AMERSFOORTSCHE COUR AIV Jt& 1579. ran DINGSDAC SO Junij S868. 'S sÉt' Dit blad verschijnt des Vaandagten Donderdag* 's avonds. De Abonnementsprijs is /I.50 in de 3 maanden. Van Adverleniien 1 tot 6 regels 60Centselke regel a lOCenls; legale Advertentiên per regel 15 Centsbehalve het Zegelregt. Aft. nummert /0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Cilg. A. II. ran CU iffie Amersfoort IIureau Amerifoorttcke CourantLangeslraat, Wijk F, N°. 48. over de Oude Viscbniarkt, zoo mede hij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in hel Rijk. KENNISGEVING. Dg BURGEMEESTER tam AMERSFOORT Brengt (er kennis van (ie ingezeieuen dezer ge meente dat het door deu lieer Commissaris des Kouiugs iu deze provincie executoir verklaard kohier N#. 2 van de Wjjken E en F der PEHSONELE BELASTING over het dienstjaar l8,8/«» aan den Ontvanger van 's rjjks directe belasliugeu alhier is ter baud gesteld, aan wien ieder verpligt is zijnen aanslagop den by de wet bepaaldeo voetle voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aaugepidkt le Amert/oort den 29. Juny 1808. lie Burgemeetter voornoemd. A. G. WIJERS. De IHtalateraverwlaaellne. I. De oude ministers zijn heengegaan, de nieuwe zijn opgetreden. Dit weet ieder, inaar menigeen vraagt: wat beteekent dat en wat hebben wij daarvan tc verwachten Het antwoord luidt: Het beltoudend-^e^ind ministerie heelt plaats ge maakt voor een libcrual-r/esferm/ ministerie; het is een nationaal ministerie want zeven achtsten gedeelten der natie zijn liberaal. Dat komt echter nog niet volkomen duidelijk voor en men verlangt van het nieuw opgetreden bewind te vernemen waar het heen wil, wal liet gezind is te doen. De leidende gedachte, zoo drukt zich liet hoofd van het bewind uit, is cene verzoenende gedachte en uit dien hooide moesten de ledeti van het kabinet builen de Tweede Kamer gekozen worden, om een einde aan partijtwisten te maken. Dit klinkt wonderfraai, doch wordt die leidende gedachte verwezenlijktIn dit opzigl zijn de president- minister, de Heer van Basse, en de formeerder van het kabinet de Heer Tharbecke het nu reeds oneens. Slaat men het «wig op den president-minister, die nu eens aan een liberaal dan weder aan een conservatief Ministerie deelnam, ja zelfs van een radicaal bewind niet af keerig was, dan laat zich de;;e karakterschets van bet Ministerie wel begrij- neudoch nu verklaart de formeerder van liet Kabinet 'tparlementair cartel van eenen waar- digen parlementairen medestrijder, den afgevaar digde uit Amersfoort, Mr. J. K. Baron Goltslein aannemendedal Kabinet als een suivcr liberaal Kabinet. De verwarring is dns groot en de samen stelling van bet Bew ind heldert den opgekomen nevel niet op. Men treft daaronder ecnige leden van wier rigling men zich geen duidelijk begrip kan vormen. Wanneer men hen daarnaar vraagt is het antwoord ver van bevredigend. Van de ministers van Oorlog en Marine ve-ne- men wijdat zij zich geroepen achten het stelsel huuner voorgangers voort te zetten, maar waarom werd dit dan niet aan hunne voorgangers overge laten, daar zij toch als specialiteiten geen poli tieke kleur behoefden aan te netnen? De .