B IJ Y O E G S E L. AMERSFOORTSCHE COURANT, M 1590. van Y R IJ D A G 7 Augustus J868. VEBG A BEHING van den Itaad der gemeente Amersfoort van Vrijdag 31 Ju lij 1808. Afwezig de 11.11. L. A. van BeekScheltus en Methorst. De notulen der vorige vergadering worden voor gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is een voorstel van Burg. en Weth. aangaande de gesubsidieerde bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs. De Voorzitter zegt, dat Burg. en Weth., naar aanleiding van hel onlangs genomen raadsbesluit het advies hebben iogewouuen van de plaatselyke schoolcommissie over de voorwaarden waarop hel te geven subsidie zou worden verleend. Mei dat advies konden Burg. eu Weth. zich iu de hoofdzaak vereenigen, zoodal hun voorstel daarmede overeen komt, met uitzondering van enkele wijzigingen van meer ondergeschikten aard. Beide stukken worden alsnu door den Secretaris voorgelezen. Uit het advies der schoolcommissie blijktdat het bedrag der schoolgelden naar haar oordeel niet hooger behoort gesteld te worden dan op 20 voor de dagschool, en 10 voor de avoudschoolniet alleen omdat tneu dan meent te mogen rekenen op een grooter aantal leerlingen, die bij een hooger schoolgeld inisschicu m ilder talrijk zouden zijn maar vooral ook, omdat het gevaar dan minder groot is oin hen Ie vroeg de school te zien vei laten, ten einde over te gaan naar de middelbare school, eer zy daartoe geschikt zijn; voorts dal de instructiedie vroeger voor deu lieer de liaan heeft gediend, thans nog grootendeels zou kunnen gevolgd worden, terwyl de commissie enkele wijzi gingen daarvan aanbeveelt; eindelijk, dat de school behoort besieind te zijn «oor jongen» eu meisjes die, in afzonderlijke localen, zoowel in gewoon als in meer uitgebreid lager ouderwys ouder ngt zouden belmoren te onliaugeti. De onderwijzer zou (volgens het advies) veiphgi worden zyu Hulppersoneel iu te rigtente wyzigen of te vermeerderen over- i eenkoinslig hel oordeel der schoolcommissie, maar bel toekennen van een subsidie zou niet al liatikenjk 1 gesteld worden van een voorafgaand vergelijken I examen, omdat daaraau uog al bezwaren »ciboudeii zyn. Vooreerst toch zou het niet gemakkelijk zijn geschikte onderwijzers te vinden, uie zich daar.i...; willen onderwerpeuomdat zij daarvan, ook by den besten uitslag weinig heil voor zich kunnen 1 vervachten, daar hel geen genoegzaam tiilzical geeft op eene benoeming. Ten anderen zyn de «oorschriften der Wet op tiet lager ouderwys daarop 1 uiet van toepassing. De Schoolopziener behoeft alleen »oor openlmrc scholen examens af te nemen. Van iiet opmaken «ener voordrag! kan ook geen sprake tj)n, daar deze eveneens alleen voor openbare scholen is voorgeschreven, en meii den Kaad irioeyelyk zou kunnen beperken in zijne «rylieid van benoeming. Het voorstel van Burg. en Weill.hoofdzakelijk met het advies overeenkomende, geeft iu o«eiwe ging hel subsidie te stellen op /1200, aanvankelijk toelekennen voor deu tijd vun zes jaren. De Voorzitter merkt daaromtrent nog op, dal Burg. en Weth. eerst hadden gemeendmet het oog op de reeds gedane aaubiedingen dat liet sub sidie kon gesteld worden op /lOOO. Zij dachten daarby echter aan het bedrag vau het schoolgeld zoo ais het door den heer de liaan was genoten. Als dit evenwel wordt verminderd ingevolge hel verlangen der schoolcommissie, dan dieul het sub sidie eenigzins verhoogd te worden. Daarom stellen xjj hiertoe voor een bedrag van 1200. De heer van Walchren verklaart zich