zulks weinig bezwaar opleveren. Big» men twee scholeneene gesubsidieerde Lagere en eene voor M. 0. op, dan zullen beide scholen elkander in den weg staan, geeue van beiden de gewenscble resultaten opletereu. Zoo ver vraren dan ook zelfs de IIII. luspecteiirs oiet gegaan, die minder op onzen flnanciëlen toestand behoeven te letten. Dat tjjne «rees niet hersenschimmig is. Jat slechts weinige leerlingen uit den Ainbachtssland eene openbare dagschool voor M. O. zouden bezoeken blijkt uit hetgeen te Utrecht wordt opgemerkt. Aldaar bestaat eene openbare Dagschool. Welnu I In Utrecht, waar door de uitstekendsie mannen zoo veel ter bescha ving van den Ambachtsman wordt aangewend waar men dus mag veronderstellen dat het besef van het nul der wetenschap voor hunne bedrijven bij den ambachtstand in het algemeen lerendig moet zijn in het bloeijettde rijk bevolkte Utrecht werd Je dagschool in den aanvang van dn jaar slechts door 21 leerlinge!1» bezocht. Op de avondscholen daarentegen kwamen 88 leer lingen. op de afzonderlijke cursussen 102. Uit is ciet zoo vreemd, want de burgerstand wil in deu regel de jongens van twaalf lol vijftien of zestien jarigen leeftijd niet meer over dag naar school laten gaan, zij moeten dan hel practiscliu leven beginnen, en iels gaan verdienen. Met eene avond school maakt dit ten iniostc eenig verschil. Deze kunnen zjj bezoeken zonder veel te verzuimen, en mogt zijne keuze lusschen eene avondschool en eene dag- en avoudschool beperkt word>-n, dan zal hy aan de eerste zyne stem moeten geven. De heer van Del acht het gelukkig, dal alle raadsleden daarin ten minste orereeustemmen. dat aÜ allen willen rnedeweiken tot opngtiug van eene nieuwe school voor meer uitgebreid lager onderwijs. Nierrioud heeft de behoefte daaiaan ontkend. Verschil is alleen over openbaar of gesubsidieerd. Ofschoon hü rapporteur was der le Aid. zou het toch wel kunnen gebeuren dat hy liet niet eens was met de conclusie van het rapport. Vroeger is dit hem wel eens overkomen, maar thans kan hy verklaren, dat hij zich geheel met die conclusie vereeuigt. Bji openbare scholeu toch niet hulponderwijzers door den Baad aangesteldzijn niet alleen de kosten voor de gemeente hoogerinaar men is soms verpligt hen te behouden en in functie le laten, ook dan, wanneer het blijkt, dat men zich in billyke verwachtingen ziel teleurgesteld. Daarvoor bestaai minder gevaar by eene gesubsidieerde school. Men kan met bel geven van subsidie ophouden en als zij niet naar eisch werkt, zal zy spoedig verloopen. liet is waar, dat voor de benoeming lol hoofdonderwijzer aan eene openbare schoul een vergelijkend examen wordt gevorderd en niet «oor die aan eene gesubsidieerde school. Doch. daargelaten dat hij, die bet schoonste examen heeft afgelegd niet aliyd de meest geschikte onderwijzer blijkt te zijn. zo» is liet toch ook nergens vee boden dat men. bij liet toekennen van een snhsidie, insgelijks een vergelijkend examen ols voorwaarde stelt. Evenzeer kan men bepalen dat de Raad of Burg. en Weth., moeten gekend worden by de benoeming van hulponderwijzers. Wat nu het M. 0. betreftbegrypt hij niethoe aan de tegenwoordige tusschenschool eene avondschool voor M. O. zuu kunnen verbonden worden althans rnet vrucht. Vooreerst zou hel bijna otiuiivoerlyk zijn omdat rnen moeijeljjk geschikte uren zou kunnen tinden, waarin de localen beschikbaar zijn. Voorts zouden iu die localen geheel andere hulpmiddelen voor Ket M. O. moeten atnwezig zyu dan voor het lager onderwijs. Euidelyk zou geen der Onderwijzers der Tusschenschool. als hij zich niet vergist, bevoegd zijn om onderwijs te peten iD vakkeu van M. O. Dan eene a/zonderlijke op zich zelve staande avondschool .Maar waar zou men de onderwijzers daartoe moeten zoeken Iu deze stad