Y r ij d a g8 April 1870. M 1704. Dit blad verachijnt de» Maandags en Donderdags avond»De AbonnemenUprij» i» 1.15 in de 3 maanden. De prij» der Adverlentiën van 1 tot (5 regel» *0 Cent», elke regel meerder 10Cent»; legale Advertentièn per regel 15 Cent». Afs. nummert 5 cent». Brieven francoBestellingen bij den L'itg. A. van Cletffte Au Bureau Amerifoortsr.ke Courant. Langealraat, Wijk I», N°. 43. over de Oude Viacbmarktroo mede bij alle Boekbandelaren en Po»t-l)i reeten ren in het Bijk. KENNISGEVING. Da BURGEMEESTER n WETHOUDERS vsa AMERSFOORT, Gelei op «rt 265 iter gemeentewet linen Ie welen, dit hel oorspronkelijk kohier der plsatselijke 'directe belasting op de HONliBN o»er hel dieoaijaar 1870 door den Raad ia vaslgetleld en gedurende a c b I dagen le rekenen heden alle werkdagen 'a roormiddags van 10 lol I ore des namiddags op de Secretarie der gemeente voor eenieder Ier lering aal liggen. Jmtrtfoort ,'den 6. April 1870. Burgemeester en Wrlhonders voornoemd, De Secretaris De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJBRS. BPAARBAN 1." Hel Henluur ral rijne eerstvolgende sitting bonden oil Manndng II April e. k. ten Itaadhuiae te Amersfoortde» uainiddag» van 1% tot 1 ure. AMERSFOORT 7 April 1870. Dü «len aanvang dor titling van den gemeenteraad aan Amersfoort van eergisteren heelt de Voorsitter Mr. A. G. Wijert. medegedeeld. dat hy eeoe ken nisgeving had ontvangen van Mevr. Wed. van de Poll van het overlijden van haren echtgeuoot. !ly sou oiet in het brct-de de verdtensteu van dien overledene als raadslid herinneren daar hij zich geheel vereenigde tnel hetgeen le dien aantien bjj «Üq graf via» gezegdwaarbij teker de meesle raadsleden tegetiwooidig waren geweestdoch ook hjj wilde toch nog hulde brengen aau den ij»" en de naauwgezeiheid door deu beer van (lc Poll als raadslid beloond too dikwijls hij geroepen werd zjjne krachten le wijden aan de belangen der gemeeole. Op tyn vertoek werd de Voorsitter gemagtigd om aan de weduwe tao den overledeue de deelneming tan den Raad te beluigen. Daarua wendde de Voorsitter ticb lot deo lieer L A. van Beek. die na eeue laugdurige ougesleldheid voor bet eersi weder ter vergadering was verschenen, eu weuschle by hem geluk met zijne aantaukelyke herstelliug hopendedat het hem mogt gegeteu worden iu helerschap loeieneineo, opdat ook by op nieuw zijne krachten aau de bevorderiog der geineenielielaugen mogt wijdenvoor welke toe spraak de heer van Beek tijnen dauk betuigde alsmede voor de belangstelling hem gedurende tjjue xiekte door de raadsledeu beloond. In dete tilliug tiju benoemd lot lid der com missie van loetigt op hel lager ouderwijs de heer Da roo tau lleeckereu; eu tau die op bel Middelbaar ooderwya Mr. van Bel. Wyders was ingekomen eenen brief tan den beer directeur tan het postkantoor, inhoudeode kennisgeving. dat hy door den mm. v. financiën is gemachtigd om met het bestuur der Israel, gemeente toor den tyd van 15 a 20 jaren eene overeenkomst aan te gaan tot bet doen inrichten tan hel tegenwoordig postkantoor met belendende pakhuizentot een post- eu telegraafkantoor wauneer de gemeeole Amersfoort jaarlijks 200 bijdraagt in de huur. Op toorsiel des Voorzitters wordt beslotendeie aangelegenheid te stellen in banden van eene commissie, bestaande uit de beeren J. F. Lager wey Visser en M. tan Beek. Aan bei einde der xitting bragt de voorzitter de t«rekeningen en plannen toor de hoogere burger- school ter tafeldie lullen worden medegedeeld aan den Minister tan Binnenl. xakeo. (Hel uiigebreider raadsterslag tolgt later) De lieer A. I). Methorslcommies 2e klasse der posterijen, is benoemd lot commies le klasse, en tau bei poslkanloor te Amersfoort uaar dal te Rotterdam overgeplaatst, terwijl de lieer D. D. van der Voort Maarschalk, Commies 2e klasse, van bel poslkanloor le Alkmaar naar dat le Amersfoort is overgeplaatst. Te Heerlen Baten deier dagen eenige bijen liefhebbers tarnen le pralennaluurljjk o»er byeu. De huisbaas vertelde, dat hein een bijenkorf door de felle koude bevroren was en haalde den korf in de Immer om de aanweiigen te overtuigen, dal Reen leven meer in de byen was. Na onderioek liet men den korf in het verirek staan. lerw(jl over allerlei taken gesproken werd. Omlrent een uurtje later ontwaarde men. dat de geheele kamer tol vliegende beestjes was. Door de warmte waren de byen. die men dood waaudeuit hun wintered gekropen. Zij lagen de bloemen tau het behang selpapier toor eeu hei- en *aad veld aan en weerden ticb legen tie slagen der gasleu die hel harenpad moesten kiezrti «n den byenhaas met tyne te vroeg ontwaakte diertjes alleen lieten lilteu. Deie heelt met v.