in de hoofd zaak met het voorstel van Burg. en Wethouders te kunnen vereenigen. Zoo men echter thans de in structie wil vaststellen of wyzigen dau moet hij wyzen op eene bepaliag daarin voorkomende waarbij aan den onderwijzer wordt verboden leer lingen in den vollen kost Ie netneu. Hij kent de reden niet, waarom dit vroeger is verbodeti. Mis schien was bet, omdat rnea vreesde, dat hel onderwys voor de andere scholieren daardoor zou lyden. By een groot aantal koslleerliugen zou dit welligt mogelijk kunnen zyn, maar als men dit getal beperkt, en daaraan grenzen stelt, dan zou bjj er geen bezwaar in zieu. Hij zegt du vooral met het oog op de opterigten school voor middel baar onderwys. Het zou kunneu zyudat elders gevestigde personen hunne kinderen op die school wilden doen ooderwyzen maar geeoe geltgeuln-id hadden om hen ergens anders te doen inwonen. In dat geval zou misschien de hoofdonderwijzer dezer lagere school hiertoe genegen zijncn zou hy dezen daartoe gaarne vergunning geven, omdat dit nog zou kunnen aanleiding geven tol het ver kregen van onderwijs in vreemde talen en andere vakken van meer uitgebreid lager onderwys. De heer L. E. Lagerweij moet herinnerendat de opterigten school bestemd is voor jongeus en meisjes. Reeds dn maakt het uioeijelyk om onbe paald vergunning le geven tot het houden van kost leerlingen. On die reden heeft dan ook de school commissie geineend in de verbodsbepaling te kunnen berusten. I)e heer van Walchren antwoordt, dat eene onbe perkte vergunning welligt mueyelijkhetd zou kunnen haren, maar dat niets belet de verbodsbepaling uit de instructie te ligten, en in plaats daarvan te bepalen, dat bet nemen van kostleerlingen geoorloold is met vergunning van Burg. en Welti. Deze zouden naar omstandigheden kunnen handelen. De Voorzitter meerit zich te herinneren dat bij de oprigling der school van den heer de liaan de verbodsbepaling is opgenomen, omdat men vreesde dat de dagschool aan de kostschool ondergeschikt zou gemaakt worden, cn ook, omdat incn geene concurrentie wilde met de reeds bestaande kost school. Hij erkent, dat tnen dit zou kunnen wijzigen maar bij vraagt, of daaraan wel behoefte bestaat. Aan een tweede kostschool bestaat naar zijn oordeel voor deze gemeente vo strekt geene behoefte. De heer ran Bel is bet ecus met den vorjgen spreker over de aanleiding tot het opnemen der verbodsbepaling. Hij eikent dat er eenig voorscbtifl noodig is, doch gelooft ook. dal hel voldo-rude is, als hel nemen tan kostleerlingen met geschieden mag zonder verguuniiig van Borg. en Wet». Deze kunnen dan telkens naar omstandigheden handelen. Een oubepaald verbod kau nadeciig zijn, aN men deukt uan het cijfer der toelage «an 1200 in I verband met hel lage bedrag van bet schoolgeld. Als men toch er op let dat de onderwijzer moet I zorgen voor zijne woning en school localen zijn hulppersoneel voor jongens en meisjes, geschikt voor hel meer uitgebreid lager ouderwys m drie vreemde talen, winkutide enz., dan zal men eik-n- rum dal by nog al wat zal te bclale i hebben. Kan it ij nu kostleerlingen, namelijk kos'jorigens houden, dau kunnen hierdoor zijne verdiensten beter worden, cn bij in slaat gesteld worden om zich van beter hulppersoneel te voorzien. Spreker geelt dus in overweging zich hieromtrent niet te veel te binden. Men kan de instructie ook later wyxigr n. als tneu eerst nog eens rijpelijk wil denken over de noodige wyzigtngen .Niels belet een ouder wijzer aanlcstellen of te subsidiëren om