M 1796. Dino-sdag* 26 fffig Jul ij 1870. SCHUTTERIJ AMmSFORITSIH! mBAniT. Dit blad verschijnt de» Maandag* en Donderdags "s avond».De Abonnementsprijs i* fl. 15 in de 3 maanden. De prijs der Advertenliën van 1 tot 6 regel* 60 Cent*, elke regel meerder 10Cent*; legale Adrertentién per regel 15 Cent». Afz. nummert 5 cents. Brieven franco.Bestellingen bij den Uitg. A. H. van Cletffte Amersfoort Bureau Amersfoortscke CourantLangestra.it. Wijk I1, N°. 43. over de Oude Vischiuarklioo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Direotenren in bet Rijk. KENNISGEVINGEN. D« BURGEMEESTER er WETHOUDERS v»s AHhRSFOOR T Gexien de aanschrijving van den Heer Commissaris des Ronings in de provincie Utrecht van den 20. Juli 1.1. No. 1 N. M. en S. Brengen ter kennis san de ingeietenen de navolgende aankondiging DE MINISTER VAN OORLOG Genen hebbende Zijner Majesteit* besluit van den 18. deier uo. 9 houdende o a bepaling dat mannen van 17 tot &0jarigen leeftijd tot eene vrijwillige verbintenis voor onbepaalden tijd, doch minstens soolang de militie buitengewoon onder de wapenen wordt gehouden worden toegelaten en wel bij zoodanig korps van bet leger waarop zij hunne keus vestigen en waarvoor zij gesciiikt worden bevonden Brengt zulks mits deze ter algemeene kennis onder verdere mededeelingdat zij die als onder-officier of korporaal bij het korps mariniers de landmacht of de koloniale troepen gediend en den dienst op eervolle wijs-i verlaten hebben dadelijk in hunnen vorigen graad en «veneens voor onbepaalden tijd kunnen worden aangenomen. De Minister acht het, met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden, overbodig bier iets bijtevoegen daar bij zich overtuigd houdt dat met geestdrift gebruik zal worden gemaakt van de door den Koning aangeboden gelegenheid om op eene praktische en doeltreffende wijze te vo!doen aan artikel 177 der Grondwet volgens het welk liet dragen der wapenentot handhaving der onafhankelijkheid van den Staat en tot beveiliging van sijn grondgebied, een der eerste plichten blijft van alle ingezetenen. 's llage den 19. Juli 1870. Ut Minister van Oorlog J. J. VAN MULKEN. Gedaan te Amersfoortden 21. Juli 1870- Bunjtmeeiler en IFethouders voornoemd De Secretaris De Burgemeester W. L. SCUELTUS. A. VVIJERS. 1)8 MAJOOR KOMMANDANT dei» SCHUTTE RIJ van AMERSFOORT geeft bij deze kennis dat alle manschappen der reserveingedeeld bij de Eerste Kumpagnie der Schutterijdie vermeeucn door ziekte ofligchaaoisge- brek en builen staat te zijn hunne Schuller- lijke dienst te vervullen, zich op IHNGSDAG den 26 Julij des vooriniddags ten ELF ure moeten vervoegen bij den Officier van gezondheid van het corps H. H. E. MORREN op het Havik ten einde eene voorloopige keuring te ondergaan. Amersfoort 24 Julij 1870. De Majoor Kommandani voornoemd M E D E R. L. A. VAN «EEK, lid van den gemeenteraad v, Amersfoort Tut veler leedwezen gevoelde de lleef L. A. van Reek zicli verpligt wegens voorldureude ougesteld- heid voor bet lidmaa'schap van den Gemeenteraad en van het burgerlijk Armbestuur te bedanken, eu nu daarvan de mededeeling in de jongste zitting vau den gemeenteraad is geschiedachlen wij het niet meer dan billijk datvooral by zooda nige reden van ontslagoemiogworde gesproken een kort woord vau erkenuiug zijner behartlgiug van de hem toevertrouwde belangeo. Op 4 Augustus 