Dingsdag 28 September 1869. JVs. 5709. D l blad verschijnt de* Waattr/a^f en Donder/lagt avondsI)e Abonnementsprijs is f[. 13 in de 3 maanden. De prijs der Advertentieu van 1 tot 6 regels «10 Cents, elk* g mee der 10 Cents, legale Advertentie per regel 15 Cents. - Aft. nummer. 5 eenU. - Brieven franco. - Bestellingen bij den L'itg. A. II. van Utttff, te A.nev.fWt, /,mtr'fnortteht Garant. Langestra.itW.jk K N<>. 13. over de Oude Visohniirkt son „ede hij alle Bockhandels ren en Post-Directeuren in bet Bijlu AMERSFOORT 27 September 1809. lieden is door het gemeentebestuur van Amersfoort aanbesteed het scliildeftverk ten dienste der ge meente, als le perceel: aannemer: W. van Groenctlcin voor 92. 4e perceelaannemer W. van Groenesteir, voor 74. 3e perceelaannemer II. W. Stol voor f 85. Tot veler ergenis heeft te Groningen cednreode de nu gehoudeo studentenfeesten zekere party een wanklank doen hooren in de algerneene harmonie. Hier eo daar werden losse blaadjes gezonden Iractaatjes of zoo iets, die de goê gemeente" afriedden zich met bel feest in te laten, o. a. m de volgende redeueu. Straks, zet de schryver, worden wy ziele en dan sterven w(j en dan dan hebheo wjj (och niets aao zulk een feest. Ergodoe vooral niet mee. Verder werd daarin gesproken van T feest van Delsaiar en van den optogt by Inns lydener werd geweten op de cholera't was een vreeseiyke bangmakerij. W|j bebbeu gecne woordeo genoeg om zulke handelingen af te keuren. Zydie zoo voor vogelverschrikkers spelen moeten wel zwak zijn. Men schryft uit Zelhem 22 Sept.: liet volgend incident mag gewis zeldzaam ge- ooeind worden. Eenige heeren van hier begaven ztcli ter jagl. Ken troep patrijzen vliegt op een der liefhetibers schieten treft met den eenen loop van zyn geweer vier en met den andren drie pa- tryzen uit dentelfden troep, die uil tien stuks bestond. Or. G. Engels le Middelwoldein Oldainbt een 78jarighooggeacht geneesheer, deelt naar aanleiding van het treurige geval van watervrees, dat zicb voor eenigen lijd te Winschoten heeft voorgedaan bet volgende medehem in der tyd verhaald door wylen zyn schoonvaderdr. Adriani te Oude-Pekela. Toen deze laatste eens eene reis naar Holland deed geraakte hjj in gezelschap van eenige geleerde reizigerswaaronder een jong man van uitstekend voorkomen en begaafdhedendie eene wetenschappelyke reis door Nederland Frank- ryk Doilschlrnd en Italib deed. Te Haarlem ko mende, kwam het gesprek onwillekeurig op de tol'.e manie van den tulpenhandel van vorige tijden toen men duizenden guldens voor tulpenbollen besteedde, waarop de jonge geleerde, een Eugelsch- man antwoordde Verwondert u ditmijne heeren f Indien de incnsclien wisten welke kracht er in de tulpenhollec gelegen iszy zouden in voorkomende gevallen nog heden ten dage voor zeer hooge prijzen worden verkocht. Ik althans meen mijn leven naast l-odaan de tulpenbollen verschuldigd te zyn. Ik ben geneesheer en practi- seer te Louden. Vóór eenige jaren openbaarde zich bfj ons de hondsdolheid. Ook een varken werd door een dollen hond gebeten waardoor zich bij dal dier eene razende dolheid opcibaarde. In zyne woede kwatn het uit het hoken daar in de nabijheid tulpenbollen lagen te droogen, viel bet als woedeud hierop aanverslond eenigen en genas van zyne ziekte. Ook ik was even als liet varken door denzelfden houd gebeten. Mijne patiën ten maakten tny op mijne glanzige oogen opmerk- zaamterwijl ik zelf eene niet te beschryven angstigheid in mij bespeurde. Te buis komende, wilde ik in den spiegel mijn aangezigt gadeslaan, inaar deinsde op het zien van den blinkenden spiegel terug, terwyl eene huivering my aangreep en het slikken mij .noeijelijk viel. Met een woord ik bespeurde de beginselen der hydrophobic by my jzelveiiherinnerde my het geval inet het varken liet dadeiyk tulpenbollen komengebruikte ze «enigen tyd en ben genezen en gezonu tot op dezen dag." Kene jongejnfvrouw werd Donderdag morgen 4e 's ILige door een windvlaag in 't water gedreven. Zy bleef op haie crinoline drijven totdat een bakkers knecht door middel van een 't meisje toegestoken xaagholhaar uil 't water kunde halen. Zoo doel dan toch de crinoline tevens doelmatige diensten, als by deze jongejnfvrouw is gebleken, die door haar boven water werd gehouden en ook slecht# de onderdeelen nat werden. Men meldt uit Rlokzijl van 