om hen zoo mogelijk langs, wegen le voeren, waar zij minstens gedurende ecnige oogenblikken het bul deren van 't geschut, het geknetter der geweren niet kunnen hoorcn. Deze toestand is bjj velen reeds in volslagen krankzinnigheid overgegaan. Bourbaki heelt drie dagen achtereen eon Werder aangevallen er is met grooto verbittering gestreden, maar vergeefs! De rij der groote teleurstellingen is voor do Fran- schen weder met ééno vermeerderd. Telkens en telkens wordt in dezen verschrikke- lijken oorlog de ééoe ramp door een nog grootere verdrongen hoe diep de afgrond des jammers ook zy, waarin Frankrijk verzonk telkens zien we hem nog wjjder en dieper gapen. Na Sédau kwam Metz na MetzOrleans na Orleans, Le Mans. Naauw was een half millioen strijders weggevaagd of GambeUa stond met even veel anderen gereed. Naauw was de ééne provincie platgetrapt en uitgezogen of de andere lag aan de beurt. Op wiens hoofd moet al dat bloed komen Wie is verantwoordelijk voor die hel op aarde De Duitschers wenschcn toch Frankrijk's gansche jeqgd niet te verdelgen? Het is voor hen geen aanwinst, de 20,000 nieuwe krijgsgevangenen te voegen bij de 350,000 die reeds in elke stad van hun Vaderland liggen op eengehoopt. Dai Frankrijk straf verdiende wegens zijn onrechtmatige aanranding dat ontkent zelfs geen enkel Franschman meer. Doch de straf is reeds veel zwaarder geweest dan de misdaad. Intusschen zoo een oorlog eindigen zal, moet een der strijdenden zich overwonnen verklaren, en Frank rijk is door een ongehoord stelsel van zelfbedrog en leugen, in het dwaze denkbeeld gesterkt dat'tniet overwonnen is nictoverwonnen worden kan. De legers van het Keizerrijk werden gevangen genomen met 400.000 man tegelijkde legers van de Republiek zijn uiteengeslagen tienduizenden ongekwetste manschappen bij elk beslissend treffen in handen des vyands achterlatend de bezetting van Parijs is binnen hare muren opgesloten elke uitval veroorzaakt nieuw en vruchteloos bloedvergieten. Frankrijk zal dus 't hoofd moeten buigenhet zal den strijd moeten opgeven. Och dat het 't reeds vroeger gedaan had toen de geslagen wonden niet zoo diep, zoo bijna on geneeslijk diep, waren Duitsche lelegrammen behelzen het volgende: Een uitval met een groot aantal troepenuit den Mont-Valérien tegen de positicn van het vyfde armee korps ondernomen, werd afgeslagen. Het gevecht duurde van voormiddags elf uur tot na het vallen van den avond. Zoover men kan nagaan is ons verlies onbeduidend. De belegeringsartillcrie zet onafgebroken het vuren met goed gevolg voort. Yon Werder heeft de vervolging van het leger van Bourbaki met gelukkige gevechten begonnen. Den 14. Jan. tastte von Göben het Noorderleger in de positie voor St. Qucntin aan. Na een strijd van zeven uur verdreef hij het uit alle zijne positiën en joeg het, na een hardnekkig gevechtin St. Qucntin. Hij heelt 2 kanonnen genomen en 4000 ougekwetste gevangen gemaakt. Door afdcelingen van de tweede armee is Tours bezet, zonder dat er tegenstand geboden is. Het bombardement van Longwy is begonnen. De Keizer van Duilschland aan de Keizerin. Von Göben zal den vjjand vervolgen. Zoo zyn dan alle drie de legersdie tot ontzet van Parijs oprukken, galagen. «De vijand staat nog buiten Parjjs, in de vlakten van Mont-Valérien en zal ons stellig heden weder aanvallen." Het Fransche Noorderleger is in een toestand van verwarring. De Duitschers wierpen bommen binnen St. Qucntin. De stad brandt op verschillende plaatsen. De ontsteltenis is algeracen. Men verzekert, dal de verliezen aanzienlijk zijn. VersaiUes, 20 Jan. Bjj SainUQucntin zijn van het Fransche Noorderleger tienduizend man