Dingsdag 1 November 187®. M 182 i. Hrarninuirr. Dit blad Terschijnt des Baandagt en Donderdagt «avonds.— De Abonnementsprijs is f\. 15 in de 3 maanden.De prijs der Advertentiën van 1 lot 6 regels 60 Cents, elk» refjel meerder 10 Centslegale Advertentiën per. regel 15 Cents. Afz. nummert 5 cents. Brieven franco. Bestellingen bij den Citg. A. H. van Cleeff, te Amersfoort Bureau Amertfoortiehe CourantLangestraat. Wijk fr, N°. 43. over de Oude Viscbmarkt. too mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in bet Rijk. AMERSFOORT. 31 October 1870. Aanst. Donderdag ochtend 3 November geschiedt de verkiezing van 3 leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te. Amersfoort, zijnde de Heeren A. D. Meihorst, G. Hubers Dsn. en H. G. van den Bergh aau de beuil «ao aftredingdoch heeft de heer o. d. Bergh per adv. in No. 1818 van 11 Oct. jl. verzocht uiel weder in aaumerkiog te komen. De Heer Commissaris des Konings in deze provincie heeft tot aetiers ie Amersfoort benoemd de IJveren J. Bering J. F. l/xgerweij, G. Hubert. Os., B. W. can BurgsleedenMr. J. van der- Leeuw en M. van Beek. Aangezien de lieer Mr. J. van dei Leeuw de benoemiug niet heeft aaogeoomeozal bij door een ander moeten vervangen worden. Tengevolge van het vertrek der 2e battery van het regemeut rijdende artillerie oaar Veolo, zal de le balterysedert eeoigen tyd te Leusdeo gecantonneerdmorgen 1 November weder in gar- uizoen alhier terngkoineo. De luiten. C. M. E. van Loben Seis, der rijdende artillerie, moet morgeo 1 November te Veolo zijo ter bywoning van dea nieuwen rycursu9. Naar wij vernemen, is bepaald, dat 72 paarden van het reg. ryd. artillerie, in 4 partyen vjo 18 paarden om de veertien dagen worden verkocht hebbende de eersle party van 18 paarden Vrijdag jl. opgebragl 1358. Morgen. Dingsdag 1 November, vangen de Diijaarsziniugen der provinciale staten iu dit Ryk aan. Naar wij vernemen heeft het Z. K. H. Prins lleudrik der Nederlanden behaagd voor een zeer aauzienlijk geial Loleo deel (e nemen in de Preinièn Leeoiog, uitgeschreven door de Vereeniging tot Bevordering van 's Lands Weerbaarheid alhier. De tentoonstelling in Amicitia van den beer Xhaflaire, volgens achterstaande adv.. mag aanspraak maken op een ruiin bezoek en kan men daar ge ronnen tyd aangenaam en leerzaam doorbrengen. Men ziel er op de fraaiste wyze eene menigte zaken voorgesteld die uiterst boeyeod zijnen ecuieder vindt er zeker veeldal hem meer bepaald aantrekt; b. v. gezichten van Versailles, St. Cloud, de Tuilleriëu. opé'a'senz. Meigeen aldaar ter bezigtigiug is, zal zeker aan veler verwachting voldoen. Een Texelaar, die onlaogs een bezoek bragt te DeveDleris lang niet gesticht over 't geen bij <laar aanschouwde. Het gaal hem als prof. van Vloten. Dc lucht der goede stad schijnt hem kiemtn van zedelyk verderf le be«alteu. Doch niet dat illeen: twee stoffelyke wjrwerpen inzonderheid kwetsten zijn gevoel. Verbeeld u", dus geeft de man zijn verkropt hart in de Noordstar luchtdat men in die oude Mad oog steeds een grooleo ketelaan een zware .keten bevestigdaan deo muur laat hangen. Ge zult misschien nieuwsgierig zijn te vernemenwat dit beieekcnt. Bedrieg ik my niet. dan moet die ketel ter herinoering strekken, dat men eenmaal «en bisschop beeft gekookt. De vraag rees by my Kan dat le prook hangen van zoodanig voorwerp wel bijdragen tot bevordering der beschaving en verdraagzaamheid, en de herinnering aan gods diensttwisten verbannen?" Wil men bein echter bewaren, laat men dien ketel dan ergens plaatsen, waar nieinaud er door gehinderd wordt. Was ik een van Deveoters zonen ik zou niet rusten voordat dit overblijfsel uit de middeleeuwea ■den weg van alle slof had gevonden. Een ander voorwerp wekte niet minder myoe verbazing op. Nog steeds ziel meo in Deventer bet zich op kolommen verhefpnd schavot waaraan men zelfs nog eeuige