Be verklexlng vu era 114 veer 4e terete Knncr deep de Prop, tftntea v«a lltreeht. Men leest in de Amsterdamsche Courant: «Tot ons leedwezen hebben wy vernomen, dat de heer Taots van Amerongen wegens redenen van gezond heid zyn ontslag genomen heeft als lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De heer van Amerongen is een man van edele inborst en heeft als lid der Kamer met eerlijkheid en tronw zijne overtuiging ge stand gedaan. Dingsdag zal zyn opvolger worden benoemd. Onder de namen der candidalen, die men hoort vermeldenzyn onderscheidene welke wy met ingenomenheid hebben opgemerkt. Doch er is één n nam, die ons ter oore kwam, welken wy niet onvermeld willen laten. Wij bedoelen Mr J. K. baron van Geit- stem die ten vorigen jare op zoo onheusche en onbillijke wjjre uit de Tweede Kamer geweerd is. Deze bejaarde staatsman bevindt zich nog in het genot eener krachtige gezondheid. Hopen wij dat hem in hel lidmaatschap der Eerste Kamer de gelegenheid worde aangeboden zijne krachten aan het algemeen belang te wijden. De nationale zin en de zelfstandigheid van karakter door den achtenswaardigen man ten allen tyde beloond maken elke aanbeveling overbodig." Het bovenst, uit de Amtl. Ct. overnemende, vereenigen wy ons gaarne met den inhoud eveneens hartelijk hopende, dat de Provinciale Staten van ons gewest dien hooggeachlenbe kwamen en ondervindingrijken Staatsman naar de Eerste Kamer zullen afvaardigen. Opgenomen onder dc hoogstaangeslagenen der prov. Zuid- Holland, bezit hij alle vereischten om tot lid der Eerste Kamer te worden benoemd, en zoo iemand, dan verdientjuist hij, als den geschikt- sten, en doorkneed in de kennis van 's Lands Zaken, de thans opengevallen plaats te bezetten. Zoowel politieke voor- als tegenstanders lieten steeds regt wedervaren aan zijne eerlijkheid kunde, ijver en naauwgezelheid in het behar tigen der algemeene belangen tijdens zijne lang durige minislerieële en parlementaire loopbaan, en gerust mag worden vooropgesteld, dat, indien het Dingsdag e. k. den Provinciale Staten van ons gewest zal gelieven te behagen den Heer Mr. J. K. baron cm» Goltslein tot lid van de Eerste Kamer te benoemendeze keuze in geheel Seder Land, inzonderheid door alle edel- denkenden, met warmte zal worden toegejuicht. Pelllleke Revue. Van de steeds belegerd wordende vestingen Verdnn, PfaJsbnrg en Bitsche verneemt men 't volgende: Sedert de voorloopige beschieting van Verdun van den Slisten September heeft generaal v. Bothmer zich bepaald tot het doen van observatiënde afsnijding van toevoer en het afslaan van uitvallen; inmiddels werden echter ook de toebereidselen tot 't bombardement gemaakt, waartoe beschikbaar waren 12 getrokken zesponders, 14 stuks vier-en-twiotig ponders uit den buit te Toul en Sédan, 24 getrokken twaalfpondcrs en 5 zware mortieren. In den morgen van den llden October had men bel zoover gebragtdat het vuur onder een hoera werd geopend. De vierentwintig-ponders werden gerigt op de hooge gebouwen in dc citadelterwijl men te gelijk zou trachten in dc hooge escarpe bres te schieten De gelrokken twaalf- en zesponders moesten bet vijandelijk vuur naar zich lokken hel zoo mogelijk tot zwijgen brengen en een eventuelen uitval afslaan. De zware houwitsers en mortieren zouden de stad beschieten om de bevolking te noodzaken op den kommandant pressie nittcoefencn tot dc overgave. Eerst werd ons vuur niet beantwoordmaar topn de Fran- schen eenmaal begonnen waren, gaven zij ons niets toe; hunne stukken waren goed gerigt. In den loop van den middag werden eenige magazijnen van de citadel in brand geschotenenkele