AMERSFOORTSCHE COURA XT, Jt£ 1591. vim DINGSDAG dd Augustus d868. - A' Hm Dit blad verschijnt des Vaandagsen Donderdags'* avonds.De Abonnementsprijs is f\. 50 in de 3 maanden. Van Advertentiën 1 tot 6 regels 60 Cent»clkê rajfelisieérdtr 10Cents; legale Advertentièn per regel 15Cents, behalve hetZegclrcgt. Afz. nummert /0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. II. van Cletff, te Ajpevsfoof^. Bureau Amertfoorltche Courant, Langestraat, Wijk F, N°. 43. over de Oude Visclunarktzoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in bet dez<-haodclii AMERSFOORT10 Augustus 1868. Ue A/deelingen UtreclU en Amers/oorl van het Metalen Kruis zullen zich aanstaanden Woensdag 12 Augustus, met liet muziekcorps van hel 7e rege- inent infaulerie naar de naald van Waterlooliet gedenkleeken der dapperlieidvan wijlen Z. M. Koning Willem II, te Soesldjjk begeveu ten einde het lier* inueringsfeest te vieren aan de veldslagen hij Hasselt en Leuven. Des middags te 3 uren zullcu zij de eer genieten op het paleis te Soesldjjk hunne op wachting te maken l>jj Z. K. II. i'rius ileudrikder Nederlanden. Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden heelt 11.belangstelling betoond in de alhier op te rigleo Maatschappij van Zijdeteelt in Nederland door belangrijk deel te nemen iu de inschrijving van het kapitaal dier maatschappij. Naar wij vernemen, ondervindt deze onderneming van verschillende zijden groolen bijral. Zaturdag 1 Augustus ijju de eerste 500 der in het katnp bij Milhgen eerlang te verwachten militairen aangekomen. Ónder aanvoering van den chef van den staf der kamperende troepen, majoor Schuurman, van den generalen staf. ziju hunne werkzaamheden tot ceoe behoorlijke ontvangst der troepen reeds in vollen gang. 50 paarden en wageus helpen hen dageljjks bij dien gewigtigeu eu zoo oinvattenden arbeid. Het zetten van cantines, restau- idliczalen, winkels enz. is aldaar sterk toegenomen. Meu meldt uil Amerongen vau 7 Aug.: Heden ontstond alhier, dour hroejjing van het hooi, brand lu een korenberg, die, met al het zigc hooi en koorn en eene aangren- De Groninger Ct. meldt, dal Vrijdag jl. een gedeelte der op de markt aangevoerde zoetwater- visch op aanwijzing der politie door den heer Plautenga rijks-veearts, is onderzocht en als be dorven voor de coosuintie algekeurd. Tegen de verkoopster is proces-verbaal opgemaakt. «Hoe regen te verwekken Zekere mijnheer II. Grafiet» zegt: liet is wel bekend, dal het her haald vuren der artillerie den dampkring schudt, zoodatwanneer een wolk digi voorbij de aarde gaat, er regen uit voorkomt. Ik stel dus voor, wanneer men wolken aan den hemel ziet komen geducht met zwaie kanonnen te schieten, opdat zij den regen lateu vallen. Ik ben er zeker van, dat men dit kruid niet te vergeefs zal verschoten hebben." Eerstdaags zal cenc commissie van geleerden, afgevaardigden van de Belgische regeringzich naar al de plaatsen begeven waar bewaarplaatsen van nitro-glycerine zijn om deze te vernietigen. Niets is mocjjelijker dan deze vloeistof Ie vernie tigen welke bij de mioste schudding ontvlamt en de verschrikkelijkste rampen veroorzaakt. Lang heeft men gezocht uaar het middel om zonder gevaar de nitro-glycerine te vernietigen eindelijk is hel gevondenmen stort zeer voorzigtig deze vloeistof op vellen papier, en deze worden m brand gestoken. II. M. de Koningin van Pruissen heeft in het Park der Invaliedeu te Berlijn een ruimte laten inrigten r. or vliegende ainbulancewagcns ten einde jonge vrouwen te leeren hoe de gewonden in een veldtogt te