Ding-sdag 20 December 1870. J\o 1858. Uw.' *er,®'1'jnl Vaandugt en Donderdagt avond». Abonnementsprijs ƒ1.15 per 3 maanden. Prijs der Advertentren van 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder IIJ Cents; legale Advertentiên per regel 15 CenU. Aft. nummer, 5 eents dubbele grootte 10 cents. Brieven franco. - Bestellingen bij den Uitg. A. M. aam CU*ff, te Amersfoort livreau Amersfoort,che CourantLangestraat. Wjjk N«. 4S. over de Oude Vischmarkl. en bij alle Boekhandelaren en Post-Direetenren in het Rijk. AMERSFOORT, 19 December 1870. Op Dingsdag, den 20. December 1870, des na middags ten één ure, zal de Raad der gemeente Amersfoort weder eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn: 1°. Verzoek van het burgerlijk armbestuur om ver hooging van de toelage der gemeente. 2°. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van huisjes in de Hellestraat. 3°. Instructie voor den klokkenist. 4*. Benoeming van eenen klokkenist, met rekwesten. ■5°. Benoeming van de leden der comm. van fabricage. 6°. Benoeming van een lid voor de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. 7°. Benoeming van een lid der pl. schoolcommissie. 8°. Benoeming van een lid van het burg. armbestuur. Z. M. heeft benoemd tot kapitein bij de artillerie voor de landmagt in West-Indië de le luitenaut F. F. G. Richard, vroeger in garnizoen te Amersfoort bij het regement veld-artillerie. In de Zitting van de Tweede Kamer heeft de Minister van Justitie, in antwoord op de interpellatie van den Heer de Casembrootnopens de ontvlugtte Fransche krijgsgevangenen, gezegd, dat de bcrigten daaromtrent gedeeltelijk waar, maar zeer overdreven zijn. Er is een naauwkeurig onderzoek ingesteld; van uitlevering aan Pruissen is geen sprake, nog minder van doodschieten na uitlevering over de handelingen der betrokken ambtenaren is het onderzoek nog niet afgeloopen De Minister wil dus daarover nog geen oordeel vellen. Van regeringswege zijn herhaaldelijk instructiën voor dergelijke gevallen verstrekt. Op de interpellatie van den Heer Sypesteijn heeft de Minister van Marine medegedeeld dat er alleen onderhandelingen zijn loopende over den afstand van de kust Guinea maar dat in elk geval elk tractaat deswege vooraf aan de goedkeuring der wetgevende magt moet onderworpen worden. Beide interpellanten hebben de regering bedankt voor de gegeven inlichtingen Wijders is de spoorweg,begrooling met algemeene stemmenop ééne na (die van den heer Bichon) aangenomen en hoeft heden de interpellatie plaats van den heer Kerstens betreffende het adres der Catholieken. De prijs van het stroo't welk nu in Overijssel sterk voor Duitschland wordt opgekocht, is aanzienlijk hooger geworden. In Belgie zijn gezinnen die gebraden ratten op ta fel brengen uit sympathie voor de Franschcn Op de tenloonsteliing van vee, thans te Londen gehouden is onder de rundeten uitgebroken de tong en ooet-ziekle. Volgens officiëele berigten zijn in het jaar 1869 in Britsch Indië niet minder dan 11,416 personen ten gevolge van slangenbeten bezweken. In Indiana blijven de echtscheidingen in vollen gang. Een in dien Staat uitgegeven blad zegt De prijzen der advocaten voor de echtscheidings processen zijn door groote concurrentie gedrukt. Wij noteren gewone echtscheidingen 15 dollars, buiten gewone 50500 dollarsvan de laatste waren echter weinig ter markt. Over 't geheel staan de zaken goed.' In Belgie zijn twee millioen, vijf honderd en acht en veertig duizend, zeven honderd en twee en veertig personen die niet kunnen lezen en niet kunnen schrijven. Dal is ongeveer driemaal honderdduizend méér dan de helft der bevolking. Deze opgave is officiéél. Daaronder zullen echter ook wel de zuigelingen z\jn begrepen. Men meldt oil Met» ran 13 December De tweede Nederl. smboUaoe it alhier gereatigd ia hel deertoe edelmoedig afgntaao biiel «en den baron de Cargaa een prach tig gebouw nog niel geheel afgewerkt en eerel kortelinga meow opgebouwd. Hel ia geheel afgealolen en de iagang wordt bewaakt door Proiaaiache wachten. De Keer A. Tilting ran Ceertrotden- berg, ia intendant deter ambolaneewaarran elk »er«rek eene bfliondare braiemaiog beeft en waarin alle» «Herat net is geregeld loodal met een oogopslag het rereiachle dadelgk roor de band ligt. Men Haal rerhaaad orer dete regelmatigheid en doelmatigheid hij werkt aldaar ran den troegen morgen lot den laten arond allerlofelükaten wel too, dat dit algemeen erkend wordende Franache en Dnilache