AMERSFOORTSCHE C O U R A N Jt 46*0. van V R IJ D A G 20 November JS6S. b'a,f *er*cliiji»t 3e« Maandags en Donderdagi «avond».— De Abonnementsprijs is /'I.SOin de3 maanden. Van Advertenliën I lot 6 regel» 60 Cent*elke' 10Leal*legale Adverleatien per regel 15 Cent. behalve het Zegelregt. Aft. nummer./0.10. - Brieven franco. - Bestellingen b.j den L'itg. A. van Cteeffto ureau mersfoortse t ouruntGngestra»!, Wijk F, N". 43, over ae Oude Vi.chuiarkttoo mede bij alle Boekhandelaren en Posl-Dirccteuren in bet Rijk. KENN1SGEV ING. De GRIFFIER van de STATEN i>eii Provincik UTRECHT Brengt ter kennisse van belanghebbenden, dat van heden ter Griffie van het Provinciaal Gouvernement, tegen betaling van f0,60 per exemplaar, verkrijgbaar xijn gesteld: De Uitkomsten van de Waterpassingen van Utrecht tot Hinderdam, laugs de weder- zijdsche oevers van de Vecht, opgemaakt door den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in het 8»l« district te Utrecht. Utrecht, den 17 November 1868. De Griffier voornoemd, DEKUCK. SPAARBANÏ. Uet Bestuur «al «ijnc eerstvolgende silting houden op Miinndag 23 November e. k. ten Raadhui*? Ie Amei t/oortdes namiddag» van 112 tot 1 ure VAN l»b l'UI.L Secretaiu. Tweede Kmuer der Stnleu*Genernal. WIJZIGING VAN HOOFDSTUK V DER STAATS* HEGROOTING VtiOR 1867. Zonder discussie niet algemeeue stemmen aangenomen. De beer Storm van 's Gravesanue zegt: De ge beurtenis die aaulcidtog heelt gegeven tol bet indienen van dit wcls-ooiwerpheelt voorzeker op u allen een treurigen ludruk gemaakt; eu dal zulks vooral tiij mij hel geval was. za! wel uiemaud v .•rwouder- n, die weet hoe zeer ik daarby betrokken tien geweest. Doch daarover thans uiets. Ik W'-nsch echter deze gelegenheid waar (e nemen, om woordendoor iny onlangs op eene andere plaat» gesproken (in de Vereemging lol beoefening der krijgswetenschap) en terstond in versclieideue dagbladen opgenomen, eeoigzins nader Ie verklaren. Ik heb mij toen zeer ongunstig uitgelaten over het zedelijk gehalte van een groot deel der vrywiliigers bij ons leger vooral by de beredeo wapens, en nis tooi beeld aangehaald het gedrag der vrywilii gers bij de rijdende artillerie by den bruud te Amersfoort. Uit nadere inlichtingen is my echter gebleken, dat niet zoo zeer bij. maar onmiddellijk n.t den brand, het gedrag vau vele dier man schappen veel tc weoschen heeft overgelaten. Dat het overigens geenszins in myoe bedoeling lag een blaam op het korps der rijdeude artillerie te werpen, spreekt wel vau zelf; ik geloof, dat eene verdere verklariog daaromtrent ouuoodig is. Van hel ongunstig oordeel over een groot gedeelte der viijwilligers in het algemeen, bjj de bereden wapens, ueein ik mets lerug. 2o. Maakt spreker eene aanmerking over bel ondoelmatige om de paarden in de stallen te Milligeo ie plaatsen, zoo als de Munster vao Oorlog, blijkens dc memorie van beautw.schijnt te willen doen; vooral des winters geeft dit moeijelijkheid voor den officierwat de voeding betreft. Waarom stalt inen die niet te Zutphen of Deventer? 