Y r ij d a g 13 Augustus 1869. Jtö 1696. Dit blad verschijnt des Uaandagt en Donderdags 's avonds. De Abonnementsprijs is ƒ1.15 in de 3 n regel meerder lOCents; legale Advertentièn per regel lóCents. 4fz. nummert 5 c;nls. Brieven fra Bureau Amersfoortsche Courant, Lannestrait. Wijk F. N°. 43. over de Oude Vischtunrltt *n> <n tuiden. üs prijs <l;r VI verten tien van 1 tot 6 regels 60 Cents, elke ion. bestellingen bj den f itg. A. tan Cleeffte Amersfoort, "I I» j alle (to-k'i m i-da ren en Post-Directeuren in hel Rijk. Di COMMISSARIS dis KONINGS n de Pioviscii UTRECHT. Brengt ter kennis van hel algemeen, dat. bij gelegenheid van den Natlonalen schletwctalrljd op den 17, 18, 19 en 20 drier maand op het terrein gelegen in de gemeente de Bilttusschcu den Centraal-Spoorweg en den straatweg van Soettdijk naar de Bikin de rigting van Soest, xal worden geschoten naar de schijf, en dat bet terrein dat als onveilig moet worden beschouwd, zooveel mogelijk door vlaggen en andere kenteekenen zal worden aangeduid. Utrecht, den tl Augustus 1869. De Commissaris des Konings voornoemd VAN DOORN. AMERSFOORT. 12 Augustus 1809. De Heeren J. Zandijk Senior eo A. F. Stickel Schoemaker hebben de beaoeining tot leden van den gemeeuteraad van Amersfoort niet aangenomen, zoodal op llingsdag 24 Augustus e. k. eene verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad zal plaats vinden. De Heer W. A. Croockewil heeft de benoe ming aangenomen. Aanstaanden Maandag 16 Augustus, des avonds te 8 uren. vergadert de kiesvereeniging de Eendragt in Amicitia tot bet opmakea van een candidatengros voor de verkiezing van twee leden voor den gemeen teraad. De kiesvereeniging Amersfoort vergadert aanst. Dingsdag avond te 8 uren in Amicitia. tot het opmaken van een candidatengros (er verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad. Dij de jongste verkieziog van leden voor den gemeenteraad te Sneek konden een paar kiezers bet niet voor zich zelf verantwoordenom lach niet lezers! 't is curieus genoeg onder de vele verkie- zmgs-curiositeiten om iemand te kiezen die een uittenhoed droeg. Zij hadden meer kiesliefde voor eea candidaat met een witten das. Een witte das staat immers deftig en omsluit de bekwaamheid van den slokdarm. Met een witten hoed ziet men er uit als een apostel der revolutiedoch met een witten das heeft men eeu geleerd uiterlijk. Onder het rundvee van eenige landbouwers in de gemeente Gouda beerscbl hel epiroolisch mond-en klauwzeer. De weekmarkt te Utrecht is thans zeer goed voorziea van aardappelen, peren, pruimen en bessen. De toevoer lokt vele vreemde kooplieden. Ook ziet men thans op die markt buitenlanders die boter opkoopen en in lederen zakken doen vervoeren. De Gemeenteraad van Gouda tracht de boogere burgerschool tnel 3jarigen cursus aldaar te doen veranderen in eene met vijfjarigen cursus. Ook door de nieuwe regeling van het onderwijs aan de militaire academie te Breda is zoodanige uitbreiding noodzakelijk. Genemuiden dat voor ruiin 16 maanden voor gedeelte door brand werd verwoestis tbans schooner dan te voren uit zijne ascb herrezen. ZQn de vogels nuttig of niet? Ze zijn nuttig antwoordt D. in de Groninger Courant en ik dank aan de kieviileo dat de boekweit van een ganschen akker niet door hamels werd opgepeuzeld." Er zullen weder 20 leerlingen worden toegelaten ter opleiding voor telegrafist. Zijdie aan het ver* gelijkend examen weaschen deel te nemen moeten zich daartoe bjj het departemeot van binneul. zaken aanmelden vóór of op den Sisten September a.s. Een der priesters van de Mormonen de heer llollich, is te Zwolle niet zonder gevolg werkzaam om proselieten te maken. Dezer dagen zal een oieuwe recruut voor het Zoute Meer worden gedoopt. De Mormonen wonen aan het Zoute Meer in Amerika eo mogen zoowel vrouwen eo kinderen hebben als zij willen of kunnen krijgen. N— Reeds de eerste bijeenkomst van het sociaal democratisch congres te Eisenach, die uil alle streken van Ruilsuhlaud sterk werd bezochtheeft zich door onstuimige looneeien gekenmerkt. Er waren twee partijendie elkander den toegang schenen te betwisten. Voordal meu nog tol >ie beraadslagingen overgingwerd door de partij die in de minderheid waszoo hurd geschreeuwd en de Marseillaise gezongen, dat de voorzitter geuoodzaakt was de vergadeiing te sluiten. Maandag jl. heeft voor de correctionele regthank te Saint Etienne het