zou men ze wel niet vinden dan bij uitzondering. Moeten zij van elders komen en zich hier vestigen dan zal men liooge iractementen moeten geven zoo als de ondervinding heeft geleerd en dat voor slechts een paar uren daags of per week. Zal het nutdaardoor te weeg gehraglin evenredigheid staan lot die geldelijke bezwaren Is hel met beter die iractementen iets hooger te stellen, en daarvoor dan ook eene goed geregelde dag- en avondschool te bekomen? Daarbij komt, de wet zoodanige school uitdrukkelijk «orde welligl daarvan ook voor de leerlingen der latynsc... school partij kan getrokken worden, die mede onderwys moeten ontvangen in wiskunde, aard rijkskunde. geschiedenis enz. Spreker wil er ook wel voor uitkomen, dat hij de oveiluiging mist. dat er op dit oogenblik dringende behoefte in deze gemeente beslaat aan eene school voor M. 0.en dat bij die gaarne zou achterwege laten voor het tegenwoordige, als de wet niet zoo duidelijk sprak. Maar nu men aan deze moet gehoorzameu, is het dan ook raadzaam niet verder te gaan dan de wet etschl. en zich te bepalen tot eene school met tweejarigen cursus, waartoe zij de «rjjhetd geeft. De heer van de Poll meentdat de heer L. E. Ixigerwrtj te veel hecht aan den naam van ambachts school waarmede de wet de school met tweejarigen cursus betitelt. Die naam loont geenszins aan dal deze school uitsluitend bestemd is voor ambachts lieden. De wet zegtdat tji dit voornamelijk is voor ambachtsliedeoeo erkent dus. dal ook andere leerlingen daarvan gebruik kunorn maken. Verder moet b{j zeer ondersteuneo w«t door den heer van Bel is opgemerkt betrekkelijk demogelijkheid, om de toekenning van bet subsidie aan de opterigten Jagsre school te doen afbangen vun een «ergelykeud exameneu omtrent 'len invloeddie kaa worden uitgeoefead op de benoeming van hulponderwijzers. H(j herinnert, dat art. 3 der wet op bel lager onderwys spreekt van voorwaardendie uien kan stellen by bet toekennen van subsidien. De lieer L. E. Lagerweij wil deu heer van de Poll wel toegeven, dat ook aaderen dan ambachtslieden op de Middelbare School inogeu komen inaar h(j moet tevens opmerken dat wanneer de school welke volgens de wet voornamelijk vooraanstaande ambachtslieden is bestemd, voornamelijk door leer- liugeu vau een andereu stand wordt bezocht, die school haar eigenaardig karakter verliest eu niet beantwoordt aan hel doel. dat men zich by de oprigling moet vooistellen. Art. 3 der wet op het L. 0. spreekt van voorwaarden maar heeft zijns inziens niet deu zin door den vorigen Spreker daaraan gegeven. De loelaliug der leerlingen van verschillende gezindheden, bepaling van leervak- keu eu lesuren geen examens wordeu hier be- doeld. Uoreudien zou uien misschien indien de Baad aau eene Bijzondere School de voorkeur gaf, niet zoo gemakkelyk examinators vinden. Iljj blyll van gevoelen dat men zeer goed eene avondschool voor M. 0. aan eene openbare Lagere School zou kunnea verbinden. De wet heelt geen bepaalden leeftijd voorgeschreven. De jongens die op eene zoogenaamde Franscbe school te huis be- hooreu en wegeus hel lage schoolgeld »oor een gedeelte naar de Middelbare zullen overgaanzyn van tien- tol twaalfjarigen leeftijd, en hebben reeds op andere scholen de eerste beginselen geleerd. By den beer de liaan waren slechts zeven leerlingen beneden de twaalf jaar. Hy wil zo» vele argu menten met herhalen, ten voordeele van het Openbaar Onderwijs aangevoerd. Hy verwyst naar het Happart der 2Je Afdeeliog. Verder wil hy wel gelooven dal wanneer eene avondschool bjjna even- teel moest kosten als eeoe dag- en avondschool aau laatste de voorkeur moest worden gegeven, maar in zijne afdeeliug begreep mea dit anders. Men wilde eene avondschoolwaar alleen de noodme vakken zouden worden onderwezen en