3o. Oppert spreker eenige bedenkiugen over de plaatsing der infanterie te Amersfoort, in verband met de Grcbbe-linie, lenzy bel moet dieueu orn eene gemengde brigade voor manoeuvres te Amers- loorl ie vereenigeD. VERHOOGING VAN HOOFDSTUK VIII DER STA AÏS-BEG ROOTING VOOR 1868 (Dekking der kosten van den brand van Amersfoori). De heer de Roo v. Alderwerelt beeft geen be swaar legeu bet ontwerp, zoo als bel laalsielijk is toegelicht. Hij beeft uit de stukken de overtuiging erlangd dat het onheil aan eeo bloot toetal is te wijten. Hy wydt uit over den toestand der kazeroeo. II ij weusebt vooral verbetering van kazernering in vestingen en verlangt dal de gemeentebesturen daarvoor zorgen. De heer de Biebbrstein verklaart, dat loeu by in Amersfoort in garnizoen lag, er eene behoorlijke kazerne was. De beer J. K. v. Goltstein wil niet de aanleiding van bet onheil onderzoeken, tnaar hern heelt teer getroffen bet deukbeeld van den Mioister van Oorlog over de vestiging van een deel der infanterie te Amersfoort. Dat deokbeeld moet zeer worden toegejuicht. De byeenirekkiug vau troepen aldaar is teer wenschelijk. Hel komt vooral aan op be hoorlijke vorming van den soldaat, eu nu ligt het iu de roeping der regering, om in hel gebrekkige daarvan zoo veel mogelijk te voorzieu. Hel zou dus wenschelijk z(jn; waardoor de leemten, diedegrood- wet in dit opzigt aanbiedt, zouden kunnen wordeu aangevuld. Men moet op de vorming van deu soldaat bedacht zyn. ten einde iu het veld tegen den vijand Ie kunnen optreden. De beer van Nispen vestigt de aandacht op de bewaring van de sleutels vau den stal waardoor gevaar koo zyn ontstaan. De heer Taets van Ahbrosc.rn (lid der commissie van rapporteurs) verdedigt de reden waarom de aaubevehng vau den heer van Nispen niet iu bet rapport ia opgenomen. De deuren der stallen te Amersfoort waren uiet gesloteu dan enkel door ecu sluitboom, ten einde de paardeu er met konden uitloopen. Men kan niet eerst naar deu koinmaudaut gaauom de sleutels te baleu. Hy dankt den Minister vuur de gegeven inlichtingenwaardoor aan vele geruchleu ecu einde is gemaakt. Dc Minister, zegt spr.heelt rond eu duidelyk geantwoord. De heer v. W'assenaeh v. Catwijck kan het ont werp volkomen beamenuiaar beantwoordt den heer Slorm. Het zou hein liever ztju, dal de Minister de Greübe-hoie verbeterde, maar hy geeft in over* weging, of hel niet beter ware de vesting Naarden te kiezenout de infanterie te vereeuigeu. He Minister v. Oorlog (de heer van Muiken) be antwoordt de verschillende sprekers. IIij kau niet toegeven, dat de vry willigers by de rydeude artillerie minder zoudeu zyn dau by uudere wapens. Over 't algemeen is het gehalte der vrijwilligers hij ous niet van hel beste, maar de krygsluciit, die by de corpseu bcerschtmoet daarin voorzien. Ily hoopt dat de stal binnen korten tyd zal kunueu worden gebouwd; maar kan dit niet, dau is bet deukbeeld vau deu Miuister, gelijk bij reeds iu de mem. v. beautw. üeelt gezegd, daarin tijdelijk te voorzien. Amersfoort is welligt de eenige plaats in ons rijkwaar hel terrein zoo goed en geschikt zou zyn om eene oefeningsplaats voor deu krijgsinao aan te leggen cu een groot getal troepen aldaar te vercemgen. Van daar hetgeen hy deswege iu de gewisselde stukken heeft gezegd. Uc regering zou met het gemeentebestuur van Aineisfoori iu onder- baudeling tredenom voor rekening der gemeente eene kazerne voor infanterie te doen bouwen. Hij onderzoek is bet gebleken, dal de sleutels vau den stal waren berustende by deu kotnmaudani der politiewacht. De heer Storm beantwoordt kortelijk den Minister. Daarna is bet outwerp aangeuoinen met 58 tegen 4 stemmeu. TEGEN: de beeren Westerhopf, Vipclt, v. d. Marsen en Dullbrt. AMKKSFOORTia No.eml.cr ISlicf Verwijzende naar het tngezouden stuk in ons vorig nummer betreffende door kryolith vergiftigd rij sic meelkuoucu wy verder