I AMERSFOOllTSCHE COURANT, „12 1595. Dit blad verschijnt des Vaan tlags en Donderdags 's avonds. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meèt 10Cents; legale Advertentiën per regel 15Cents, behalve hetZegelrcgt. Afz. nummert f0.10. Brieven franco. Bestellingen hij den l'itg. A. 11. van Cletffte Amersfoort Bureau Amersfoortiche Courant, Langestraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarktioo rneJe bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. KENNISGEVING. DB BURGEMEESTER VAN AMERSFOORT Brengt ter kenois van de ingezetenen dezer ge meente, dat hel door den heer Commissaris des Kouings in deze provincie executoir verklaard kohier N°. 4 van de PERSONELE BELASTING over het dienstjaar 18"/., (Schattingen) aan den Ont vanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter band gesteld aan wiej ieder verpligt is zjjneu aan slag op den bjj de net bepaalden voette voldoen. Gedaan en up de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 21. Augustus 1868. De Burgemeester voornoemd A. G. YVIJERS. BURGEMEESTER BN WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 204 der gemeentenet Doen te neten dat bet 1ste aanvullings-kohier der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke Omslag) over het dienstjaar 18(18 vonrloopig vast gesteld is en gedurende veertien dagen, te rekenen van beden, alle nerkdagen van 10 tot 1 ure, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter leziog zal liggen, binnen nelken termijn elk op het kohier aangeslageue bij den Raad beznareu tegen zijnen aanslag kan iubreugeu. Amersfoort, den 24. Augustus 1808. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris A. G. WIJERS. W. L. SCIIELTUS. AMERSFOORT 24 Augustus 1868. Zaturdag morgen jl. had in hoogst ecnvomligen j aard volgens reeds bij zijn leven gemaakte bepa- bus scheel strookende met zijoe bescheidenheid en nederigheid, de begrafenis plaats vau het aardscb omhulsel van onzen Dingsdag jl. overledenhoog- geacliten stadgenoot den gep. luitenaut-generaal der artillerie R. Falter, Kominandeur eu Ridder van verschillende Orden. Rij den ingang der Pro.estantsche begraafplaats schaarden zich achter de lijkbaar de Minister van Staatvoormalig Chef van den geiieraleu staf, eu gep. luitenant-generaal C. baron Nepvcu de gep. luitenant-generaal Jlir. W. F. von Bestel; de gep. majoor der rijdende artillerie C. W. Voetde kolonel, garnizoens- en regemenlskommandant der rijdende artillerie, Woorlmann Spandaw en hoofd en verdere officieren der rjjdeude arullerie; de heer Metier, majoor-kominandanl der dd. schutterij; burgerlijke autoriteiten en een aamal vrienden en tioog.sr halters van den overledene. Rij het graf nam de W.Eervr. heer J. van Hoorn, rustend predikant, het woord, schetsende met diep gevoel Fuller, als edel eu godsdienstig menscli «Is trouw vriend, goedhartig en ineiisctilievend. Spreker schonk mede een woord van troost aao den trouwen dienaar, die ihans naar dezen dooden- akker had begeleid liet stoffelijk overschot van den goeden meester, ain wien hij gedureude eeu halve eeuw was gehecht. Toen bragl de gep. generaal Jhr. von Bestel, en daarna de kolonel Woorlmann Spandaw in breede trekken hulde aan zijne krijgsmansdeugden en be kwaamheden. herinnerende aan zijne eervolle mili taire loopbaan, boe inoig hij steeds gehecht was aao 7.iju geliefd corpsde rijdende artillerie voor welks eer en belangen hij zoo dikwerf was opgeireden en welks officieren thans bij zijn