die kan zoo kostbaar niet zijn. De meeste Leden wenschten eene algeheele dispensatie van het M. 0., zij meenden dat eene stad als Amersfoort, die wegens het groot getal arinen en oovermoaenden zonder bezwaar van hel cijfer 13000 op 8000 kon worJen teruggehragt. daar aldaar slechts 800 belasting belaleude inge zetenen wareu. dat zulk eene sia<lwegeos eene verhouding van bevolking tot belastbaren welke waarschijnlijk nergens werd gevonden wel naar billijkheid van verplichting tot daarstelliug eener school hij art. 14 bedoeld, inogt en kon worden vrijgesteld. Dal voor het tegenwoordige men zich lol eene a<ondschool kan bepalen, blijkt en uit de wet en voornamelijk uit het Rapport vau den In specteur voor hel Middelbaar Onderwys. Voor het M. O. wordt door sommigen de bepaling der wet. zeer streng opgenomen, hjj weoschte dal art. 16 van het L. O: met inioder was in het oog gehouden, daar hier de meeste belanghebbenden zyn en de meeste vruchten te wachten. De heer Methorst is van gevoelendal de zaak van liet onderwys te gewiglig is om zich by de regeling daarvan uitsluitend le laten leiden door redeuen van geldelijken aard Men moet wel degelijk vragen, welke wyze van regeling de beste is in het algemeen belang. Ilij heeft de openbare discussiën blgewachl om daarnaar zijne stem te regelen en nadat hy nu hel «oor en tegen gehoord heeft, meent hy zich le inoeti-n aansluiten aan de denkbeelden door deo heer L. E. Lagerweij blootgelegd. Ook hy gelooft aan de noodzakelijkheid der lagere, maar met aan die der middelbare school. De eerste wil hjj dus zoo goed mogelijk en al/.oo eene openbare school; de laatste zoo beknopt mogelyk,en daarom alleeu eene avomlscho ilwaartoe men vergunning kan vragen en ieikrijgen. Zoo mogelijk moet men zich hiertoe bepalen. De heer L. d. van Beek acht zich verpligt te kennen le geven, dat hij, wal het lager onderwijs betreft, het ook eens is met den heer Lagerweij, en insgelijks zijne stem zal geven aan eene openbare school. De heer pan Durgsleeden merkt op. dat hij niet kan ontkennen, dat de handwerksschool slechts door weinige z»nen van werkbazen wordt bezocht, maar dat er toch sommigen zijn, die daarvan ge bruik maken. De heer van Del heeft hoeren aanvoeren dat men op de middelbare school schier geene leerlingen uit den ainbachts-stand kon verwachteo, maar hoofd zakelijk andere jongelieden. Als dit waar is, dan moei hel eene reden te meer zijn om het middelbaar onderwijs niet uitsluitend te bepalen tot eene avond schoolwant dan kan men ook de laaist bedoelden aldaar niet verwachten. Waarmede zouden deze zich dan den overigen lijd heiig houdenals zij alleen des avonds de school konden bezoeken De lieer L. E. Lagerweij heeft niet gezegd dat de handwerkschool volstrekt niet bezocht werd door zonen tan werkbazen, inaar alleen dal er zeer weinige leerlingen van die categorie zijn en dit wordt door den Hc*r ran Durgsleeden hevestigd. Voorts was zijne bedoeling toen hjj sprak over andure leerlingen die men misschien op de Mid delbare school kon verwachtendat bet oiet wen- sclielijk ware. dal leerlingen, die tot de zoogenaamde Franschc School behoorden, zoo zij evenzeer on derwijs in wiskunde, vreemde talen enz. konden erlangen, wegeos het lager schoolgeld de Middel bare zouden vei kiezen. Hij persisteert dat als men eeoe goede openbare lagere school daarstelt. waarop ook de vakken vau k tol p worden behandeld eo daaraan eene avondschool voor M. O. toevoegt, dit allezins voldoende is. De voorkeur ecbier geeft hy aan eene verceniging van Openbaar L. met II. school volgens art. 14 al. 1. De heer Schluiler acht zteb, als lid der plaatse lijke schoolcommissie verpligt te zeggen, dat hoezeer de meerderheid dier commissie heelt aangedrongen op de daarstelliug eener openbare