1852 werd hij. by herstemming met Mr. E. Krudoptot lid van den gemeenteraad benoemd, eo sedert dien herhaaldelijk met grootst stemmengetal herkozen, heeft hij alzoo bijua achttien jaren achtereenvolgend aldaar zitting gehad en was hy getrouwelijk by de vergaderingen aanwezig voor zooveel ouoverkomelyke beletseiea dit niet verhinderden. Met ijver en naauwgezetbeid kweet bij zich van de gewigtige verpligtingeu ook als lid van raads- coinuiissiënaan hel lidmaatschap vau den raad verbonden en in het bijzonder loonde hyzelfs tegenover de welsprekendste raadsleden, eene mate *au cordaalbeid om zonder personen Ie ontzien, syne overtuiging in gemeentezaken Ie kenuen te geven, zooals slechts by weiritgeu wordt aaugelrofTea. Van deze cordaatbeid gaf tijj o.a. blijk toen hi| voortdurend tyne stem verhiel in den gemeenteraad voor eene juiste en strenge handhaving vaa het raads besluit waarbij, naar aanleiding van ile voorschuilen der armenwet, javrlyks de substdiëo aan de ver schillende gezindten met f'ff moesten worden ver minderd. Ën toen hij overstemd werd schroomde by niet laugs den wettigen weg door schrilmien «n persoonlijk bij Gedeputeerde Staten als andeiszins voor hetgeen hy regt achtte tyJ eu uioette aauie- wemieti rii zells daarom afstemming der gemeente* begrooting te vragen. Ofscltoou hy toen werd ovowuunen h idden zijne pogingen toch Weldra een gunstiger gevolg, werden banden aan hel weik geslagen voor eeuen regtinaligen toestand in armen zaken en is het Burgerlijk armbestuur opgerigt waarvan by steeds een werkzaam lid was, scherp letteode dal geeoe eventueele favorisatte aldaar vasten voel kon verkrijgen. Ilij nam eeo werkzaam aandeel aan alle pogiogeo, die kouden leideD om voor Amersfoort eenen spoor weg te verkrygen, en werd door hem in vereenig'ng met den heer M. van Reek bij minnelijke schikking, de kwestie van het smalle paadje (waarover vet- scheidene jaren door anderen vruchteloos onder handeld was) lot goed resultaat gebragtwaar door Ameisloort eenen flioken rij- en voetweg van de Koppel naar het Station des Ceutraal Spourwegs verkreeg. Zijn voorstel dat de leden van den gemeenteraad doorloopend alstand zouden doen van hunne pre sentiegelden werd aangenomen en daardoor de gemeeniecas jaarlijks met eene niet oubelangrijke soin gehaat; terwijl toch de raadsleden van Amers foort boven die van andere gemeenten uitmunten in trouwe opkomstzoodal niet alleen de zittingen voltallig «f bijna voltallig zijomaar voor zoover wij ous herinneren nog nooit eene zitting wegeos onvoldoende opkomst behoefde te wordeu verdaagd of opgeheven. Eveneens werd zijn voorstel aangenomen leidende tol eeu nieuw reglement voor het beurtveer tusscheo Amersfoort en Amsterdam eo hielp hij den spoorslag geven aan iele wenschelijke zaken. Hij was voorstander van bet aanleggen eener gasfabriek van gemeeotewegemaar moest in den siryd daarvoor zwichten, terwijl nu de tijd heeft geleerd dat niet hij inaar zijne tegenstanders zich daaromtrent, wal bel particulier- eu gemeentebelang betrefthebben vergist. Hij trachtte ook de be lasting op het gemaal zoo laag mogelijk voor de gemeente te behouden met het oog op bet tegen houden der invoering van den hoofdelyken omslag. Zijn moed om zaken die verbetering eischteo in bet hart aantetasienbleek o. a. voldingend uit zyn kernachtig en gemotiveerd voorstel