stoffelijk overschot geschaard stonden; hoe hij rusteloos, tylenszyne diensten bij en bevel over het corpszorgen eu talenten daaraao wijdde, zoodal het deszelfs dikwijls door bevoegden erkende voortreffelijkheid voorna melijk aan hein was verschuldigd ten slotte in schoone kr(jgsmantaal. die weerklank in aller harten vondop Falter wijzende als navolgenswaardig voorbeeld vooral voor olficiereu in zijne burgerlijke en militaire deugdto. De laatste spreker was de heer A. D. Methorst met weemoed herdenkende Falter, braaf en edel zooals hij was en geleefd heelt en zooals hij hein een langen jarenschakel als vriend gekend had tevens aan allen dank betuigende voor de laatste eer zijnen ontslapen vriend bewezen. Treurmuziek werd door het muziekcorps der rij dende artillerie op de begraafplaats by den aanvang en het einde der plegligbeid uitgevoerd. Zoo is dan weder ten grave gedaald een van het steeds kleiner wordend getal strijders, die in het beroemd militair tijdsgewricht vau Napoleon 1 deelnamen aan zijue reeks van veldtogten eu veld- slagcu, waarin lij trouw aau hun krygsmans-ecd en pligten, en verdedigende het vaandel waaronder zij geschaard stonden, hunnen krijgsroem door hunne verdiensten en dapperheid be/rgeldeu. Nam Falter ouder deze dapperen eene waardige plaats iu hij, die zyne épaulettenridderorden en bevordering in uitnemende diensthetrachting en op hel veld van eer won, zonder praalzucht eu zonder hoovaardjj, zooals zijn gauscbe leven was; toen zich van ons Vaderland de knellende handen van het Fran- sche keizerrijk loskuoopten trad ook hij onder het vaandel van Oranje eu vervolgde roemvol in vader- laudsche dienst de eervolle loopbaan welke eer gisteren aan zyne groeve door zijne wapenbroeders en vrienden werd herdacht, en waaraan ook wij, die hem uitgestrekte hoogachting toedroegen, in deze regelen pligtinatige en eerbiedige herinnering wyden. Immers het is voor den journalist zijner roeping getrouw, doch wedeikeerig zyne rcgleii erkend en zijne diensten gewaardeerd wenscheude te zien een betcekeuisïolle pligl den krijgsman, den officier Ie eeren die door honorable hand--l:ngen xjjne carrière lot sieraad verstrekt, zyn leveu aan de dienst en de verdediging des Vaderlands wy.lldie burger lijke deugden met militaire deugden in zich vereemgl; wieus eerbegrip gepast is, zich in ware beschaving, verbonden aao kieschbeid van vormen oplostdie zonder aau zijne positie te kort te doen minzaam eu conversabel omtrent fatsoenlijke burgers is; die, als ook wettelijk tot de burgerij bchoorende. haar, volgens zijnen militairen pligt, des noodig bijsta il en beschermt, gemoedelijk en krachtdadig tot hare instellingen en wei aart bijdraagt eu steeds het eigendomhel eergevoel en de regtcu zijner medeburgers eerbiedigt. Op Dingsdag den 25. Augustus 1898, des na middags te één uurzal de Raad der gemeente Amersfoort weder eene Vergaderiug houden, waarin het puut van behandeling is: Verzoek van den heer J. Borst om ontslag als Lector aan de Latynscbe scholen, met het advies van 11.11. Curatoreu. liet Muziekcorps der rijdende artillerie vertrekt morgen vau hier naaf- Groningen om aldaar bij de feesten concerten te gevcu. Een uegental dazen blijft het van hier afwezig. Men veroeemt, dat de ter dood veroordeelde Gro'i-., oa het verwerpen van de cassatie door den II..'