22 September. Als iets meldenswaardigs wordt medegedeeld. dat iu de nahygelegeue gemeente de Kuinre dezelfde ziekte, ul. de lougblaarby de menschen wordt waargenomen welke thaus vry algemeen ui deze omstreken ouder het vee hecr.sclit. lie long wordt buitengewoon dik en is met blaren bezet, zoodat de lijder niets anders dan dunne melkspijs kan nuttigenterwyl liet speeksel hem als kwyl uit den uiuiiJ loopt. Een vindingrijk lezer van de l'all-Mall-Gaselte stelt in dal blad voor de nog altyd gebruikelijke zweepslagenstraf te vervangen door «electrische schokken." «De (iegnn»iaartigef kal" zal volgens beui door eene electriseeruiacluue moeteu vervangen wordendat is meer in den geest van den tyd. George Scherer te Jersey-City was eeu man van fortuin zonder echter den schat «er gezondheid te bezitten of met kinderen gezegend te zijn. Vast overtuigd van spoedig te zullen stervenmaakte hij al zyne bezittingen le gelde en kocht er toen eir-clen spoorwegaaodeelen ent. voor. Daarop nep bij zyne vrouw tot zich wees haar de papier- waarden welke op de tafel lagen uitgespreid en deelde haar mede, dat hij van plan was zyn testament te mak :n. Virginia, zijne dierbare weder helft deed hem opmerken met welke zorgen zij haar George steeds had omringd en verzocht met zekeren aandraug, dat hy baar toch ruim zou bedenken. De testateur hierdoor een weinig op zyn tooiien getraptg if haar le kennen dat zij hare inhaligheid wel wal minder had kunnen loonen. Hierop ontstak Virginia in driften er volgde een levendig huiselyk tafer -elwaarhij de lamp omviel de petroleum over de papiereu stroomde en weldra het geheele vermogen van den heer Schever tol ascli was verteerd. Inmiddels waren de buren toegesneld, vergezeld door een politie-ageut George en Virginia werden voor den regler gebragt eo veroordeeld tot eene boete van 10 dollars of, omdat 't bleek, dat zy deze niet kodden betaleo tot eene cellulaire ge- vaugeois van drie dagen. De Russische regering waakt steeds met vaderlyke zorg voor het heil van bare ouderdaneu. Eene aanschryving van den minister van binnen- laodsche zaken verbiedt aan de dagbladen uiltreksels van hoofdartikelen uit vreemde orgaoeo op te nemen, daar deze, hoewel misschien voor de hoogere klassen een geschikte lectuur, voor het volk Ier lezing niet dienstig «orden geacht. Vroeger deed hel Russisch gouvernement de a tikeleo die niet in rijnen smaak vielenmet een soort verf on leesbaar maken; thaus heeft men het Fransche systeem aangenomen en legt eenvoudig beslag op het gansche bladwaarin zoo'n zondig artikel voorkomt. De minister van onderwys heeft ook bekend gemaakt, dat voortaan de censuur op kerkelyke geschriften veel strenger zal worden toegepast niet alleen werken over theologie, maar elk boek of brochure, waarin zelfs maar ter loops over zaken van godsdienst gesproken wordtzal aan die censuur ouder de oogen moeten worden gebragt. Onder de 80 leden der Tweede Ketner treft men er 24 aan. die in 1849 ook zitting hadden. Tien oud-Ministers zijn onder de afgevaardigden. Acht en vijftig gepromoveerden, als: 54 in de regten 3 in de geneeskunde en 1 in de letteren 1 is gewezen predikant en 9olIiciereii, of op non- activitei: of reeds uit de dienst getreden. Tot de bepaald liberale rigtiug belmoren 47 leden zoodat hetgeen door het Ministerie zal worden voorgesteld, door die 47 heeren wel zal voorgestaan en voorge stemd. Even buiten Parys is onder zeer gebeiinzinuige omstandigheden eene verschikkelijka misdaad ge pleegd. Zes personeneene moeder is zwangeren toesiandtwee jonge meisjes en drie jongens waarvan de oudste vyftien 4 zestien jaren is allen uit een huisgezinzyn op eeu land vermoord gevonden. De ongelukkigen keerden van een feest terug. Men vermoedt dat de moorden zyn gepleegd door den echtgenoot en den oudsten zoon der vermoorde vrouwen zou de laatste reeds in handen der justitie zyn. De gemeenteraad van Oostellingwerf heeft bepaald, dal een raadslid niet dan by uitzondering tweemaal over dezelfde zaak mag spreken. Men is er waarschijnlijk bevreesd dat de raads leden bij te veel gebruik liuuner spreekmachines daaraan reparation ten koste der gemeente zullen laten heweikslelligen. Victor Hugo heeft het vaede-cougres met de voluevde rede gesloten Ik vraag de omhelzing van de republiek eu het socialisme. Naasl de vrijheid, die het