lagere school hy voor zich de voorkeur geelt aau het voorstel der le Aid. en dal hy, hoe meer hij over de zaak heelt nagedacht, des te uieer ts ovei luigd geworden dal dit hel beste zal zyn. Hy zegt dit, opdat men hem niet ten onregte van inconsequentie bescbuldtge. De Voorzitter uioel uog eeus herhalen, dat ue voorstauders der avoudscbool niet genoeg lelteo op de verpligtiug, die volgeus de wel op de gemeente rustom ook eeue dagschool opterigten. Daarby zegt art. 14 der wet. dat de Koning bepaalt, welke vakkeu op de avoudscbool moeten onderwezen wor den. Is het nu waarscbyulyk dat men icrkrygeo zal, dal hel onderwys minder omvattend beüoeft te wezeu dan art. 13 vuorschryftals men lel op hel advies van den luspecteut voor hel M. O. pag. 3, die zeker ook wel te dieu aanzieuzal gehoord wor den. Hy voor zich verwacht dus veeleer eeue by. voeging tan vakkeu, wauueer de Baad er ininder voor stelt. De Heer L. E. Lagerweij wil den Heer Schluiler alleeu autwuordei* dal de Schoolcommissie auders deukt dan die sprekereu dal de Happenen dier Commissie teu guuste eener opeubare school voor meer uitgebreid L. O., steeds algemeeue adhaesie eu goedkeuring mugteii erlangen. De Voorzitter heelt hem niet van gevjeleo doen «eraudereu. Mogt een avondschool lol stand koineu wenschl hy vooral geene ovei lading van leer vakkeu: weinig maargoed. Hy blyll gelooven dal de lereentgiug eener opeuoare school voor meer uitgebreid L. met eene Middel bare de ilitusle kosten ua zied zal slepen eu alzoo voldoeude in alle bëstaaude behoeften vuorzteu lal. Hy wyst nogmaals op art. 14 al. 1 der wel. dat zoodanige verbinding uttdrukkelyk toelaat. De Voorzitter brengt alsuu daar uiemand meer hel woord vurlaugl, de couclusie vau het rapport der le Aid. in stemming. Hel eerste gedeelte, strekkende lot oprigting eener gesubsidieerde school vuor meer uitgebreid lager ouderwijs, wordt aangi-mnneu met 12 tegen 3 stern- in en die der 11.11. L. E. Lagerweij, L. A.vauDeek eu Methorsl. Hel 2e gedeelte, strekkende tot oprigting van eerie dag- en avondschool voor middelnaar onderwys rnei iweejarige cursuswordt aangenomen met 8 legen 7 stemmen. Vóór stemden de 11.11. van Walchrcnvan de Poll. ScheerenbergSchluiler, van Del, Herschel, L. A. van Deek eu de Voorzitter. Tegen stemden de 11.11. Af. var. Beek. van Durg sleeden. J. F. Lagerweij L. E. Lagerweij, Schellut, Melliorst en Visser. Zonder hoofdelijke omvraag wordt daarna besloten Burg. eu Welb. uiltenoodtgeu aan den Baad de noodige voorstellen te doen «en einde uitvoering te kunnen geven aan helde besluiten. De Voorzitter deelt vervolgeus mede, dat sedert de vorige raadszitting de Davolgeude stukken zyu ingekomen: I". lie magliging door den Koning verleend aan deu lieer Sc/r/rrffer om de betrekking van Wethouder le mogeo bekleeden, tegelijk niet zijne ambtelijke betrekking. Aangenomen voor kennisgeving. 2°. De rekening van hel Burger-Weeshuis en die der Schutterij. Verzonden naar de Aldeelingeu. 3®. Verzoek der agenten van policie urn verhoo- ging van tracieiiieiit wegens uttbreidiog van hunne dieustverpligtingen ten gevolge der ingevoerde nachtdienst. Vet zonden naar de Afdeclingeo om behandeld te worden met de begrooting. 4". Een rapport van de heeren Morren en Tost betrekkelijk de polyclmiek voor ooglyders, gedurende de le maand hunner werkzaamheden. Nedergelegd ter secretarie. Ten slotte geeft de FoorxiHer kennis, dat het Weeshuis thans uelieel bevrijd is van de oogziekte; dank zjj de welwillende hulp der heelkundigen waarbij uok Dr. Post. Aaugenomeu voor ken- ntsgevtog. Niels meer te behandelen zijnde, sluit de Fo»r- silter daarna de vergadering. Gedrukt ter Hoek-, Kantoor- ec Courantdrukkerij van A. II. VAN' CLKEFFie Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 4