^inister van justitie schijnt even als zijn voorganj^r zich alleen op parliëele verbeteringen in het regis- wezen te w illen toeleggen en kan men dan zich bevredigd achten met het voortdurend beslaan van een gebouw, dat tot in de grondslagen toe aan het waggelen is geraakt Hier is dus de ministers- verwisseling niet geheel heilspellend en wat wordt er van de zoogenaamde questions brulantesde koloniale kwestie en de onderwijskwestie AMERSFOORT, 29 Junij 1868. In Augustus en September zullen in de leger plaats hij Milligen wapenoefeningen worden gehou den en Tereenigen zich alsdan: Het ie 2e en 4e bal. Tan hel reg. grenadiers en jagers; het le 2e en 4e bat. van in-t 4e. het 1e 2e en 4e bal. Tan het 7e, het le 2e en 4e bat. Tan het 8e reg. infanterie; de 4 Teld-escadrons van het le en die Tan het 3e reg. hussaren zooveel mogelijk op de organieke sierkie te brengen van 116 paarden per escadron. Vier veld-baiterijen ieder »au 4 stukken eene batterij rijdende artillerie van 4 snikken; benevens eene komp. artillerie-transporttrein santewijzeo door de regenten ts-kommandanten. De bataillons, die aan deze oefeningen deelnemen, worden op eene sterkte van utigeveer 376 presente manschappen gebragt. waartoe liet vereischle getal miliciens der ligtingeu van 1864 en 1865 tegen 15 Augustus a. s. onder de wapens wordt geroepen. Het opperbevel over deze troepen is opgedragen aau Z. K. II. deo Prins van Oranje. Aan Z. K. II. wordt toegevoegd Z.hic. de generaal- majoor Jhr. J. A. va» den Bosch, adjudant-generaal van Z. M. deo Koning. De le brigade infauterie wordt gekoinmaiulecrd door den kolonel Mac-Leod. <an het reg. grenadiers en jagers, de 2e door deu kolonel Schönstadl van hel 7e reg. infanterie; de brigade kavaleiie. door den generaal-inajoor de Sturler de Frienitbergde artillerie door den kolonel Jur. Givers lleijnoot. van bel reg. teld-aitillerieterwijl als chef van den staf der kamperende troepen fungeert de majoor Schuurman tan den geueralen staf. Met de administrative dienst in het kamp wordt belast de onder-intendaot der le klasse de Ita*. en aan het hoofd van de geneeskun fige dienst gesteld de ollicier »an gezondheid 2: kl. Kr J. Weteling. liet karnp zal worden betrokken den 28 Augustus en opgebroken den 18 September. Voor het provinciaal geregtshof in Utrecht stond Zatiirdag jl. teregt II. \V.ontslageo brieven besteller le Amersfoort, beschuldigd «ao valschheid ui een authentiek eu publiek geschrift, liet veranderen Tan het portcijfer op het adres van eenen brief. i Hel Openbaar Ministerie requireerde schuldigver klaring en veroordeeling lol zes jaren tuchthuisstraf. Donderdag e. k. 's avonds halfzeven, zal het muziekgezelschap de Harmonie op den Hof eeoige muziekstukken uitvoeren. gcad>isteerd door een ge musici van het muziekcorps der rijdende artillerie. Op 14 Julij e. k. zullen de provinciale Staten van Utrecht overgaan tot de benoeming »an eeo lid voor de Eerste Kamer der Siateii-Generaal zijnde Jhr. Mr. J. Iluijdecoper van Slaarsseveen aan de tieuri van aftreding. liet prov. geregtshof in Utrecht heeft 4. Graus wegens het vermoorden zijner echtgenootIer dood veroordeeld. Men meldt uil Alkmaar van 26 junij l'e ollicier van justitie alhier keerde heden avond we-ier van VVieringeoalwaar hij keoms had ge- nomen van een trelfcnd ongeluk. Een manvader van zes kinderenhad zich inet vier hunner naar het veld tiegeren ea had de zorg voor het jongste kiri<l en het toezigt over zijte aan vlagen van krankzinnigheid lijdeode vrouw aan zijne zestien jarige dochter overgelaten. De ongelukkige moeder misbruikt eeu onbewaakt