AMERSFOORTSCHE COURAN Jt& 1598. van Y R IJ D 1 G 4 September JS6S. Dit blad verschijnt des Maandag, en Donderdag, aTonds. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën 1 lot 6 regelt 60Cents, elkt 10Cents; legale Advertentiën per regel 15 Centsbehalve het Zegelregt. Aft. nummer, /0.10. Brieven franco. - Bestellingen bij den Ditg. A. II. van Cleeffte Bureau AmertfoorUcke Courant, Langestraat, Wijk F, N«. 43, over de Oude ViacUiuarkltoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het AMERSFOORT 3 September 1868. LEGERPLAATS BIJ MILLIGEN. Opperbevelhebber: Z. K. U. de Print van Oranje. Vrijdag 28 Augustus werd de legerplaats betrok, ken door de verschillende regeinenten infanterie kavalerie en artillerie. De kavalerie werd geïnspec teerd door Z. K. H. den Prins va» Oranje, inspec teur van dal wapen. De overige troepen werden geïnspecteerd door de kolonels Mac-Leodvan bel reg. grenadiers eo jagers en Schönstedt van het 7e regt. infanterie Brtgade-kotnmandanten. en Jhr. Cfws Ihijnoot. van het reg. veld-artillerieKom- mandant der vereenigde artillerie. Chef van den Star der kamperende troepen de Majoor J. Scheurmanvan den generalen Staf. Lie eerste brigade infanterie beslaat uil: drie bataillons van het reg. grenadiers en jagers; drie bataillons van het 4e reg. infanterie. De tweede brigade iofanlene bestaat uit: drie bataillons van het 7e reg. infanterie; 8e De kavalerie bestaat uit 4 veld-escadrons hussaren. De artillerie beslaat uit vier veld-batterijen ieder van 4 stukken; eene battery rijd. artillerie eene compagnie artillerie transporttrein en wyders de mariniers. Zaterdag 29 Augustus werd de Iccerplaals te voet geïnspecteerd door Z. K. H. den Print van Oranje die mede de stalleo der artillerie eu kavalerie inspecteerde. Zondag 30 Augustus was Ie 9 uren kerkparade. Na afloop daarvan werd groote parade in marsch- tenue gehouden, gekomtnac'Jeerd door deo Generaal- majoor der Kavalerie de Siurler dr. Frienisberg. De parade werd geïnspecteerd door Z. K. II. den Prins van Oranje, in tenue van kolonel der hussareo; er werd met versnelden pas gedefileerd. Verder lieten tich Zondag de verschillende muziek corpsen zeer «erdieostelyk hooreu. Het muziekcorps der grenadiers en jagers handhaafde van des avonds halfacht lot tien uren zijnen ouden roem. eo hragt een aaotal prachtige toouwerken ten geboore. vooral muntten daarin uit il Trovatorela Duchetse de Gèrnlstein eu la vie de Paris. Maandag 31 Augustus des morgens te 7 uren werd uitgerukt lot hel houden van evolution, regementsgewijze, voor de kavalerie de geheele brigade, voor de artillerie ditisiesciiuolde corpsen werden afwisselend door Z. K. II. den Prins van Oranje bezocht, die HU. tevredenheid Ie keuoeo gaf over de goede houding der manschappen en de uitvoering der manoeuvres. Te 10 uren rukten de troepen in. Iedere brigade had afzonderlijk geei<-rceerd iu de regemenlsschoolde le brigade hesuande uit 3 bataillons van bel reg. grenadiers en jagers eo 3 bataillons van het 4e reg. iulanterie deden e'ohitien op de Meerveld>che tu idede 2e brigade, geformeerd door 3 bataillons van het 7e en 3 bataillons van het 8e reg. infanterieevolu- lionneeide op de Gardenscbe heide. Pingtdag I September werd uitgerukt tot het houden vau évololiëo door de infanterie regemenls- ge wij zevoor de kavalerie de geheele brigade met toevoeging der batterij rijdende artillerie in bet vuurwaarbij 20 scholen per stuk werden gedaan. Deze