Dingsdag 9 Augustus 1870. Jtë 1800. Du blad verschijnt de» Maandags en Donderdags ".avond». De Abonnementsprijs i» ƒ1.15 in de 3 maanden. De prijs der Advertentie» fan I tot 6 regelt 6ü Centt, elke regel meerder 10Cent»; legale Adrertentién per regel 15 Cent». Afz. n,immer, 5 cent». Brieven franco. Bestellingen bij den Cilg. A. II. wan CUtlT te Amersfoort Hurean A mee, foor Lek* CourantLangstraat, Wijk I-, 43. o»er de Oude VitchmarlU. ton ...ede hij alle Boekhandelaren en Po»t-Direrteuren i AMERSFOORT8 Augustus 1870. Wederom zyn door den Schuttersraad te Amers foort. in zijne vergadering ran eergisleren. wegens het niet opkomen ter exercitiën in opvolging der wet eenige schutters tot straffen reroordeeld. Hel gecneeutebesluur van Amersfoort heeft den houw ran de boogere burgerschool toegestaan aan den heer J. C. van Eijbergen, die bjj de open bare aanbesteding op 20 July, toen de gunning in beraad werd genomende minste inschrijver wis ter som van f 29.710.— Vrijdag jl. is in eene openbare en pleglige sitting der Amersfoorlsche lleglbank ais regter in die regl- bank geïnstalleerd de lieer Mr. F. II. van Persijn. Misschien komen wij later op de gehouden en door ons aangeteekende toespraken terug. Z. M. heeft beuoetnd tot 2e Luit. der d.d. Schutter (J te Amersfoort den lieer Mr. J. IV. Sluiter. lie Aid. Amersfoort der Maatsc/i. tot Nut der Israëlieten in Nederland hield op 31 July j. I. hare eerste jaarl. vergadering en blijkt uit hel aldaar uilgetiragle verslag het volgende de afdeelmg werd in December 1800 geconstitueerd en telde by hare oprigiing 10 leden welk getal vervolgens lot 33 klom; rij betit tevens 4 donateurs, waarvan 2 tu hel buitenland en ontving sedert hare oprigiuig een vrij aanzienlyk bedrag aan donation, uicereu- deels van belijders van versohilleode gerindten. Zij stelt zich voornamelijk ten doel het bevorderen van de intellcclueele ontwikkeling vao de Auiers» foorlsche iiuog'gaede Israeheieute dien einde werden eenige jongelieden by verschillende hand- wet kalleden bier ter slede geplaatst, tot het aauleereu van ambachten en andere op de npeubare scholen oin aldaar hunne maatschappelijke opleiding te ontvangen, liet bestuur houdt zich onledig inel het orgauiseren eener weldadigiieidslotertj waarvan de opbrengst tal attckkcu lot hel oprigteu eener volks-tnbliotheek. Tevens werd op de vergadering besloten tot het daarstellen eener zangschool. Uit ceo en ander blijkt dat de afdeeling zich beijvert in velerlei opzigten nut !e stichten, waartoe door baar bestuur veel ijver eu werkzaamheid wordt aan den dag gelegd; terwijl, ter bevordering van haar doel, niet onopgemerkt mag blijven dat bely- ders van alle gezindten gaarna als ledeu eu duua- teurs worden aangeuumeo. liet bedrag der mteekeningen op de nieuwe oorlugs-bondsleening is den eersten dag euorin geweest. De Ivnnuig vau Pruissen heeft voor een half U'illioen geteekeud. De overige ledeu der koninklijke familie hebben naar veihoudtug deel cenomen. De inschrijvers waren niet alleea groote kipitahstvo ook onder da geringere klassea was de deelneming byzonder sterk. Uil Muucheu meldt men dat in den nacht van den 28 op den 21) jl. eene poging is gedaan om den kouiuiandanl der Isle brigade lleijersche cavallerie, den generaal-inajoor von Tausch van het leven te berooven. Des avonds vrij laat het hotel Znm Barn verlatende, werd hy dooreeu paar onbekendea aangevallen en oulviug hij verschetdeue dolksteken. Zij zijn echter niet zeer gevaarlijk, zoodal men zyn herstel spoedig te geoioet ziel. In 1868, toen hij uiel een gedeelte van het leger by Steinfurt stond heeft men insgelijks een aanslag op zyn leven gepleegd waarvan de daders niet zijn ontdekt. Men vermoedtdal wraakzucht destijds en thans als de oorzaak vao de gepleegde misdaad inoel worden beschouwd. In Frankrijk beeft men eene nieuwe wyte van verkenning in praktyk gebragt. geheel op Amerikaaosche leest geschoeid. Het zijn verkenuin- gen in spoortreineo van een of twee wagoos; bet verkenoingspersoneel bestaat uit de stokers eu geëmployeerden, van wapenen voorzien. Het doel er vau is de sterkte van den vijand in den omtrek van den spoorweg op te nemen. Zoodra men den vijand nadertcommandeert men terug Zoolang men den vijand nog oiet nabij is. luidt hel commando: vooruit Indien bet deu vyaud lust den trein te bestokendan ontstaat er natuurlijk een kleine oorlog met