oogenblik, grijpt haar jongste kind, ijlt er mede naar builen, en werpt het in den put. De oudste dochter, die haar nageijld was, trachtte het kind nog te redden, doch werd door de krachtige krankzinnige ook gegrepen en ook naar de diepte geworpen. Toen de man le huis kwam voud hij aanvankelijk nie mand. Later vond hij de beide lijken in deo puien het lijk van de ongelukkige, hangende op den zolder. Z. M. de Koning vertrekt biuoen weinige dagen naar Zwitserland. De handel is te Enschedé lusteloos eo het fabriekwezen aldaar kwijnt. Dagloon is dien ten gevolge verlaagd. De gemeenteraad van Nijmegen heeft met algemeene stemmen besloten, zich ie wenden tot deu Koning ten einde te verkrijgen slooping der vestingwerken en afstand van de alsdan vrijkomende gi ouden aau de gemeente. Men schrijft nil Wamel 22 jl. Gisteren avond omstreeks 8 uur barstte er boven deze gemeente een hevig onweder loswaarhjj onze kwijneude akkers en weiden door eenen inilden regen gedrenkt werdeo. Eene windhoos, welke het onweder vooraf ging doch die gelukkig hare rig- ting huiten het dorp van het zuiden naar het noorden nam. veroorzaakte op baren weg eene geweldige verwoesting. Op den griudweg van Wamel naar Oojjen werden in eeli kort bestek 64 bonnen ont worteld, verbrijzeld of geheel opgespleten over den weg geworpen. In den hoogenweg. lussc.lien den grindweg en den huize den lloug«-nkampwas mede de geheele weg versperd door eene groote menigte daaiover geslitigeide ontwortelde hoornen. Op ongeveer 100 elop sommige plaatsen telfs verderlagen de aan de overzijde van den weg liggende koornvelden en uardappelakkers als be dolven onder de afgerukte toppen en takken der hoornen en de versplinterde boomstammen. In de bouwing van de gravinue van Hcchieren, waar ook vele hoornen geveld werden, werd eene schuur opgenomen en legen deu dijk iu elkan Ier geworpen. Omtrent den he'igen brand, die te Breinen gewoed heeft, schrijft men, dal die is uitgebarsten in deu morgen van den 22 hjj hel trekken van monsters katoen iu het kolossale pakhuis vao de firma Kritze C°. Eerst in den namiddag van den 23 was men de vlammen geheel meester, nadat 40 huizen een prooi der vlammen geworden en 12 vernield waren. Men begroot de schade aan huizen eo goederenvooral katoen tabak en boutop millioen thaler. De gebroeders Bentiger. geachte boekbande laars en uitgevers te Eiosiedelo (Zwitserland), van welke firma ook in Amerika een buis is gevestigd, hebben in de dagbladea ouder dagteekeniog van deu 24 der vorige maand de volgende waarschuwing doen plaatsen, gerigt aan diegenen, die lust roogteu gevoelen als landverhuizers naar Amerika te ver trekken. «Wij achten hel onzen pligt eene zoo even van onze broeders en neven uit New-York outvangen tijding ter algemeene kennis le brengen. Tegen- wuoidig is in al de gewesten der Vereenigde Staten van Noord-Amerika handel en nijverheid, met een woord, de geheele gang van zaken zoo gedrukt en belemmerd en diensvolgens bel getal van uienscben. die geen werk kunnen viudenzoo groot (in de stad New-York alleen spreekt men »an 60—70.000, die arbeid zoeken), dat het in zekeren tin gewe tenloos zou wezeu iu dezen lijd iemand aan le moedigen als landverhuizer naar Amerika le ver trekken. ten einde zijne fortuin in de nieuwe wereld te gaan beproeven. Alleen in geval men in Amerika door bekenden eene bepaalde verzekering van arbeid heeft, is