stukken geschut tot zwijgen gebragt en in de stad ontstond op ver schillende plaatsen brand. Wij werkten 54 uren ach tereen doortot er gebrek kwam aan ammunitie, en bet vuren moest ophouden zonder bres te hebben geschoten. Twee officieren waren bij ons gesneuveld, drie gewondvan de manschappen waren er 63 buiten gevecht gesteldzes stukken geschut waren gedemonteerd. Men moest nu andere middelen aan wenden om*"de stad in bezit te krijgen en een ge regeld beleg met zwaarder geschut beginnen. De kommandant der vesting beeft zich by den Pruissi- schen bevelhebber beklaagd over bet beschieten der stadmen mogtmeende bijde bevolking niet aan zulk onheil bloot stellen. De Franscbe generaal moet evenwel wetendat het een zeer wettig krijgsgebruik is ecne versterkte plaats te bombarderen om haar zonder tijd rOo vend beleg tot overgave te noodzaken. Men bad gehoopt te Verdun bet doel langs den kori sten weg te bereiken. Kan dat niet, dan zal men, als men dc vesting wil hebbende loopgraven spenen en zal de Franscbe kommandant gelegenheid krijgenonze troepen in de bres te ontmoeten. Maar wij moeten onze soldaten sparente meer als het duel lusscheu 2 legers door noodeloozen wcérstand in een verdelgingsoorlog wordt veranderd. Het beleg van Pfalbzurg wordt vervelend. Den Sisten October was er sedert veertien dagen weder zijds geen schot gclozt. De vesting zal alleen door zwaarder geschnt tot de overgave kunnen worden gedwongendoch het terrein levert veel bezwaar op, terwijl de belegerden eenige levensmiddelen kunnen binnensmokkelen. Te Bitsche vordert de belegering ook weinig. Som mige stralen zijn uitgebrand of liggen in puin, en met de levensmiddelen is bet er ook niet gunstigmaar er zijn toch nog geene kenteekenen, die de wille vlag spoedig doen verwachten. Een officier van bet Fransche garnizoen van Metz verontwaardigd over de onderhandelingen van Bazaine, rigtte tot dezen krijgsmanin bet Dagblad van Metz eenige dagen voor de overgave der vesting deze vragen Waarom hebt ge niet den 26sten Augustus, toen gij uw geheele leger langs een enkelen weg voor Saint Julien gebragt hadtslag geleverd Gij hebt voorgewend dat het weder slecht was. Maar was de regen dan niet evenzeer in het nadeel der Pruissen als in ons oadeel Gij wist zeker want het feit kon u niet onbekend zijn dat het leger van Mac-Mehon van de Noordelijke zijde naderde, en ik geloof dat gij hem toen de hand zoudt gereikt hebben. De vyand had dien dag zijne verschrikkelijke batterijen nog niet in positie, welke ons eenige dagen later den weg afgesloten. Waarom hebt ge den 31 sten Augustus zelfs gedurende den nacht, de voordeelen niet vervolgd, die ons leger behaald had, en waarom hebt ge de positien niet behouden, die het ten koste van zijn bloed had veroverd? Waarom bebt ge sedert dien tijd al uwe artillerie, al uwe strijdkrachten niet op een bepaald punt ver- eenigd om u door den vijand heen te slaan indien ge gedaan hadt als de stierdiein de engte ge dreven, de horens omlaag houdt en zich alzoo op op den vijand werptgij zoudt er gekomen zijn. Waarom hebt gij Maxes, dat ge genomen hadt, niet bezet, totdat de onnoemelijk groote voorraad levensmiddelendie zich daar bevond binnen Metz gebragt was? In plaats van dit te doen, zijt ge terug getrokken, nadat ge eenige zakken graan en eenige bossen slroo voor den staf hadt medegenomen. De Pruissen zijn toen 's nachts teruggekeerd en hebben dien onmetelijken brand gesticht, dien wij allen gezien hebben. Geen buis is gespaard gebleven. En thans waarschuwt men ons stoutweg eiken dag, dat er geen leeftogt meer is, dat «elfs hel voeder voor de