rakmannon daaraan aen r ambulance fungerende arbeidt aldaar met roorbeeldelooren «ent-ra ...Ik.nnia..cb og» voortdurend de» daag. bij de lijder, herladendeen dea nacht» noma dete menachlie.ei.de laak roometiende. Nederland n.ag trnlrch oo tnodanig aanmelder dcier inalelling «>inen me' tierer.no.idta Hrer bijge.ta.n door de Heeren Praeger «Beier ran getond beid der Nad. marine, Baum en Baum junior gr, on,I beid leen le kl- ren bet Nederl. leger, en Or. foernor Amtierdam. kor.ow deae Mt«* Nederland**» handhaaft roem.ol Neerland, eerdoor de men.cbl.e.eodbe.d hektaan.li, id or.le en rerdere deugden onicr landgenoolen die aldaar too rerdienalelgk wcrkaiam agn. Te Brussel is een hoogstbelaagwekkend boekdeel van de pers gekomen. Het heet: De oorlog van 1870, de Parijsche geest onder 't keizerlijk regeringsstelsel door Emile Leclercq. Het is in hoofdzaak eene bloem lezing van hetgeen, bij den aanvang van den krijg, in de Fransche hoofdstad door regeerders en nieuws bladen werd gezegd en geschreven. Het Paris-Journal schrijft den 11 den Julij «50,000 man Deensche troepen wachten met ongeduld het oogenblik af, waarop zij de hertogdommen zullen kunnen bezetten." Den 24sten Julij liet zich de Figaro van de Pruissische grenzen schrijven: «Ten opzigte der voeding bestaat er geen slechter georganiseerd leger dan het Pruissische." Dan weer leest men den 30sten Julij in het Paris-Journal: «Er zijn nog geen 14 dagen verloopen sedert de oorlog werd verklaard en reeds is Pruissen uitgehongerd. Weg zijn handel nijverheidlevensmiddelen. De landweer moet zich reeds uitsluitend door middel van plundering, requi- sitiën en gewelddadigheden onderhouden." En op dat oogenblik was de landweer in het geheel nog niet uitgetrokken. Denzelfden dag schreef de GauloisZiehier een historisch woorddat gisteren te St. Clond door een der hoogstgeplaatste personen werd uitgesproken. Zooals die van 1859 zal de krijg van 1870 met gezwinden pas worden afgedaan." De keizer, die het gehoord hadlachte. En dan Aurélien Scholldie den lsten Augustus weemoedig in het Paris-Journal uitriepWij zullen niet voor den 15den Augustus te Berlijn zijn." En dat ongeduld is alleszins verklaarbaar, als men in de Gaulois leest: In het kamp. De Journalist tot den soldaat. Welke rigting gaat ge uit? De Soldaat. Naar Berlijn." De Journalist. Ik dank u; 'k ga naar de telegraaf om het aan mijn courant te melden." De soldaat. Pardon, mijnheer. Ge vergeetdat uwe depêche tijd noodig heeft om aan te komen. Ge kunt dus aan uw blad melden, dat we reeds zijn gearriveerd." Te Nieuwediep is de hond van een militair met militaire honneurs begraven; acht andere militaire honden met witte das en staande boordjes versierd doch zonder zwarte handschoenenvolgden den stoet. Het berigtdat de 4 Fransche krijgsgevange nen die den 28sten November uit Eindhoven over de Pruissische grenzen waren teruggebragtzouden zijn gefusilleerdwordt thans in «en schrijven aan de Arnh. Ct. geheel bezijden de waarheid genoemd. De Birmingham-Post meldt, dat in Australië een der vernuftigste opligterijen op groote schaal is bedreven. Eene levendige opgewonderheid had zich te Victoria (Australië) geopenbaarduit hoofde der vermeende ontdekking eener goud- en kwarlsmijn. Er vormde zich eene maatschappijwier aandeden snel geplaatst werdenterwijl ook de stortingen even spoedig geschiedden. Doch nasporingen bragten toen hel feit aan het licht, dat de mijn kunstig was gemaakt en men door blaadjes goud door middel van gom en een bijzonder vernis opgeplaktgoudaders had nagebootst. De opriglers der maatschappij zijn gearresteerd. Politieke Kevne. De Nota van Prins Gortschakoff behoeft geen aan leiding tot oorlog te zijn indien Rusland in de Zwarte Zee op het woord niet de daad laat volgen zeide Engeland in der tijd. De Goloseen half-officiëel dagblad der Russische Regeringantwoordt hieropwij zullen beginnen met aanstalten te maken tot betere beveiliging onzer kusten in de Zwarte Zee, maar 'tzullen enkel aan stalten zijn van défensieven aard." Eene Russische vloot in de Zwarte Zee zegt de Golos zou niet minder maar ook niet meer zijn dan een waarborg voor de veiligheid onzer kusten. Hare vorming zal vrij wat tijd, goed en arbeid kosten en er zal nog een lange tijd moeten verloopenalvorens wij iu dat opzigt gelijk staan met Turkijehetwelk zich in de laatste jaren eene vloot heeft verschaft en buitendien altijd op de medewerking van de violen der andere Mogendheden van Europa kan staat