in 1863 omtrent hel Burgerweeshuis, en werd by bier en daar overwonuendit ontmoedigde hem niet om zoo uoodig op nieuw strijd te voereo. Sedert een aantal jareu president en een der hechtste steunpilaren van de kiesvereeniging Amers foort, bragt hij met de lleeren E. E. Visser, G. Rubers Ds.II. Leinweber eo J. Cruijff er veel toe bij dat de?e kiesvereeniging inzouderneid bestaande uit kiezers van den middenstand bleef bloeijen en alzuo alhier reeds sedert ruim 13 jaren twee kiesverecntgingen nevens of tegenover elkander beslaanterwijl zelfs in groole steden het in stand houden van kiesverenigingen zeer moejjelijk is. Aldus wordt in deze rlugtige en by geheugen geredigeerde schels eene pligtniatige hulde gebragt aan zjjue behartiging der publieke zaak en niet hel minst mag hel hem als verdienste wotdeo aange rekend dal hy ofschoon meer voor den handel dau wel wetenschappelijk opgeleid, en ook in wel sprekendheid, (aleuten en bekwaamheden gansch niet opgewassen tegen velen zijner tegenstanders vooral oiet tegen de akademislentoch bewezen heeft wat een raadslid toegerust met ijver, moed en goeden wil te weeg kan brengen en waarbij hij menigerwerf de invloedryksten en bekwaamsten overwon. Hij was eea kras opposant eo durfde altijd aan de pluimen van slaapmutsen trekken. Zijn barl klopte steeds warin voor hetgeen de belangenden bloei en de welvaart zijner geboor testad raakte. en ja-knikker was hy nooit, alszyne overtuiging hem dea neen-kreet ingaf. Met zelfvol doening kao hij terugzien op hetgeen by als raadslid, bij het Burgerl. Armbestuur eoz. beeft verrigten nam by dan ook ooode en met bewogen gemoed zijn ontslag, waartoe hij physiek werd genoopt, want vurig was nog zijn wensch om voor de publieke zuak Ie kunnen bljjven arbeiden. Heeft de Albesluurder hein eene grens afgebakend tot hoever hy zijoe krachten aao het algemeen welijjn mogt wijden, ook daarin beloont hij deo moed eo de onderwerping, welke den echt godsdienstige ineosch sieren die ia de hope des beteren leveus, allengs zijne blikken en zijne denkbeeldeu naar hoogere gewesten laat opstijgen. AMERSFOORT25 Julij 1870. Bij de oefening der keurcornp. van de d.d. Schutterij Za4urd. jl. met de nieuw onder de wapenen gekomen mansclwpppeo, hield de Heer Majoor Kommand jut Mrder eene toespraak, te kenueo geveode: «het Zjjner Mdjesteils wil wasdat zy opgeroepea werden tot de oefeningen, ten einde komende voor den vjjaod, welken ook. zy in staat zouden zyn een doelmatig gebruik van hunne wapenen te inaken voor de verdediging van bunnen geboortegrond; dat, indien zij zicb de instructiedie zy genoten ten nutte maakten, daarvan de mindere of meerdere oproe pingen voor de oefeniogen afhing, zijnde het des kommandaoteu bedoeling zoo mm mogelijk belem mering in beroepen of bedryven te brengen, doch dat by stipt de be ui gegeven bevelen moest opvolgen." Deze oefening gaf blijk van den goeden wil der nieuwe schutters om zicb spoedig de schullerlyke dieosl eigen te maken zoodat mag worden gezegd dat zy zeer wel werd uitgevoerd. Allen, voor de volgeode oefeningen opgeroepen wordendezullen in hun welbegrepen belang handelen zicb daaraan niet te ontrekken ten einde zicb oiet bloot te stellen aan de straffen die de Kommandani Verpligt zal zijo handelende naar booger last en ter uit voering van 's Koniogs wilben opteleggen. de te