Jï£ 1744. Y r ij d a g 28 Januarij 1870. Dil blad verschijnt de* Maandags en Donderdags 's avonds. De Abonnementsprijs is ƒ1.15 in de 3 maanden. De prijs der Advertentiën van I tot 6 regelt NO Cents, elko regel meerder 10Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents. 4ft. nummert 5 cents. Brieven franco. Bestellingen bij den Citg. .4. van Cletff, te A me Bureau Amertfoorlieke Courant. Langestra.it, Wijk F, 43. over de Oude Vischmarkl. zoo mede hij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in bel Bijk. AMERSFOORTdeo 27 Januarij 1870. De Nieuwe Rotterd. Cl. ran 25 Januarij zegt: De Amersf. Cl beeft op zeer onheuscben toon aanmerking gemaakt op ons berigt omtrent de uit spraak ran den Hoogen Raad in de zaak van den Heer Insingeren bet Dagblad beeft hetgeen de Amersf. Cl. schreef overgenomen. De aanmerking komt hierop neerdat onze correspondent eene onjuiste resumtie van de uitspraak zou hebben gegeven. Waoneer de Am. Cl. het Weekbl. v. h. Recht van 22 Maart 1869 wil inzien dao kan zij zich overtuigen, dal de resumtie, door onzen correspon dent gegevenletterlijk overeenkomt met de wjjze, waarop de Redactie van dat Weekblad de rechtsvraag heeft geformuleerd naar aanleiding van de door den Hoogen Raad bevestigde uitspraak van de Arr Regtbank te 's llage." Klaagt de Nieuwe Rotterd. Cl. over onheuschen toon. wjj hebben redenen te klagen over meermalen van haar ondervonden onheusch handelenen nu weder, omdat zjj in plaats oos zeer beknopt opstelover de reclame wegens den hoofde- Ijjken omslag van den heer Insingerdoor behoorlijke overneming ter kenn.s barer lezers te brengen zich bepaalt tot bet combineren eener gebrekkige resumtie van het door oos daarover geschreveoe zoodal haar lezend publiek uit bare resumtie onmogelijk eeo doelmatig begrip van bet door ous aangevoerde kan erlangen. Eenzijdig resumeren en soms willens ignoreren zyn de wapenen waarmede vele journalisten legeo- woordtg maar al te dikwyls strijden en waartegen wy protesteren. Wy ijveren voor fair play in de journalistiek. Waren wy zaakswege aangenaam verrast dat bet Dagblad ous klein opstel had overgenomenzeker doet het oos groot genoegen dat ook de Nieuwe RotterdCl. daaraan, zjj het dan onvolledig, openlijk bare atteutie schonken daardoor de door ons besproken aangelegenheid pointeerde die eeo ge- wigtig beginsel, vooral voor gemeente-administratie omsluit. Naar wjj vernemen kan de verhandeling van den Heer Tiele uil Rotterdamte houden in de bijeen komst van de Amersfoortsche Afdeel, der Maatsch. tol Nut van 't Algemeen wegeus ongesteldheid niet plaats hebben. Eergisteren is een elfjarige jongen te Baarn, zich op het ijs van eenen vjjver vermakende, door het ys gezakt, tnel bet ongelukkig gevolg, dal by eeuige minuten later levenloos uil de diepte werd opgehaald. De Arnh. Cl. behelst liet ooderst. ook door ous Maandag jl. echter in anderen vorm medege deeld; doch de justitie was niet Donderdag, maar wel Vrijdag ambulant. Douderdag jl. heeft zich de justitie van hier begeven naar Scherpenzeelten einde eeoe buis- zoeking te doen by sommige inwoners van dat dorpterwyl zich de justitie van Amersfoort tot hetzelfde doel gelyktjjdig naar Renswoude en Wou denberg begaf, lenigen Ijjd geleden, nainelyk stierf er te Scherpenzeel een mandie bij zijn leven altijd geacht werd in zeer goeden doen te zyn" maar wiens nalatenschap aan de executeuren tegeoviel. Nu had hjj bij testament zjjue vrouw van wie hjj reeds lang afgescheiden leefdeals erfgename nagelalenen bel vermoeden viel op sommigen zijner naaste bloedverwanten dat deze zich ten nadeele der vrouwna den dood van den erflatervan bet grootste deel van zyn vermogen zouden hebben meester gemaakt. Naar wy ternemeo, beeft de huiszoeking by de bloed ver wanten gedaan, dit gevolg gehad dat een zeer belangrijk gedeelte van bet vermiste verinogen, in den vorm van eflecteu, by sommige hunner gevonden is, en dat één hunner, uit Renswoude, die zeer sterk onder verdenking ligt op oueerlyke wijze aan die eflecteo gekomen te zyn gevankelijk naar Arnhem is overgebragl." Aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht kunnen twee kweekelingen worden geplaatst, otn opgeleid te worden tol paarden arts by hel leger hier te lande. Door hel Dep. van Oorlog Wordt jaarlijks 200 ondersteuning verleend. Aangifte voor 't examen