maken." Uit Odessa schrijft mendat langs de kusten der Zwarte Zee 300,000 man Russische troepen slaan en te Nicolajeff zes fregatten gereed liggen alsmede 30 schepen die gebezigd kunnen worden als ka.ionneer- boolcn. De Tnrksche Groote Heer vraagt ter leen ongeveer 30 millioen gulden. Rente veertien percent! Dat is royal! Niet veel reden om oorlogzuchtig te zijn. Tegelijk met het protest der ex-koningin Isabella tegen de verkiezing van den hertog van Aosta tot koning van Spanje is verschenen eene proclamatie van een voorioopig republikeinsch bewind" te Madrid, waarbij al de cortesleden die voor genoemden prins gestemd hebben ter dood veroordeeld worden Den nieuwen koning zeiven laten die heeren republi keinen vooreerst nog ongestraft. Betrekkelijk de capitulatie van Parijs en den toe stand binnen de stad, loopen de meeningen zeer niteen. Te Versailles was men van gevoelendat de capitulatie even goed morgen of overmorgen, als met Pascben van het volgende jaar kan gebeuren. In tie eene wijk zal nog wel voorraad zijnin eenige andere welligt eenig gebrek heerschen; doch deze laatste zijn gewis de wijken waar ook in gewone tijden geen overvloed te vinden is. De tegenwoordige honding van Parijs brengt een berigtgever tot de overtuigingdat de bevolking wer kelijk de ongehoorde en bijna ongeloofdelijke taak heeft weten te volbrengenom Parijseen stad van twee millioen zielenvoor maanden lang van leeflogt le voorzienterwijl tegen alle verwachting het gepeupel den eigendom der meer gegoeden niet aanrandten er slechts eeu Schadenfreude in vindtdat de rijken hunne lekkere beetjes moeten ontberen. Eene correspondentie aan de Weser Ztg. van den lOden December zegt: Voor een eventueel bom bardement zijn door de artillerie de grootste maatre gelen genomen. De vraag, of het mogelijk zal zijn met ons geschut uit de tegenwoordige stellingen het midden van Parijs te beschieten, wordt overal levendig besproken. De gevoelens zijn op dit punt zeer verdeeld maar bijde artillerie schijnt men over 't geheel de meening te zijn toegedaandat het middelpunt van de stad te treffen is uit de posities bij de forten Ivry Vanvres en Montronge. De nieuwe achterlaad- kanonnen der Parijzenaars dragen zeer ver, wel 10.000 passennaar men berekent. Bijna zonder ophouden vuren de Franschen; en 'tis merkwaardig, dat er maar zeer zelden soldaten worden gekwetst. Bij het vuur der forten heeft zich thans ook dat van eene op de Seine liggende kanonneerboot gevoegd, waarvan 't geschut van zeer zwaar kaliber is. Daar de boot groen is geschilderdnoemen de soldaten hem den kikvorsch; maar zij hebben toch 't meeste respect voor zijn vuur. Slechts als de witte vlag van eenen parlementair door de Franschen gezien wordt, houdt hun vuur dadelijk op en hooreu wij aanstonds een geweldig trompetgeschal. De beroemde neutrale" boot wordt dadelijk aan den overkant der Seine losgemaakt, de wachthebbende officieren ontvangen den parlemen tair op de voorkomendste wijze en bij hel afscheid drukt men elkander vriendschappelijk de hand. Maar pas is de witte vlag gestrekenof de kanonnade begint wéér. Graaf Nostiz, laatste parlementair (die 't berigt van Orleans herneming aan de Parijzenaars mededeelde)zegtdat Trochu alle militairen buiten den ringmuur heeft gezonden. Als gewoonlijkzegt een correspondent van de Times ia eeu verslag van de gevechten rondom Orle ans is het aantal door de Duitschers gemaakte ge vangenen verbazend grooten indien het koude weder blijft aanhouden loopt men nog kans, dat het gansclie Franschejeger zich in krijgsgevangenschap komt he geven. Het is het gemakkelijkst voor soldatendie men tegen hun zin voor het Vaderland liet strijden. Ailerkoddigste verhalen zijn in omloop, omtrent de wijze, waarop sommigen gevangen genomen werden. Iu een huis zaten eenige Fransche soldalen op hun gemak te eten. toen de Duitschers binnenkwamen. Wilt ge meê eten was de vraag, ge moet honge rig zijn na al dat vechteu." En er werd bijgevoegd dat de Duitschers niet bevreesd behoefden te ztjo dut zij zouden ontvlugtendaar men opzettelijk ge bleven waswachtende ol niet iemand hen zon komen gevangen nemen- Des nachts werden vier man gevan gen genomen bij de voorpostendoor kurassiers. Deze gingen verder en geboden den gevangenen bij een bivouakvuur te wachten, totdat de ochtend aan brak. Des ochtends zalen twaalf gevangen bij het vuur." Ein schildwacht verklaarde den schrijver, dat meer

Amersfoortsche Courant | 1870 | | pagina 1