werkzaamheden'scheen le verriglen. Treurig wordt men gestemd als inen dien ketel eo <itft schavot zoo digi in elkanders nabylieid ziet. Ik beo volstrekt geen voorslauder van bel vandalisme, «o zie «nel leedwezen dal vele oude gedenk teekeoen verdwijnen. Maar ik vind het een schande voor ons Land dat men nog twee zulke voorwerpenals ik beschreven beb aaotreft. Ik vind het ook dubbel jammer vour Deventerwant zijne omstreken zjju te schoon le bekoorlijk, vooral voor den vreem deling, dan dal h{) zich, by de wetenschap dèkr nog die o«erblyfselen aan te treffengenoodzaakt jsou zien het bezoek van die stad te myden." Us. haversmiilt Piet Paaltjes) sprak in 'l Nut ,te Utrecht over 4 dingen namelijk dezede pas torie van mjju grootvader; de driftkoppen; de kleiue f)ob en de ellende der dikheid. Kaïakterisnek voor de Fransche begrippen vao eer is de tnedcdfr-lingdal 60 staf-en andere oföcicrcudie bi) Sedan op huu eerewoord zjju ontslagentich bij de Duitsche autoriteit hebben aangemeld als krijgsgevangenenomdat zy bet niet langer in hun vaderland konden uithouden. Zy verhaaldendat men ben bykans overal dwingeu wilde tegen het gegeven eerewoord in ander maal legen de Duitschers te dienen. Daar zij eebter maoneo van eer waren hadden zij dikwerf met levensgevaar aan den drang der bevolking weerstaud geboden. Een lui tenant kolonel, die eens weigerde zijn woord te breken, inoel zelfs le Lyoo zyn gewond. In den Iloekscheo waard, schrijft men, zijn een aantal rnenscheuBudendijck beeleudeof familieleden hebbende van dieu naamlekker gemaakt", met bet uilzigt op een erfeois van 87 millioen zijnde, met de renten, de nalatenschap van A. II. Buitendijck eo A. de Gruyler. Alle reglhebbendeo daarop werden bijeengeruepen tot eene vergadering te Rotterdam waarvoor elk f 3 moest storten. Er kwamen 400deels behoeftige menschen bijeen. Zy die zich later aanmeldden moesten ook nog f 3 betalen. Binnen 2 maanden zon het geld verdeeld worden Er zijn nu 6 weken verluopen en niemand boort oog iels van de erfenis. VERGADERING «an den RAAD der gemeeute Amersfoort van Dingsdag 25 Oei. 1870. Tegenwoordig alle leden. Eene vacature. De notulen der vorige attliog worden gelezen eo goedgekeurd. De Voorzitter aegt dat er geene bedenkingen lijn uitgebragt tegen de toelating *an den heer van Saiie van IJsselt als raamliil; dal b(j dezen dus beeft doeu oproepen om tbaui de gevorderde eedet» afteleggendocb dat die beer siet is reracbencnzoodat de Voorzitter veronderstelt dat bij afwezig ia en die beëedigiug tot eene volgende z> :ing zal moeten worden uitgesteld. Aan de orde zijn alauu lo. De begronting der Schutterij, geraamd|op f 2200. De foorx. herinnert dat daartegen in de Afd. geene bedenkingen zijn gemaakt, maar daarin de wenscb is uitgesproken dat de lereranlien meer dan tot nu toe by wgre van aanbesteding zonden plaats helmen. Hg meentdat er werkelijk roor vele artikelen reeda na onder* baatlsche aanbesteding wordt gebezigd doch beeft geen bezwaar om dies wenscb aan den schuttersraad medetedeeleo. Zonder discussie woidt die begrooting met algemeene slemuien goedgekeurd. 2o. De begrooling van het Borger-Weeshuis. Daaromtrent was iu de Afdeeliugen dezelfde opmerking gemaakt. De Voorzitter zegt dat er ook daar onderhaudschc aanbe steding plaats beeft van de hoofdartikelen, zoo ala rogge en aardappelen dal men echter voor het eerste ar'ikel geen aan nemer heeft kannen vinden en dat zij bezwaar hadden in da gestelde voorwaarde van leverantie in twee gedeelten. Die voor waarde is noedig dewijl het weeshuis eene bergplaata beeft die niet ruim of aolide genoeg ia om meer dan twee lasten tegelijk te bergen. Hij wil gaarne nogmaals hel verlangen vao den Raad aan Regenten kenbaar makenmaar men moet niet meenendat de leverantieo van dit weeshuis gelijk kunnen gesteld worden met die der groote gestichten, waarvan men dikwgls de openbare aanbestedingen aangekondigd ziet. De begrooling wordt daarna met algemeene stemmen goedgekeurd, terwjjl de subsidie-post der gemeente daïrio is oitgetrokken voor een maximum van 2136,61'/,. 