de geëmployeerden eu stokersdie byna alle ood-szedieudeii zijn. prof. Fruin heeft het Noorden gewaarschuwd. dat het gevaarlijk is. wanneer de peis voortdurend legen ten der oorlogvoerende pirlijeu een vyaudtgen loon aanslaat, liet iY. ver ledigt zich met deze woorden van llluntscliliNeutraliteit beleekout niet onverschilligheid en onpartijdigheid tegenover de oorlogvoerende partijen gedurende deu loop des oorloge." In de Kö!n Zl. komt een tets voor. w.anu de Duitsche vrouweu worden aangespoord geeue Parijsche modesgeene chignonsgeeue crinolines of andere Frausche uitvindingen meer te dragen. Dat heet de vaderlandsliefde tot het uiterste dry ven. Garibaldi raadt zijne aanhangers aan thans geen aanleiding te geven tot verdeeldheid maar inet alh kracht zich te keeren legen de Bonaparte's. Het zonzegt hij de grootste schande zyu steun Ie verleenen aan den tweeden December. Meldde inen dezer dagen dat een kind. 't welk door een dolle kat was gebeten dientengevolge is overleden, thans vernemen wij dat zich ook by den persoon van J. Ileenetisscher te Hruonepe, eigenaar der bedoelde kat, teekenen van dolheid hebben geopenbaard. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten hij is bezwekeu. lu de op 4 jl. te Deveuter gehoudeoe raads vergadering is incekomen eeoe missive van den schuttersraad, waarbij verzocht wordt orn gelden beschikbaar Ie slelleu tot het toekeaoen van ver goeding voor tijdverzuim aan schutters, die in dezen tijd buitengewoon in den wapeohandel moeten geoefend worden. De Minister van Binnen'andsche Zaken heeft den staatsspoorweg beschikbaar gesteld tol bet vervoer tan steenkolen van België lot Amsterdam via lledel, zonder overladen. De brug te lledeltot nu toe alleen gebezigd tot hel vervoer vao troepen en oorlogsmaterieel zal dus ook voor het vervoer vau steenkolen dienstbaar worden gesteld. Voor de fabrieken is deze regeling van groot belangnu de uitvoer uit Prutsseo nog verbodenblijft. Het hier eo daar in ous Laad loopend gerucht, alsof «met het oog op de tijdsomstandigheden" de spoorwegwerken tu Neder laud worden geslaakt, is geheel eu al ongegrond. Langs onze kust worden, naar men ons van verschillende plaatsen mededeelt, verschillende schepen opgemerktdie geen vlag vertoooeodoch vermoedelyk tot de Fransche marine behooreo eo wier sloepen zich ouledig houden met peilingen langs de kust. Een Duitsch blad verhaalt De heer Ednartl Karcher, grondeigenaar en indiistriöel te Saarbrti keu, zendt zijn koetsier naar Blillersdorf(alwaar hij lauderyeu heeft) om zijn verrekijker te halen, diet) hy daar had laten liggen. De koetster meende van de/.e gelegenheid gebruik te moeien makeu om eene vracht mest er naar toe te brengen, en rijdt bedaard heen. Voorby het kerkhof komende, waar een Fransch detachement post had gevat, wordt hij eensklaps door-en hagel- bui vao kogels overvallen. Ily kruipt op „ijde van de kar eu tracht de streageo van het tuig af te snyden maar de kogels soorreo om hein heen eeo zijner paarden wordt gekwetst enhy loopt op een draf naar de boerenhoevewaar van hij ongeveer twintig minuten gaans verwijderd was. Later komt bij terug en bevindt dat de Franschen er tu geslaagd zijn oin binnen veertien minuten tijds zijne heide paarden morsdood te schieten. IIij zelf h id vier schrainpschoteu gekregen. Op dezelfde v.ijze werd gisteren eeo man. die rustig in den wijnaard aan 't werk was, door den Franscbeti voorpost aangevallen en doodgeschoten." Ue uitslag der algeinceue verkiezingen, in België Dingsdag jl. gehouden tol zaïnenstelling van een nieuwen Senaat en van eene uieuwe Kamer vau Vertegenwoordigersis volledig of althans met toereikende zekerheid beken 1hij is gunstig voor de party die thans bet bewiud voert. Volgens de opgaven schynt heldat de Senaat uit 34 conservatieve en 28 liberale leden de Kamer uit 73 conservatieven en 51 liberalen zal bestaan. De Echo du Parlementdie tot orgaan voor het gevallen Ministerie Frire dieode en sedert den strijd voor de gematigde liberalen tegen de progressisten heeft voortgezet, zegt van dien uitslag: Dat hebben wij ain de staatkunde der progres sisten te danken. Wij hebben hel vooruil gezien en voorspeld. Daarom werden wij beschuldigd vau slechte diensten aan de zaak der liberale begrippen te doen. Nu kome de hervorming der kieswet in dien geestwaarin zij door onze zegevierende tegenpartij, in overleg met de