M 1848. Dingsdag 24 jjfïg, Januarij 1871. nsnmManwr. Dit blad verschijnt de» Maandag» en Donderdags avond*.Abonnementsprijs ƒ1.15 per 3 maanden. Prijs der AdvertentiëD van 1 tot 6 regelt 60 Centt, elke regel meerder I') Cents; legale Adrcrtentièn per regel 15 Cents. Afz. nummert 5 cents dubbele grootte 10 centt. Brieven franoo. Bestellingen bij den üitg. A. U. tan CleeffU Amersfoort Uur eau Amersfoortiche Courant. Langstraat, Wijk F, N°. 43, over «ie Oude Vischmarkt. en bij alle Boekhandelaren en Poat-Directeuren in bet Rqk. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art 26 der militiewet, Doen te wetendat het register van inschrijving -voor het jaar 1870 en de alphabetischc naamlijst, bevattende de ingeschrevenen voor de lichting der «nationale militie over 1871, gedurende acht dagen te rekenc-n van heden, 's voormiddags van 10 tot 1 uur des namiddagster Secretarie voor eenieder ter lezing liggenbinnen welken tijd bij den heer Commissaris des Konings bezwaren kunnen worden ingebracht door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, intedienen bij den Burgemeester der woonplaats. Amersfoort, den 20. Januari 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Koepokinenting. Aan de ingezetenen van 's Gravenhagc is eene cir culaire gerigt door de Vereeniging tot onderzoek naai de middelen ter verbetering van den gezondheidstoestand in de gemeente 's Gravenhage. Zij is van den vol genden inhoud «Een vreesclijke ziekte heerscht sints ettelijke weken in onze gemeentehet aantal der aan die ziekte overledenen bedroeg op 7 Januarij II. reeds 305 en dat der aangetasten ongeveer 1000 en nog eischtzij bij voortduring nieuwe offers. U allen is het gevaar lijke der ziekte bekendmaar gij weet het eveneens er is niet ééne ziekte, waartegen een voorbehoedmiddel ontdekt iswelks vermogen zoo zeker isde koe- pokinenling." «De koepokinenting beveiligt evenwel tegen pokken slechts voor een aantal jarenen nietgelijk nog velen mcenenvoor bet gcheele levenwaaraan het moet toegeschreven worden dat de ziekte ook bij gevaccincerden voorkomt. Voor allen derhalvedie niet in de allerlaatste jaren zijn gevaccineerden vooral voor hen bij wie de koepokinenting destijds niet geslaagd iszal het raadzaam zijn zich op nieuw te doen vaccineren nu er pokken heerschen. Velen beschouwen wel is waar de vaccinatie en de revaccinalie als niet raadzaam gedurende een pok ken-epidemie maar de Vereeniging tot onderzoek naar de middelen ter verbetering van den gezondheids toestand in de gemeente 's Gravenhage mogl op de dienaangaande door haar tot alle hier gevestigde genees- en heelkundigen gerigte vraag; of zij ook thans de vaccinatie en revaccinatie raadzaam beschou wen van allen slechts drie uitgezonderd een be vestigend antwoord ontvangen. De Vereeniging noodigl daarom n allen, dringend uit zoowel in uw eigen als in het algemeen belang, mede te werkenniet alleen opdat de vaccinatie geschiede bij wie zij dusverre mogt verzuimd zijn maar ook opdat de revaccinatie meer algemeen ge schiedde. «Hoofden van fabrieken 1 hoofden van industriële ondernemingenwinkeliersgij allen die in uw bedrijf, beroep of betrekking een grooter of kleiner aantal personen werkzaam hebtDoet bij hen navraag naar het tijdstip waarop zij het laatst gevaccinecui zijn naar het tijdstip waarop de vaccinatie voor het laatst geslaagd isen dagteekent die laatstewel geslaagde vaccinatie reeds van vóór ettelijke jaren spoort hen dan aan zich thans nogmaals te doen vaccinerenzoo dit althans na hel begin der thans hecrschendc pokken-epidemie nog niet geschied is. Tracht voorts ook die personen te overreden van het nut der vaccinatie en revaccinatie voor hunne huis- genoolen of betrekkingen. Mede-ingezetenen van 's GravenhageTracht allen elk in uwen kring, het nut der vaccinatie en der revaccinatie te doen beseffen Politieke Revue. De Timet beweert, dat het bombardement van Parijs de bevolking ontmoedigt en tot onderwerping stemt, maar andere berigten verzekeren, dat het effect van dien geweldigen maatregel de verontwaar diging der bevolking verhoogt en tot meer hevig verzet prikkelt. Uit het militaire oogpunt