsoo mede lij allo Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. Wegens het Panschfeest wordt in plaats Maandag avondhet vol gend nuiumer der Couraut Dingsdag avond uitgegeven. Beleefdelijk, doch dringend wordt verzocht advertentie» onz. voor dat nummer Vrijdag of Zaturdag, of anders tijdig mogelijk te willen inzenden. Uit het jaarverslag over 1807, door do Com missie voor de Spaarbank Ie Amersfoortop 2 April j. I., aan hel aldaar gevestigde Departement der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen uitge bracht, blijkt het volgende: I. Het aantal deelhebbers is in dat jaar van 236 geklommen tot 266. II. Het hun verschuldigde kapitaalmet renten is vermeerderd met /011D.49en bedroeg op uit*. December35360,08* verdeeld over 67 dienstboden te tarnen voor 5088,65s 39 handwerks- en ambachtslui 8004,00* 17 kooplui en ne ringdoende 3295.02 7 militairen997.70 113 minderjarigen en personen zonder beroep »11493,80 23 vcreenigingen en administratiën 4980 90* III. Van de 419 posten van inbreng, in 't geheel bedragendeƒ14951,34 (zynde 4705,02 meer dan in 1806), waren er: 185 v. nicl m. dan ƒ5.ad f 407.43* 135 f 5 tot 20.— .1572.37* 47» »20.50.— .1585,75* 24 .50.— .100.— .1836.85 28» meer dan .100..9548.03* IV. Er werd ƒ2472.805 minder uitbe taald dan in 1806 cn wel in het ge heel, aan 103 personen. een som van 0710.01 Daarin zjjn begrepeo 20 posten van meer dan 100 tol een gezamenlijk bedrag van a f 4500. Geheel onttrokken zich 26 deel hebbers legen 35 in 1866. V. Hij 't sluiten der rekening over 1807, bleek het kapitaal der Bank tczijn vermeerderd, met 9549,30, en te bedragen37167,91* beslaande in Hypotheken voor 9900. Iteleeningen. 22875. Certificaten 4 en 3 NV. S.. 1800. Verschenen renten 944.24* Kontanten in kas. 1552.67 VI. Volgens de Balans was het actief, ƒ3716791* het aao de deelhebbers verschuldigde .35300.98* zoodat een voordeclig saldo blijft van 1800,93 zijnde 429.87 meer dan in 1806. VII. In het personeel der Commissie is geen ver andering gekomen. Evenmin in de zitdagen die voortdurend worden gehouden ten Raadhuize, op den 2e en 4e Maandag van elke maand van 12—1 uur terwijl tot het bijschrijven der renten gelegenheid bestaat in de eerste zittingen der maanden Januari Mei en September van 12—2 uur. VERGADERING van den RAAD der gemeente Amersfoort, van Dingsdag 7 April 1868. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. In behandeling wordt gohragt 4°. liet rapport van Burg. cn Weth. nopens hel request van eenigc ingezetenen betrekkelijk de bur gerschool. Blijkens dit rapportwaarvan voorlezing geschiedt hebben Burg eu Weth. in de eerste plaats nagegaan in hoé verre de. roquestranten geacht kunnen worden belang te hebben bij hel gevraagde. Daarbij is liet hun gebleken, dat van de 22 verzoekers 13 kunnen beschouwd worden als belanghebbenden daar zij zijn vaders van kinderendie door Ir.iiiucn leeftijd moeten geacht worden leerlingen te kunnen zyn van ccnc schoolinrigtingzoo als in het verzoekschrift wordt bedoeld. Burg. en Weth. willen voor het tegenwoor dige niet in beoordeeling treden van de vraagof er behoefte bestaan zal aan de oprigting van eene school overeenkomende met die van den heer de Haannadat het middelbaar onderwijs, welks regeling thans bij den Raad een punt van onderzoek uitmaakt, zal ge regeld zijn. Zij mccnen echter, dat er wel grond bestaat omin afwachting daarvantijdelijke maat regelen te nemen. Zij zijn daarom 'in overleg getreden met den heer de Heus. Deze is bereid cene avond school te openen, die viermalen per week, telkens gedurende twee urenzou gehouden wordenen waarin onderwijs zou gegeven worden in 't ilollandsch, Fransch en de rekenkunde. Daarvoor zou ieder leer ling ƒ1. per maand of 12. per jaar betalen. Mogten er onder de leerlingen zijn, geschikt