behandelen. Te Berlijn is dezer dagen een afgrijselijke zende schuur, totaal is afgebrand. De brand gaf I misdaad ontdekt. De boekbinder Melchioi, wonende I een schrikwekkend aanzien, als zijnde in de kom van het dorp, doeti dank zij een gun- stigen windgevoegd hjj de goede hier aanwezige brandspuiten, is men den brand meester gebleven. De maand Julij 1868 was de heetste van een tal van jaren vroeger. De gemiddelde temperatuur «Ier eerste week was 83® die der tweede Si" terwijl de gemiddelde temperatuur gedurende die maand in een verloop van 25 jaren 71" was. Men meldt nu Doorn, den 6 Augustus lieden namiddag, ongeveer 1 ure. is door onbe kende oorzaak brand ontstaan in een der bossclien v. n den lieer S. J. graaf van Limburg Surinn, gelegen aan de provincialen grindweg naar Maarn, ter boogie van de buitenplaats Zonheuvel. Omringd door talrijke bossclxm had de brand een dreigend aanzien, ie meer daar het vuur zich verspreidde in een dennetihosch van aanzieuljjken omvang. De burgemeester was dadelijk ter plaatse aanwezig. Niet dan na krachtige inspanning der toegesnelde ingezetenen is de brand in den voortgang gestuit." Ue Vcend. Cl. ontvanut van meer dan e'ëne zijde liet herigt. dat zich aan de nog in den grond zuicndc, bijna volgroeide aardappelen, eene onregel matigheid vertoont welke zeker uadeelig èo voor -de productie èu voor de kwaliteit van hel gewas zal kunnen worden. De knollen beginnen sedert een paar weken nieuwe -.litloopsels te maken, schoon liet loof nog niet is gestorven. Het zal wel geen betoog behoeven dal door deze verkeerde vrucht baarheid de deugd van de aardappelen geheel kan woiden weggenomen, indien men den voortgang van het kwaad althans niet stuit door ze te rooijen, want het liopeu op een tweede gewas zou welligl op niets kunnen ui'.loopen. Misseliieu is het ver oorzaakt door liet buitengewoon warme zomerweder, dat eindelijk, toen de aardappelen volwassen waren, door enkele regenhujjen vergezeld van drukkend weder is afgewisseld. Voor zoo verre men uit de ontvangen berigten kan opmakenwordt het ver schijnsel opgemerkt op de hooge. zware zandgronden, onder de vroeg gepotte ruige witten, vooral onder die variëteit, welke de landbouwers «bloeyers" noemen. Het zou evenwel van belang zjjn te onder zoeken, of men het niet onder andere vroegere en op andere gronden aantreft. Dit laatste is werkeljjk reeds het geval. Iu een herigt uit Uilwierde en ook nit liet lloogeland wordt eveneens over het op nieuw uilspiiiiien der aard appels gesproken ja T schijnt daar iu zoo erge mate te zijn. dat sommigen iu die streken dit jaar van de aardappelen een mingewas rekenen. Iemand te Assen pootte op 29 Jiinij weder aardappelen op land. waaruit by reeds aardappelen gerooid had. Hij had de geul vooraf niet scherpe gier vermengd. Het tweede gewas begint uu te bloejjen en zal zeker aardappelen geven. By een gunstig jaar en met de uoodige zorg is het zeer wel mogelijk dat eentweede gewas goed gelukt. Die op 't mooije Delftsche kerk hol «lilïi" wordt begraven maar schijndood is en later be weging maaktbrengt eene bel in beweging en deze waarschuwt den doodgraverdie dun dudolyk toesnelt met geneesmidelen. In dat alles speelt de elictricileit eene hoofdrol. ld aar in de Stallsclireibersirasse n°. 