beschouwt de Times het bombardement als een grove feil. Vooral heeft de uitwerking van bommenin hospitalen geworpen te Parijs een hoogst smarlelijken indruk gemaakt. Trochu heeft dan ook aan het hoofdkwartier te Versailles doen wetendat hij Pruissische gekwetsten in dat hospitaal deed brengenzoodat Duitsche artilleristen hunne eigene landgenooten zouden treffen, indien zij weder zoo onmetucheli/k of zoo slecht miktendat er bommen in dat hospitaal neér- kwamen. De Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken heeft zich te dier zake bij de diplomatie der vreemde Mogendheden beklaagd en Trochu heeft er over geschreven aan deu Koning van Pruissen zelf. Men verzekert te Parijsdat er door Fransche troepen? eerlang eene verschrikkelijke afleiding in Duitschland zal worden beproefd en geschiedde dat, dan zouden de vijanden vau Frankrijk op hunne kosten ondervindenhoe barbaarsch deze oorlog is en tot welke weerwraak de Fransche verbolgenheid in staat is. Die dat uit Parijs aau een Belgisch Blad schreef weet nietdat geheimhouding in den oorlog de eerste les is. Dat de Parijzenaars zelf nu nog hun aard niet verloochenenkan blijken uit de volgende zinsneden uit het dagboek van een der belegerde correspondenten Honderd-en-achttiende dag van het beleg14 Januari. Ook van het bombardement is het nieuwtje reeds af. Verleden week dachten wij dat de vijand ons een weinig afleiding zou verschaffen, maar zelfs dat doen zijn bommen niet. Behalve de oogenblikken dat mcinherr von Krüpp zich bijzonder boos schijnt te makenwordt zijn geraas bijna niet meer opgemerkt Ik voor mij viees dat het echter slechts een begin is, en dat men spoedig anders zal praten. En atten dant moeten wij den tijd toch dooden en ieder doet dat zoo goed hij kan. Stukken van granaten worden ijverig bijeenverzameld en als gedachtenissen bewaard; op de boulevards verkoopt men ze voor een franc het stuk. Ook daar trekt de industrie partij van en menig oudroest vaart er wel bij. Ik verwacht dat wij binnen kort hier meer Duitsche bommen zullen hebben dan zelfs von Moltke vermoeden kan. De regering zal ook de damesdie hare stad niet hebben willen verlaten, een herinnering schenken. Deze zal bestaan in een bronzen ringwaarop van buiten de woorden van Jeanne d'Aic: tous aux dangers, tous l'honneuren van binnen 4 870-Parijs-l 871 gegraveerd zal worden. Wat zullen de damesdie voor het beleer vertrokken zijnjaloersch worden De laatste postduif kwam acht dagen geleden hier aan en bragt niet minder dan 14000 dépêches in een schacht onder een zijner vleugels. Een nieuw systeem van fotografie, waardoor men viermaal meer berichten dan vroeger op nog kleiner ruimte brengen kan heeft dit wonder bewerkt. De groote hoeveelheid rijst die nog voorhanden is en die de Parijzenaars niet eten omdat zij de kunst niet verstaan haar smakelijk te bereiden wordt nu gemalen en onder het meel vermengdzoodat zij het nu toch zullen moeten gebruiken. Het brood is niet slecht, maar dat kan men van alles zeggen als er niets beters te krijgen is." Een correspondent van de Times, die onder het bombardement in het fort Rosny wasdeelt zijne opmerkingen mede. Ik heb reeds mijne verwondering geuitschrijft hijover de weinige schadedie het vuur des vijands aanrigtals men op de buitenzijde van het fort het oog vestigt. Van binnen is dit nog treffender. De grond is met splinters van granaten bezaaidzooals men zich denken kan bij de honder den en duizenden projectielendie op het fort zijn geworpen met eene verbazingwekkende juistheid. Hier en daar lagen nog bommendie niet gesprongen waren, maar zij zagen er te bevroren uit om veel kwaad te kunnen doen. Te vergeefs zocht ik naar de teckenen der verwoesting die ik verwacht had. Een bezoekerdie van het bombardement geene kennis droeg, zou zich wel hebben kunnen verbeel den dat de bezetting uit aardigheid de glasruiten gebroken ca gaten in het dak gemaakt had; maar nooit zou hij op gedachte zijn gekomendat een regen van ontzettend groote projectielen uren achter een en zonder vertraging, legen het fort was geslin gerd. Toen wij ons onder de kazemat bevonden begrepen wij, waarom er zoo