paarden geheel en al ontbreekt. Is dat gebrek aan voorzorg? of is het iets anders? Na de paarden is hel de beurt van de menschen. En gij wacht nog altijd." Uit verscheidene plaatsen in Lotharingen en den Elzas wordt berigtdat overal waar Pruissische bezet tingen liggen aan het voorschrift omtrent het doen vergezellen der spoortrei ten door notabele ingezetenen streng de hand wordt gehouden. Den 2Usten of 21 sten October heeft de president van hel hof van appél te Nancy de heer Leelairezich gedwongen gezien den stoker eener locomotief op de reis naar Luneville gezelschap te houden. In Duitschland weet men bijna geen weg meer met de krijgsgevangenen. De kazernes hebben nu Fransche bewoners en in Berlijn heeft men reeds houten loodsen op de binnenplaatsen der kazernes moeten opslaan om nog eenige Franscben te kunnen bergen. Te Parijs beeft voor het stadhuis eene gewapende demonstratie plaats gehad. De regeringsleden werden er gevangen gehouden. Er vormde zich een Comité van Openbaar Welzijn voor de gemeente Parijswaarin Dorian, Ledru-Rol- lin Victor Hugo en Flourens zitting hadden. In eene proclamatie zegt Trochu, dat de leden van de Regering gevangen werden gehouden. Tegen 8 uur des avonds werden bij (Trochu) Ar ago en Ferry door het 106de bataillon der nationale garde bevrijd. Fivre, Pagis en Simon bleven gevangen. Te drie uur in den ochtend eindigden deze betreu renswaardige tooneelen, door de tussehenkomst van te hulp snellende nationale garden onder bevel van Ferry. De nationale garde heeft het stadhuis doen ont ruimen en de toegangen bezet. Trochu werdtoen hij langs de balaillons reed met geestdrift ontvangen. Thiers had op 1 November j I. een gesprek met van Bismarck dat 3 urer. aanhield op den volgenden dag hield Koning Wilhelm een krijgsraad, waarbij ook von Bismarck tegenwoordig was (dat wel niet merkwaardig mag beeten) eenige uren later had Thiers weder een onderhoud met von Bismarck op 3 November heeft ton Bismarck aan Thiers het voorstel gedaan tot het sluiten van een wapenstand gedurende welken alle positien der wederzijdsche troepen zonden blijven zooals zij waren ten(dage van den wapenstilstand en von Bismarck deed het voor stel alleen om het verkiezen van eene conslilucerende Vergadering mogelijk te maken. Of de wapenstilstand door van Fransche zijde is aangenomen, wordt nog niet berigt. LIJST VAN BRIEVEN aan personen geadresseerd wier adres al» onbekend is opgegeven, versonden onder het postmerk Amersfoortgedurende de le hel/t der maand October 1870. PLAATS VAN N°. NAMKN DER GEADRKSSKBRDBN. BGSTBMMIN6. 1. G. dra Brom l« AaitfWcra. 3. Merr. Leraweadic Leiden. 3.J. Weiikof 4. K. era 6. M. Rooidoru 6. Diens de lloop. (niel vermeld). Vdu de llulpkautoren Baaro. 7. J. E. ran den B(jUrdl Amiterdta. 8. J. ran Lunieren t Ba roe veld. 9. J. TolboomZermboiira. Eemnes. 10. Mej. vin den Berg Amiterdim. Hoevelaken. tt. A. Vclthniien i Amersfoort. M aarsbergen. 13. H. Koop»RIborg. Regiliebbeoden vervoegen neb aan bei postkantoor te Amersfoort. AMERSFOORT. 7 November 1870. Ointreul de mmisterieële cricis valt mets decisiefs te tneldeo wel worden er veel canards gedebiteerd nopens dezen of genendie voor de vacaute porte feuilles wordt gedoodverfd. Het is wel jammer dal zoo gedurig in Nederland andere minisierièn of nieuwe titularissen optreden. Dat is met in het belang van den goeden gang van 's lands taken. By lang niel alle nieuwe bezems vegen schoon. Bij lang niet alle nieuwe, optredend* staatsliedenverbeteren de voorgaande of oude. Wy weoscheo dal weldra bel kabioet op eeue wyse voltallig wurde gemaakt, die, al bevat bet dan