Dingsdag 6 April M 1659. 9»l Donderdags«ronds. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Adrertentiën 1 tot 6 regels 60Cents,elke regel 10Cents; legale Advertentièn per regel 15 Centsbehalve bet ZegelregtAft. nummert fOAO. -*■ Rrievea fra nco. Bestellingen bij den Ditg. A. H. tas Clttfftt A Bureau Amersfoorteeke CourantLangestraat, Wijk P, 1N#. 43, over de Oude Viscbmsrkt. zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directenreo in bet Bijk. AMERSFOORT, 5 April 1869. Oe groole belangstellingdie de ingezetenen voor de hoogst merkwaardige voorstellingen van Prof. Haserl met zyo hydro-oxygeen-gastnikroskoop, aan den dag leggenhebben reeds nuofschoon de inleekeniogslyst nog niet overal gepreseoteerd is, bet besluit doen nemen genoemden Heer te laten overkomen. De voorstellingen sullen hoogstwaarschijnlijk in de volgende week plaats hebben. Aaostaanden Don derdag hopen de fleereo Burger en Kolletoijn per advertentie in deze courant de bepaalde dagen te kunnen opgeven. Tot Zaturdag wordt de lijst nog aaogeboden aan die personen, by wie zulks nog niet is geschied en dan gesloten. Bovendien beslaat er gelegenheid bij den Heer Bothof in Amicitia in te teekenen en wy raden ieder, die voornemens is de verrassende proeven van prof. Hasert te kouten by wonenop eene der lysten te teekenenI omdat aan de inteekeoaren de gelegenheid zal verschaft worden plaatsen te bespreken; 2°. omdat de entree (één gulden voor personen boven, eo vyfiig cents voor persooen beoeden de achttien jarenvoor twee avonden) buiten inteekeoing verdubbeld zal worden en 3°. omdat er slechts een bepaald aantal entree* kaarten buiten inteekeoing zal worden afgegeveo. Dit laatste geschiedt vermits er geen geld meer behoeft ontvangen te worden dan noodig is om juist de onkosten te dekkenen bet dan billijk is te zorgendat de inteekeoaren niet te bekrompen zi tteo. Wy kunnen bier nog byvoegendat personen die Prof. ilasert in Amsterdam hebben zien werken, met zyoe proeven zoo ingenomen zyn, dat zij hem bier nogmaals wenscheo te zieo. Zaturdag jl. is alhier aaogekomen de H.E. gestr. Heer F. C. tt. baron van Tuyl va» Serooskerken dezer dagen benoemd tol kolonel en kommandant van bet alhier in garnizoen liggend regemeot rijdende artillerieeo beeft toen het bevel over bet regemeot overgenomen van den majoor W. de Villeneuve, tijdel yk belast geweest met het kom- maudo. Vervolgens is door den kapitein J. Roosmale Nepveu, van bet depót, aanvaard bet bevel over de le. battery, gekommandeerd geweest door deo dezer dagen tot majoor by de veld-artillerie be vorderden kapitein J. Goudriaan, eo door deo kapitein J. J. C. baron Toets van Amerongen werd aanvaard bet bevel over bet depót. Heden nam de kolonel-komrnandaot voor bet eerst het regement in oogeoscbouw bij de exercitie. De Heer Mr. H. J. van Buren advocaat te Rotterdamwederspreekt in eene advertentie het geen diverse bladen en ook de Amersf. Cl. in bet vorig nummer omtrent hem behelsdeo overgenomen uit de Middelb. CL in belrekkiug tot de zaak van de Vletter. Men meldt uil Frederiksoord van 31 Maart: Door dea beer P. Galleukamp Pels. burgemeester te Soest eo daar den 15e overledenis gelegateerd aan de Maatschappy van Weldadigheid eeoe soin van f 500.— vry van successieregt. Naar men van elders meldtis door hein ook 250.— gelega teerd aao de Hervormde Diaconie te Soest. Het getal zelfmoorden zegt een statistieke opgave bedraagt te Parys middelbaar gerekend niet minder dan 800 per jaar; 50 kunnen op rekening gebragt worden vao ongelukkige belde; 350 op die van krankzinnigheid, faillissement, buiselyk verdriet, alkeer van bet leven; 100 op die van slecht gedrag en spel. 200 op die van armoede, verlies van betrekking, vrees voor straf en slechte taken 100 eiodelyk hebben een onbekende beweeg reden. Dat bet niet genoeg is een spoorweg te hebben, ondervindt nffen te Kampen in ruime mate. De dienst toch is zoo slecht geregelddat eerst 's avonds om 5 uur de tweede trein aankomt. Een onderne mer in Zwolle heelt daarom de paardeu weder ingespannen en rydt dagelijks met een omnibus been en weder. Hij maakt goedé zaken. Over 't geheel zyn de rytuighouders aldaar en in Zwolle met de administratie van den een tra al-spoor weg bet best ingeuoinen. Men meldt uit Kampen: •Sedert hier het brood uit de Almeloscbe stoom- broodfabriek door zyn goedkoopheid en deugdelyk- beid zooveel aftrek vindtbeginnen zich ook onze bakkers er op toe te leggen den geduchten vreemden concurrent het hoofd te