ptogessistenvoorgenomen is! Dan zal gausclt Belgietenzij er eene geduchte reactie kome. over twee jaren ééu capucyner-kloostcr zyn en wel door de schuld der radicalen." i het Rijk. l'ullllcke ttevue. Wij laten hier de voornaamste oorlogsfeiten der laatste dagen volgen Siarlouis 3 Aug. Ue Ftanschen hebben gisteren met 3 division en 30 stukken geschut bet zwakke detachement van 750 inan vao het 40e regiment infanterie te Saarbrück aangegrepen. De 5e, 6een 7e compagnie met 2 stukken hielden den aanval van half elf lot 2 uur uit. Voor de overmacht wijkend trokkeo zij op den rechteroever der 8aar terug. Het Pruissische detachement had order ont vangen voor overmacht terug te trekkeo. Ons verlies bedraagt 2 officiers eo CO man ondanks al bet spektakel met de mitrailleuses. Het kommandement von Saarlouis meldt daar juist, dat de telegrafische verbiodiog met St. Jobaoo 'Saarbrück) hersteld ia. Uil de berichten van Duitsche en Fraoscbetyde blykt dat de Pruisen een overwinning hebben behaald onder den kroooprios by de bestorming vao Weissenburg. De Pruigseo hadden er eenige regimenten van het 5e eo 11e korps en hel 2e Beierscbe korps in het vuur. De Franschen drie regimenten van de divisie van generaal Douaybehooreode tot bet corps van Mac Mahoo en «eo brigade lichte kavallerte. Ue Franschea zyn teruggetrokken. Generaal iouay is gesaeuveld. Van beide kanten zware verliezen. 800 Franschen waaronder 18 officierengevan gen genomen. Mac Mabon concentreerde zyoe troepen. Verder bevat de Karlsruher Zeilung de tijding dat de Badeosche divisie den 4 Augustus de Fransche grenzen is overgetrokken eo haar hoofdkwartier is het Fransche stadje Lauterburg beeft gevestigd. Uit' Maiau4 Aug. Deo geheelen dag zeer hevig gevecht van de Beieren en Pruisen by Weissenburg. Ue stad stond in brand. De Franschen zyn terug geworpen tot Bitsch grens vesting ten Westen van Weissenburg, aan deo spoorweg van Hagenau naar Saargemüod. Van beide z(jdea zware verlieten. Sterk artillerievuur. Dépêches van 0 eo 7 Augnstus. De Kroonprins van Prutsseo is met zyn legerkorps verder op Fraasch grondgebied vooruitgerukt en beeft Zaturdsg oanuddags by Woertb hel Fransche legercorps van Maarschalk Mac Mahondat versterkt was met de divistën vso de Failly eo Caorobert. totaal verslagen en op Bitsche teruggeworpen. De Pruissen hebben 2 adelaars. 6 mitrailleuses en eeo aantal kanonnen veroverd zoomede meer dan 4000 krygs- gevangenen gemaakt. Verscheidene generaals zyn gewond. Het getal gesneuvelden aan beide zydeo is groot. Men zegt dal Mac Mabon gewond is. Saarbiücken Dingsdag door de Fraoscben ge- Domen, is Zalurdag door de Pruissen weder inge- nomen. Ook ten westen van Saarbrücken hebben de Pruissen bel legerkorps van generaal Frossard teruggeworpen. Parijs, Zalurdag. Hel gerucht, dat de Franschen een overwinning zouden hebben behaaldis valsch. Het volk is woedeodbet heeft de speculanten beschuldigd het gerucht ».e hebben uitgestrooiden heeft de afgesloten ruimte ter beurze voor do eirektenhaodelaars bestemd, vernield, Kr heerscht een verschrikkelyke opschudding. Parijs Zaterdagavond. Eene groote menigte is op de place Veodême byeengekoinen; zij vorderde den grootzegelbewaarder opom maatregelen te nemen tegen de verspreiders van valsctie berichten, die op de beurs zyn verbreid; was da dader gevat, men wilde dan zyo naam weten. Er is eene proclamatie afgekondigd door den raad van ministers, die luidt: Franschen Gij zyt te recht verontwaardigd over de schan delijk manoeuvres, die worden op louw gezet. De schuldige is gevat, de justitie doel onderzoek, de regeering neeint de ernstigste maatregelen opdat dezelfde laagheid oiet ineer plaats grype. In naam van 't vaderland tu naam tan ons heldhaftig leger, vragen wij ti. blyft kalm en geduldig, helpt de rust handhaven. Wanorde te Parys sou rte zegepraal zijn voor de Pruissen. Zoodra er zekere tydingen komen goede of kwadezullen ze u dadelyk worden hekend gemaakt; laten wy thans éémg blyveu. Eëue gedachte, één wenschéén gevoel moet ons behcerschende zegepraal van onze wapenen. Valgen de onderleekeningen van alle ministers." De diverse Frausche telegrammen bevestigen de overwinningen en het voor irukkea der Pruissen. Parys is door den Ministerraad io staat van beleg verklaard ten einde de uitvoering vao militaire toebereidselen te vergemikkclykeo.

Amersfoortsche Courant | 1870 | | pagina 1