AMERSFOORTSCHE COUR A M 1590. vau Y IIIJ D A G 7 Augustus d868 Dit blad verschijnt de» Vaan dags en Donderdags "s avond». De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Adverlentiën 1 tot 6 regels 60 Centselke fegel meerder lOCents; legale Advertentièn per regel 15 Cent»behalve bet Zegelregt. Aft. nummert /0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. ran Ctee/f.te AApasfoort Bureau Amersfoortitkt CourantJ,angcstraat, Wyk F, N*. 43, over de Oude Vischmarkt, 100 mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in bet Bljfc.'' Bij dit courr.nlnummer behoort een bijvoegsel, behelzende het Raadsveralag der gemeente Amersfoort, hoofd-onderwerpCrulerwijs. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Manudng 10 Angostus e. k. ten Haadhuiae te Amersfoortdes namiddags van 19 tot 1 ure. VAN DK POLI,. Secretarie. AMERSFOORT 6 Augustus 1868. Volgens N*. 1680 van 3 July jt. bleven b(j de inrigliug tot kostelooze bebandeliug van behoeftige ooglyders alhier op 1'. July jl. onder behaode- ling39 ooglyders in July kwamen onder behandeling 30 totaal in July 69 Waaraan gedurende deze maand 289 gratis cousulteu werden gegeven; van deze 69 werden ais hersteld 21 ontslagen of door eeu gratis verstrekten bril in de gelegenheid gesteld hun gewonen arbeid weder te verrigten. Zoodat op 1'. Augustus 48 onder be handeling bleven, lu Augustus is van den beer S. eenegiltvau /4 oulvangen. Onverwacht de inrigting bezoekende eu in ougeuschouw nemende ook tegen woordig by het komen en gaan der ooglyders en der genees- en heelkundige hulp duor ben aldaar genuien, liet een eu ander eeu allergunsiigsteu indruk achteriuzonderbeid den indruk dal door bel in bet leven roepen eu in slaud bonden dezer inrigting aan vele behocfiigeu eeue weldaad is en wordt be wezen eu hopen wij dat dit bezoek navolging moge vinden. Offert men lyd aan vervelende dingen, byceukomsten of pirlyen en aan zooveel aodere tydcnoordeode en landerige zakeu, men zondere eens een half uurtje atom ook eeu bezoek ie brengen aan die inrigliugalwaar menschlievende r.oig aan een der edelste zintuigen wordt gewijd. Hei uiimunleud lokaal is in de flreedeslraat en \s Maandags, ümgsdags. Donderdags en V'rydags 's middags te 1 uur geopeud. He levering van bel vleesch ten dienste der bij Milligui te kamperen troepen is aangenomen door dcu inr. vieesctihouwer I). van Gelder Ie Amersloort lol den prys van drie en vijftig cents hel Nederlandse!) pond. De Rotlerdamsche gemeeoieraad heeft in zijne jongste tilling bestolen tol hel verleeuen van een subsidie grooi duizend guldens per |aar, gedurende drie jarenvoor de uitgave van hel raadsverslag up den voet als het reeds sedert een jaar ver schenen verslag, en is deze som geacht eeue onbe- grijpelijk kleine tegemoetkoming voor de kosten eu moeite aan dergelijke uitgave verbonden. Toeu voorlcdeu jaar eeu onderzoek werd inge steld uaar de kosten van uitgave van een dergelyk, of stenografisch verslag, bleek dat die kosten tianiiiilyk alles daarouder begrepen van lien lol dertien duhend guldeus per jaar konden loopen. Voor deu leek moge dit bedrag daarvoor latijn zijndoch wie versland heeft vau de uitgave van raadsverslageo begrypl dat zeer goed. Men lede er ook op dat die gemeenteraad wekelijks zittingen houdt. He veepest is weder ontstaan in de Bukowine en Neder-Üoslenryk. De lleijersche regering beeft reeds den invoer verbodeu van rundvee, schapen, geiten enz. In aodere meer verwijderde Stateu belmoren de regeriugeo op al het vee dat