regtsgeding een aanvang geuo- men van de mijnwerkersdie zich laatstelijk in het kolendistrict der Loire aan het plegen van ongeregeldheden hebben schuldig gemaakt, liet aan tal beschuldigden ter dezer zake is 72verdeeld in tien calegoriën. Verscheidene hunner zijn niet ouder dan zestien of achttien jaren. Vrijgesproken zijn 10. en 62 werden tot gevangenisstraf van 1 tol 15 maandej veroordeeld. Als eeo zonderling geval van veeleterij wordt het volgende gemeld over eene maag welke zeker moet in gemeenschap staan met een lintworm. Wij spreken hier over deo genaamdeo J. R. wonende ia de Kelderstraat te Antwerpendie hij den heer G. Pieters. restauratiehouder in de Blaaiiwmoezelstraat no. 7de volgende porlien door zijn keel heeft laten gaan: 4Bouilloas. 4 biefsteken. 2 pond hollandsche kaas 1 kilo aardappelen. Daarna heeft hij nog heel smakelijk 12 glazen leuvensbier uitgedronkenen daarenboven beweert hij dat hij nog gemakkelijk 4 kilo's gebraden vleesch zou kuiineu binnenspelen. Berigt aan de logementhouderswaar deze ster veling o>it zou kunnen ten eten komen. Vrijdagmorgen om vijf ure had te Parijs eene executie plaais. Pierre Momblebijgenaamd Collignonter dood veroordeeld wegens moord zijner bijzit Gagnon en den elfjarigen zoon dezer laatste, onderging zijne straf. Op het oogenhlik der voltrekking van de doodstraf viel er een gendarme bewusteloos van zijn paa-d. Een talrijke menigte was op de beenom het bloedig schouwspel bij te woneno. a. waren een groot aantal nachtbrakers van beiderlei geslacht van de Boulevards opgekomeo die eeu alles behalve verkwikkelijken aanblik opleverden. De onderkoning van Egypte speculeert op het vaderhart van den sultan. Hij heeft vulgens den Constitutionnel voor het zeveojarige lieu-lings- dochtertje van den groolen heerSaliké eene pop gekochtdie de prachtigste zijn moet van alle prachtige poppendie zelfs de meest opgewondene kinderlijke verbeelding zich kan voorstellen. De oorbellen alleen kosten 52.000 francs Volgens de Triester Zt. is bovengenoemd liberaal heer alleen daarom zoo spoedig naar zijue Egyptische huisgoden teruggekeerd omdat er eeoe zamenzweriog tegen zijnen onderkoninklijken persoon was ondekt. Terwijl hij hier visites maakte, wilde men hem daarbij wijze van eene verrassing van den troon vervallen verklaren. Dan zou de sultan een nieuwen onderkoning aanstellen en Ismail pacha zou zich kunnen aansluiten bij koniugiu Isabelle, de zwervende ltaliaanscbe ex-vorsten enz. Zoo dit berigt ai uiet waar is't is toch mooi gevonden. PolUleke Itevue. De Franschen zuigen nog aan het dotje dat Keizer Napoleon zijne welbeminde onderdanen presenteerde. De liberale partij altijd nog met het Senatus- Consult in de hand, zoekt wat er te weinig, of in 't geheel niet in is en toch in gevonden behoorde te worden. De Keizerljjke partij altjjd lezende het Sena- lus-Consult, vindt er elk oogenblik iets meer in, dan er in moest worden aangetroffen. En de Eugelsche pers, die de vrijheid neemt overal haar spitsen neus in te stekenroept den Keizer toe: raadpleeg het volk, door middel van in waarheid vrije verkiezingen kies Ministers niet|*ait de officiële meerderheid, maar io den geest van de meerderheid des Volks Laat uw Baad geea paradijs zijn voor vleyers of afiiankelijken bedenk dat uw Senatus-Consult uiet voldoet aan de beginselen van 89 beginselen, die It lang reeds eeue bespottelijke vertooning maakten sta toe, als gij 't zelf niet wilt doen, dat de Volksvertegenwoordiging eeue coastitutie zaïncn- slellewaar«an het Seaatus-consult slechts eene schets is." Dat is goed Engelsch bondig en duidelijk, en Napoleon zal het lezen en h(i zal er welligt uil leeren. Maar of hij zal doen, is inecrfdan twijfelechtig. lu eeue circulaire der Spaausche regering komt o. a. hel volgende voor Do toestand, door de September-omwenteling in 't leven geroepen, heeft volkomen voldoeniugjgegeven aan de algoineene klanten, welke hij alle natiën van Europa en de beschaafde wereld veroorzaakt werden door de godsdienstverdraagzaamheiddie in Spanje, als in haar laatste bolwerk, de wijk had genomen. Voortaan kunnen, zonder dat het katholieke gevoel en bet levendige en reiue geloof der Span jaarden er door zullen IjjJende vreemdelingen die uaar dezen edelen bodem zullen tuesiroouien rekenen op de bescherming niet alleenwelke bun verleend wordt voor de uitoefeuiog van hunne beroepen en bedrijven, maar