58 heeft zijne vrouw, zijne twee dochters, oud 20 eu 14 jaar en zijn zoon, oud 10 jaar vermoordomdat hij volgens zijn voorgeven niet langer b(j magte w.:s in hun onderhoud te voorzien. De moord ge- sc uedde door /niddel van verstikking (in de woning w is een sterke gaslucht), verwonding e»verwurging. M Ichior was voornemens ook zich van kant te hm ken, doch werd hierin verhinderd. II (j zegt dat hy 400 th. schuld heefi. Ue kosten van het schuttersfeest te Ween en bedroegen op 30 July reeds meer dan 300.000 gulden. Er wordt uitmuntend geschoten. Bijzonder boezemt hel suelscliieien belangstelling iu. Een Noorwegerde beroemde schutter Larsen heeft met een door hem uitgevonden achterlader in 3 minuten 53 schoten gedaan, terwijl een Oostenrijker met het Wanzl-geweer in gelijk tijdsverloop 43 maal vuurde. VaD den eerste trollen 21 tan den laatste 29 kogels het doel. De regtbank te Lewes (Engeland) heeft de great Indian Peninsular spoorweg-maatschappij veroordeeld tot betaling van 9.750 p. st. (f\ 17.000) ten behoeve der weduwe en kinderen van den heer Howardadvocaat. Deze verloor zijn leven door eene botsing van treinen op de lijnen der maat schappij. In de dagbladen tan Pondichéry leest men sluitende bijzonderheden omtrent eene in 't begin van Junij in Bengalen plaats gehad hebbende sullee of weduwenolïer. 't welk eerst ter kennis van de Britsche overheid kwam toen het te laat was om het gelijk zij zich sedert lang ten pligt stelt te voorkomen. Ue weduwe bad moedig de houtmijt beklommen; maar de pijn die zij leed, deed haar, ondanks haar zelve, de «lammen ontvluglen. Uil aanmerking der onheilen die het llmdoesche bij geloof van een onvolbragt weduwenolTer ducht bezwoeren de talrijke getuigen van den zelfmoord de weduwe om den brandstapel op nieuw te bestijgen en haalden zy haar daartoe werkelijk over. Ditmaal bleef zij standvastig; maar te midden van den vreeselijkeu doodstrijd rolde liet halfverbrande lig- chaam van de mijt af, zonder dat een der bijge- loovige Hindoes bel waaude de ongelukkige aan te raken en haar op nieuw in de vlammen te werpen. - Na het hekend worden dezer gebeurtenis is in eene door eene Britse!» In üsche vereeniging gehou den groote volksvergadering hes'oten de propaganda tegen de suttee mei vernieuwde kracht voort te zeiten. In een der Bengaalsche districten heeft de radjah zelf, een jeugdig. d« Europesche beschaving opregt toegedaan regent, de voorname handlangers van eene op zyn g'-hieil volvoerde suttee tol tien jaren gevangenisstraf veroordeeld. Te Parijs wordt door het ministerie van staat het Journal officiel de I'Empire Francais opgerigt. dat den Monileur Unieer tel moet vervangen. De overeenkomst wordt gesloten lusscheu d« n minister Rouber voor het gouvernement eu de hh. Pion eu Norhert-Billart. Naar men zegt zal het hlad voortaan tweehonderdduizend fr. aan den Staat opbrengen nadat het hein tot dusverre vierhonderdduizend gekost heeft. Te Grenoble zal eerstdaags een standbeeld voor Napoleon I onthuld worden. Om aaq dez<-habdeling nog meer luister bij te zetten, heeft Be'.gemeente bestuur door den heer Belinontet ,v aeiL tèkeoden volksvertegenwoordiger en lofdichter vaflfbët Doprf- parlismus, een camate laten vervaardigen en deze op muziek laten zetten. Daarna werden door dit bestuur eenige liedertafels te Grenoble, die geljjk andere dergelijke vereenigingeL door de regering beschermd worden, uilgeuoodigd die cantate bij de feestviering uil te voeren. Maar achtereenvolgend weigerden allen hardnekkig, omdat, verklaarden zjj eenstemmig, zij niets misdreven hadden, en men haar dus niet veruordeelen kon tol het voordragen van zulke slechte verzen en zulke erbarinelyke muziek In dezen nood namen de leden vaD bet gemeentebestuur bel heldhaftig besluit om telveo Ue cantate te zingen, eu zich tnerm le doen bijstaat» door de gerncenie-ambienaren van Grenoble en eenige nabyliggende plaatsen. Naar men zegt moet Grenoble uieuwsgieriger zyn naar dit zeldzaam kunstgenotdan naar de aanschouwing van het slaudbeeld zelf. Ten kantore «au Mr. J. van der Leeuw Secre taris der Kamer «au Koophandel en Fabrieken te Amersfoortliggen ter inzage dagelijks van des morgeus 9 (ot 12 ure 1®. Stateu «au de iu-uil- en doorgevoerde voor naamste Handelsartikelen gedurende de maan den Maart, April, Mei 1869. 