gevangen ge nomen en zes kanonnen buit gemaakt. Bij een uitvaldie de Franschen gister uit den Mont-Valériën dedenwerden BOO ongcwonde Fran schen gevangen gemaakt. Trochu vroeg eene wapenschorsing, welke geweigerd werd. Bij de Duitsche voorposten werd echter eene tijdelijke wapenschorsing toegestaanen tevensom hulp te vcrleenen tot het transporteren der Fransche gewonden. Brussel, 21 Jan. De Eloile Beige deelt uit Cam- bray de volgende dcpeche van gisteren mede: Het Noorderleger heeft een verschrikkelijke neder laag geledenvan welke het zich bezwaarlijk herstellen zal. De strijdmacht der Duitschers in het gevecht wordt geschat op 100,000 man. De terugtocht van het Fransche leger begon des middags. Een gedeelte van de Duitsche armee vervolgt Faidbcrbe." Een particuliere correspondentie hangt een treurige schilderij op van de wanorde, die in het Fransche leger beerscht. Til »«n soldaten loepen barrewet! 'tis een leger in lompen. Van het Noorderleger ign slechts eenige débris overig AMERSFOORT. 23 January 1871. Wij maken onze lezers in het bijzonder opmerkzaam op de aanstaande vergadering van het Schoolverbond, die, blijkens nevenstaande advertentie, overmorgen, Woensdag avond, plaats heelt Zonder twyfel is zij de belangrijkstedie sedert de oprigting heeft plaats gehad. Van reglementen is thans geen sprake. Geen onbestemde plannen en schoon klinkende woorden meer. Voor de eerste maal zal een geregeld overzigt der werkzaamheden worden gegeven. Feiten worden mcêgcdeeldde eerste vruchten van een langdurigen en vermoeijenden arbeid die tot heden groolendeels verborgen bleef. Eene talrijke op komst der leden loone dusdat het hun ernst is met de zaak van het Schoolverbond. Ernst toch is een hoofd- vereischte voor elke onderneming, waarbij het vooral op geduld en volharding aankomten moet zich uiten in belangstelling. Want wie weet niet, dat blijken van belangstelling de sterkste prikkels tot krachtsinspanning zjjn, dat lauwheid en onverschilligheid veel zekerder alle levenskrachten ondermijnen, dan de felste be strijding. Het is geen vereischte dat ieder wat bijzonders te zeggen heeft, maar alleen dat hij door zijne komst belang toont te stellen in de zaak. Daarom komc ieder wien het niet volstrekt onmogelijk isook damesleden Deventer gaf in dit opzigt een uitstekend voorbeeld ieder wie bij ook zijsteune door zijne enkele tegen woordigheid anderer werkzaamheid. Moge Amersfoort althans in deze zaak niet onder de minsten behooren. Men meldt uit Eindhoven, 18 Jan. Heden werd alhier in de stadswaag eene os ter weging aangeboden, die onder de volgende zonderlinge voorwaarden was verkocht. De eigenaar, zekere Aerts, uit Bergeyk, bood onlangs zijnen os te koop aan en werd deze verkoop aangenomen op deze conditiezoo de os 1100 halve kilo's of daar beneden woog was het beest zonder betaling voor den slagtcr Jacobs uit Gestelmaar voor eiken halve kilodie de os meerder zou wegen moest hij vyf-en-twintig gulden gulden per halve kilo betalen. Deze afkeurenswaardige koop en verkoop werd door partijen onder getuigen gesloten. Natuurlijk was aller aandacht gespannen. De os werd volgens afspraak Dinsdag in den stal van Jacobs geleverd en heden geslagt en gewogen met het resultaat dat de os 1083 halve kilo's haalde en hierdoor de slagter het zware beest voor niets had. Algemeen worden dergelijke handelingen zeer afgekeurd. Men zegt echter dat de beide onderhande laars het bevorens eens waren gewordenanderen zeggen dat do slagtcrzoo bij hel wonbeloofd bad een beest van zoo wat 70 waarde te slagten ten behoeve van de armen en men voegt er bij dat de goed bekende verkooper zich