mededeelen dal de lleeren BurgemeesterOfficier vau Justitie, hel scheikuudtg lid der plaatselijke Gezondheids commissie, euz. dezer dageu die aangelegenheid hebbeu behandeld; zijn Diugsdag ochtend ua deu voorraad van eenige duizeudeo zakken ryslemee! vau deu bandelaar C. v. 0. alhierdoor de politie naar haar bureau getransporteerd een 5tal zakken van dat artikel, en is door deu lieer Commissaris van politie de zak rrjsleuieel, waarvan de gedeelte lijke inhoud door de twee m ous vorig nummer vermelde deskuudigen scheikundig was onderzocht ambtshalve iu ontvangst genomeu en aan het pol.tie- bureau gedeponeerd, wordende wijders deze zaak door de autoriteiten alhier krachtig behartigd. Naar men verneemt, trekt deze aangelegenheid mede de aandacht van aulonteiteu buiten deze stadvermits bet mogelijk is dat ook iu audere plaatsen soortgelijk mei kryolith vergiftigd ryste- ineel in den haudel circuleeit eu waaromtrent men nog in de onzekerheid scbijul te zijn ol hel aldus van het buitenland aangevoerdol wel aldus bin- nuenlands vermengd woidt. Naar men ons mededeelt stierven in den laatsten tyd veel varkens in deze omstrekeuo. a. bij II. L. 12 C. 11. 7enz. Bijslemeel wordt veel gebruikt lol varkensvoeder. Men leest in het Ulrcchlsclie Dagblad. Uil een goede biuti vernemen wij, tot ons geuoeueu, dat de «uorbcreideude maatregelen voor de alhier in Augustus eu September te houden iulernaiiouale tenlooustelling binnen zeer korten tijil zullen zijn genomen. Met buitengewone voorivaicud held is deze teniouustelltug op louw gezet, eu alle: belooft dun ook tut uu toe een welverdieud sucses De hoofdcommissie, met de vourberetdiug hela», heeft vao de regering verkregen eeoe aauschrijvin^ van alle cousuls in hel buiteulaud om deze ten toonstelling zooveel doeulyk tc ondersteunen .er- wijl zij zicb verder met invloedrijke personen te Parys. Louden. Brussel. Berlyn, Weenen. eu Keulen in beiiekkiug heelt gesteld, teu einde de vorming van buitenlaudsche coinmissiënoumiddelijk plaats bebbe. Wat hel binnenland belrell, heelt de commissie de toezegging vau de welwillende medewerking «au de commissarissen des Konings ontvangen. De commissie heeft gegronde boop le vermoeden dal binnen 3 4 4 weken de plaatselijke commis- siën in onderscheidene stedeu des reiks hare werkzaamheden zullen aanvangen op het voetspoor vau de plaatselijke commission te 's llage eu Utrechtdie reeds tut bevordering van het goede duel werkzaam zijn. De tentouostelliug zal waarschijnlijk plaats hebben in bel Gebouw voor Kunsten ea Wetenschappen terwyl hij gebrek aan ruimte een hulp-lokaal daarby geplaatst zal worden. Hel regieineui is inmiddels gedrukt en zal binnen weinige dagen verkrijgbaar zijn inet de iDzeudings- lysteu, zoodat deze tentoonstelling aan de industrie bekend zal kunnen zyn, zoolang vóór de opening, als dn met eenige tentoonstelling op dergelijke schaal milliner hel geval geweest is. Eergisteren is te 's llage overledenna lang durige ongesteldheid, de beer Ur. G. Snnoos, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalvoor het liuuhikiesdisirict Gortncheinea oud-ininister vau biiiueiilauiisclie zaken. Iu de zitting der Tweede Katner heeft de uister vau Fmauttëu overgelegd de nader ver- langde opgaven nopens de overschrijding van den post vau uecuratièu iu 1867. De Minister van Justitie heeftop gruud der gebleken vergissing in de nominatie «uur deu iloogeii Raad, dat stuk aan de Kamer terug gegeven, opdat zij