Dingsdag 12 J u 1 ij 1870. JV& 1792. Oil bUd Ter.chijnt de, »W.,, taMp '...ood., - Be AboraemenUprij, i. fl.lS i» d.3 iD^nden. D« prij,4„ Ad.erlectiêo m 1t„, 6 regel, 60 CaU regel meerder 10Cents; legale Adrertentien per regel 15 Cents. Aft. nummers 5 cents. Brieven franco. Bestellingen bij den Citg. A. H. van CUiff te Al Bureau Amer.foorUck* Courant, Langcstraat, Wijk M». 43, over de Onde Viscbmarkt, .oo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Direeteoren in het Rijk. AMERSFOORT. II Juljj 1870. Dat de uitkomsten der ruim 7 maanden geleden, op 1 December 1869 gehouden Volkstelling nog niet van regeringswege zijn bekend gemaakt, viodt hare oorzaak in de niet juiste overeenstemming bestaande in vele gemeenten des R(]ksomtrent de tydeiyke af- en aanwezigen; b. v. vele personen, als tydeiyk afwezig alhier opgegevenzyn in de daarby vermelde gemeenten niet als tydeiyk aanwezig wedergevonden en omgekeerd van daar dat her* haaldelyk nader onderzoek noodig was en oog is. Tot zoolang deze verschillen niet voldoende zijn opgehelderdkan de Regering onmogelijk met juistheid de verkregen uitkomsten mededeeleo. De reden der vertraging wordt derhalve door bet bovenstaande duideiyk gemaakt. Van welwillende zijde was de Amcrsf. Cl. in de gelegenheid gesteld reeds in No. 1740 v. 4 February de voorloopige uitkomsten de volkstelling in de gemeeute Amersfoort te vermelden. Wij genieten het waardevol voorregtdat de Nieuwe ttnlt. Cl. eindelyk zegt hare lezers niet meer met de Amersf. Cl. te zullen bezig houden. Dat had tjj ook nooit moeten doen. 't Liefst weoschen wij ongemoeid te blyveo door de N. Holt. Cl., want eer en regt is tocb niet by baar te behalen en zy heelt hare plaats noodig voor haar onzalig kerkeiyk twistgeschrijf, waardoor zonen en docbteren van hetzelfde Vaderland tegen elkaader worden opgehitst. In zoodanigen modderpoel is zy voortdurend beter Ie huis. dan in politieke onderwerpen a la main, waarin hel noviciaat by haar nog niet is volbragt, als daarin somtyds een jammerlyk figuur makende. Wij lezen in de Nieuwe Rotterd. Ct. Ook de wetsvoordracht betrekkelyk de vreemde loterijen isvolgens het Volksbladmeer eene voordracht om liberalisliscbeo aandrang te voldoendan dal zy de vrucht is van een erkende volksbehoefte." Vergissen wij ons nietdan wa3 in de Kamer", zegt de JV. Roll. Cl. «de Heer Heemskerk Asn. de eerste, die bij de begrooting, de wet op de vreemde loteryen ter sprake bragt en op herziening aandrong. Maar zeker is betdat de Amersf. Cl. er zich steeds op beroemd heeft het eerst vao allen te hebben aangedrongen op die herzieolog. Zijn nu de Heer Heemskerk Azn. en de Amersf. Cl. de liberalisten" die hei Ministerie dry ven liet bovenst, der N. Rolt. Cl. komt ons niet alleen juist voor, maar zelfs begrjjpen wy niet hue het by bet Volksblad kan opkomenom in d&t onderwerp de politiek aaotewippeo. Deze welsvoordragtdoor de Tweede Kamer aangenomen, moet nog door de Eerste Kamer worden behandeld, om, na aanuemiog door de Kon. bekrachtigingtot wet te worden verheven, 't Is nu byna een jaar geleden dat de Amersf. Cl. de zaak aaogreep, en niet onze schuld, dat Ministerie en Kamers daarmede den slakkengang gingen zoodat bel neusje van den zalm aan de wetsovertreders is verbleven; en daar do zoogenaamde Duitsche bankiers, wier advertentiën aanleiding lot bet behandelen van het onderwerp gavenallengskens énorm daarmede verslappen, tal, als de wet in werking treedt, deze wet, dank zy den opgemelden slakkengang, blyken te zyn: mostaard na den maaltijd In No. 1768 van 22 April jl. werd door ons gemeld, dat de Kamer v. Kooph. en Fabr. te Amersfoort en de Kamer v. Kooph. te Harderwyk aan de Directie der Ceotraal-Spoorwcgs een adres hadden gerigt. waarin werd verzocht dagelijks op dezen Spoorweg relourbiljetteu uitgegeven. Aangenaam is bet ons blykens achterst, adv. «r op te kuooen wyteo dat aan dit verzoek wordt voldaan, met ingang op yrydag 15 July e. k. De Kamer te Amersfoort beeft reeds jaren achtereen pogingen daartoe bij de Centr. Spoorweg-Maatscb. aangewend en geniet thans de voldoening dat haar onbezweken streven ten deze met succès wordt bekroond. Z. M. heeft benoemd tot regter in de Arr.