manoeuvres werden weder door Z. K. II. met IID. staf bygewooodde uitvoering was juist en snel. Voor de batterijen veld-artillerie was het afzon derlijk divisiescbool. De oefeoingeo der mariniers werden overgelaten aan den koinmandaut der 2e brigade iufauierie eo bebbeo zjj ook afzouderlyk gemanoeuvreerd. De troepen rukten te 12 «ren in. Woensdag 2 September werd uitgerukt tot het houden van regeinents évolutiën zooals den «origen dag. Aao elk regement infanterie werd toegevoegd eene batterjj vdd-aritllerie. De kavalerie'brigade deed évoltiliën in liet vuur, daaraan loegevoegd de battery rijdende artillerie doende weder 20 scholen per stuk. liedenDonderdag 3 September zijn évolulicn gehouden regernentsgewjjze. Aan elk regement waren eene battery veld-arlillene en twee escadrons kavalerie loegevoegd eo hjj hel le regement van iedere brigade, dos hij hel regement grenadiers eo jagefn en bij het 7e regement infanterie was pene sectie rijdende artillerie weikza.nn. Een Rijkstelegraaf bureau is daargeslelil le Nieuw- Milhgen t>ti den heer IInijgen. Op Zondag 13 Septeinbir zullen wedrennen worden gehouden. Twee prijzen moeten worden verreden alleen olliciereu zullen daaraan deelnemen de jnleckeuiug per officier meteen paard is 10 eu wordt op 8 September de itileekeiimg gesloten. Op Vrijdag 4 September, den vei jaardag vau Z. K. II. den Prios. worden li.II. M.M. de Koning en Koningin in de Legerplaats verwacht. De gezondheidstoestand der troepen laat niets te wenschen overig en er heersebt allerwege een goedeopgeruimde geest. Wij vlejjeo ons met bet bovenstaande een voldoend en bondig overligt der voornaamste dageljjksche kamp-aangelegenheden te hebben gecompileerd waarbij wij nog kunne^ voegendat, naar men in de legerplaats vermoedt, misschien op morgen, Vrijdagden verjaardag van Z. K. il. den Prins van Oranje eene der hoogste militaire beooemingen zal worden hekend gemaakt. Reeds Maandag jl. is door ons vermelddat morgenter gelegenheid van den verjaardag vao 'L K. 11.. feestelijkheden zulten plaats hebben. Dy besluit van 29 Aug. 1801, n®. 54, heeft Z. M. bepaald dat de tegenwoordige vergadering van de Statea-Generaal zal worden gesloten op Zaturdag den 19 September 1868 des namiddags ten 2 ure, en den Minister van Bimenlandsche Zaken gemagtigd oin zichop het in art. 1 be paalde tijdstip, te begeven in de vergadering van de Stateu-Generaalten einde in vereenigde zitting der beide Kamers de vergadering in 's Konings naam te sluiten. Men leest in de Groninger Cl. Ware ran Lennep in leven en gezond geweest b|j de bijeenkomst van bel taalcongres, dan zou hy de man zyn geweest om de llaagsche regelings commissie te ioterpellereo over baar onverklaarbaar besluit om de vrouwen uit le sluiten van hel lid maatschap vao het congres. Hy de vereerder der vrouw die nog op het Gentsche congres op zoo geestige wjjze zijne ingenomenheid betuigde met de aanwezigheid van zoo vele dames, zou het der commissie zeker boogst kwalijk geuomeu hebben dat zy de vrouwen onwaardig beeft gedecreteerd oin lid te zijn van het taal- en letleikundig congres. En hy zou volkomen gelijk liebhen gehad. Aan eene zeer verdienstelyke Nederlandsche vrouwdie de algemeeoe achtiog geniet, mevrouw Stormvan dec. Cltijsis het lidmaatschap van het congres door haar by de commissie aangevraagd, geweigerd wel is waar, naar men zegt ouder zeer beleefde vormen en met de plegtige verzekering dal men niets personeels tegen baar bad maar