ook geen volmaakt stel inioisiers, dan toch aan redelyke eiscbeo van de Vertegenwoordiging eo van bel Volksbelang mogen kunnen voldoen. Gaarne w|jden w|j een woord vso lof san de Photogr. iorigtiog vao den beer Clemenshierachter gead verteerd want z|) verdient dien lof in ruime ma e omdat zy aan alle eiacheo voldoetzoowel wat de appartementen enz. betreftals ook inzoo- derbeid de rnacbiue welke laatste eene der beste is die voor de pbotografie worden gebruikt. Het vervaardigen der portretten kso in hel atelier van den beer Clemens bij alle weersgesteldheid geschieden, kortom sooals hij de zaak beeft georganiseerd, inag zy best wedijveren met de ioriglingeo van dien aard in de grootste steden zoo Jat men de hoop mag voedendal z|) voordurend door veleo zal worden geschraagd. W|j vestigen de aandacht op achterataaode advertentie van den Heer Schweinsbergwiens muziekvereeoiging Jubalvroeger alleen beslaand» uit zijne leerlingen thans versterkt door eenige H.H. muziek liefhebbers uil deze slad zich reedt b|) velen een goeden naam beeft verworven door zuiverheid van spel gekleurde voordracht en goede keuze vao orkeststukkeu. Daar zulk eeoe vereenigiog zeer bevorderlijk is aau het opwekken eo ooder- bouten van deo lust voor muziek mag meu verwachten dal veleo die muzikale omwikkeling weteo le waardeereo deze vereenigiog zedelyk en slolTelyk zullen steuoeo. Moge men de beoefening der muziek voortrefielyk middel om deu smaalt le vormeo eo hel schoonheidsgevoel te omwikkelen, bevorderen door vreemde artisten de gelegenheid te geven zich hier ie doen hooren, noon bereikt men het doel ten volle zooder ook de iugezeleueii op te wekken eo le schragen zei ven iris goed» voort te brengen. Aanmoediging wekt levenver- oordeeltog uil de boogie maakt alaperig en dood. Wie zich oog bij de vereemging weoschl aan le sluitenvindt daarioe gelegenheid bjj den di recteur. De voorwaardeo zyn rnaltgnamelijk ze» gulden per jaar »oor ero huisgezin vier gulden voor een huisgezin tonder beer eo voor een eukel persoon. m=—a^=^a^M Ojj Kon. besluit is by wapen der artillerie benoemd to! le luit. (naar ouderdom van rang), bi) het regement rydende artilleriede 2e luitenant M. J. E. Viruly van Pouderoijen, van hel corps. Door bet hoofdbestuur der schipperavereeni- ging Schuttevaér is een gemotiveerd adres verzonden aan Provinciale Staten vao Utrecht, boudeode •dbaesie aan een dergelijk adres van ruim 80 varensgezellen eo visscherslieden uit Bunschoten waarin met klem van redeoen wordt aaogedroogeo op verbetering van deo onhoudbaren toestaud waarin de haven van Spakenburg, de eeoigr dier provinciezich reeds sedert geruimeo t(jd bevindt en zulks niet aileen tot groot oadeel der schipper^ die tcodoende verhinderd wordt bj) siorin en hooggaande zee aldaar een veilige schuilplaats le zoekendoch ook vao de visachr rat lootdéir zoo- talrijk eo niet zelden van kostbare ladiog voorzien. Dr. ter Haar, uil Wageoingeo. beklaagt zich zeer over de bejegeoingeo door de Nederlandscho doctoren ondervonden in 'l Pruissische leger. Met» stelde bun zelfs voor bj) de Pruissen dienst te nemen, eo de Neder landsche ambulance werd door de Pruisaeo beschouwd eo bebaoc'eld als veroverd grondgebied." Eerlang verwacht men b{) deo raad van atate de indieniog van een wetsontwerp tol her- zieoitig der wet op de burgerlijke pensioenen. Naar men meldtzal het omwerp strekken tot afschaffing der doorloopeode kortiogeo. Bjj de aldeeliog van de Maatschappij van Nijverheid ie Soeek beslaat bel plan tot de oprig- ting eener Volkssociëteit. De commissie, die voor

Amersfoortsche Courant | 1870 | | pagina 4