- Regtbank te Amersfoort den lieer Mr. F. II. van Persijn, thans procureur en regler-plaatsiervanger in gemelde regtbankzijnde hem eervol ontslag verleend uil zijne voorn, betrekking van procureur. Met September aanst. zullen als kudet aan de Kon. Mil. Akademie worden geplaatst voor de artillerie in Oost-Indiö A. C. Schroder-, eo voorde genie in Oost-Iudiü Jhr. E. Quarles van U/ford. Naar wy vernemen zyn reeds sedert geruimen tyd, en aanvankelijk met goed succès, voorberei- dende pogingen door den Heer Burgemeester van Bunschoten aangewend om de daarstelliog van eenen grindweg van Spakeoburg, langs den Eemdijk, tot de Eembrug te bevorderen. De kosten voor het aanleggeo van dien weg worden begroot op p. m. 20.000.waartoe de grondeigenaren langs die route 2 a 3000 guldens willen bijdragen. Dragen nu de Provincie Utrecht, en het Collegie van.den Bunschoter Veen- en Veldendijk steeds bereid om goede en nuttige verbeteriogeo te bevorderen en te steunen in bet daarstelleo van dien weg ook eene belangrijke somlegelyk met de gemeente Bun- schoten dan zal deze hoogst geweoschle eo outlige zaak door vereeoigde krachten kunoen tot staod komenin de eerste plaats weldadig voor een 200tal personeo die aan den Bunschoter Eemdijk wonen en vooral in den winter, eenen schier oa- begaanbaron weg moeten betredenterwyl voor alle landlieden in de environs het vervoer v^n markt- en andere producten grootelijks wordt verligt, als de geprojecteerde griudweg lot staod zal zija gebragt. liet heeft Prins Mchemeil Tewfik Pacha behaagd van Dr. J. G. Popp pract. tandmeester te Weeoen? een elegant étui met bet beroemde Aoatheiio- Mondwater voor eigen gebruik aantenemen. De persoon vaü D.onder wieos toezigt als conducteur by den Centraal-Spoorweg vóóreenigen tyd f 1400 zijn verloren geraakt, is tbansdoor de politie te Utrecht in arrest geoomeo. Men zegtdat van wege Oldenburg by den Bondsraad voorgesteld is, ook flesscheo eo schenk- kannen aan den yk te onderwerpen. Later zal de beurt aan de jeneverglaasjes komen. Een iudiaaoscb argument. Hier en daar is een paar maal melding gemaakt van de luisterrijke ontvangst der edele wilden" door de Amerikaan- scbe regering eo der redevoering door de Roode wolk" gehouden. Zyoe welsprekendheid werd geprezenmaar zy beteekent nog niets by de trelfeode taal van den Indiaanschen redenaar by uitoemendbeid deo «Rooden Hood." Hij beeft voor eene vergadering io Coopers Institute wijd eo breed betoogd dat de bleekgezigten eeu allerverderfe- lyksten invloed op de roodhuiden hadden. Toen de groote vader (de president), sprak hij, voor 't eerst maoneo tot ons zond was ik duo eo slank. Nu ben ik dik eo vetomdat er zooveel leugenaars tot ons zijn gezondendie myn ligcbaain met leugens bebbeu opgevuld." Ooder luid gelach ging de redenaar van den stam" zitten. De opper-rahbijo der Ned. Isr. gemeente te RotterdamDr. J. Isaacsohnheeft als zoodanig zyn ontslag geoomeu. De kerkeraad dier gemeente maakt tegenwoordig het bijoa woordelijk verslag barer discussiën openbaar. Dit is bet eerste voor beeld van dien aard hier te lande maar het moet nog worden bewezeu of daardoor alles aldaar beter zal gaan. De processie van het Wonderdadig Sacrament, die zooals men zich verbeelddete Brussel eerst daags zou wordea gehouden bij de 500sle verjaring van het wonder der bloedende hostie (uaar de legende doorpriemd door Israëlieten, welke deswege de gruwelykste straffen tegen heiligschennis onder gingen), tal niet plaatshebben. Daarvan is afgezien, en wel op een bevel uit Romeen volgens de Echo mede op aanzoek vao bet Ministerie, hetwelk vreesde, dat die plegtigheid eene aanleiding tot botsingen op de straat zou worden. Wy bebbeu tot op dit oogenblik van die non sens geen woord gemeld begrijpende dat die zaak te gek was otn io een land of stadeeoigen prys op beschaving stellende, te kuooen doorgaan. Er heeft zich dezer dagen eene maatschappy ontbonden die vroeger veel gerucht gemaakt, maar nog veel meer goed gesticht beeften diena veertig jaren van slryd en inspanning, de groote zaakdie zij in hare bescherming bad genomen eindelyk de zege heelt zien wegdragen. Wy bedoelen de American Anti-Slavery-Society. Toen zy veertig jaren geledeu door eeuige moedige eu geloovige mannen die door den grooien hoop bespot en door Dagenocg alle staatslieden verweuschl werden, werd opgerigt had niemand haar durven voorspellen dal zy in minder dan eene halve eeuw baar doel zou hebben bereikt. Eo dit is desuietlemin gebeurd. De laatste sporen der slaveroy