vóór 1 Mei aan den inspecteur aldaar. Door hel kantongeregl te Arnhem zyn reeds drie personen veroordeeld wegens handelingen in strijd inet de wet op de nieuwe maten en gewigten, en wel 2 ieder tol 10 en 1 lol 20 boete of voor alles subs, gevangenisstraf. Te Zutphen is op straat gevonden een bank biljet van duizend gulden. De eerlijke vinder beeft het by deo commissaris van politie gedeponeerd. Tot nu toe is de eigenaar onbekend gebleven. Eeo vader met vijf kinderen, vier meisjes van 7 tot 21 jaar en eeo jongen van 11 jaarzijn in het Duitsche dorpje Bugheim hy een brand omgekomen. Slechts één tan de lijken heeft men teruggevonden. De anderen waren tot asch verbrand. Een Eogelschman schreef in zijn testament «Ik geef aan mijn getrouwen dienaar John Moll. die mjj de oogen zal sluiteneene lijfrenie van 300 pd. st. en try verbljjfju mijne woning van Bath Road." Na den dood vorderde de bediende de uitbetaling van zyn legaat, doch de erfgenamen beweerden dat deze beschikking eene aardigheid van deo over ledene was. waaraan hij zelf alle kracht nntnomeu bad daar hij eenoogig was en hem dus moeyelyk de oogen konden gesloten worden. En de regter gai hun gelijk! De knecht kreeg niets. In een Amerikaanscb dagblad leest met bel volgende berigt: Iodieo de gentleman, die verleden Woensdag in de salons van deo coiffeur eeo nieuwen hoed heeft medegenomen en een ouden in de plaats achtergelaten, hein niet onmiddellijk aan het onder staand adres terugbrengt, zal de eigeuaar van den nieuwen hoed aan de vrouw van dmgene, die hem heeft medegenomenzekeren brief zendenin de voering van den achtergelaten hoed gevonden. Zich te wenden by den heer Broadway 11 New-York. Politieke llcvae- Er komt weder eene eitra-ordiuaire wiod-leening per blaasblag. Griekenland, dal zulke fraaije roode en blaauwe en andere geldige bewyzen zijner eerlijkheid gaf, heeft (haos onderhandelingen aangeknoopt lol liet sluiten eener leeniog van 15 rnillioeo drachmen met het huis Oppeoheim, Alberti C". Turkije gaf zoowal tol 10. Egypte lot 11. maar Griekenland zal twaalf procent rente geven. Men zieler is alljjd meester boven meester. Oppeoheim Si. C°. ontvangen drie procent provisie van de nominale waarde, dus de lekkerste kluifjes. Wie niet in de Amerikaaosche Sioornvaarileeuing der Kon. Nederl. Stoombootmaatschappij inschreef, kan thans in de Grieksche leeuuig zijne suoeplusl bevredigen. Hei schynl, dat t'on Beust Oostenrijk een pas achterwaarts wil laten doen op politiek terrein althans de President der Kamer voor eeu oogeu- blik zyn stoel verlaleude en als redenaar optredende, schelste de Constitutie niet alleen als een verdrag lusschen hel volk en de kruon maar levens als eeo verdrag lusschen de beide belllen vau bei Rjjk en als de grondslag van alle staatswelteu. Ook de anti-confessionele weiten waren op de groudwet gebazeerd, en hjj waarschuwde zijdeliugs legen eene herstelliog van hel concordaat. «Waar is de politieke gek." riep de voorzitter van het Huis uitrnet eene zeer duidelyk toespeling op den rijkskanselier von Beustdie zich ioheeldetr kan door zijn resurge Sta op) de constitutiedie hy eenmaal verbrijzeld heelt, te willen herstellen. Waar is de Staatsmaodie het wagen durft, waar is de reus. die hel ondernemen durft, heden uog het Concordaat te herstellen tegen onze schoolwetten, tegen alle hervormingen, welke wy aau de con stitutie danken." Men heeft onze tweede kamer een woordenrijk parlement genoemd, maar is hel Fransche wetgevend iigchaatn veel beter Men behoeft slechts de verkorte debatten der Fransche kamer na te lezen urn lol het besluit Ie komen dat ook verschillende leden van dit ligchaam hoegenaamd geeu denkbeeld hebben van de kostbaarheid van den nalionalen tyd." liet is waar dat dit nnze kamer niet excuseert, maar zy kan ten minste wijzen op eene gelykgeztnde zuster. Spreken is ook zoo aangenaam eu met woorden kan men kostelijk strijden." Vele Fransche afgevaardigden loonen dan ook dat zij zonder eeriig begrip van de behandelde zaak met 'l meeste gemak er eene poos over kunnen ledcneren, wat een benijdenswaardig kunststuk is. Weet men niets meer te zeggen over de hoofdzaak, welnu dan gaat men lot de byzakeo over, totdat men zich verwart in eeu lahyimth van woorden waarin niemand den weg kan vinden. Eu dat heet dan diepztunigheid^eu een groudig behandelen van de