Amersfoort gisteren gehouden vergade ring van bet kiescollegie van dit synagogaal ressort uitmakende het kiesdistrict Amersfoort, bevattende de Israëlitische gemeenten AmersfoortUtrecht Veenendaal, Wjjk bij Duurstede. Maarssen en lJsselsteinis de Heer B. E. Herschel tot lid van de Centrale Commissie voor de zaken der beido Israël, kerkgenootschappen in Nederland benoemd. In de zitting der Pror. Staten van Utrecht van Zaturdag jl. is bet rapport der Commissie, in overeenstemming met de door Gedep. Staten inge diende voorstellen omtrent de kanalisatie der GEL- DERSCHE VALLEI met dertig tegen vier stemmen aangenomen Die cijfers mogen als normale stem- mingscyfers gelden, want was by de eindstemming de vei houding 27 tot 4, dan is dit alleen toete- scbryveo daaraan dat eenige leden, denkende dat met de afzonderlijke stemmingen over de drie punten van het rapport de taak was afgedaan, zicb daarna verwijderden doch de Voorzitter vervolgensop verlaogeo van eeo paar leden, nog eene stemming over het rapport en bloc hield. Wy verheugen ons hartelijk als tal vao jaren deze aaogelegeobeid behartigende, over den goeden afloop daarvan ia verband met de Regerings-voor stellen levens kuooeode gelden als een doorslaand bewys van de belangstelltog der Staten van Utrecht, waarouder velen belangryke moeite eo ijver hebben aangewend om de goede zaak beiorderen. Nu valt nog ie bopendal de Staten van Gelderlandter hunner oajaarsziuing in overeenstemming met die van Utrecht zullen beslissen eo daardoor zich eene gemeenschappelijke eerekroon zullen vlechtendat Zij met Deze eene nuttige eD weldadige zaak. die zeven eeuwen op hardnekkig localiame en provincialisme is afgestuiteenstemmig lot stand bragten. Ter iu bet eerste gedeelte dezer maand ge- houdeo bijenmarkt zyn aangebragt: aao de Nieuwe Weg 2895 korven, eo aao de Klomp, oabjj het Station Veeneodaal698 korven de pryten waren: der oude byeo f 4.50 en der jonge 3.50 per korf. Deze markt kenschetste zich door iets eigenaardigs, namelijk M. van Dijk, uit Gellecoinby Leerdam, had dit jaar voor de vijftigste maal zjjoe gefokte hyen aan de Nieuwe Weg ter markt en is dit daar feeslelyk door de aanwezige fokkers herdacht, waartoe opzettelijk enkele zyuer voormalige kame raden uil Scbijndel eo St. Oederode waren overge- komen. Bij die gelegenheid had ook, op de onder fokkers gebruikelijke wjjze, de installatie plaats van Johannes van Heerlen uit Scbjjndel als nieuwe btjeofokker. By de behandeling der wetsontwerpen ter oproe ping van de militie te land en ter zee b«eil de Minister van Oorlog breedvoerige inlichtingen gegeven omtrent de bestemming onzer strijdkrachtenen de stellingen opgegeven, die bezet zijn of bezet zullen worden. De slotsom is, dat, als er pogingen worden aangeweud om onze neutraliteit ie schenden wjj ia staat zullen zyndie neutraliteit krachtig Ie bandhaven. Ook bestaat er, volgeos 's Ministers verzekering, volstrekt nog geen plan om de schutterj) mobiel te inaken. De geuoemde voorloopige rnaairegeleu dienen alleen tot eene organisatie op het papier. Van inkwartiering zullen de ingezetenen weinig last hebbenwant de Regering laat verscheiden kampen loruieeren, ook tol beteie oefening der soldaten. Na deze mededelingen van den Minister vau Oorlog voerde ook de Minister vau Financiën bet

Amersfoortsche Courant | 1870 | | pagina 1