weinig gekwetsten waren. Zij was een lang en laag vertrek met een afgeronde zolderingaan beide zijden met kleine bedden voorzien, aoals het tusschendek van een schip. Er was natuurljjk geen venster of opening om het licht toe te laten, daar de doorgang voor het licht ook aan een granaat toegang zou kunnen ge ven. Men verhaalde ons, dat slechts eenmaal een granaat dooden en gekwetsten had veroorzaakt, en wel doordien zij vlak tegen een kamer vloog, waarin een aantal nationale garden zich bevonden. De gewone waarschuwing kwam toen te laat. Eer iemand zich bergen kon, barstte het projectiel, en twee dooden en drie gekwetsten waren hel gevolg. Het was vreemd nu en dan daar buiten op het plein de bommen te hooren uiteen spatten, en het helsche geraasdat zij daarbij maaktenstak scherp af tegen de stilte, welke in de kazemat heerschte. De manschappendie gedurig over het plein moeten hetzij om bevelen over te brengen of wegens andere redenenstaan meer aan het gevaar blootmaar dat gevaar is bij nadere beschouwing toch niet zoo groot, als zij maar de noodige voorzorgen niet verzuimen. Wie getroffen wordt, heeft het doorgaans aan zich zeiven te wijtendat hij zich onnoodig bloot gaf of voor zijne kameraden met zijne dapperheid wilde pralen, of, zooals doorgaans het geval is, niet bij tijds zich voor de granaten en bommen vrijwaarde. Wat ik echter niet begreep, was, dat de ka nonniers niet allen sneuvelden. Op hen is het vuur des vijands bij voorkeur gerigten de juistheid van dat vuur is reeds tot een spreekwoord geworden. Eu toch werden gedurende het bombardement slechts 4 of 5 man getroffen waarvan twee doodelijk. Ik vroeg eene verklaringmaar de eenige die ik kreeg, was Dat is geluk." Dat de Duitsche troepen een feilen haat koesteren tegen de franc-tireurs is bekend. Maar vooral hebben zij het geladen op de Garibaldianenhetgeen misschien nog is toe te schrijven aan het gebeurde bij Chatillon, waar 80 landweermannen en een half escadron hu zaren door Garibaldini in hunne bedden werden vermoord. Hoe men ze behandeltals zij in handen der Duitschers vallenblijkt uit een brief van een Pruis, die o. a. schrijft: «Eenige dagen geleden zijn 30 van deze bandieten ons in handen gevallen, digt bij Chaumont. Wij dwongen hen hunne eigene graven te makenhierop schoten wij hen dood en wierpen hen er in. Zoodra een Garibaldiaan ons levend in handen valt, schieten wij hem dood. Indien wij Ga- ribaldi ontmoetenzal het een strijd op leven en dood zijn; wij zullen geen genade geven. Wij strijden niet langer tegen een legermaar tegen moordenaars. Daarom werd ons dan ooktoen een compagnie van onsdie op requisitie uit wasin een dorp overvallen was door de francs-tireurs en de inwonersde last gegeven het dorp te verbranden. Onze infanterie be stormde hetwij vuurden eenige keeren in de vensters en maakten den maire en 16 voorname inwoners gevangen. Eenige hunner, die poogden te ontsnappen doodden wij onmiddellijk. Onze infanterie rukte met de gevangenen het dorp uit en plaatste zich op 1600 pasten einde het dorp te vernietigen. Nadat wij 40 scholen gelost haddenvielen de francs-tireurs ons uit de naburige bosschen aan. Vier onzer paarden en twee manschappen vielen; de infanterie kon niet langer stand houdenhet werd hoog tijd terug te trekken indien wij met al onze paarden en onze twee kanonnen wenschten te verliezen. Den voigenden dag kwamen wij met zes stukken geschut en meer infanterie; alleen de kinderen in de wieg werden gespaard. Allendie slechts een stok konden dragenwerden doodgeschoten." Het is meer dan gruwelijk. De voortdurende opgewondenheid, waarin de sol daten verkeeren de vermocijcnissen en ontberingen het aanhoudend zien van bloed, verminkte lijken, do vreeselijkheden der gevechten, dit alles heeft, zooals de Rheinpfulti mcldi, op een groot getal militairen een treurigen zedelijken invloed teweeggebragL Bij velen is het zenuwgestel geheel geschokt; zij beven, hebben in h mne bewegingen iels buitengewoons onnatuurlijks, spreken veel op luiden toon, en smee- ken steeds, wanneer zij op tuarsch zijn, hun oversten,

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1