-n Baad, een verzoek om gratie aan Z. M. den Koi ug heeft ingediend. Iu de afgeloopen week is voor de arrondisse- meuls-regtbank te Utrecht de zaak behandeld van bet ongeluk, op den Nederlandsohen Rijnspoorweg van 2 Junij. Beklaagde is Gei rit van Zyl, machinist bij den Neder!. Rijnspoorweg, die in den avond van 2 Junij deu goederentrein bestuurde, welke in den sneltrein is gereden. Er zijn van 10 tot 5 ure 31 getuigen gehoord. Den volgenden morgen werd liet getuigenverhoor voortgezet; daarna werdea de des- kuudigeu verhoord, waarna de officier en de ver- i dediger, Mr. II. J. van Lier. hel woord verkregen. De peisoon van Mulder, uit Middelburg, die leo gevolge vau dat ongeluk zoo belangrijk gekwetst is. wordt nog altijd te Breukelen verpleegd en was nog niet in slaat om als getuige te verschijnen. Men weet dat bij gelegenheid van genoemd ongeluk- de heer Wijuue. uil Grouingeo. zijnen dood heeft gevonden en een tiental passagiers meer of mio belangrijk zijn verwond. De Subst.-Oflicier van justitie Mr. Engelenburg heeft gecisclit een cellulaire gevangenisstraf van één jaar. De regibauk zal Woensdag e. k. uitspraak doen. Waar blijft liet Regeringsrapport over dat ongeluk van 2 Juuij op den Rijnspoorweg En waarom heriunereu de grooie bladen (die toch zeker de prioriteit van publiciteit daarvan zullen verkrijgen) uiet aan liet dralen met du regerings rapport. Of moeien er eerst weder ongelukken gebeuren Zal dan de Rijuspoorweg-Mdalschappij altijd een Engelsch monopolie iu .Sederland blijven Te Noord-Waddiuxveeu ziju dezer dagen twee gevallen van vepjicsl voorgekomeuzoodal allen vee houders waakzaamheid wordt aauhevolen. De beide beesten zijn afgemaakt, het erf wordt bewaakt en men verwacht dat ook de afmaking van het overige vee dier landhoeve zal geschieden. lil het Gelderscite dorp Beest barstte deu 18 dezer een brand uit, waarhij zeven hinten er cenige liooibcigcu eene prooi der vUmineu ziju geworden. Naar aanleiding hiervan wordt in dc Arnh. Cl. de behartigenswaardige opmerking gemaaktdat ziolang er geene wettelijke verordeningen op de brandassurantiën zyn en deze hoogere verzekeringen aaugaan dan de weikelijke waarde der lucreode goederen bedraagtmen hoe langer hoe meer van branden zal gaan hooreu. Brand moet altijd eene ramp bljjvenmaar geene bron van voordeel. -- Waartoe hei steenregt voor vrouwen al niet leiden kan! De New-Yorksc.be dames zjjn naar men meldt zóó verrukt door de schoonheid van majoor Hoffmanden aspirant-candidaat voor de aanstaande verkiezingen in dat district dat zü het diep betreuren bet steinregt niet te bezitten. Men kan dus nagaan welke overwegingen op een politieke keuze invloed zullen hebben, ais eenmaal iiet door velen gedroomde ideaal zal zyn verwe zenlijkt. Tc Rome laat de kardinaal-vicaris de publieke vrouwen dat noodig kwaad, gevangen nemen. Deze prelaat heeft namelijk het plan opgevat, om de heilige stad van deze wezens te zuiveren, die de talrijke bisschoppen well e hel aanstaande concilie komen bijwoiicu zouden ergeren. Eenige honderden van haar zyn de grenzen overgehragt: maar Italië bedankt voor het geschenk eu de autoriteiten zenden ze naar Rome terug, waar men baar nu ge vangen zet. Up den Chester-liolyhead spoorweg is een passagier strem met een goederentrein met petroleum geljdeu in botsing gekomeo. Drie en twintig pas sagiers zyn verbrand, zoodanig dat inen ben niet heeft kunnen herkennen. Onder beu is lord Tarnbem. De hen gin van A her corn ontkwam den dood. De hitte is tegenwoordig iu Rusland schier ondragelijk. In dc ouisirckeo «an de hoofdstad ziet ineu voortdurend digte rookkolommen opgaan van