met aan duiding van motieven, die op zijn minst zonderling mogen heeten. Men beeft nu oin te trachieo den maatregel eenigzins goed te maken tegenover de dames, aan mevr. Bosboom-Toussaint, onze beroemde romancièrehet eerelidmaatschap van liet congres aangeboden. M-ar kan dit vergoedeu dat door deo genomen maatregel bel lidmaaiscbap van liet congres is oulzeqd aan mevrouw Elise ran Ca tearaan mevr. Estella Hij mant-Hersteld en andere vrouwen, die op verdienstelijke wijze de letteren beoefeuen? Het scheelt niet veel, of op de deur vau de ver gaderzaal van het congres zou het bordje passen dal builen de sociëteit te Tilburg hangt: Honden en dames worden niet toegelaten." He Evaug. Luth. gemeente te llarlingen beeft aan de synode verzocht oin te wordeu hervormd tol een vrye gemeente uitmakende een zedelijk godsdienstige vereenigiog, waarvan de ledeo - zoowel viouweu als mannen zelf bepalen kunnen hoe zij hou eeredieusl verlangen iu le rigteu zonder dal de gebruiken in He overige. Luth. ge meenten wordeu gevolgd." De synode beeft dal verzoek vau de band geweien. In het Laud van Alten.i beersdtl de varkens ziekte (het vuur) en rigt grooie schade aan. Men vindt soms des morgens vaikens donk liggen, waaraan des avonds niets ziekelijks bespëuid werd. Daar de ziekte het gebruik van hel tleescb ge vaarlijk maaktmogen wel maatregelen wordeu genomen om dit te keer te gaan. De schuttersraad «Ier d.d. schutterij te Zwolle heelt by vonnis van 18 dezer veioordeeld I". de schutter II. J. T. lol betaling eener geldboete van 19. wegens «verzin >n van dienst;" 2". den korporaal II. J. E. tol betaling van twee geldboeten een vau I 4 wegens gedrag tegen de ondergeschiktheid" eu een vau 2 wegens dronkenschap", terwijl de raad hem tevens vervallen heeft verklaard van den rang van koiporaal en teruggebragt lol gewoon schutter, wegens «verzet door woorden gedurende de «Heust legen een meerdere gepleegd". Ecu commissie vao 17 leden, uilen commiezen hy 'sryks belastingen, heeft dezer dagen een adres aan de minister van flnantiëo aangeboden waarin op eerbiedige maar dringende wyze gesmeekt en Hatigfdiougeu wordt op herziening der jien- sioenwel in dien geestdal de weduwen en wpezen der burgerlijke dinblenaren weder als bij de wel van 1822 daarin worden opgenomen. Aangaande bet bezoek van prins Napoleon te Delfzijl deelt een ooggetuige het Tolgende mede: Woensdag middag arriveerde hier bet stoocnoorlogschip Jeróme Napoleon hebbende prins Napoleon, den cber frère".van den grooten Nap. Nadat Z. H. Delfzijl bezien bad is bij met een zeer klein stoombootje, dat hy aan boord hadnaar Einden vertrokkenen is eerst laat in den avoDd teruggekeerd. In dien tusscbenljjd namen veel Delfzijlers waarooder ik de gelegen heid waar om hel schip te bezigligeo. Wy roeiden er been: aan boord gekomenriglle ik tny tol een der officieren met de vraagmonsieur est il permis de visiter voire batimenl en op het antwoord monsieurvous pouvez vous promener zei d voire greging ik alles eens bekykeu prachtig; bet geheele verdek was met fijn tafelzwilk bekleedde kajuit van den prins overtrof in fraaiheid alles wat ik tot nu toe beb gezien de verblijven der officieren geleken op salons; drie op bet dek staande koperen kanonnen waren zoo blank dat meo zich er io spiegelen kon; de stuurman bad in zyne hut alle middelen omzonder den neus buiten te steken alles te besturen; de 150 man der equipage waren alleo flinks menschenik merkte eenigen op, wier rood lintje in 't knoopsgat aanwees, dat zjj ridders van bet legioen van eer waren. Hoogst voldaan over liet prachtige schip en de vriendelijkheid der Franscben, keerde ik naar Delfzyl terug. In Eogeland zijn in 1839 per post vervoerd 75 907.572 brieven, en in 1866... 