kwestie. In hyzaken is 'l wetgevend ligchaam sterk. Niet het kleinste deel der zittingen gaal verloreu rnet het hetiaudelen van dingen, die volstrekt met aan de orde zijnen zoo komt bet, dat de economische kwestie nog allyd 't onderwerp is der debatten waarvan bet waarschijnlijk ook oog wel eenigen tijd 't onderwerp zal bljjten. Wij mogeo onze lezers beloven niets meer van deze zaak te zeggen, dan er noodig is om op de hoogte te blijven. Daarom teekeoen wij nu ook slechts aan dat in de zitting van Vrjjdag de voornaamste spreker de heer Duvernois was eo in die van Zaturdag de heer Thiers. De laatstedie voor bescherming is hing eeo treurig tafereel op van deo toestand der Fransche industrieDe katoeobaodel zeide by wordt rnet ondergang bedreigd de productie van wollen artikelen loopt gevaar; de landbouw mis de schapen die hy noodig beeft de koopvaardij loot is m vervalscheepswerven bestaan niet meer. Ziedaar, boe gunstig de toestand van Fraokryk is!" Hij zag echter nog eeoe heilrijke toekomst, iodieo men lot bel oude gezond verstand terug keert en de ijdele theoriën vaarwel zegt ING K ZONDEN. De tweede vergadering der Amersfoorische af- deeliog van het Schoolverbond had Dinsdagavond in het Valkje plaats. Met recht bad meo op eeoe talrijker bijeenkomst gerekendslechts 34 leden waren tegenwoordig maar daaronder velendie inen de eerste keer gemist had. De meeste tijd werd besteed aan de behandeling van bet ontwei p-reglement, waarop de commissie eenige wijzigingen voorstelde, die meereodeels werden aangenomende wjjze van samenstelling hoofdstuk II 1 bleef evenwel behouden nadat de voorstellen der commissie om de afdeeliogen eo E te doen vervallen verworpen waren. In art. 29 werd den correspondenten bet stemrecht ontnomen. Andere wijzigingen kunoeo wy bier moeielijk vermelden omdat men ter verduidelijking een reglement noodig heeft eo zy die daarvan voorzien zynop de ver gadering zelve tegenwoordig waren. Nadat het geamendeerde reglement bij acclamatie was goed gekeurd werden twee afgevaardigden benoemd voor de algemeene vergaderingdie in bet laatst der volgende maand te Utrecht zal worden ge houdenhunne taak zou dan zijn in den geest der door dn Aldeeling geweoschte wijzigingen tut de vaststelling «an het reglement meê ewerken. Gekozen werden de heereu Mr. J. v. d. Leeuw en Kollrwijn en tot plaatsvervangers, in geval eeu dezer belde heeren verhindeid mocht zjjn de heeren Kalff en de Louter Jr.nadat de beer Burger verzucht had niet in aanmerking te komen. Eindelijk moest tn de derde plaats eeo definitief bestuur der afdeeliug benoemd worden dal op vuoistel van deo voorz. uit 7 leden zou bestaan. Vyfen twiutig leden namen aan de stemming deel. Mr. J. v. d. Leeuw verkreeg '.9 sieinineuverder Ds. Kalff en Mr. J. de Louter Jr. 16; Mr. Verloren van Themaat 15; Baron v. Boetzelaer 12; Dr. Burger 11; Bos 9; A. Herschel Bz.Kollewjjo en Mr. Sluiter 8; Miihriug 6 E. E. Visser eo Koning 5; Dr. van UrielBaron van lleeckereoZaodyk Sr. eu Thien 4de Beteren 3 eu L. SiddréUs. van Hoorn, Bosi^au en A. Schimmel 2 stemmen, terwyl nog verscheidene personen 1 stem bekwamen. De zeven eerstgenoemden waren dus gekozen eo namen de benoeming aan. Wjj deelen deze stemming met opzet zou uitvoerig mede, omdat daaruit bijjkt boe weoscheljjk hel zou geweest zjjniodieo meer leden opgekomen waren. Zonder in bet minst de geschiktheid der gekozenen te betwjjfeleo, is het toch zeer te betreuren dat in bet bestuur niet meer verschilieude standen eo betrekkingen ver tegenwoordigd zjjndat velen der aanwezigen er ook zoo over dachtenwijst de stemming duidelyk aauen wij ziju dao ook overtuigd, dat bet bestuur in eeu zoo veelzijdig mogeljjken geest wenscht weikzaam te zjju. Aangezien er niets meer te behandelen wassloot de voorzitter de vergadering. J. DE LOUTER Jps. Niettegenstaande de pogingen der vijanden van eene schielijke en zekere eigenhulpen hoewel gelijksoortige huismiddelen talloos ver schijnen staan de volgens het voorschrift van den Professor in de medicijnen Dr. HARLESS en naar geweten bereide STOLL\VERCK.'sche HORST-BON BUNS tot heden volkomen onbereikbaar daar. De 30 jarige steeds toenemende consumtie is het zekerste be wjj» voor de deugdelijkheid van het fabrikaat hetwelk aan alle borstlijders niet genoeg kan worden aanbevolen.

Amersfoortsche Courant | 1870 | | pagina 1