daarmede kunne haudeku zou ais zij zal vermeeueu te bebooreo. Hierdoor vervalt liet voorstel Koordersdat de Kamer dat stuk zou terug vragen. De begrooting uur Om mei schans enz. is aaugenomen. Maandag nieuwe noiutudtte vuur den lloogeu Raad. Burgemeester eu Wethouders van Botterdam bchheu ceu vuurloopig crediel van ƒ25.000 aan gevraagd en verkregeu ter bestrijding van reeds gemaakte of nog le maken kosienten gevolge vau de ongeregeldhedendie plaats hadden. Een voorluopig crediel van 25.000 stelt dus nog meer- deie uitgaven in uilzigt. Ziedaar eeD nieuw staaltje van de heerlijke vruchten van een straattumult. Wat al goeds zou inen met al dat geld hebbea kunnen tul stand brengen. Hoe veel armoede zou men er door kunnen lenigen. Als een bewjjs der stemming in llannover tegen Pruissen wordt gemeld dat vóór het sluiten vau deu Hannoversclieu proviucialcu landdag de daar tegenwoordige ridders onder 's hands hadden doen vtageo, of de lenddags-maarschalk de zitting zou sluiten met den kreet vanleve de koning van l'rutssen en toen dit toestem mend werd be antwoord verdween tegen het etude der zitting de eene ridder na den andereu uit de zaal; slechts twee bleven aanwezig. liet geregtsbof te Praag heeft den pater Hauschka, secretaris van den kardinaal-aartsbisschop van Praag, votsl Schwarzenberg, tot gevangenisstraf veroordeeldwegens opruijing tol verzet tegen 's lauds wetten door hei houden eencr openbare predikatie, waarin hij de verbindende kracht der wet op het burgerlijk huwelijk bestreden en elk zoo danig huwelijk «oor onwettig en zondig verklaard bad. Politieke uevne. 'l Monument—Baudtu Ziedaar in Frankrijk en vooral le Parjjs bet hoofdthema aller gesprekken. T Was eerst eeu gewoon voorval nu dreigt bel, dank de vervolging van lieu die voor de oprigtmg van dat gralleckeu strijden eeoe gebeurte nis te worden. Baudin sueuvelde op de barricade; het slagtoffer van deu coup d'ë lal in 1851, heelt niet alleen naar de tneemog der liberale eu auti-Ketzerlyk geztndeu, maar ook vau hedeu der meer behou dende party eu vau Gouveruemeuts-geziuden zulk eene hulde wél verdiend. De naainlysl vau beo die voor dal gralteeken eeue bijdrage willen scheu ken, bevat hedeu van verschillende partijen het wordt de uaamlysl eeoer coalitie. 'l Was iu deu hegiuue eeue mteekening van slechts ééne paity: de KepubnkciusChe uu wordt bel eeue demonstratie «au de pailyeu. Maandag aijii de pleiduuyeu gevoerd iu die zaak. Créiiiieuz Arago, Gambeua Laurier, kortom de tlue lleur vao de opposilie-advokateu hebbep ineo kan zeggen, unuder hunne cliëuteu verdedigddau wel hel gmiveniemeul aaugevalleo eu gebruik ge maakt «au bet vrye woord vuur de balie, om ue daad vau 2 December lil al bare verachtelykheid voor te stellen. Vooral Gainbel'a heelt aan zyoe verontwaardigiug lucht gegeven en hy riep: *G(| spreekt allyd dal gij Fraukrjjk gered hebt, ueeii gy hebt liet verraderlyk en met de bajonet in de hand veroverd gy hebt vrouwen en kiudereu plat geschoieu, de wel geschoudeuen gy hebl^alle laagheden gedaan op dien beruchteu Decemberdag en gij noemt dathel laud reddeu, eu uw eerste nnuisier (Houher) durft hy het graf vau uwen baud- lauger de Morny zeggru: hj) was belast met da uitvoering van den coup d'éiat en volbragl die taak met zekere vrolijkheid, die ous nog levendig bijstaat." De Morny dan.»eude van blijdschap op de lijken van verwonde burgers! Verguu het my

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 1