-el moeite tot diep io den nacht moeten tigen en wei ken om die uytere byeu uit ijjue a in er te ve« wyderen. Zl). die hopen, dal de oorlog verdwijnen tal leo gevolge tan de hedendaagscbe volma king van de vuurwapenen tullen met genoegen vernemen dat op dit gebied weder een nieuwe uimndiriR is gedaan. Een geleerd professor, zekere heer Tyndallis op bel denkbeeld gekomen om kaïoeu ie doopen io smetstoffen uil de hospitalen afkomstig tau lyphus- en choleralyders enzen deie in hotnmeu of buiten te sluiten loodat elke bom tevens besmettelijke ziek leo io het lijaodeljjke leger verspreiden zou. Eeoe kanouoade van cholera, een schrootvuur van pokken tou zeker teer bij dragen orn den oorlog spoedig te doen eindigen. Maar hel middeldat professor Tyndall in de Daily Telegraph aangeeft, is, uieeoen wij, even outoe pasbaar als barbaarsch. Het Dagblad noemtonder voorbehoud als de aanslaande kroonprinses van Nederlandde twee eo twintigjarige Engelsche prinses Louisp. Op eene klagie van ondeisclieidene Buuschoter visschers. gedaan aan een der mede-c<iinmi3sansseu van 'l hoofdbestuur der schippersvereniging «Schut- letaèr" over deo terspreideu toestand tau eenige bakeuioonen io de Zuiderzeedoor den laaisien ysgaog vao hare plaatsen geraakten op welke touoeo lederen schipper onvoorbedacht met zijne kostbare lading een onvermijdelijk ongeluk kan oierkomeu door asnzeiliug dier tourieu bij nacht beeft hel bestuur van genoemde tereeoiging. ter voorkoming zooveel mogelijk tan deze eu derge lijke rampenzich gewend lol den inspecteur over 'l loodswezendistr. Zuiderzee, mei verzoek om dien ouhotidbareo toestand zoo veel en zoo spoedig mogelijk te doen ophouden. Deze heeft neb bereid verklaardzoodra inogelyk aau liet verzoek te lullen voldoen. Tevens legde hij de verklaring af, dal hieraan reeds zou zijo voldaan, iudieu hy niet door dringende omstandigheden genoopt was het aanbrengen tan geregelde albake- niog der vaatwaters in de Zoideizee te beë ndigru, welk wetk lot biertoe eenige veiluudeiiug had on dervonden door den benevelden toestand tau deu dampkring, liet bestuur der tereeoiging hoopt dus weldra de zelfvoldoeniug te mogen smakenzijne pogingen met een gewensebt gevolg üekrooud te zullen zien. In Engeland is eene maatschappij gevormd om levend vee van de Plata in te toerenmei het doel om er in de behoeften der consuinlie goed- kooper te voorzien dan thans door den aauvoer uit Nederland. Denemarken enz. geschiedt. De eerste veiling van Zuid. Amerikaansch vee heeft zij ver leden Dingsdag in bet dok te Falmouth gehouden bet veeossen koeyen kalveren en schapen, was in vry goeden staater waren vele lieden gekomen om te koopeo. Alles is verkocht, doch lot prijzen, welke de kosten van inkoop en overvoer niet kunnen goedmaken, maar een zwaar verlies voor de maatschappij opleveren. Een adres van anti-vestinglui uit Groningen dat aan Z. M. den Koning zal wordeo gerigt. behelst o. a. het volgende: De groote mogendheden hebben, door hare spoe dig gemobiliseerde volkslegeis steeds magt geuoeg beschikbaar om de oorlogsverklaring en den aanval tegeiyk te doen plaats hebben; het is van algemeene bekendheiddattoen de Luxemburgsche kwestie op het punt stond Nederland in een oorlog met Pruissen te wikkelen een talrijk leger (men zegt van 4D000 man) met al bet noodige krijgsinutenëel in en om Wesel gereed stuud oin op het eerste sein by Arnhem over de grenzeu «e rukken... Het bestuur van hel Nederlandsclie krijgswezen zal dus by een oorlog met Pruissen. geen tyd hebben om eeue vesting die zoo digi bij de Riemen is gelegen als Groningenin goed verdedigbaren toestand te brengen het rond de stad