en genegen om onderligt in 't Engelsch en Duitsch te genieten, dan is bij, wanneer de tijd dit toelaat, bereid ook daarin onderwijs te gevenwaarvoor het schoolgeld dan nader met de belanghebbenden kan worden overeen gekomen. Voor het geval evenweldal die verschil lende schoolgelden mogten blijken de moeite en bet tijdverlies niet genoegzaam te beloonen zou bovendien aan den onderwijzer het uitzicht moeten geopend worden, naar het oordeel van Burg. en Weth,, op eenige tegemoetkoming van de zijde der gemeente. Na de voorlezmg van dit rapport zegt de Voorzitter, dat er betrekkelijk dit onderwerp nog twee adressen zijn ingekomen, een van den hoofdonderwijzer Bitter, cn een van den hulponderwijzer der school vao hel Departement tot Nul van 't Algemeen, Kclfkens, terwijl zich nog een derde persoon heeft aangemelu, wiens adres evenwel nog niet is ingekomen. Deze allen ver klaren zich genegen tot het geven van zoodanig lager onderwijs, als waaraan naar hunne meening behoefte beslaat, tegen genot van een subsidie- De Voorzitter stelt voor deze adressen te verzenden naar de Afdcelingen, om ze aldaar te onderzoeken te gelijk met de andere stukken betrekkelijk hel onderw ijs. Daar niemand zich hiertegen verklaart wordt hier toe zonder hoofdelijke omvraag besloten. Alsnu wordt de beraadslaging geopend over het voorgelezen rapport. De heer L. E. Lagcrweij zegt, dat de president der plaatselijke schoolcommissie gisteren hare leden heeft bijeengeroepen, en hun heeft medegedeeld, dat Burg. cn Weth. hem officieus met hun rapport hadden bekend gemaakt. Bij daarop gevolgde gedachtenwisseling bleek het toen, dat voorzegde leden meenden niet met dat rapport te kunnen instemmen. Daarom hadden zijden wensch uitgesproken, dat door een hunner, die tevens raadslid was, aan den Raad zou worden voorgesteld het rapport aan de schoolcommissie te verzenden om advies. Op dien grond stelt hij dit alsnu voor. De Voorzitter antwoordt, dat hij zich tegen dit voorstel volstrekt niet wil verklaren. Integendeel erkent hij, dat dit zijne nuttige zijde kan hebben. Hij wil alleen opmerkendat het hier gold eene tijdelijke voorziening, waarbij spoed diende gemaakt te worden. Om die reden' meenden Burg. en Weth. te kunnen volstaan met eene officieuse raadpleging van den pre sident der plaatselijke schoolcommissie. Rij had niet gedacht, dal de leden dier commissie daarover hunne gevoeligheid zouden betoond hebben. De heer L. E. Lagcrweij hervat, dat zijn voorstel niet is gedaan uit gevoeligheid, maar alleen om het gewigt der zaak. Wat nu het maken van spoed aan gaat, zoo meent hij er op te mogen wijzen, dat de Paascbvacantie nabij is, cn cr dus niets wordt ver zuimd, daar de schoolcommissie zich zeker beijveren zal om binnen korten tijd haar advies uiltcbrengen. Dc heer van Bel is niet tegen de verzending aan die commissie, en gelooft ook, dat daarloe wel grond kan bestaan. Hij geeft echter in overweging dit alsdan ook te doen ten opzichte van de beide adressen, die lieden zijn ingekomen. Dc Voorzitter zegt, dat dit ook zijne mcening is, en bij zulks had willen voorstellen, doch dit niet kon doen eer beslist was, wat cc met het rapport zou geschieden. De heer van de Poll acht hot ook zeer noodig, dat in dezen zoo veel mogelijk spoed worde gemaakt, opdat de zaak niet onder dc renvooijon begraven worde. Zon men voor hel uitbrengen van het verlangde advies geen termijn kunnen stellen? Als men bijv. den «lag bepaalde der eerstvolgende raadszittingen wel op een vroeger tijdstip dan deze volgens hel reglement zou moeten plaats hebben. Dan zou men de schoolcommissie kunnen uilnoodigen vóór dien lijd haar advies intczenden. De voorziUer ach- dit denkbeeld niet wel uitvoer baar, (daargelaten dal de vaststelli .g der raadszittingen aan den voorzitter