3o. Begrooting ran bet Algemeen Armbestuur, Zonder diacusaie met algemeene stemmen goedgekeurd. 4o. Begrooling der Gemeente. Bij no. 73, kosten der ver lichting zegt de heer van fValchren dat vroeger meermalen is geklaagd over den slechten toestand der verlichting. Ook ou geschiedt dit door zeer velen zoowel over de openbare verlichting ala die der wootthniaen. Herhaaldelijk beeft de Raad den wensuh aitgeaproken dat <en deskundige belast ^al worden met het toe licht op dc gasverlichting. Tot nu toe heeft dit echter tol niets geleid en het schijnt dat Burgemeester Wethouders maar niet kunnen slagen in het vinden van ecu geschikt persoon, lntusschcn betreft hel ietswaarbij de ingezetenen zeer veel heling hebben daar het contract met dn gasfabriek nog lang moet duren, Hjj vestigt daarop dus met ernst de aandacht yn Borgemeester en Wethouders. De Voorzitter antwoordt dat de gemaakte opmerking in aeker opzicht juist iavooral wat de particuliere woningen aangaat. Daaromtrent wordt geklaagd maar niet door allen die gasver- liohling gebruiken. Sommigen van hen zijn tevreden zooals bijv. hg zelfdoch anderen niet. Daarom meent hij dat de font niet ligt aan de fabriekmaar hier of daar aan gebreken in de gasgelcidingen of aan minder goede zorg der klagers zeiven. De straatverlichting is niet minder dan vroeger. Noglans wil hjj gaarne daarop de aandacht blijven vestigen. No. 76 Tractemenien van klokkenisten ent. De Voorzitter herinnert dat in de afdeelingen ia aangedrongen op de vervalling der sedert gernimen tijd bestaande vacature. Vroeger hebbon sommigo raadsleden wel eens tien wensch uitgesproken dat er van gemeentewege meer werd gedaan om het muziek-onderwijt alhier te verbeteren. Burgemeester «n Wethouders meenden dat zoo de Raad dit verlangde, daartoe thans misschien eene geschikte gelegenheid zou bestaaneu zulks het best bij de behaadcliug der begfontiog kon besproken worden. Met het oog echter op do groote uitgaven die de gemeente eerlang zal moeten doen, hebben Hurg. eoWctb.op dit oogenhltk bezwaar om daartoe thans een voorstel te doen. Daar de Raad dit bezwaar ook schijnt te deelen, stelt hg sisnu voor Borg. en Welh. te magtigen overlegaan lot op roeping van sollicitanten voor de vacante betrekking van klokkemat op mn traktement van 200, of wel te besluiten om daartoe hem te benoemen welke die betrekking thans tijdelijk waarneemt. De beer tuin Bel legtdat by ooi bet beginsel de voorkeur geelt san eene oproeping. Daar niemand tich hiertegen verklaart, wordt daartoe vonder hoofdelijke stemming besloten, No. 77. Kosten van aanleg en onderhond van straton ent. Daaronder komt voor een post tot verbetering van de bestraling huilen de Utrcchlsche poort. Dc gevoelens over dit punt waren in do Afdeelingen nog al verdeeld geweest daar sommige leden de voorkeur gaven aan eene verbetering van den wegnaar Set station. De Voorzitter geeft in overweging hieromtrent thans nog geene beslissing to nemen, maar het later opzettolgk te overwegen, cu nu alleen te boslisaen, dat die post voor dal oinlurwerp beschikbaar zal gehouden wordtin. Hiertoe wordt besloten, (Slot io 'l volgend No.j Politieke Revue. De belegeringswerken om Parys torderen goed hoewel de Franscben ook Diet stil zitten eo zoo b. r. in dea laatsteo tyd oog de forteo Ventres eo Mootretout inet dat taa Bicétre door aarden* werken hebben terboodeo. De laaiste uiital der bezetting tan den Mcnt-Vs- lérien is zeer ernstig geweest De Franscben hadden niet minder dan 12 mitrailleuses tan eene nieuw» constructiewaardoor zy 75 kogels per minuut werpen en in een minuut lelde men niet minder dan 600 granaatscboten. De Duiischers baddeo dus eene moeyelyke