vau hel buiteuland koiot eeu streng onderzoek te doen loepassen. Het is niet genoeg tegen de veepest te handelen als zy biunengelreden iser dient tegeu gewaakt te worden tioor dat zy binnentradt. Eerstdaags wordt ontslagen uil hel huis van correctie te llooru zekere S. A., ecu man. die reads ruim 36 jaren vau tijd tol tyd een inwoner der gevangenissen was en thans in ruim zevenligjarigeo ouderdom nog veroordeeld is om drie javen te Ommerschaus door te brengen. Men had dien beneficiant van gevangenissen zoo mogelijk, in zijn gewoon logement moeten laten. Oude hooineu verplante men uiet. Wij vernemen met belangstelling dat de spoorwegiinie van Tilburg naar Nymegeu, dieaau deu beer vat) deu Ouwelandl, te Parijs, ia con cessie is gegeven, een begin vau uitvoering nadert. De aannemer en tugenieurs zijn uil Engeland, op hel terrein aangekomen, en het waarborg-ka- jjitaal zal alsuu oumiddelyk worden gestori. Dezer dagen heelt een herder, ut tic nabyheid Kan Ddllaler. eeu opmerkenswaardig Mtcchl lus- pchen eeu vos eu twee arenden gtUUML Ue vos had *ich van een stuk vleesch m«e«l«r gemaakt en «Irocg hel naar zijn nest toen by duur eeoen arend Held overvallen, welke liet stuk vleesch poogde te vatten, doch de vos verdedigde kloekmoedig zyn buit. Een tweede arend kwam den eersten ter hulp. echter verdedigde de vos zich tegen hunne ver- eenigde pogingen, en toen de herder, een weinig nieuwsgierig, genaderd was. trokken de beide arenden in de hoogteden vos meester van het slagveld latende. In de voorgaande week begaf zich de predikant decbr. afgescheiden gemeente te Dlruin P. Woudsma. naar het naburige Frieslandten einde aldaar eene hem toekomende erfenisten bedrage van oogeveer f 400in ontvangst te nemen. Over zijn lang uitblijven verontrust, stelden zyne huisgeuooten de noodige pugiugen io bet werk om iets aangaande den verdwenene te weten te komen. Z(j werden onderrigtdat Woudsma na zyne zaken te hebben afgedaan, de terugreis per spoor bad aaogeoomen. Donderdag II. had men bem nog te Grupskerk en mede iels later te Kom- merzyl gezien. Verder was elk spoor verdwenen totdat de persoon van Huizinga, onder de gemeente Oldebove, in de boot, waarin bij gewuou is per sonen over le zetten, een hoed ontdekte, terwijl later nog op eenigen afstand van daar aan deu publieken weg een ledig valies werd gevonden, welke beide voorwerpen by nader onderzoek bleken aan den vermisten predikant (e hebben toebehoord. Men moet dus tot het vermoeden geraken dat hier een verschrikkelijke misdaad is gepleegd. Daar van onderrigt, hebben zich reeds gisteren iu den vroegen morgen de ollicier van just lie en de Regier-Coinmissaris inet den grifijei vau daar naar gemelde plaats begeven en een naauwkeurig on derzoek in het werk gesteld welk onderzoek nog wordt voortgezet. Behalve het valies droeg de vermiste mede een gouden horologie en een zilveren tabaksdoos bij zich. Te Aolwerpen heeft eene zonderlinge wed dingschap plaats gehad. Er moesten namelijk door twee persouen 280(1 mosselen gegeten worden. iNadat dezelve gekookt waren, begon de tnaaliyd. De eerste ketel die er 1000 bevatte ging vlug op. doch men zag reeds den uitslag der weddingschap want de eene at 802zyn tegenstrever 198 mosselen. Bij hel tweede geregt gaf de eene wedder het op. doch de audeie at er nog 500, dus te zamen 1302 mos selen De mao beweerdedal hy den ganschen nacht zou gegeten hebben, indien hij met eeue ernstige legeupariy had te doen gebad en wilde otn 50 francs wedden dat bij er nog 3000 