biedendoor tegen zeer goedkoope pryzen groot en zwaar brood te leveren waarbij de een den ander de loef zoekt af te steken in de deugdelyk beid en goedkoopte zyoer waar. De yver gaat zelfs zoover, dat men des avonds met karren vol brood door de stad rijdt en zijne waar onder luid geroep te koop veilt. Een zaak is echter zeker, dat de burgerij, eo vooral de mindere standenzich nu tegen veel goedkooper pryzen dan eeoige maanden geleden aao tarwebrood kunaen te goed doen." Op de Dingsdag te Groniogen gehouden weekmarkt heeft men weder een onderzoek iogesteld naar het vereiscbie gewigt der boter en beeft men tegen twee der verkoopers proces-verbaal opgemaakt. Men rekentdat in Rusland 16 millioeo bunders boschgrond zijo. die voor het grootste gedeelte aan de Russische regering bebooren en met uitmnoteod timmerhout bezet zijn. Tol voor korten tyd was het grootste dezer wouden ontoegankelykhierin is in den laatsten tyd eene groote verandering gekomen door bet aanleggeo van tramway's eo kanalea en bet oprigten van stoom- zaagmolens. Het belang dier bosscben kan daaruit blijken, dat in Zuid-Rusland deDoen van 400 jaarringen voorkomen die meer dan 1 el diameter hebben. De viering van den geboortedag van deo koning van Pruisseo in Hannover beeft weder bewezen dat de Hanooveranen zich geenszins kunnen ge wennen aao de opgedrongeo regering. De Pruissiscbe vlag wapperde alleen van de stedelykeen laodsge- bouwen en van de huizen van ettelijke burgers, die na de annexatie als Pruissiscbgezind te boeit stonden. Verscheidene militairen. Ilannoveraoen van geboorte, dronken openlyk in de berbergen op de gezoodheid van koniog George het venster van een plaatwinkelwaarvoor het portret van deo koniog van Pruisseo was opgehangen, werd door eene laag modder spoedig onzigtbaar gemaakt. Een paar dagen oa deo verjaardag van koning Wilhelm oam bet volk weder de gelegenheid te baat om tegen Pruissen le demonstrereo. Ia bet vorige jaar werd een zadelmaker, Achermann genaamd, tol 13 maanden vestiogstraf veroordeeld; men meende, dat bij vrywilligers wierf voor bet zoogenaamde Hanooversch legioen. Het gelukte Acbermaoo echter naar Hietzing teontvlugten, waar by dezer dagen gestorven is. Koning George wilde, dal de patriot in Vaderlandschen bodem zou rusten en liet bel stoffelyk overschot onder eeregeleide oaar Hannover brengen. Meer dan 4000 personen wachtten aao bet station den trein af, die bet lyk medebracht, en begeleidden bet naar zyoe laatste rustplaats. De stralen, waardoor de stoet trok, waren opgevuld met volk. De predikant Grote hield by bel graf eene aaospraak. Een aantal politieagenten was op de been, doch de orde werd geeo oogeobhk gestoord. Onder de stuitende eo somtijds walgende bij zonderheden welke de beschryviog der dieveo- maatschappy te Londen en van de holen der diepste verdorvenheid, daaraan verbonden, oplevert, eo waarop de Times dezer dagen een publiek onthaalde, dat niettegenstaande toenemende verfyoiog, of zooge naamde beschaving steeds de grootste graagte oaar de kennis van zulke bijzonderheden tooot. bebooren ook die aangaande bet vervaardigen eo uiigevea van valsch geld. als zijode een voorname tak van nyverheid in stegen ea gaten, die op zoogenaamd Borough." de volkrijke wijk lusscheo London- Bridge eo Elepbaot-Castleuitloopeo. De eigenlyke werkplaatsen der valscbe munters kunnen door de politie slechts als boogstwaarschijniyk aangeduid worden, met de overtuigiag dat zij zich niet bedriegt, doch het le bewijzen gaat, caar het schyot. boveo de magt der zoogenaamde wel. De kroegen in die buurten, waarin de valscbe munt, als ware zy een koopwaar, gesleteo wordt, zyn echter bekend en de pryscouraot insgelijks. Voor valsche florijnen of twee-shillingsstukkeo betaalt men 9 echte shillings perdozyn. voor 't dozijn shillings 5 echte shillings en voor een dozija sixpence (halve shillings) 3 echte shillings. Tegeti deze pryzea krijgt men valsche munteu vaa de beste soort, wier valschbeid alleen door een zeer geoefend oog of gevoel ondekt kan wordeo. De mindere soortdie niet veel meer dan looden schijven voorstelt en alleen aan beschon ken lieden uitgegeven kan worden is zeer goedkoop en voor een dozyo twee-sbillingsstukken betaalt men slechts 2} echte shilling. De politie verklaart dat by doorzoekiog van deze huizen men niets vinden zoueo dat aangifte daarvan niets baat dewijl het accijnskaotoor zich er niet bel minste aao laat gelegen liggen, waoaeer de eigenaar dezer holen slechts zijn patent