eigendom iu zich sluit, is er de gciykheid die iu zicli sluit liet recht tot den arbeid, prachtige formule van 1818, eu is er de broederschap, die de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid iuvolveert. Hel socialisme omsluit het gansche meoacbelyke probleem. Het omvat de geheele maatschappelijke conceptie. Terwyl het de gewichtige auaestie stelt van arbeid en loon, proclameert het de onschend baarheid vau het meuscheiyk leven, de afschaffing van den inoord onder alle mogclyke vormende opslorping van het strafrecht door bet onderwys. Het proclameert hel kosteloos en verplicht onderwys. de rechten der vrouwdie gelyke van den man. Het proclameert bet recht van het kind die ver- antwoordelykbeid van den menscb. Eindelijk de souvereiniteit van bet individuwelke idenlisch is met de vryheid. Wat is dat allemaal? liet socialisme, ook do republiek Ja we zyn het allen eenswe willeo van geen Gesar meer welenen ik verdedig het belasterde socialisme De vijand is een samenstel van gruwelen, dat op de wereld drukt en ze verslindt. Het is een duizendklauwig monster met één hoofd. De vijand is die akelige vlcesch wording van de oude militaire en mooarchale misdaaddie ons den mond stopt en de zakken leegtdie de millioenen, do begroe tingen. de rechters, de priesters, de knechten, de paleizen, de civiele lysteu. al de legers heeft en geen enkel volk. De vyand is hetgeen op bet oogenblik regeertbestuurt eu zieltoogt. Richten wij het oog naar de toekomst. Denken wij aan den onverinijdelyken. den aanstaanden dag. waarop geheel Europa zal geconstitueerd zyn gelyk dat edele Zwitsersche volk. dat ons op dit oogenblik gastvrij ontvangt. Dat kleine volk heeft veel groots; het heeft een vaderland dat republiek beet, een berg. de Jung f ran geuaamd. Dat wy gelyk dat volk dc republiek tot citadel hebbenen dat onze onbevlekte en ongeschonden vryheid, als de Jungfraueen maagdelyke hoogte zy badend in het licht. Ik breng myn groet aan de toekomstige revolutie." Deze sluitingsrede is een weefsel van overdryving en onzin. Alleen van Victor Hugo is zulk een rapsodie geduld en zelfs werd zy door de aanwe- gen toegejuicht. Schaarachheid van vrouwen. Er v>as een tyd. dat eeue vrouw kwalyk door de stralen van San-Francisco in California kon gaan, zonder dat iedereen bleef staan om baar aao te gapenzoo'n zeldzaamheid was eene dochter Eva's aldaar: eo eeo kiod niet minder. Toen een vrouw het hare inet zich naar een schouwburg genomen had eo het kind aao 't schreyen raakte juist toen het orkest begon le spelenriep eeo inan in 'l parterrestil die violen daaren laat het kind schreeuwen l Ik heb in tien jaar dat geluid niet geboord." Het publiek juichte dit loe, het orkest zweeg en het kind schreeuwde onder het uitbundigst handgeklap van 'l auditorium. Tegenwoordig is in Californië nog scbaarscbbeid van vrouwen; hun getal staal tot dat der roanoen in de verhouding vau 1; 3. Nog schaarscbér echter zyn ze in Coloradowaar men op 20 mannen ééa vrouw slechts vindt. Wat zal 't daar stil zijn!" denkt de vrou wenhater. Wat zal 't daar ook inorsig eo vuil wezen!" geeft hem de Noord-llollaudsche en Friesche ooeriuja, welke Nedertaudschc vrouw niet ten antwoord. Uit bet flnanliëel overzigt, door den Minister van Dosse aan de Tweede Kamer gegeven, hlykt: Er is op de begrooting uitgetrokkeo voor 't Noord zeekanaal f 500.000, gevangenissen f 200,000. Kanaal- Staats-Vlaandereu f200.900, volkstelling f55,000, vestingwerken f 1.027,000. waterwegen Rotterdam f340.000. Zwolsche waterweg f130.000, droogma king Schieland f200.000. Toch is de begrooting. door vermindering op de budgetten van Rinncnl. Zaken, Marine en Oorlog f 200 863,02 lazer dan die van dit jaar. In 't geheel bedraagt het cijfer der uitgaven voor 1870 twee millioen minder dan dal van 1369. Alzoo nu nog geeu verhanging van belastiugen maar volmagt tot het uitgeven van elf inillioeu aan schatkistbiljettenhoewel die nog niet behoeven uitgegeven te worden evenmin als er geen gebruik is gemaakt van de inagtiging. verleden jaar gegeten tot de uitgifte van 4 uiillioen schatkistbiljetten. De grondbelasting inoet worden herzien, 't Wetsontwerp dat de briefport door 't geheele ryk op 5 cent hragt en gereed ligt. wordt oog uicl ingediend. Dc |u(eiitiel.tsiing moet algmnecu zijn. maar

Amersfoortsche Courant | 1869 | | pagina 1