zou oppeuzelen. Niemand der talrijke toeschouwers durf de de weddingschap aannemen. Eenige ter plaatse aanwezige personen vertelden ougeloofelijke feiten omtreut dezen alverslinder. Zoo tnoesl bij ooder anderen voor eeoigen tijd een brief bezorgen by een pachter in de omstreken van Thuin eu werd door dezen uitgenoodigd wal te rusien. Ik moet een oogeublik uitgaan'' zeide de pachter ziehier een ham, eet er iotusschen vau en spaar ze niet." Toen de pachter terugkwam was ervan den ham, die omtreut 15 poud woog, uiets dan hel been over. In NVallis doet zich een prachtig doch tevens verschrikkelijk schouwspel voor, namelijk een bran dende berg. In de duisternis van den uachi ver lichten de vlammenwelke eeue hoogte hebheu vau verscheidene ellen, den gezigtemder eu meu ontwaart ze op eenige mylen afsiaods. Een groot aantal mauueu is dag en uacht werkzaam om den brand te stuiten, betgeen -chler weinig haat, door de droogte van bet gras en Bndere veldgewassen en door gemis aan water in de uabyiieid. De vlammen spreiden zich thans reeds uit over eene oppervlakte vao 9 mijlen. Er is eeue beloouing voor de outdekking vau de oorzaak vau deu braud uit geloofd. Betreffende een rampspoedig voortal Vrydag avond jl. iu Manchester uutleeuen wij de volgende byzouderhedeu aan eene particuliere iiiededeeling. De ramp viel voor iu eene muziekzaal. Zij is gelegen w de Victoriastraat eu bekeud ouder du populaire beuauuug lien Lang's. Hel voornaamste deel er van is eene schouwburgzaalmet bak, oikest eu twee galeryeu. Dien avond was er eene beuefiet-voorsieliug vuur de echtgeuooten Clifford duclzaugers. Hel ongeval begon eenige unnuleu na 10 ure. Wat op dien oogeublik tol amusement vao tiet publiek werd vertoond was een zak-wedloop op bet tooneelom welken le zien een aaulal mauueu eu knapen iu deu bak op de voorste banken giugen slaan. Die bankeu kraakten als drelgdeu zy (e breken eenige jongens grepen zich vast aan een gashanger om zich legen vallen le tiuedeu, doch de gashanger biak al iu hunne handen. De reuk vao hel ontsuappeiid gas deed deu een of ander «biand!" roepen, en oogcunlikkelyk begon nen de toeschouwers eeu stormloop op de twee trappen aan beide zijdeu van hel gebuuw als de eeuige uitgangen. Of de beneficiant Clifford van het tooneel al riepdat er geen gevaar was niemand boorde oaar bem. De aandrang op de trappen was zóódanig dat de yzeren balustraden afbraken en de slagtoffers van bet valsch alarm by boopeo naar beneden vielen terwyl anderen door de ramen sprongen. Zoo spoedig doenlyk werd hulpverleend, en de politie was dadelijk verstandig en yverig in de weer. Met in alleryl aaogebragte rijtuigen werden doodeo en sterveuden naar bet openbaar ziekenhuis vervoerd. Daar bleek hel dat bel getal dooden beliep drie-en twtnligtwintig daarvan waren jongelingen van 14 tot 20 jaar een meisje en twee vrouwen. Allen waren gestikt. De ligter gek wets ten gingen, na voorloopige heelkundige verzorging, naar hunne woningeu. De zwaarder gekwetsten bleven iu het ziekenhuis onder de zorg van den eersten heelmeester en zyne assistenten. Zy, waren Iwaal/ iu getalwaarvan 8 a 10 bekend zyn en twee knaapjes die hunue namen niet wisten op te geven, lu de eerste oogeublikken werden alle zorgen gevorderd voor de gekwetsten; eerst later kon men aan hel ideutifiëren der -doudeu denken. Groole spanning heerschle gedureude den uacht in den buurt van bel ongetal eu in die van het ziekenhuis, waa. eeue augsuge menigte het oogeublik ver beidde. dat men zou kuuuea toegelateu