deze les wel ten uulte zal maken. Een paradijs voor couranlcnschrijvcrs is Texas. De uitgever van een dagblad, dat te Milan in genoem den staal het li, ht ziet, had onlangs door een artikel zijne lieve lezeress,n vertoornd en 'lgevolg was, dat hij door 40 «ladies overvallen werd, gekneveld, ont kleed en toen..., met drukinkt bestreken.O horror! Men heeft in Amerika eene spiksplinternieuwe bijzonder vernuftige manier van vischvangst uitgevon den. De inventie is te danken aan een Duitsr.her, te New Smirna in Florida. Hij legt nabij de kust eenige torpedo's en als er dan een school vissclien aan komt zwemmen dan laat hij ze in de lucht vliegen. 'I Is waar, dat dan misschien eenige vissclien in stukken zullen neerkomen, maar die zijn als guano te gebruiken. Een ander bezwaar maar men moet zulke verhalen niet al te naauwkcurig lezen. Te San Francisco is een hevige strijd tussihcn de blanke dokters cn hunne Chinesche collega's. De laatsten maken geld als sIJ en al de kunstgrepen der blanken baten niet. Vooral zijn deze Kaukasiërs erg gebeten op eenen Mongooldie door verzen in den echten stijl van 'tllemelsche rijk en zjjn eigen wel gelijkend, kostelijk portret de damcspractijk bijzonder trekt. De blanke dokters roepen de bescherming der wet in tegen hunne gecle concurrenten. Blijkens een berigl van den Nedcrlandschen consul le Brest, van den 10dcn dezer, zijn door den Franschen prijsraad de aan neutralen tocbc- hoorendo ladingen van prijsgemaakte Duitsche schepen vrijgegeven. Het Weekblad v. h. Begt verneemt, dat aan onderscheidene veroordeelden ter zake van het Rot- terdamscho oproer door den Koning eene aanmerkelijke vermindering van straf is verleend, zoodat hun ontslag uit het tuchthuis te Leeuwardenwaar zij zich thans nog bevinden, binnen kort kan worden togemoctgezien. Echter zou dit enkel de eerste groep, namelijk de tot vyf jaren veroordeeldenbetreffen. Magt is regL 't Verhaal heeft als een vuurtje door Rotterdam rondgeloopen, dat een jonge Pruis van 't echte water hetgeen zooveel zegt als een wezendat hooghartig snoeft op zijn groszes" Vaderland en laatdunkend neerziet op Nederlanddat nogthans zoo goed is hem aan den kost te helpen de Hollanders al zoo lang had verveeld en gesard met de glorificatie van magt U regt, dat ze eindelijk besloten hem proefon dervindelijk in de juistheid zjjner stelling te bevestigen. Op zekeren avond dan dat de Pruis wéér zyn gelield- koosd thema in 'l bierhuis had uitgezwetst, stroopten ze, buiten, hem familiaar den broek af en gingen zoo regtmagtig los op zijn very most inex pressibles dal deze bij medicinale inspectie zijn ge bleken al de kleuren van den regenboog le weerkaatsen. Of hij zijn geblazoeneerd corpus delicti voor den com missaris van politie heeft blootgelegd, daarover werpt de geschiedenis een eerbaren sluijer. Wel echter vermeldt zijdat hij daarvan gecoloriëerd phothogra- phisch afbeeldsel heeft laten nemen voor von Bismarck. Men voorziet dan ook met angst, dat von Bismarck eerstdaags eene éclatante satisfactie" zal eischen. Verleden week strande te Kamperduin een Noordsch barkschip beladen met spoorriggcls en komende van Leith. Des morgens waren pogingen tot redding der equipage beproefd maar de sterke stroom, met hevige zuiden wind gepaardverhinderde de van Egmond gekomen reddingboot bet schip te nade ren. Vuurpijlen van hier aangebracht cn afgeschoten om een verbinding van den wal met hut schip te bewerken, konden het doel niet bereiken, zoodat de toestand der schepelingen hopeloos scheen. Doch niet tevreden zoo lang het uiterste niet was beproefd vertrok de bemanning der alhier gestationeerde redding