beproeting door te staan. De Franscben beproefden by Bougital buone linie door te breken en de landweer, die bier dapper stand bieldleed zware terliezen. In bet hoofd kwartier te Versailles liepen oter de oorzaak tan dezen uitval zonderlinge geruchten. Sommige personenbelast met alles zooteel mogelijk te observeren zouden namelyk ontdekt hebben, dat op Vrydag den 21sten binnen Parys een ernstig straatgevecht beeft plaats gebad; er wordt zelfs bygevoegd dat verschillende forten op sommige deelen der stad gevuurd hebben. Hieruit maakte men op by gevolgtrekkingdat tot den uitval slechts werd besloten om de Paryzeoaars bezig te houden en tevens met bet doel om voor de Duitschers verborgen le houden wat er binoea Parijs voorviel. Intusscbea trekken velen het gerucht omireol bet straatgevecht in twyfel. Een Iialiaansche docterdie aao eene ambulance binoeo Parys is geattacheerd en den 21sten bij vergissing io hech tenis werd genomen, verklaarde, dat het bionen Parijs weinig is veranderd. Behalve eeoige mode winkels zyn alle magazynen gesloten terwijl de levensmiddelen nog lainelyk overvloedig zijn. Vao deu wareo belegeringstoestand schijnen de Pary zeoaars zich vooralsnog geen deokbeeld te kunnen maken. Eerst moet bel zware geschut gewerkt hebbea. Het schijnt echterdat de Duitschers daarmede niet zullen beginnen, voordal er ongeveer 400 zware stukken in positie zullen zyn gesteld. Is dit eeumaal liet geval, dan zal men op elk fort per dag een paar duizend bommen kunnen werpen, waaraao de bechtste fortificatiewerken nioeyeiyk langer dan drie dagen weerstand kunnen bieden. Meiz de sterkste in de ry vao Frankryk's vestingenis gevallen. In den morgen van 27 dezer (niet 25 dez,er rooals een telegram verkeerd meldde) nam Masr- scnalk Basaine het besluit, dat hem zeker diep griefdemaar duizenden en duizenden van onbe- schryfelyke ellende verloste. Die merkwaardige penne-streekdie menigen Franscbinan tot in het binnenste der ziel zal er geren. treurig teeken zal zyn op een der bladzyden van Frankrijk's krijgsgeschiedenis, was de toover- formule waardoor eene bevolking, waarvan duiten den hongerden en duizenden ziek lagen, eenklaps werd verlosten als een nieuw leven te gemoetging. Vreugde zal er zelfs geweest zyn in de beide zieken- kampen, die door de Pruisen van de hoogte hunner verschansingen konden gezien worden. Hel eene was opgeslagen op het groote plein voor de hoofdkerk bet andere op het eilandje Sauley en dal was één groot typhus- hospitaal. Hel moet er inderdaad regt treurig in de vesting hebben uitgezien. Niet alleen het telegram van den kouing aao de koningen, waarin gezegd wordl.dat ouder de 150.000 gevangenen 20.000 zieken en gewonden waren bewysl du maar ook de verbalen iu de Daiiscbe bladen, die buone berigten puiten uit de buitgemaakte courantendie le Metz tot bet laatst toe op allerlei soorten van papier gedrukt verschenen schetsen een allerdroevigsteu toestand. De deserteurs uit Metz kwamen in zulk een groot geial in bel Duitsche kamp aaodat men er ernstig aan dacht hen lerug te zenden. Op hunne knieën smeekten zy eebter in bel kamp gehouden te wordeu. De hongersnood io Metz ging alle bescbryting te bovenzeiden zy. Deo Iddea October zijn voor bet laatst geregelde rantsoenen rondgedeeld en «an dien dag af zou de bevolking eu bet garnizoen alleen van paardenvleesch moeten bestaan. Twee groote ziekenkampen kon inenvan de Duitsche voorposieo uit zien. Het eene was opge- slageu op de groote esplanade in 'i front van de kathedraal en langs de rivieroevers. Het andere ziekcnkamp was op hel eiland Sauley opgeslagen dat ééu grout typhushospiiaal is. In Üuiiscblaud verwachtte men in de 'aatste dagen dan ook binuen kon dc kapilulatie un de Piuissiacbe regering had met bet oog op die gebeurtenis reeds bare maatregelen genomen zooals blykl uit c«n

Amersfoortsche Courant | 1870 | | pagina 1