betaaltiels dat in eea land waar goede wetten bestaaa niet zou geschieden. De groole inoeyelykbeid ia deze zaak zoowel ala io vele anderen, die buiten bet bereik der wet blijven, is baar groote omvang en de uitgebreidheid der stadwaardoor er eene op zich zelve slaande maatschappij wordt ingerigtdieofschoon io het bart der bevolking, al het noodige io zich zelve viodt. De buizen io zekere wykzooals b. v. die achter Kents.reetin de Boroogh wordeo allen door de leden der misdadigers-maatschappy ge buurd. Zy betaleo goede buur en schuwen alle straatgerucht of openbare ergernis, als strijdig met bun waar b;laog. ZIJ hebben hunne eigene winke liers enz., die tot de broederscbappy bebooren bunoe plaatsen van gezellige byeeokomst en bunoe scholen tot opleiding vao knapen en meisjes in alles wat ondeugd of misdaad heet. Het is bekeud dat er eea georganiseerd ligebaam van volwassen persooea bestaat, tol de vangst van opschietende knapeo in Looden. Politieke Revue. Io de Amerikaanscbe bladen komt eea verbaal voor van de wyze. waarop de Chinezen, die eene kolonie te Sao Francisco gevestigd hebben, hunne afgestorvenen ter aarde bestellen en later naar ban vaderlaod overbrengen. Den zonen van bet Hemelsche rijk is eveo buiten de stad eeoe begraafplaats aangewezen. Waarneer bet lyk vaD een Chinees grafwaarts gedragen wordt, strooit een feestelijk uitgedost persoon, die den stoel voorafgaatkleine strookeo papierwaarop spnuken van Confucius geschreven zijolangs deo weg. Zoodra bet lyk in bet graf :s neêrgelateowordt dit met aarde gevuld; eengebradea hoen. eene aanzienlijke boeveel heid rijst en eenige flesscheoCbioescheo wijn worden er op neergezetwaarna de bloedverwanten zich verwijderen, zonder een hiik achterwaarts le wendea. Bij deze begrafenissen is steeds eene klasse van meoscheo tegenwoordigdie er zorg voor dragen, dat de spijzen ea dranken niet bederveo. Ia de nabijheid van de grafplaats verborgen bestormen zy zoodra de Chinezen den rug gekeerd hebben het graf en vergasten zich aan de rysl en bet hoen. Ue Chinezen mogea echter niet ia vreemde aarde begraven blijven, doch moeten naar China overgebragt worden. Heeft bet lyk eenige maanden in het graf gelegeodan wordeo de beenderen opgegravengewasscheo en in een zinken kistje gelegddat aao een Cbineesch handelshuis wordt ter bewaring gegevenom by geschikte gelegen heid naar China over te voeren. Wanneer een genoegzaam getal beenderen vergaard is, wordt er een schip gebuurd. Onlaogs verliet eea vaartuig met de beenderea van 400 Chinezen de haven van San Francisco. De taal der oppositie-bladen in Frankrijk wordt met deo dag dreigender. De Siècle bevatte dezer dagen een artikelwaarin bij in overweging geeft, of het niet tyd zou zyn bel Pascheo der joden en christenen af te schaffen en ia plaats daarvan een Paascbfeest te vieren dal meer io overeen stemming was met deo tyd en geest van Frankryk en wel«bet Pascben der revolutie." Dit artikel droeg tot opschrift: Louis Jour dan mag den profeet spelen, zooveel %ls bij maar wil, by zal toch de Aloses niet worden van het door hem aangekondigde Pascheo. Hij zou de democraten wel tot aan de Roode zee kunoen voerenmaar met herinneringen van 1793 eo 1848 zal men moeyelyk den anderen oever bereiken." Üecandituur naar den spaaoschen troon is weder aan de orde gesteld ter bespreking in de dagbladen. Naar het schyot zijn er niet meer dan twee ernstige candidatende hertog van Montpeosier en dom Ferdinaad van Koburgvader van den rege renden koning van Portugal. Wat dom Ferdinand betreft werd de regering in de Cortes geïnterpelleerd over diens candidatuuren bierop antwoordde de rege- riog dat zy niet bekend was met de ineening van dien prins. Mag men den Madridscben Impar- cial gelooveo, dan is de hertog van Mootpensier blijkens een brief door liern aan een der warmste voorstaoders zijner candidatuur geschreven voor nemens oaar Engeland te gaan en daar te blyven lot dat de Spaanscbe natie zich zal hebbeo gecon stitueerd; ook moet hij ia bedoelden brief zyne vrienden driogeod hebben verzocht buooe pogingen oin hem als koniog van Spanje te zieu optreden niet voort te zetten daar bij te Salucar als ambteloos burger weoscht te leven. Van een anderen kant beweerd het Memorial diplomatiquedal men zich niet zal moeten verwonderenindien den een of anderen dag bet garnizoen van Madrid openlQk verklaart geen anderen koning te willen hebben dan den prins vsn Asiurië; voorts, dat «enige

Amersfoortsche Courant | 1869 | | pagina 1