van den raad is overgelaten)omdat bet ligtelijk zou kunnen gebeurendal die raadszitting toch om de eene of andere reden moest worden uitgesteld. Hij gelooft evenwel, dal dit ook overbodig zou zijn, omdat de leden der schoolcommissie, waar onder twee raadsleden zijn, genoeg doordrongen zijn van het gevoel der noodzakelijkheid om in dezen spoed te maken. De heer Schluiter acht zich verpligt medetedeelen dat hij, als voorzitter uer schoolcommissie, bare leden niet eerder dan gisteren heeft kunnen oproepen eerst wegens afwezigheid van sommigen, daarna wegens eigene ongesteldheid. De Voorzitter stelt alsnu voor, daar niemand zich tegen die verzeuding heeft verklaard, zoowel bet rapport als de beide adressen te verzenden aan de plaatselijke schoolcommissie om consideratie en advies. Zonder hoofdelijke omvrage wordt biertoe besloten. 2°. Ontwerp-besiuilen tot af- en overschrijving op de gemeente-begrooling over 1867 hel eerste voor een bedrag van ƒ659,72; bel tweede van 4448,20. De Voorzitter zegt, dat voor eerstgenoemde over schrijving alleen de goedkeuring van den raad, maar voor de laatstgenoemde ook die van Gedep.' Staten noodig is. Verder merkt hij op, dat die overschrijving moet geschieden door verschillende afschrijvingen van kleine posten omdat de post van onvoorziene uitgaven bijna was uitgeput door hetgeen vereischl werd ten behoeve van liet gebouw naast liet raadhuis, ten be drage van I50U, dal door de bcgrooting van 1867 moest worden gedragen. Zonder discussie met algemeene stemmen aange nomen. 3°. Benoeming van een gemeente heel- en vroed- meester. Met meerderheid van stemmen wordt hiertoe benoemd de heer Morren, heel- cn verloskundige te Amersfoort. 4°. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden van dc Commissie, bedoeld bij de artt. 11 en 15 der Wet op dc Schutterij. Hiertoe worden benoemd de II.H. Scheerenberg en Schluiter tot leden, L. E. Lagerweij en Methorsl tot plaatsvervangende leden. De Voorzitur deelt daarna mede, dal zijn ingekomen: a. Eene missive van Gedep. Staten berigtende dc goedkeuring van het kohier voor de hondenbelasting. Aangenomen voor kennisgeving. b. Verslagen der plaatselijke schoolcommissie, en der verdere commission eu instellingen. De Voorzitter voegt er bijdat ook het jaarverslag der gemeente is opgemaakt, en stelt voor hel te doeq drukken. Hiertoe wordt besloten. Niets meer te behandelen zijndesluit de Voorzitter de vergadering. SPAARBANK.. Het Bestuur zal lijnc eerstvolgende tilling houden op llanudai; 13 April c. k. ten llaadhuitc te Amersfoortdos namiddags van 14 lot 1 ure. VAN DE POLLSecretaris. Politieke Itevnc. Aan de Parijsciie effectenbeurs is in het laatst der vorige week door speculanten op daling het gerucht uitgestrooid dal Denemarken Frankrijks tussclienkomst in de onderhandelingen met Pruissen over de teruggave van Sleeswijk had ingeroepen alsmede hel gerucht dat hel Fransche consulaat te Warschau Wj>s opgeheven wegens 4? veidwijning der laatste overblijfselen van l'olens zelfstandig bestaan. Die heide geruchten zijn Ie Parijs door de orgauen der bewindslieden tegengesproken. In Grtkelatid is weder ecu kabiuets-wijziging le verwachten, dezen keer, als gevolg van den waarsdnjnlijkeu uitslag der verkiezingendie de vorige week een aanvang hebben genomen Ier vernieuwing van «ie wetgevende kamer. Meu geloolt iutusschen dat de heer Bulgaris Minister-president blijven zal. Drie Oosienrjjksche Aartshertogen bevinden zich thans in Athene. De Perzische regering heeft beslotenhet reeds in de zestiende eeuw gevormde, maar tot dusver onuitgevoerd gebleven plan te verneteulykenotn eene op dertig mylen afstand vau de stad Ispahan gelegen rivier door middel van een kanaalder- wuaiis heen te leiden.

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 1