ook op het regt God te aanbidden vrijelyk naar hun geloof. Om dit feit alleen moet de Spaansche regering hopen de leven digste en de sterkste sympathie te verwerven van al de Slateo van Europa eu der beschaafde wereld die, hoezeer velschillend walde instellingen betreft niettemin overeenstemmen in de eerbiediging van bet groote beginsel van godsdienstvrijheid." De journalist Lemoinoe merkt op dal deze volzin nen op zich zeiven reeds genoegzaam zijn om den omvang en de strekking der laatste Spaansche omwenteling te kenschets-n en dal zy in dien zin verschilt van alle welke haar zijn voorafgegaan. Al de Spaansche omwentelingen lot dusverre zijn niet anders dan nationaal en onverdraagzaam geweest. Al de grondwetten, zelfs de meest radicale, hadden als eerste artikel de geloofseenheid gehuldigd. Thans, voor de eerste inaal in de geschiedeniserkent Spanje de gewetensvrijheid en opdat niemand er onkundig van zybeijveren zich al de ministers de een na den ander, mededeeling hiervan te doen aan Europa en de beschaafde wereld, en hun deze zedeljjke openstelling der grenzen aan te kondigengelijk zij zouden aankondigen de opheffing van een blokkade of van een embargo. De laatste regeriog." zegt hü, «bad de godsdienst zoodanig tot werktuig gebezigdvan de Gouden Boos zulk een misbruik gemaaktmet de alliten zulk een handel gedrevendat de omwenteling die haar omverwierp noodwendig een anti-godsdienstige kleur heeft aangenomenen misschien zouden weinig nieuwe opwekkingen noodig zijn om haar te drijven tot buitensporigheden, waarvoor zy zich tot beden heeft bewaard." De schrijver meenten wij met hem dat bedoelde buitensporigheden zich zouden kunnen voordoen als een gevolg van de poging om eene carlistische Restauratie te bewerken. Dat de kansen van den pretendent don Carlos ernstig zyn, gelooft Lemoinne niet. «Sedert deze partij gevallen is." zegt hij, is de wereld vooruitgegaan heeft de aarde gedraaidterwijl zy op dezelfde plaats gebleven is. De taalwelke de carlistische partij in hare manifesten spreekt, gelijk op die der encyclica en van den syllabuseen doode taal die men in eeoe alledaagscbe taal moest overbrengen, om ze den volke verstaanbaar te maken. En dan nog zou hel volk ze niet verstaan want ook de denkbeelden welke zy uitdrukt zyn dood. In de pogingen, die thans gedaan worden om een car- iislischen opstand te verweAkeu ligt een kenmer kende trek de opperhoofden der beoden zijn bijna allen grijsaards, oude aanvoerders van oude op- roereu." Hij vergelijkt de verschijning van die carlistische benden met eene wederverschijning iodien zij mogelijk ware van de oude Vendeörs of de oude Chouans op Franschen bodem en even als eene poging um bet oude stelsel in Frankrjjk weder in te voeren mislukken zal en moetomdat de toestanden ten eenemnale veranderd zijnzal elke poging om in Spanje te doen herleven het regeringstelsel dat in Karei VII zijnen vertegen woordiger vond mislukken. Aan een burgeroorlog voor de byzondere belangen vau een vorstenhuis valt niet meer te denkeoeu onderneemt don Carlos iets oin koning vanSpaije te worden, dan zal bet eenig gevolg er vau zijn dat de kanseu die hem misschien nu nog blijvenvoor altoos verdwijaen. Men zegt dat dit advies aan dei» Spaanschen pretendent gegeven is door den graaf van Cbambord den bourbonschen pretendent naar de Fransche koniogskroon. Men verzekert dat het hoofd van het buis Bourbon als zijne meening heeft te kennen gegeven dat de burgeroorlog een slecht middel is; dal diegene, die dit middel aan wendt. zijne krachten verliest en de krachten der omwenteling vermeerderten dat ineo de beste party kiestals men wacht tot dat de natiede veraoderingen moede, vau zelve tot hel legitimi- teilsbeginsel terugkeert." Dat Joliu Leinoioue de conclusie van den graaf van Chamhord niet aanneemt, is zeer natuurlijk, maar den gegeven raad beschouwt hij als den hesten die gevolgd kan worden. Tol dusverre." zoo vervolgt hy zyoe redenering heeft de bedreiging van eeu carlislischen opstand geen andere uitkomst opgeleverd dan dat de banden tusschen de revolu- liunnaire pariyen naauwer werden toegehaald ea de democratische party terrein gewonnen heeft. De jongste kabinetswijzigingen hebben ten bate gestrekt vau de progressistische en radicale party die de oude mouarchale party byua geheel uit het bewind verwijderd hoeft."

Amersfoortsche Courant | 1869 | | pagina 1