onderwys te geven overeenkomstig eene nader vasttestellen instructie. Dit beeft meer plaats gehad. De beer ran de Poll is liet in veel opzichten eens niet den vorigen Spreker. Hij wil het houden van kostleerlingeu met verbieden. IIy zou echter ook niet weascbeo, dat dit tot jongens beperkt werd. daar bet wel tnogelyk isdal cr meer behoefte zal ziju aan het opnemen vau kostineisjes, bijv. d>e opgele.d worden voor onderwijzeressen. Hij gelooft niet. dal dit aaulciding tol moeyelykbeid zou geven, of dat het onderwijs voor de dagscholleren daardoor zou benadeeld worden. De lieer Schluiter zegtdat ook by de School commissie breedvoerig over dit onderwerp is ge handeld waarbij meu natuurlijk alleen lette op het belang der school. De slotsom daarvan was dat hel niet weuschelyk voorkwam gelegenheid le openen tot het houden van koslleerliugen. De Voorzitter erkent, dat wel een» benoem ingen hebben plaats gehad op nader vast te stillen in struction. maar hij acht het toch beter de instructie vooraf le maken. Hij gelooft niet dat er bezwaar legen kan bestaan om reeds in deze zitting de verlangde wyzigingeu daarlcslellcn omdat dil door verandering of bijvoeging van enkele woordeu kan geschiedeu. De beer Herschel weosebt de verbodsbepaling te behouden. Zij is vroeger hoofdzakelijk op zijn foorstel in de instructie opgenomen omdat hij hij oodervinding wist, dat zij hoog nundig was wilde men niet de siadslcerlingcu «oor de vreemden opofferen. De heer van Bel is bereid nu reeds dadelijk inedetewerken tol wytigiug der instructie, omd.it de meerderheid van deu Baad hel eens schijnt te zijn over de te volgen beginselen en het hier niet een politie-reglemeul betreftwaarvan ieder woord behoorlijk moet gewikt en gewogen wordett maar alleen eene instructie. Ilij moet echter opmerken dat daar de schoolcommissie slechts eene adviserende commissie is alles wat de uitroeriug betreft aan Burg. eu Weth. behoort te worden overgelaten, eu dat daarvan geen hooger beroep aan den Baad kan gegeven worden, zoo als in een der artikelen is geschied, daar du iu strijd is met de tegen woordige opvalting der gemeentewet. Ten aanzien van het al of niet houden van een vergelijkend examen wil hy daar niet op aandringen als de schoolcommissie daartegen zoo vele beden kingen heeft, omdat hij toegeeft, dal zoodanig examen niet altyd voldoende resultaten oplevert. De gronden ia het advies dier commissie vervat komen hein echter niet oowederlegbaar voor. Al is de schoolopziener niet verpligt te examineren zoo is het toch wel mogelijk, dat hjj welwillend daartoe xou medewerken. Al is men niet aan eene voordrag! gebonden, eo al is zij niet verpligtend voorgeschreven, toch zoo de Baad zulks misschien wel kunoen bepalen voor dit bijzonder geval. Ook aan eene voordragt door Burg. eo Weth. opgemaakt by vacature der betrekking van gemeente-secretaris is de Baad niet gebondenmaar toch scbrjjfl de wel baar voor. Do heer van Walchren meent na al het gesprokene een amendement le moeten voorstellen op art. 4 der instructiehandelende over de kostleerlingen. De Voorzitter antwoordt, dit dit ter sprake kan koineo als men lot art. 4 genaderd zal zyn. iljj geeft nu iu overweging de instructie op nieuw vasttestellen. De lieer L E. Lagerwcij verlangt eerst nog even hel advies der schoolcommissie te verdedigeo ten aanzien van het niet houden van een vergelijkend exaineu. Ilij zelf heelt daarover met verscheidene onderwijzers gesproken cn deze waren van oordeel dat als dit vereischl