worden om ooder de lyken welligt een vermisten bloed» verwant op te sporen. Te 4 uren iu den morgen waren reeds 15 van de 23 herkend." Terwijl men iu lauden waar geen jury bestaat en hel stelsel vau verzachtende omstandigheden niet io de wet is opgenomeu, de doodstraf meestal door den vorst, wien het regt van gratie-verleenen door de grondwet is gegeveu in dwangarbeid ver- aodertzien wy thans den jury. alleen om geen doodstraf te laten uitvoeren, verzachtende omstan digheden vindejwaar zy niet bestaan. Een vader moorder le Vaucluse; een man die een oude trouw van 85 jaar doodt, om haar te bestelen, in bet departement van Boven-Marne een dienstmeid met bare moeder, die te Vareuue-Sl.-Nilaire de meesteres vermoorden na premeditatie van een jaar en daarna bet huis in brand steken: vooralle vier hebben de jury's verzachtende omstandigheden gevonden. Is bierin niet iets onbillyksals men nagaat dat vier andere moordenaars, voor andere jury's en andere boven van assises te regt staandeter dood veroordeeld zynhoewel bunoe misdaad misschien wel een paar graden minder groot was, gelyk b. t. vau dat viertal ongelukkige Arabierendie een vijfden Arabier hebben vermoord en opgegeten, omdat de houger hen razend maakte? Waailyk, het is niet zoo gemakkeiyk bet regt van strafien goed toe te passen Aan eeu brief uit Tanari va van 10 April jl. in den Franscben Monileur onileeneo wy bel volgende, als een bijdrage tot de kenuis der zedeo en ge woonten van Madagaskar: «Toen koningin Rasoberina, den laatsten adem bad uitgeblazen, zorgde de mi nister Rainilaiarivooy de oppermagtige regeerder aan wiens wil ieder zich moet onderwerpen dal niemand op hel palcis inet de buitenwereld in ge meenschap kun komeo. Alle officieren van den löen en 16en graad van eer werden byeeogeroepen, om te besluiten wie de overledene vorstin zou opvolgen. Met algetneeue stemmen werd bepaald dal de ktooq zou borden geschonken aan Rameena nicht der overledene koningin. Ratneeua werd dadelyk als koningin uilgeroepen en daarna, in vry verlegeq booding doch met de kroon en de roode lamba (bet kouinklijk gewaad) gelooid, aan de vergadering voorgesteld. Hel land gaf zyue toestemmingeu vervolgens bield men zich onledig tyel de plegtig- heid der begrafenis en met hel voorbeietdeo vau deu algemeenen rouw. Dez' bestaat daarin dat elk onderdaaumaq zoowel als vrouw, gedureude eeu bepaalden lyd met opgeschort kleed, barrevoets eu met kaalge- scboreu hou ld loopt en zich vau eiken arbeid eu vau alle gedruischmakeude vetrigtiugeu onthoudt; zelfs het slapen in bedden eu bet begraven der dooden inet staatsie is verboden. De aanzienlyke dames van Taoariva onderwierpen zicb zeer ongauroe aan de noodzakelijkheid baar hoofdhaar te moeien verliezen. Het sioffelyk overschot vhii Rasoherioa werd ncdergelegd io een zilveren kist die een me- taalwaarde «an 1.450.000 Ir. had. Bovendien werden haar de meeste barer kostbaarheden kleederen meubelen enz., en zelfs een kist vol piasters, die vyftien mannen moeite hadden te dragen, io hei graf medegegeveu. Na de begraleq:* werden 2000 ossen ouder liet volk verdeeldeq eeu gansche week gaf hel Zich auu smulpartijen over. De eerste haudeliog der uieuwe legering was hel voeren van een regtsgedmg ter zake van hoogver raad tegeu eenige voorname personen waaumder van vorslelyken bloede. Zij hadden gedurende de laatste levensdagen van Kasohenna een poging gedaan den eerslcu minister lol val le brengeu eq

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 1