bosscbeu, die iu braui staan. Overal droogen de rivieren en beeken uit; zelfs de Wolga is niet meer bevaarbaar. Als een hewjjs voor de onwetendheid en by- geloovigheiJ der Russen woidt door een der bladen medegedeelddat in de provincie Smolensk alle arbeiders aau den spoorweg uaar Moskou het werk ge-naakt hebben, voorgevende dat de tegenwoordige hitte hel bewijs is dat de Voorzienigheid den aanleg Tan spoorwegen veroordeelt. Zij beweren teveos dat met deze hitte hel einde der wereld in verband staat, en deze overtuigingen zijn zoo diep bij hen gewortelddat alle pogingen der regering om ben te bewegen het werk te hervatten vruchteloos bljjven. Onlangs is de tweede of vice-president van het Mormoonscbe kerkgenootschap in Amerika, llcber Kimball, overleden. In 1801 geboren, was bij in 1832 tot het geloof of de gemeenschap «der heiligen van het laatst der dagen" toegetreden, cn had hij van dien tijd af de beginselen dier gezindte jjverig trachten te verbreiden. Ofschoon zijn gezin uit zestig vrouwen en kinderen bestond uuJerscbeidde hij zich door zijne toewijding aan de belangen van liet Mormonismus, en oefende hjj eeo grooten invloed op zijoe geloofsgenooten uit. Men bad gevreesddat de Mormonen zich ten sterkste er tegen zouden verzetten dat de spoor weg van New-York naar de Stille Zuidzee door hun gebied werd aangelegd. Naar men thans meldt, heeft Brigliain Young niet dlleen zijne toestemming daartoe veileend, maar zich zelfs verbonden oin eeue sectie van dien weg door de Mormonen te doeu aanleggen. Hij heeft tot dat einde drie zjjner zonen inei een duizendtal rnanneljjke leden zjjDer gemeeote beschikbaar gesteld. De genoemde presi dent schijnt zich er mede te vlejjen, dal de ver gemakkelijking en versnelling van het verkeer met het gebied der zoutmeren de uitbreiding van zijn kerkgenootschap in de hand zal werken. Naar men beweert zullen in den loop van den zomer niet minder dan tien duizend nieuwe be keerlingen uit Liverpool naar Utah vertrekken. Ia bijzondere berigten uit laatslgeaoemd laad wordt melding gemaakt van schromelijke verwoestingen die aldaar door een buitengewoon groot insect, aan hetwelk men den uaain van elephant-beetle geeft worden aangerigt, nadat de oogst reeds gedeeltelijk door zwermen sprinkhanen verwoest was geworden. Het bedoelde vreemdsooriige insecthetwelk voor zien is van scherpe scharen ter lengte van ongeveer vier duimeu van eene ongemeen harde schaal terwijl het een sterker gegons dan eenig ander insect laat hooren. is niet alleen voor veldgewassen en vee. maar ook voor den mensch zeer gevaarljjk. Uit Sevilla ineldt men, dat aldaar dezer dagen een vjjf jarig kind aan zijne ouders ontstolen is geworden mei hel doel oin een aanzienlijken losprjjs te bekomen. De naastbestaaoden hadden aan de roovers tiendmienu realen alles wat zjj hadden kunnen bijeenverzamelen doen aaubieden, inaar dc booswichten hadden tweeduizend douros geëischt, en toen aau dien eisch niet voldaan was geworden, liet kind werkelijk onineëJoogend ver moord. liet lijk van het ongelukkige slagtoffer is, jewurgd en met dolksteken doorboord In de gracht eener fabriek teruggevonden. Twee standbeelden zijn onthuld: dal van Napoleon I te Grenoble en dat van Laeonec ie Quimper. Er zijn vau den eeisieu Napoleon reeds zooveel standbeelden iu de wereld dat een uieer of iniuder de opmerking niet waardig is; maar dat van Lacnnec mogen wij met onvermeld laten.

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 1