wordt, men met ligt geschikte candidalen zal vindeldie zich daaraan willen ond rwerpeo. Welk zal daarvan toch bel resultaat zijii T Ook na het beste examen heeft men volstrekt geen waarborg, dat men zal benoemd worden, omdat er van hel opmaken eener voordragt der kutidigsien in dezen moeijelijk sprake kan xijo. Zoodanige voordragt is bij de wet onbekend en z iu ook niets beteekeoen want geen raadslid zou zich daardoor gebonden aebten. Hij kan dan ook tl.el aannemen, dal de Kaad zou willen bepalen, als deze dit al kon doen, dat bjj zich zou houden aau de optemaken voordragt om daaruit eeoe keuze te doen. De Voorzitter stelt alsnu de instructie artikels- gewijze in behandeling. De drie eerste artikelen wordeo zonder discussie aangenomen zoo als zy door Burg. eo Welti, waren voorgesteld. Bij art. 4 verklaart de beer Herschel te volharden by zyoe geopperde bezwaren, lly verzet er zich ten stelligste legen dal de onderwyzer ook kostleer lingen zou mogen houden. Hel is uiet te ontkennen dat de dogscholteren by ben achterstaan, lly is dus tegeu bet amendement van den beer ran Walchren. De heer L. E. Lagerweij heeft hooren aanvoeren dal de toelage van 1200 niet zeer boog is. en dat daarom welligt het bedoelde verbod moest worden opgeheveu. lly acht haar ook te laag, vooral wanneer de ecblgenoote vau den onderwyzer met zoo als die vau zijn voorganger kan belast wordeu inet het onderwys aau de meisjeshetgeen wel lot de zeldzaambedeu zal beliooreo. Zeker is liet in ieder gevaldat er zware lasten aan zyne betrekking verbonden zijn. De heer van Walchren kan niet instemmen met den heer Herschel, iicmzelvcn beeft de ondervinding niet geleetd, dal de externes der alhier gevestigde kostschool achterstaan bij de ko^'leerlingen. Doch hoe du zij, bij vei langt geen tweede kostschool. Ilij wil alleen dat de onderwijzer jongelieden in huis moge neineubijv. beo, die de middelbare school willen bezoeken. De heer van de Poll gelooft niet, dat er derge lijke jongeliedett le verwachten zijn omdat de middelbare school alhier slechts met tweejarigen cursus ziju zal. Zy zullen liever elders been gaan. waar scholen zijn met drie- of vijfjarigen cursus. (Jok hij verlangt volstrekt geen tweede kostschool. De school zou daardoor haar karakter verliezen vao burgerschool hetgeen hij zeer zou betreuren. Als men de coticuirentte geheel vrij liet, dan zoudeo zich misschien oo'< kostleerlingen aanmel den, bestemd voor de militaire Akadeuue, vooral indien hel kostgeld laag werd gesteld, en (litacht hij met weuschelyk. Ilij wil zich echter gaaine ver eenigen met het voorgestelde amendeinml van den heer van Walchren omdat de beslissing daardoor wordt overgelaten aan Borg. eu Weth., en hy ver trouwt dal deze zich steeds bet eigenlijke doel der school zullen voor oogen stellen. liet amendement van den beer van Walchren wordt slsmi in stemming gcbragl, en aangenomen met 9 legen 3 stemmen. Tegeu stemden de II.H. J. F Lagerwcij Herschel en L. E. Lagerweij. Art. G bepalende dal de leerhogeu niet op de school worden toegelaten, zoo zij niet. de jongens den leeftijd van IU jaren en de meisjes dien van 9 jaren bereikt hebben, dan by enkele uitzonde ringen na een afgelegd examengeelt aanleiding tul eeoige discussie. De beer van de Poll vraagt waarom zoodanige beperking uoodtg is. liet is toch teer wel mogelyk dat iemand de school van het Nut te duur vindt daar doze bijna de helft tneer kost. Waar elders

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 3