boot, onder aanvoering van den kapitein C. Bakker, heden nacht naar Kamperduin en mocht de voldoening smaken van, niettegenstaande de nog even sterke branding, na krachtige inspanning, ter zijde van het schip te komen en de gcheele equipage te redden. Twaalf man hadden 36 uren in de eenige nog overgebleven mast van het door de jol von over stroomde wrak doorgebracht. In Limburgwaar niet meer kippen en eenden zijndan in andere provinciënis eene nieuwe courant, verschenen getiteld de Vos. Het zal een zeer slim en sluw blad zijnvolgens zijn titel. Men heeft gevraagd waarom niet liever tot titel is gekozen: de Aap In een herberg te Batenburg kregen personen twist over de kwestie of zij 8 of 12 borrels hadden gebruikt. De veldwachterdie zich met de zaak be moeide werd op den grond geworpen cn zoo getrapt, dat hij niet buiten gevaar is. Hoe goddeloos soms bijbelteksten worden gebe zigd is wedereenige avonden geleden gebleken want toen begonnen in de straatin een onzer akademiestedentwee vrienden van Bacchusdie op hun wijs in de theologie studeerden, met elkander te kjjvcncn van kijven kwam hel tot vechten. Het regende slagen tusschen hentegelijk met een kruis vuur van bijbeltekstentol eindelijk de sterkste de overwinning behaalde, gebruikende onder het slaan als tekst de woordenhet is zaliger te geven dan te ontvangen. Het bevestigt zich dal de Minister van oorlog, kolonel Boomswegens redenen van gezondheid aan Z. M. zijn ontslag heelt gevraagd. Zaturdag middag is overleden de minister van staat Jan Jacob Bochussenoud-minister en oud gouverneur-generaal van Ned. Indie in den ouderdom van 73 jaren. Den 3den Januarjj istengevolge van het breken van de as van een der wagenseen gedeelte van een passagierstrein op den Mississippi-Ternessee spoorweg nabij Memphis van een brug afgestort, die over de Nonconnahkreek lag. Een der rijtuigen raakte door de daarin staande kagchel in brandzoodat bijna al de daarin aanwezige personen in de vlammen omkwamen. Anderen werden in den val hevig ge kneusd en sommigen letterlijk verpletterd. Het aantal slagtoffers is niet te berekenen. Een zeventiental personen waren zoozeer gekwetst, dal men aan hun behoud wanhoopte. Teil hoogste bencliteiiswnardig voor alle degenen, die genegen lijn on het («lok op m» aoliede B"»1* b*loo»ende wijie de bind le bieden, ie de ia bel bled van Men «leende Advertentie na hel haie BOTTEN WIESER 4 Co. le HAMBURG, hetwelk wegen* «lipte en etreng reelie bediening •en lijee belanghebbenden eoorel eerdienl ia eanbeveltag gcbr.gt le worden. Belnugryk voor Voleu la «He breaobenbijzonder echter betrekking tol de algemeen geiccble origiaeele loten ie kei «erirouwen geregluardigd eeaerzQde door de erkende eolidiuil der flrme en lea anderen door den daardoor voortgevloeideo eaormea aftrek. Do oltbooMe taa bare neaowkeorig- en etlplbeid bekende ölaalarffenleabandel taa ADOLPli HAAS ia Hiabirf wordt daa ook aan ieder met warmte aanbevolen en doen wij «en iedere aandacht vettige* op de bedea in ona blad voorkomende advarltalie der voormeld* In algemeen belang •Indea wQ ona geroepen, om de opmerkxaamheid le vettlgen op d« in deze eooram voorkomende advertentie vaa den Heer GU8TAV SCHWARZ9CHILD TB HAMBURG. De deerl* geaaaoaoetrd. lotea konnen wij ia aanmerking der vele ea belangrijke prfteatea beate eanbevelea. Daar dit hui. mat den verkoop dcaer loten belaal en de realiteit en aolidileil ean belielve bekend ia aoo kan het geene verwondering baren dal daaraan vele order* worde* getoadeo. dl* la weerwil daarvan met de meeat* aorg ito apoedigit* wordt* aitgevOMd.

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 2