zijn in de Vereeoigde Staten tol welker gebied de werking der maatschappy zich bepaalde verdweneo, hel 15de amendement op de constitutie der groote republiek ig tbaos definitief eo algemeen aangenomen; engelijk men weetworden daarby aan alle kleurlingen alle burgerlyke eo staatkundige regten toegekend eo worden zjj op een volkomen voet van gelijkheid met alle overige staatsburgers gesteld. Van dat oogenblik af bleef er voor de Anti-Slavery- Society niets meer te doen overzy beeft eene laatste byeeokomst gehouden en zich, onder dank zegging aan God voor goed ontbonden. Io de Zaturdag jl. gehouden zitting der Prov. Staten van Utrecht is ter tafel gebracht afschrift van een verslag, in de Prov. Staten van Gelderland uitge bracht over de zaak der GELDERSCHE VALLEL Dit stuk is met een afschrift vao de over de zaak in den Matsten tijd door de Ged. Staten van Utrecht, met de Ged. Staten van Gelderland en deu Min. van Binoenl. Zakeo gevoerde correspondentie in banden gesteld van de commissiewaaraan bet onderzoek der voorstellen van Ged. Stalen te dezer zake is opgedragen. Politieke Revue. De Dieuwste Spaaosche trooncandidatuur maakt groote beweging io Frankrijk. De «groote natie" gevoelt zicb beleedigd. Wat Een Uohensollern een Pruis, zou den Spaanscben troon beklimmen, is dat geeoe uitdaging Pruissen zou ook in deze zaak Fraokrijk8 invloed durven beoadeelenmoet men zicb niet verzetten tegen dat beillooze plan? De Conslitutionnel roert de groote trom eo de meeste Fransche dagbladen volgen dit vaderlands lievende voorbeeld. Onze regering is tegen bet voornemen V3n maarschalk Prim"roept tnea reeds. Welligl is dit echter al te voorbarig gesproken, liet Fraosche gouveroerneot beeft vroeger verklaard zicb niet met de Spaaosche zakeo te willen bemoeyeD, en buitendien laat bet zicb niet denken dat de kooiogmakende Prim zoo dwaas sou zyn eenen caodidaat te kiezen, wiens verkiezing reeds dadelyk tot eeoeo oorlog zou leiden. Pruissen maakt bet ook wezenlyk al te erg. Eerst verslaat bet Oostenryk bij Sadowa, natuurlyk alleen om de groote natie Ie beleedigen en te toonen, dat er een tweede groote natie is; vervolgens baant het eenen weg over den St. Gotbard om Frankrfjks invloed in Italië te verminderen, en passant Zwit serland eventjes te annexereneo nu tracht bet Dog vasten voet in Spanje te krygenio Spanje waar inen onder de gezegende regering van Isabella steeds gewoon was te letten op den wenk van Najtoleon III. Wal zal daaruit groeyeo? vraagt bevend de patriottische Fraoscbman. «Wat daaruit zal groeyeo, antwoorden driftig de Tempt es de Presse. wel dat isduidellyk. Bismarck (die vreese- iyke Bismarckwil de monarchie van Karei V weer herstellen teo guoste der üohentollerns. Zie maar. Duitschland ligt al aan de voeten vao Pruissen. Italië staat onder zyoeo invloednu komt Spanje er nog bij en wat was het ryk van Karei V anders dan eene vereeniging van deze drie landen, die Frankryk geheel insloten en afsloten meteen 't Is vreeselijk. Er blijft maar één troost voor de ontstelde gemoederen. De nieuwe trooncaodidaat is volgens inlichtingen, van de beste zjjde natuurlyk, niet zeer energiek eo zyoe vrouw is volgens dezelfde inlicb- tiogen eene eergierige eo scboone Portugeesr.be prinses, die wegens een kleinen twist over etiquette min of meer is gebrouilleerd met bet Berlyuscbe hof. Maar die troost is tocb try zwak en dat men er zicb niet gerust by kan neerleggen is niet onnatuurlyk. De groote vraag isof de Prins in de Spaaosche Cortes de vereischle meerderheid, dat is 173 stem men of daaromstreeksverkrygeo zal; dit is be zwaarlijk te deoken, want Alontpensier's aanhangers, de Alpbonsistende Carlisteode Republikeinen, misschien ook eenige ontevreden leden van de Ministeriele party zullen legen deo Duitscbeo Prins stemmen. Ook zullen de bedenkingen, welke elders io Europa tegen die caodidatuur worden iogebragl, in Spanje voorzeker «enigen indruk maken. Kr tal nog veel moeten gebeuren voor dat die Pnos rustig op den troon zit en welligl is by de brug waarover Prim naar deo Spaanschen troon stygt. De Onderkoning van Egypte is te Conslanlioopel aangekomen. Zyne Hoogheid was opgeruimd eo de Groote Heer heel vrtendelyk, al ineeoen zy niet alles wat zy zeggen. Alzoo, dadr een zwarte stip minder, of wordt er politieke kool verkocht?

Amersfoortsche Courant | 1870 | | pagina 1