2". Verzameling «an Consulaire en andere berigten eu verslagen over nijverheid, handel en scheep vaart, jaargang 1869, deel I. zevende, achtste, liegende en tiende, deel 11 eerste, tweede, derde en vierde aflevering. 3®. Verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Enschede, van den toesiand van nijverheid en handel aldaar in hel jaar 1867. 4°. Statistiek van den handel en de scheepvaart van bet komngryk der Nederlanden over bel jaar 1867, eerste gedeelte. INGEZONDEN. In Rotterdam wordt ibans warm gestreden over de broodprijzen die velen te hoog achten in betrekking to'. de graanprijzen. In de N. Rott. Ct, wordt beweerd: dal de bakkers wekelyksden brood prijs bepalen en dat nu weder feitelijk blykt dal de theorie door de practyk wordt gelogenstraft, De afschaffing der gemaal belasting beeft de brood prijzen niet verminderd. De concurrentie keert de Zdinenspaoning der bakkers te Rotterdam Diet. liet zijn wordi verder in de N. Rott. Ct. gezegd de bakkers niet alleen die zondigen maar ook de terkoopers van vleescli en andere voedingsmiddelen zorgende dat zy zelve meer dan het consumerend publiek proüteren van de daling der marktprijzen terwyl zij omgekeerd bij rijzing van prijzen wel zorgendat dit nadeel door bet publiek wordt gedragen. Daarbij wordt ook in die courant aangehaald een vleeschhouwer te Amersfoort, als hebbende bel vleesch voor de troepen te Milligen aangenomen te leveren a 53 cents per Ned. pond. Men mag echter niet uil het oog veriitienof die vleesch houwer wel winst zal hebben bij deze leveran.ie en ja, of hjj welligl daarop niet van bonderden tot honderden guldens verliezen kan Veel hangt locb af van meerder of minder vootdeeligen inkoop, het slagten enz. van het vee; en niet te vergeten, dat in dit vak niet ieder ziet wat er insteekten men niet altyd begrijpen kan wat men ziet eaniet ziet. Trouwens eene aanbesteding mag io den regel geen gezonde maatstaf zyn voor prjjzen in 't kleinen novendien de een is meer kunstenaar en gladder in zijn vak dan de ander. Die vleeschvlieger der N. Rott. Ct. gaat dus zon volkomen niet op te meer niet omdat de opvol gende inschrijvingen van 591 tol 64 cents waren, en de andete inschrijvers toch ook ge.eerd in hun ambacht zijn ook wel weten wat mfê weegt al weet de een meer dan de ander. In het algemeen moet men van de logische stelling uitgaan, dat de hakkers, de «leeschhouwers, enz. vry moeten blijven tot welke prijzen zij hunne waren willen verkoopen wordende dan ook in de N. Rolt. Cl. gezegd dat het voortreffelijkste middel oin zich betere en goedkoopore levensmiddelen aanteachoffenis de oprigliog eener consumptieve vereeniging. elders met uitstekend goed gevolg beproef h. v. te Leydeuwaar 7.y goede en goedkoope levensmiddelen verschaft, en bovendien ruime winsten oplevertdie aan «Ie deelhebbers zelve ten goede komen. Waarom wordt du voorbeeld Diet algemeen gevolgd, wordt verder in do A'. Rolt. Ct, gevraagd. Men kan toch overal eene vleeschhouwerjj» vereeniging. eene bakkerij-vereeniging oprigten,

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 1