750 tnillioen; in 1867 zal bet cijfer wel 877 tnillioen zyn en dat vao 1868 een milliard of duizeod millioen opleveren. Bovendien zjjn in 1866 101,784.185 dagbladen boeken en monsters per post overgebragten bet daarvoor betaalde port bedroeg.... 1,397,986 pd. st. Ter postkantoor te Londen waar op één dag in 1867 (14 February, St.-Valentynsdag), 1,119.142 brieven gedistribueerd waren een eeuw gaieden twaalf ambtenaren; thans is bet aantal aldaar werkzame geëmployeerden grooter dan bet c(jfer der legercnagt van menigen kleinen Staat; er zjjn 469 bureaus en 486 brievenbussen. KENNISGEVING. DE BURGEMEESTER vis AMEHSFOORT Gezien de aanschrijving vao den Heer Kolonel Kommaodaol van bel regiment Rijdende-Artillerie d.d. 3 September 1868 No. 186. Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer ge meente, dat de practiscbe oefeningen der Rjjdende- Artillerie, op Maandag deo 7 dezer zullen aanvangen, eo wel op de zoogenaamde groote Vlasakkers, de rigting nemende langs den spoorweg naar Soest terwijl op bet tydstip dat er gevuurd wordt, de noodige vlaggen zullen waayen om bet onveilig ter rein aantewijzen. Verder wordt eea ieders aandacht gevestigd op bet gevaar, dal er in gelegen is, om de projectielen die gevonden mogien worden, oovoorzigtig te behandelen of te behouden, waarotn het dan ook in 'l eigen belang der ingezetenen is alle gevonden artillerie projectie len, zonder iets daaraan le doen en vooral zooder die io de nahyheid van vuur te brengen dadelijk bij den Officier belast met bet materieel alhier iotele- verenzullende alsdan het daarvoor vastgesteld fiudiugsloon worden uitbetaald. Amersfoort deo 3. September 1868. De Burgemeester voornoemd. A. G. VYIJERS. Politieke Kevue. Verscheidene Fransche dagbladen deelen uitvoe rige uittreksels mede van een onlangs iu Üuiischlaad verschenen vlugschrift, getiteld: W ie is de er/vijand vau Duilschland f en waarvao dezer dagen eene Fransche overzetting te Parjjs hel licht heelt gezieo. Deze brochure is gerigt tegen Pruissen. dal de sclirjjver als den «jjand der Duitscbe vrijheid doel kennen. De Duitscbe publicist beoogt de noodza kelijkheid van het lerugkeereo tot het bondge nootschappelijk stelselen daar Zuid-Duitschland legeuwoordig te magleloos is om dien terugkeer te bewerken, roept hij den krachtigen by stand van Frankryk daartoe in. Hij ontwikkelt de meening dat Frankryk le grootbelang er by beeft. Üuilscb- land niet tot den rang van een maglig keizerrijk verheven te zienom zich uiet aangespoord (e gevoeleu tot het wagen van een oorlog «egen Pruissen. De Fransche voorstanders vru den oorlog begroeten (lil geschrift met voldoening. Ue Monde, die niet tol de vrienden van Pruissen behoort, twyfelt of de vorsten, die het Duitsch-Verbond verraden hebben wel by magie zullen zyu hel (e herstellen, eu of zy hjj hel vervullen van die laak wel op de opeubare ineemng auilen kunnen rekenen bet blad is vau meomug «Jat Frankrijk lich met geroepen kau achten alleen eene taak te aanvaarden waar van naar bet schyotde voordcelen niet de gevaren kunnen opwegen. De Köln. Zeil, van gisteren heeft als hoofdartikel.

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 1