het raadzaam als landverhuizer de reis derwaarts te ondernemen." Ofschoon er weioig naauwkeurige berigten omtrent de eerste vestiging der Joden in de Ver eenigde Staten bestaanzoo weet inen tochoat tij tot de eerste landverhuizers behooreu welke, door dwiogelaoJij uil de oude wereld verdreven een vaderland in de nieuwe vonden. De Puritanen waren er voor hende eerste vestiging van een Joodsche landverhuizing is gedagtcekeod van den 24 Augustus 1694. Op dien dag kwam er een schip te Newport, dat toenmaals een boofdbaven der koloniën was, uit een der West-Indische eilan den aan. dat vele Joodsche fainiliëo aan boord had. Deze deels zeer bemiddelde famtliën vestigden zich in genoemde plaats en grondden er spoedig de eerste gemeente. Beth Elobim huis Gods ge naamd. Zij bestond uil 69 medeledenen de Rabbjjo heette Abraham Azenedo. Was de eerste Portugeescbe gemeente. Sedert zjjo de Israëlieten over al de Vereenigde Staten verspreid. In 't jaar 1860 waren er 77 synagogen in de Vereenigde Staten, daarvan waren er 13 in New-York. Het aantal Israëlieten in de stad New-York wordt ^p 125.000, dat vao den gebeeleu Staat op 231,000 geschat. Toeu de census in 't jaar 1830 bepaald werd waren de Israëlieten er trotsch op, dat tot dat tijdstip geen buuuer vao eeu groote misdaad be schuldig'! was geworden. Van de bevolking der Joden waren de uieeslen in deo handel, de overigen in kunst eu letterkunde. 147 weldadigbeidsgesticblen zijn door de belijders der Mozaïsche leer gevestigd eu 23.000 behooruo tol vrijmetselaarsloges van dezen staat. Politieke Revue. De Oostenrijksche rijkskanselier von Beust zegt in eene depêche ointreut de coupon-belasting enz. het volgende «lodicu wij bedenken, dat het grootste gedeelte onzer schulden sedert 1848 werd aangegaan indien wij leiteu up den prijs van uitgifte der leeniogen «elke de regering teu gevolge der inde laaiste 20 jaren voorgevallen rampen heeft moeien sluiten en indien wij eindelijk de beursnoteringen nigmn. dan is hel niet te hetwislcu dat de groote meer derheid ouzer scholdeischersmet name al diegenen, «elke sedert 1848 Oostenrijksche fondsen kochten, oun geld buitengemeen voordeelig geplaatst hebben. Nu weel ieder, dal de rentevoet coodukaljjbaltijd iu omgekeerde rede tol de zekerheid fan het ka pitaal staal. Zoo wist iederdie ons ziju geld toevertrouwde, reeds vooral, dal hij bj) een ren- tegeuot «au 7, 8 of 9 pet. ziju kapitaal aan zekere kauseu blootstelde, die hjj had kuunen vermijden ludieii li ij zich inet 3 pet. van Eogelsche Consols had willeu vergenoegen. Ouder de Nederlanders die als goede financiers bekend slaan, waren naar mij gezegd is. velen voorzigtig genoeg om op deze kausen vooraf hunne rekening te maken, door van huuiie iu Oostenrjjksche fondsen belegde kapitalen jaar op jaar al de meer dan 5 pet. bedragende renten af le trekken. Dank zij deze voorzigtighcid, zien velen van hen zich op dit oogeublik reeds gedekt; dat wil zeggen, ia het bezit van obligation die hua bjjna niets kosten. Indien alsoo de ryksraad eene voorhjjgaande coupoubelasting voorstelt dan vei klaart bjj zich voor een maatregelwelke vrjj wat minder radicaal is, dan de meer of minder gedwongen conversie waartoe men iu audere landen is overgegaanwant in wcérwd van den drang van den oogrnblikkeljjken nood. blijft voor de biuneo-

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 1