geleden eu met woningen en geboomie gebouwde teireiu moet daartoe geraseerd eu de «erdere landsiieek onder water gezet, daartoe zyu vele dagen van voorbe reiding en van uitvoering noodig. Immers voor do Uirechtsche linie rekent men daarvoor ruim eene maand, wal zicli verklaart als volgt: bel besluit tol rasering of vernieling en onderwaterzettiug of verwoesting van al die particuliere eigendommen zal uiel dan op bet uiterste oogenbltk wordeo genomendau moeien de last gegeven de waar schuwingen aan de verschillende eigenaren om hun vervoerbare have io veiligheid le brengeo gedaan, dit laatste duor de bewoners geschied zijn; dat is: levecsmiddelenvaar. en voertuigen, geld. paarden, ander vee eo meosclien moeien zyo weggevoerd zoowel omdatzy tot eigene verdediging noodig zyo. als om ze niet aau den vjjaed iu bauden le «pelen. Eersi dan kan vernieling en onderwaterzetting ge schieden. Wanneer men de magtige factoren van de verklaarbare aarzeling by het bestuur van bet krijgswezen, om den last tot vernieling eo ver- plaatsiog le geven, eo van den onwil of de beslui teloosheid der bezitters tot verwoesting hunner eigendommen niet verwaarloost, dan mag men voor de omstreken van de vesting Grooingea io ruimen kriog wel miostens 14 dagen stellen. Hoe het buitenland over onzen Minister van Justitie deokt De Indép, levert eene beschouwing over deo minister, waarin gezegd wordt: Mr. l.ilaar est d'uoe médiocrité désespdranteeo dessous des obligations quelles lui imposenl. II est deveou le jouet de toule la cbambre et de la presse, sans distinctiou de partis. Tout autre se retirerail. Lui sen préoccupe peu jl sail qu'on a hesoin de lui pour Ie culte catholique." - De Allgem Zeil. van 27 Maart zeide naar aanleiding der discussie over de loteiijwel van den minister van Lilaari «Her Justizministerder Schwachste unter deo Scbwachco, erlitt eine formlicbe Schlappe." Kadeiteo der Kon. Akadeuue le Breda hebben felicitatiekaartjes aan Prins Pierre Bonaparte ge zonden en omringen contiakaarijes van den Prins. O'er de beteekenis van zoo 'u kaartje willen we niets zeggeoals <er loops dat rneu dikwijls veel ineer dienst kan hebben van een strooibiljetje dan van een naamkaartje, maar willen enkel vragen of de Ned. Kadetten felicitatiekaartjes aan Victor Noir zouden hebben gezonden, als deze bad gedaan wat Prins Pierre deed? Onder de Mormoosche dames was een opstand uitRebarstendie de veelwijverij met ondergang bedreigde. liet hoofd der Mormonen Brigham Young67 vrouwen hebbende, eo toch goed by zijn verstand, vaardigde een besluit uit. waarby aan de vrouwen het ktesregt werd verleend en de trouwen werden nagenoeg content volkomen is immers bij haar onmogelijk. Brigham Young is heilig", klonk het in alle harems eu al de mannen kustende pantoffel. ADVERTENTIEN Zeer gevoelig voor de menigvuldige betvijzen van deelneming, hier ter stede, Arnhem en elders ondervonden bij hel smartelijk over lijden van onzen veel geliefden Zoonden Wel. Eerw. Heer LAMBEKTUS, THE0D0RUS TEN BRINKin leven Kapellaan in 's Eusebius Parochie te Arnhem, beluigen wij bij deze, ook namens kinderen en behuwdkinderen, onzen onreglen eu welmeenenden dank. M. TEN BRINK, W. TEN BRINK Hbnkbns. Gevoelig voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, ook van elders, bij het over lijden van mijnen dierbaren echtgenoot den heer ALBERTUS VAN REEKRutgz. onder vonden betuig ikook namens mijne kinderen en behuwdkinderen daarvoor hariclijkeu dank. Amersfoort, Th. LAGER WEU 7 April 1870. Wed. A. VAN BEEK Rs. Do RANGSCHIKKING in het faillissement van ALBERTUS TEN BROEK te Eist onder Rhenen ligt van heden af ter Griftie van dc Arrondissements- Regtbank te Amersfoort, om aldaar gedurende 14 dagen ter inzage van een ieder te verblijven. Amersfoort Mr. J. W. SLUITER 8 April 1870. Curator. Als beproefd huismiddel tegen alle calar- rhale ongesteldheden hebben de atolliverck'nche Horstbonbona het volle vertrouwen van alle Ujders gewonnen. Voor den Prijs van 50 cis zijn deselven ver krijgbaar Te Amersfoort bij Apothekers TEN BRINK EN VERMOLEN en te Nijkerk bij J. F. DE ROCK.

Amersfoortsche Courant | 1870 | | pagina 1